Sari la conținut

Yamaha Xj


MaDoG
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vand Diversion-ul, detalii in semnatura daca stiti pe cineva care e interesat - motoreta e in stare tehnica buna, eu as mai fi mers cu ea lejer dar din mai merg doar cu Tenere si sunt foarte multumit de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! La multi ani!

Vreau sa stiu daca a incercat cineva sa curete galeriile de evacuare cu solutii de polisat? si ce solutii a folosit?Vreau sa incep operatiunea asta cat mai curind. :D

 

Salut , acum un an am curatat galeriile cu smirglu fin si multa apa pentru a nu lasa zgarieturi in material , rezultatul il vezi in poza de mai jos , dar nu-ti recomand aceasta metoda migaloasa , in chimb ai putea incerca cu urmatorul produs de pe louis.de (cod 10004155 sau 10004006 )

post-40195-1294137288_thumb.jpg

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând La Mulți Ani! :D

 

În al doilea rând încep anul cu o problemă de cacao: mi s-a blocat contactul cu direcția blocată în stânga, am încălzit butucul cu foenul, am dat cu ceva spray degresant (o să iau WD 40) și apoi cu spray lubrifiant, degeaba...

Colac peste pupăză nici nu găsesc cheia de rezervă (originală)...

Dacă tre să-l desfac, bănuiesc că îmi trebuie o cheie cu prelungitor destul de lung, dar nu știu cu ce e fixat butucul de jug (cap normal, stelat, imbus...) .

Dacă cineva a mai desfăcut, rog sfaturi... Plătesc în moneda oficială a forumului: berici la proxima ocazie! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând La Mulți Ani! :D

 

În al doilea rând încep anul cu o problemă de cacao: mi s-a blocat contactul cu direcția blocată în stânga, am încălzit butucul cu foenul, am dat cu ceva spray degresant (o să iau WD 40) și apoi cu spray lubrifiant, degeaba...

Colac peste pupăză nici nu găsesc cheia de rezervă (originală)...

Dacă tre să-l desfac, bănuiesc că îmi trebuie o cheie cu prelungitor destul de lung, dar nu știu cu ce e fixat butucul de jug (cap normal, stelat, imbus...) .

Dacă cineva a mai desfăcut, rog sfaturi... Plătesc în moneda oficială a forumului: berici la proxima ocazie! :cheers:

 

Salut , nasol sa aud ce ai patit , o sa ai un pic de demontat , si in final daca nu rezolvi problema o sa trebuiasca alt contact .... sper totusi sa fie ok , In alta ordine de idei butucul e fixat de jug cu 2 suruburi care au capul stelat (pe parte de dedesubt) , daca demontezi semicarena poti ajunge fara prelungitor din cate imi amintesc . bafta

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La Multi Ani comunitate ;)

 

Apelez din nou la bunavointa voastra deoarece am nevoie de sfaturi in privinta achizitionarii unui set de anvelope. Din ce am cautat eu (nu foarte mult timp) m-am oprit asupra a 3 tipuri de cauciucuri: BRIDGESTONE BT 45 R, METZELER ME 880, HEIDENAU K 64, nu neaparat in aceasta ordine.

 

Astept recomandari din partea voastra asupra modelelor prezentate dar nu ezitati sa bagati si altele....sunt deschis la orice sugestie. Deasemeni, nu tin neaparat sa fie pereche, fata poate fi de la un producator, spatele de la altul, mi-e perfect egal, cauciucuri bune sa fie.

 

 

Pentru restul bubelor (kit lant, filtre, ulei) voi posta mai tarziu.

 

Multam pentru interes si hai cu comenturile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani comunitate ;)

 

Apelez din nou la bunavointa voastra deoarece am nevoie de sfaturi in privinta achizitionarii unui set de anvelope. Din ce am cautat eu (nu foarte mult timp) m-am oprit asupra a 3 tipuri de cauciucuri: BRIDGESTONE BT 45 R, METZELER ME 880, HEIDENAU K 64, nu neaparat in aceasta ordine.

 

Astept recomandari din partea voastra asupra modelelor prezentate dar nu ezitati sa bagati si altele....sunt deschis la orice sugestie. Deasemeni, nu tin neaparat sa fie pereche, fata poate fi de la un producator, spatele de la altul, mi-e perfect egal, cauciucuri bune sa fie.

 

 

Pentru restul bubelor (kit lant, filtre, ulei) voi posta mai tarziu.

 

Multam pentru interes si hai cu comenturile ;)

 

Salut , la cauciucuri parerile sunt impartite , nu am testat nici unul din cauciucurile enumerate de tine , tot ce stiu de ele este ce am citit pe alte forumuri ..., deci eu ti-as recomanda sa-ti iei ceti permite buzunarul , nici unul din ele nu este "rau" doar unul mai bun decat altul , de exemplu brigestone bt45 sunt cele mai bune fiindca sunt dintr-un cauciuc moale , deci au aderenta foarte buna pe uscat si buna pe ud , sunt "cauciucuri care se lipesc de asfalt" cu un astfel de cauciuc ai un sentiment de siguranta , iei cubele cu viteza mai mare se incalzesc repede etc etc , DAR se tocesc repede din cate am inteles dupa 9000km in functie de stilul de mers poate si mai repede , dar nu exista probleme cu ele. acestea fiind si cele mai scumpe.

Metzeler-ul este un cauciuc bun , dar din pacate nu au aderenta asa buna ca bt45 fiindca sunt dintr-un cauciuc mai tare , dar tin mai multi km. Deci in consecinta nu o sa se incalzeasca asa repede , nu o sa aibe aderenta asa pe ud etc etc . acestea sunt mai iesftine decat bt45.

Heidenau fac cauciucuri ok pt soft enduro , pt alt tip de motocicleta se cumpara cand vrei un cauciuc nou la pret de second , adica decat unul uzat este bun si acesta , adica sunt proaste din toate punctele de vedere. acestea fiind si cele mai ieftine.

Alte marci de anvelope ok mai sunt AVON AM26 ROADRIDER care am inteles ca au calitati asemanatoare bt45 , profilu de uzura la acestea fiind si mai gros.

Michelin PILOT ACTIVE la acestea din pacate nu am informatii.

Apropo orice cauciuc ai lua sa nu uiti sa intrebi anul de fabricatie adica DOT-ul.

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Alex pentru raspunsul tau. Ce sa zic, citisem pe un topic pe aici pe undeva ca cineva recomanda Heidenau ca fiind foarte bune si nu scumpe. Bine ca mi-ai zis de Avon alea pt. ca eu le categorisisem la petarde ;), fiind si cele mai ieftine pe situl pe care am cautat. Imi place ce ai zis tu acolo despre Bridgestone, dar, evident, mai astept si alte pareri. Nu uitati ca nu mi-s musai marcile pe care eu le-am gasit ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vezi ca astea nu se prea pupa... sunt cauciucuri de cruisere... supersized... ce ai dat exemplu e cauciuc de fatza pe dimensiune de Diva de spate. De la Metz - Lasertec. Restul nu prea se pupa.

Mesaj completat

uite aici /index.php?...t&p=1981549 cam ce se pupa pe diversion si ai sanse sa gasesti pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos b374 :lol:

Din cate vad alte informatii in legatura cu anvelope nu mai apar..., cred ca trebuie sa te hotaresti pe baza informatilor primite DECI care vor fi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor Diversionistilor in 2011 !

 

Alex , din poza cu galeriile de evacuare slefuite de tine se observa a fi ca noi , eu am incercat cu solutie de curatat inox si polish de inox , a iesit ceva dar nu am avut rabdare , parca as incerca si eu varianta cu smirghel si apa si apoi polish , recomanzi ?

 

La pneuri v-as recomanda sa nu va zgarciti , luati doar in considerare ca , un cauciuc bun va tine departe de o pana , il schimbati mai rar , siguranta pe drum n-o mai discut . Eu am luat Yamaha din Germania incaltata cu Pirelli si am facut vreo 15000 km + ce o mai fi alergat-o fostul , inca merg . S-auzim de bine in noul an !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor Diversionistilor in 2011 !

 

Alex , din poza cu galeriile de evacuare slefuite de tine se observa a fi ca noi , eu am incercat cu solutie de curatat inox si polish de inox , a iesit ceva dar nu am avut rabdare , parca as incerca si eu varianta cu smirghel si apa si apoi polish , recomanzi ?

 

La pneuri v-as recomanda sa nu va zgarciti , luati doar in considerare ca , un cauciuc bun va tine departe de o pana , il schimbati mai rar , siguranta pe drum n-o mai discut . Eu am luat Yamaha din Germania incaltata cu Pirelli si am facut vreo 15000 km + ce o mai fi alergat-o fostul , inca merg . S-auzim de bine in noul an !

 

Salut , cu smirghel si apa merge destul de repede , da poti sa dai si cu polish dupaceia , da nu mult doar asa pt o oarecare stralucire . In orice caz trebuie sa demontezi galeriile ca sa poti lucra la ele comod si sa ajungi peste tot. Smirglul sa fie fin.. sincer acuma numai stiu ce granulozitate am folosit. Trebuie sa stii ca stralucirea nu tine foarte mult , adica galeriile se ingalbenesc de la caldura (datorita compozitiei metalului) dar macar sunt curate si arata mult mai bine decat inainte , sau poti incerca acest produs de pe Louis.de . Spor la lucru :lol:

Mesaj completat

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am ceva probleme la bujii la motoru meu (diversion 600s din 92) si tre sa-mi cumpar altele. Am gasit doua variante care se potrivesc: cr8e si cr9e. Care sunt mai bune, sau care-i diferenta? Si stiti cumva si unde s-ar gasi mai ieftin? Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am ceva probleme la bujii la motoru meu (diversion 600s din 92) si tre sa-mi cumpar altele. Am gasit doua variante care se potrivesc: cr8e si cr9e. Care sunt mai bune, sau care-i diferenta? Si stiti cumva si unde s-ar gasi mai ieftin? Merci.

Salut , amandoua sunt bune , cand am luat-o pe a mea avea CR9E si functiona bine , cand a venit vremea sa le schimb le-am schimbat cu CR8E fiindca vazusem ca multi folosesc acestea la xj si astea functioneaza bine , cu nici una din ele nu da rateuri daca este amestecul bine setat.

In alta ordine de idei din ce am citit CR8E-ul este o bujie "calda" (cred ca asta este expresia) adica e mai ok la temperaturi scazute ce se intalnesc in RO pe timp de iarna, CR9E sunt ok pt tari gen IT unde este mai cald tot anul deci sunt bujii "reci" . Pe ale mele le-am achizitionat dintr-un magazin moto din Tm pretul era undeva in jur de 30 lei buc , ai putea incerca la cei ce vand consumabile aicea pe forum sau intr-un magazin din localitatea ta si compari preturile , daca le iei de pe net mai trb platit si transportul deci poate iesi mai scump sau la aceeasi pret ca si cand ai cumpara dintr-un magazin.

p.s. daca vrei sa le achizitionezi de pe forum recomand motodiscount!

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@-alex-: exprimare bujie "calda" si bujie "rece" nu are legatura cu temperatura mediului... daca ai motor de peformanta, bujii mai "reci". daca e motor mai normal la cap, netras de el - merg "calde"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@-alex-: exprimare bujie "calda" si bujie "rece" nu are legatura cu temperatura mediului... daca ai motor de peformanta, bujii mai "reci". daca e motor mai normal la cap, netras de el - merg "calde"

no bine de stiut ! am mai invatat ceva :)

@Gilbert la 27 de lei e ok , iale. Apropo cele vechi nu mai dau scanteie sau de ce le schimbi?

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...