Sari la conținut

accident piata unirii


bozi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ar trebui sa fie mai multi politisti pe motoare...parerea mea

Din ce am inteles eu bucurestenii nu sunt prea pasionati de meseria asta asa ca erau pana nu demult destul de multi tipi detasati din provincie, dar de prin iunie de cand nu li s-a mai platit sporul ala de cazare de 600 de lei s-au cam carat toti acasa. Din cauza crizei provocate de Tariceanu care a angajat inca 500,000 de bugetari (si un studiu al unui ONG arata ca din circa 1,600,000 de bugetari peste 700,000 nu au treaba cu publicul, adica in speta sunt soferi sau femei de servici sau secretare) acum nu mai sunt bani si nici guvern cu sange in instalatie sa mai dea din ei afara. Rezultatul e ca anumite sate au un singur politist in post in loc de 3 sau 6 (si unii se enerveaza si daca ii haituiesti fara carnet cu o masina din care le pui piese BUG Mafia care fac misto de politisti s-ar putea sa clacheze nervos si sa te impuste cum s-a intamplat recent pe langa Galati) sau ca la Rutiera in Bucuresti in loc de 600 cat erau acum un an sa fie cam 385... 200 la judiciar (accidente cu mortaciuni cum sunt alintati pe aici), 200 la tamponari usoare, -15 la fluierat pe strada...

Iar relativ la aia pe motoare, de obicei sunt preferati cei care sunt motociclisti deja. Conditiile in mare ar fi sa ai A de 2 ani, sa nu fi avut accident din vina ta, sa ai liceul cu bacalaureat luat si sa treci o proba de abilitate la mers pe motor, ca dupa aia te scolarizeaza ei rapid in 6 luni si se rezolva. A fost prin primavara un concurs pentru angajarea a 50 sau 60 de moto-politisti in Bucuresti si am inteles ca au reusit totusi sa angajeze 3, desi a fost promo si aici cred chiar cu banner...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma intereseaza sa fie politai competenti la locul accidentului, sa faca o constatare ca lumea si sa scrie in raport daune, raniti etc. plus ca daca e motociclist omu n-o sa sara la concluzii aiurea( de genu :motoristu e intotdeauna de vina)

am avut un martor boshorog pe bicicleta care comenta ca asa ne trebuie ca mergem cu viteza. pai cred ca de se chinuia un pic ne ajungea....la ce viteza am avut atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma intereseaza sa fie politai competenti la locul accidentului, sa faca o constatare ca lumea si sa scrie in raport daune, raniti etc. plus ca daca e motociclist omu n-o sa sara la concluzii aiurea( de genu :motoristu e intotdeauna de vina)

am avut un martor boshorog pe bicicleta care comenta ca asa ne trebuie ca mergem cu viteza. pai cred ca de se chinuia un pic ne ajungea....la ce viteza am avut atunci.

Din diverse relatari pe care le-am citit aici pe forum ca motociclist e mult mai in avantajul tau ca politistul trimis la locul acidentului sa vina pe cal alb de la BMW pentru ca stie ce si cum cu motocicleta mult mai bine decat ala care vine in Logan alb. Pe de alta parte s-a mai discutat aici de nenumarate ori ca mosii astia au montat undeva deasupra la saua de bicicleta un radar care masoara viteza in special in functie de cat de tare baraie motocicleta :alcy:. Singura arma anti-mos e totusi sa mergi cu toba stock, desi si aia face mai multa galagie decat un Logan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa fie mai multi politisti pe motoare...parerea mea

Degeaba sunt mai multi politisti pe motoare daca nu isi fac treaba cum trebuie.si in plus nu sunt numai ei de vina daca legile sunt varza.deci am ramas masca ca pe langa ca nu il prind pe ala care e de vina ma mai baga si pe mine ca sunt eu vinovat si imi mai face si dosar de urmarire penala.ar trebui sa facem ceva in privinta asta pt ca dupa cate am au+t nu sunt singurul care a trecut prin asa ceva

 

Mesaj completat

Du-te frate si fa scandal, nu are cum sa nu il gaseasca pe jegos, daca iti amputau un picior(doamne fereste)in urma accidentului cum era? Asta e caz penal pt. vatamare corporala si parasirea locului accidentului, sunt obligati sa inceapa urmarirea .

Multa bafta!

multumesc mult pentru incurajari....am inceput deja sa imi repar calutul si nu cred ca m-ar mai interesa acum sa ma duc sa fac scandal ca pe urma sa vad ca chiar imi fac dosar penal ca mai stiu eu ce nu/am facut.o las cum a cazut si Doamne Fereste ca urmatoarea data ma duc si ma lipesc de masina lui ala si nu ma dezlipesc de masina lui pana cand nu or sa vina cel putin 3 gabori ca sa ma creada eventual ii fac si o poza si il si filmez ca sa fiu sigur ca isi vor face treaba odata "militienii"......aaaa si mai am o intrebare daca tot mi-au luat permisul acum pot sa fac ce vreau eu?adica daca trec pe rosu ce imi ia?dovada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din diverse relatari pe care le-am citit aici pe forum ca motociclist e mult mai in avantajul tau ca politistul trimis la locul acidentului sa vina pe cal alb de la BMW pentru ca stie ce si cum cu motocicleta mult mai bine decat ala care vine in Logan alb.

 

...corect, mai ales daca e un politist care stie sa faca din astea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba sunt mai multi politisti pe motoare daca nu isi fac treaba cum trebuie.si in plus nu sunt numai ei de vina daca legile sunt varza.deci am ramas masca ca pe langa ca nu il prind pe ala care e de vina ma mai baga si pe mine ca sunt eu vinovat si imi mai face si dosar de urmarire penala.ar trebui sa facem ceva in privinta asta pt ca dupa cate am au+t nu sunt singurul care a trecut prin asa ceva

 

Mesaj completat

 

multumesc mult pentru incurajari....am inceput deja sa imi repar calutul si nu cred ca m-ar mai interesa acum sa ma duc sa fac scandal ca pe urma sa vad ca chiar imi fac dosar penal ca mai stiu eu ce nu/am facut.o las cum a cazut si Doamne Fereste ca urmatoarea data ma duc si ma lipesc de masina lui ala si nu ma dezlipesc de masina lui pana cand nu or sa vina cel putin 3 gabori ca sa ma creada eventual ii fac si o poza si il si filmez ca sa fiu sigur ca isi vor face treaba odata "militienii"......aaaa si mai am o intrebare daca tot mi-au luat permisul acum pot sa fac ce vreau eu?adica daca trec pe rosu ce imi ia?dovada?

Chestia cu urmarirea penala nu e un moft al politistului, pur si simplu asa prevede legea la noi. Daca ajungi la spital si se deduce cumva ca ai venit acolo in urma unui accident rutier doctorul e obligat sa cheme Politia Rutiera, daca ai fost lovit intr-un fel sau altul politistul de la Rutiera e obligat sa deschida un dosar de ancheta penala, si primul in rang care poate sa decida ca totule o prostie e procurorul (NUP = ne-inceperea urmaririi penale). Nu sunt asa de convist ca asta e o tampenie absoluta asa cum eram ferm convins acum 2-3 ani, cred ca rostul acestei tampenii e sa se diminueze cumva numarul de accidente de exemplu facute la bautura si pitite cu o "atentie" de domnu' agent...

 

Daca umbli fara carnet si te prind risti sa intri la bulau sau macar sa te alegi cu un dosar penal, si daca faci pe nebunul suficient de bine si impresionezi suficient niste procurori si judecatori poate reusesc sa obtina mandat din ala ca la mafioti si sa te tina la mititica 3-4 saptamani inainte de a fi judecat, cu posibilitate teoretic infinita de re-innoire a mandatului de arestare. Eu as zice sa stai linistit, ca din cate stiu eu motociclistii nu sunt in razboi cu politia, in schimb conform legii Politia e cel putin teoretic in razboi cu conducatorii fara carnet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu urmarirea penala nu e un moft al politistului, pur si simplu asa prevede legea la noi. Daca ajungi la spital si se deduce cumva ca ai venit acolo in urma unui accident rutier doctorul e obligat sa cheme Politia Rutiera, daca ai fost lovit intr-un fel sau altul politistul de la Rutiera e obligat sa deschida un dosar de ancheta penala, si primul in rang care poate sa decida ca totule o prostie e procurorul (NUP = ne-inceperea urmaririi penale). Nu sunt asa de convist ca asta e o tampenie absoluta asa cum eram ferm convins acum 2-3 ani, cred ca rostul acestei tampenii e sa se diminueze cumva numarul de accidente de exemplu facute la bautura si pitite cu o "atentie" de domnu' agent...

 

Daca umbli fara carnet si te prind risti sa intri la bulau sau macar sa te alegi cu un dosar penal, si daca faci pe nebunul suficient de bine si impresionezi suficient niste procurori si judecatori poate reusesc sa obtina mandat din ala ca la mafioti si sa te tina la mititica 3-4 saptamani inainte de a fi judecat, cu posibilitate teoretic infinita de re-innoire a mandatului de arestare. Eu as zice sa stai linistit, ca din cate stiu eu motociclistii nu sunt in razboi cu politia, in schimb conform legii Politia e cel putin teoretic in razboi cu conducatorii fara carnet...

nu am zis ca mi-as face probleme dar e deranjant ca din prostia unuia sa stau sa umblu eu sa dau declaratii si sa mai platesc si daunele motorului din buzunar dar sti cum e si fu.ut si cu bani luati.asta e acum astept sa ma duc sa imi semnez dosarul si pe urma sa treaca timpul si sa imi recuperez permisul.asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am zis ca mi-as face probleme dar e deranjant ca din prostia unuia sa stau sa umblu eu sa dau declaratii si sa mai platesc si daunele motorului din buzunar dar sti cum e si fu.ut si cu bani luati.asta e acum astept sa ma duc sa imi semnez dosarul si pe urma sa treaca timpul si sa imi recuperez permisul.asfalt uscat

Daca politistii sunt lenesi, incearca sa vezi ce posibilitati ai sa faci rost de o copie a inregistrarii camerelor din zona (timpul standard de retinere a unei inregistrari la camerele anti-furt e de 40 de zile). Blocurile alea gemene au sigur camere si fiind o intersectie foarte circulata mai mult ca sigur exista si inregistrari de la Sistemul Unic care nu foloseste la Nimic de Monitorizare al Traficului, chestie platita pe vremea cand era Videanu primar si pe care Politia Rutiera pare sa o respinga cu indarjire sau poate inca nu au aflat ca exista... Daca e vorba de inregistrari particulare (de exemplu la blocurile alea 2 gemene) si nu ai succes, incearca aici pe forum cu un topic separat, de genul "Vreau inregistrare video in punctul x in data y pentru ca am fost dat de pamant si nu am probe", ca daca ai noroc mai fac baietii copii la servici pentru fratii lor motociclisti :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politistii sunt lenesi, incearca sa vezi ce posibilitati ai sa faci rost de o copie a inregistrarii camerelor din zona (timpul standard de retinere a unei inregistrari la camerele anti-furt e de 40 de zile). Blocurile alea gemene au sigur camere si fiind o intersectie foarte circulata mai mult ca sigur exista si inregistrari de la Sistemul Unic care nu foloseste la Nimic de Monitorizare al Traficului, chestie platita pe vremea cand era Videanu primar si pe care Politia Rutiera pare sa o respinga cu indarjire sau poate inca nu au aflat ca exista... Daca e vorba de inregistrari particulare (de exemplu la blocurile alea 2 gemene) si nu ai succes, incearca aici pe forum cu un topic separat, de genul "Vreau inregistrare video in punctul x in data y pentru ca am fost dat de pamant si nu am probe", ca daca ai noroc mai fac baietii copii la servici pentru fratii lor motociclisti :alcy:

da e o idee buna.astept pana pe 22 cand ma duc la udriste ca sa vad poate au gasit "militienii" ceva si daca isi fac treaba cum trebuie jos palaria dar ma indoiesc.daca in caz zic ca in momentul accidentului camera nu a prins nimic atunci o sa ma duc prin zona pe acolo sa vad ce camere sunt si incerc sa fac copii.ms pt informatii :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e o idee buna.astept pana pe 22 cand ma duc la udriste ca sa vad poate au gasit "militienii" ceva si daca isi fac treaba cum trebuie jos palaria dar ma indoiesc.daca in caz zic ca in momentul accidentului camera nu a prins nimic atunci o sa ma duc prin zona pe acolo sa vad ce camere sunt si incerc sa fac copii.ms pt informatii :alcy:

auzi, tu chiar crezi ce spui? nu vreau sa te iau la misto, dar ce spui tu acolo e de ras. cum ar putea sa gaseasca politia pe presupusul faptuitor care te-a lovit (desi ce spune nighwolf este ca daca te lovea un alt vehicul, macar pe motocicleta ta trebuia sa se gaseasca o urma de vopsea/ceva de la acel vehicul) atat timp cat tu nu ai retinut numarul? crezi ca se face o mare actiune/potera/razie a politiei pentru un accident minor sa caute toate matizurile albastre (sau ce culoare o fi fost) din bucuresti si imprejurimi pe o raza de x sute de km sa vada care are urme de lovire pe aripa/bara/usa spate stanga/dreapta (care o fi aia)? esti putin naiv. asa ceva se face cand se fura arme din depozitele armatei, nu pentru o julitura si un capac de mobra spart.

 

asa ca poti sa iti pui palaria pe unde vrei daca te astepti sa rezolve altii pentru tine lucruri pe care nu le-ai facut cand trebuia. numarul masinii care te-a lovit era treaba ta sa il retii. asa le lua 5 minute sa il identifice pe proprietarul masinii si cateva zile sa il aduca la un pahar de declaratii. daca se dovedea ca masina a fost implicata in accident, daca se dovedea ca soferul este vinovat, ii luau frumos permisul si tu il primeai pe al tau inapoi imediat. asa cum bine vezi, sunt destul de multi de "daca".

 

inregistrarile video te vor ajuta doar ca sa arati (daca asta conteaza) ca ai fost lovit; este putin probabil sa poti vedea si numarul masinii; oricum nu conteaza ca ai fost lovit sau ai cazut singur, decat pentru orgoliul personal. la final s-ar putea sa ajungi sa iti vezi permisul mai repede daca o lasi asa si nu mai cauti sa dovedesti ceva. eu as intreba un politai (sau militian, ce asa se zice printre astia care nu erati nici macar in proiect pe vremea cand politaii se numeau militieni ) si m-as edifica putin cum e mai bine sa procedez, inainte sa mai rascolesc aiurea in rahat.

 

scuze, dar ma enerveaza ignoranta, lipsa de judecata rationala, si refuzul de accepta lucruri de bun simt in general.

macar sper sa fi bagat la cap: a.) retine numarul; b.) nu lasa uleiul curs din motor pe asfalt, ca altii pot muri din cauza asta; c.) nimeni nu o sa iti poarte de grija mai bine decat o faci tu.

 

BTW: militian, ce peiorativ suna, galgaie in urechile ignorantilor; sa iti spun eu ceva: cand suna militia la usa erai ud si moale, sa nu opui mare rezistenta la un eventual baston luat preventiv pe carca; aia nu glumeau, prima intrebare o puneau dupa ce iti rupeau gura de nu puteai vorbi, si dupa ce te intrebau, te bateau crunt ca nu le raspunzi; tu nu raspundeai pentru ca nu mai puteai vorbi, aveai gura rupta. te rupeau in asa hal ca la iesire credeai sincer ca toate vanataile si oasele rupte le ai pentru ca ai cazut pe scari. nici nu aveti habar cate metode de bataie existau, de la crunt la elevat; de la pumni si bastoane cu nemiluita, la bataie la talpile de la picioare cu stinghia; totul intr-un subsol in care puteai sa urli ca-n codru ca oricum nu te auzea nimeni; asa ca lasati-o mai moale cu militia, ca nu aveti habar si nici macar nu va puteti imagina despre ce e vorba. singurul lucru bun este ca asa ceva (sper) ca nu se mai poate intampla in zilele noastre, dar ignoranta voastra ma deranjeaza teribil.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW: militian, ce peiorativ suna, galgaie in urechile ignorantilor; sa iti spun eu ceva: cand suna militia la usa erai ud si moale, sa nu opui mare rezistenta la un eventual baston luat preventiv pe carca; aia nu glumeau, prima intrebare o puneau dupa ce iti rupeau gura de nu puteai vorbi, si dupa ce te intrebau, te bateau crunt ca nu le raspunzi; tu nu raspundeai pentru ca nu mai puteai vorbi, aveai gura rupta. te rupeau in asa hal ca la iesire credeai sincer ca toate vanataile si oasele rupte le ai pentru ca ai cazut pe scari. nici nu aveti habar cate metode de bataie existau, de la crunt la elevat; de la pumni si bastoane cu nemiluita, la bataie la talpile de la picioare cu stinghia; totul intr-un subsol in care puteai sa urli ca-n codru ca oricum nu te auzea nimeni; asa ca lasati-o mai moale cu militia, ca nu aveti habar si nici macar nu va puteti imagina despre ce e vorba. singurul lucru bun este ca asa ceva (sper) ca nu se mai poate intampla in zilele noastre, dar ignoranta voastra ma deranjeaza teribil.

 

 

dar vai, se simte cat de mult ti-ar fi placut sa se mai poata intampla treburile astea.... si dintre majoritatea de-aici cred ca tu/voi sti/stiti cel mai bine ca inca se mai intampla, dar nu la acelasi nivel ca atunci. nimeni nu spune "militian" facand asemuire la faptele descrise de tine mai sus (frica, baston, pumn, intrebare, tacere - vezi pumn -, iar pumn, covor, coada de matura intre birouri, agatat de dunga dintre vopseaua de ulei si huma, bastonu' de la ofiteru' de serviciu, ala cu aluminiu/cupru prin el, maini la 5-10 cm de masa de la subsol, catuse de teava etc, etc, etc, etc, sa nu mai vorbim de terorizarea psihica, la care sunteti atat de buni....), ci e o exprimare ce face referire tocmai la dorul multora de vremurile de rahat in care erati regi la voi in birou (sper ca nu le-ai prins, asa ai fi un indoctrinat mai putin). bafta politistilor caci sunt si ei, dar din pacate mult prea putini.

 

 

nu inteleg de ce ar fi asa greu de crezut ca omu' chiar a avut un impact c-o masina, poate un impact ce-ar fi fost absolut nesemnificativ daca ar fi fost vorba de 2 conserve, dar in cazul de fata s-a lasat cu urmari mai nasoale. de ce s-ar fi apelat la camerele respective daca in locul lui ar fi fost pe moto un domn capitan, sau un accident soldat cu mortaciuni. daca ar fi fost 2-3 martori ce-ar fi spus ca intradevar un matiz a dat peste baiat, dar in frenezia acordarii primului ajutor nici ei n-au retinut numarul masinii, ar fi cerut cineva inregistrarile? pana la urma nu e vorba de a se face dreptate? si daca accidentatul in cauza spune ca cineva chiar a dat peste el, de ce n-ar spune adevarul? trebuie sa stiti cat de usor tre' sa te atinga cineva sa te dea pe jos. e greu sa urmarim niste inreegistrari video si-n caz ca pustiu' minte cu nerusinare sa i se aplice amenda binecuvenita? dar nu conteaza ce zice el, ideea e ca a lasat uleiul pe jos, pe langa alti multi caini, pisici, saltele, betivi, babe fara adapost ce mor pe jos, bolnavi psihic ce stau intinsi pe carosabil, canale fara capace, pneuri explodate si ce alte chestii mai vezi pe strazi/sosele.

 

n-are dreptate domne, de ce ne-am uita sa niste inregistrari video? las sa-i facem dosar, sa astepte sa-l trimetem la procuratura sa-i de nr. de inregistrare (2 sapt.), sa se-ntoarca inapoi ( o sapt.), sa-l chemam sa dea declaratia (o sapt.), si back la procuratura sa-i dea nup. (nelimitat - nu sunt procurori suficienti), timp in care ia fraiere o dovada de 15 zile si la luna vino la stampila. ba mai mult, baga mare si stai pe la proc. si-asteapta pe hol in picioare ca prostu' sa intri la proc. de servici sa-ti dea nush ce sa-ti poti preluingi dovada (din cate-am inteles mai nou)

 

va multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

BTW: militian, ce peiorativ suna

...

In perioada '85-87 fiind stagiar prin Codlea l-am avut ca vecin pe Ioan Slavici (care era nepotul renumitului sciitor), si asta mi-a povestit cum functiona militia (ca am avut norocul sa nu invat pe propria piele): un fost coleg de al lui de generala/liceu a incercat sa fuga in occident prin Serbia, dar dat fiind ca nu avea la el spaga aia obligatorie de $100 de persoana a fost predat innapoi, dupa care nu mai tin minte exact daca a facut sau nu puscarie, dar cert e ca din cand in cand (cam la 3 luni) era umflat de militie pentru a-l convinge sa devina un cetatean mai fidel al patriei. Militienii incercau de fiecare data sa-l convinga cu niste suturi de bocanc in glezne, asa ca omul respectiv ajunsese sa poarte protectii din alea de picioare de fotbalist si ciorapi de lana si bocanci indiferent de sezon si ajunsese un artist desavarsit astfel incat in momentul in care aia de la militia Mures incepeau sa-i traga suturile alea asta cu plastice pe picioare ajunsese sa se schimonoseasca de "durere" si sa bage "Nu mai da sefu' ca ma omori!" de aia credeau ca e rupt de dureri.

Vedeti voi in chestia asta o asemanare serioasa cu ce face Politia azi ca sa continuam sa-i numim aici pe forum "militieni", sau sunteti din astia "fabricati" aproximativ dupa '90 si ati auzit vorbele astea cu "militieni" prin cartier fara sa stiti ce inseamna de fapt?

 

P.S. Am uitat sa mentionez ca militienii prin anii '70-'80 devenisera finuti comparati cu aia din perioada lui Dej, cand pur si simplu te omorau in bataie sau chestii din astea...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar vai, se simte cat de mult ti-ar fi placut sa se mai poata intampla treburile astea.... si dintre majoritatea de-aici cred ca tu/voi sti/stiti cel mai bine ca inca se mai intampla, dar nu la acelasi nivel ca atunci. nimeni nu spune "militian" facand asemuire la faptele descrise de tine mai sus (frica, baston, pumn, intrebare, tacere - vezi pumn -, iar pumn, covor, coada de matura intre birouri, agatat de dunga dintre vopseaua de ulei si huma, bastonu' de la ofiteru' de serviciu, ala cu aluminiu/cupru prin el, maini la 5-10 cm de masa de la subsol, catuse de teava etc, etc, etc, etc, sa nu mai vorbim de terorizarea psihica, la care sunteti atat de buni....), ci e o exprimare ce face referire tocmai la dorul multora de vremurile de rahat in care erati regi la voi in birou (sper ca nu le-ai prins, asa ai fi un indoctrinat mai putin). bafta politistilor caci sunt si ei, dar din pacate mult prea putini.

man, militia a fost un organ OPRESIV, ei nu solutionau cazuri, aveau grija sa nu iesi pe balcon sa injuri partidul si/sau conducatorul cand se oprea lumina, caldura, si nu aveai mancare. si daca auzeau ca spui ceva, te luau binisor la intrebari. bastonul avea miez de otel (adica cablu) ca era mai ieftin decat aluminiu/cupru, iar de catuse de teava? nu stiu ce sa zic. eu nu am fost rege, ca eram prea tanar, si nu am ce sa regret. ma bucur ca le pot da copiilor ceva decent de mancare, ceva jucarii, ca nu ii tin iarna in frig si in general ca nu ne mai putem intoarce la acele vremuri. ma bucur ca s-au dus acele vremuri, cand muncitorul castiga mai mult decat inginerul, cand un nenoricit de securist te baga dupa bunul plac la bulau ca i se parea ca te-ai uitat la el ciudat (si era normal sa te uiti ciudat la o maimuta). reciteste ce am scris si incearca sa intelegi.

 

nu inteleg de ce ar fi asa greu de crezut ca omu' chiar a avut un impact c-o masina, poate un impact ce-ar fi fost absolut nesemnificativ daca ar fi fost vorba de 2 conserve, dar in cazul de fata s-a lasat cu urmari mai nasoale. de ce s-ar fi apelat la camerele respective daca in locul lui ar fi fost pe moto un domn capitan, sau un accident soldat cu mortaciuni. daca ar fi fost 2-3 martori ce-ar fi spus ca intradevar un matiz a dat peste baiat, dar in frenezia acordarii primului ajutor nici ei n-au retinut numarul masinii, ar fi cerut cineva inregistrarile? pana la urma nu e vorba de a se face dreptate? si daca accidentatul in cauza spune ca cineva chiar a dat peste el, de ce n-ar spune adevarul? trebuie sa stiti cat de usor tre' sa te atinga cineva sa te dea pe jos. e greu sa urmarim niste inreegistrari video si-n caz ca pustiu' minte cu nerusinare sa i se aplice amenda binecuvenita? dar nu conteaza ce zice el, ideea e ca a lasat uleiul pe jos, pe langa alti multi caini, pisici, saltele, betivi, babe fara adapost ce mor pe jos, bolnavi psihic ce stau intinsi pe carosabil, canale fara capace, pneuri explodate si ce alte chestii mai vezi pe strazi/sosele.

daca poate dovedi impactul si crede ca ii este de folos in situatia data in acest moment, ok. daca nu are urme de lovire pe motocicleta, nimeni de bun simt nu il va crede. eu nu mi-as bate capul, dar daca are timp, nervi si bani de cheltuit, iar e ok, sa faca ce crede ca e mai bine. dar "militia" nu o sa gaseasca vinovatul cautand pe strada o masina matiz. esti de acord?

la partea cu uleiul ramas pe drum esti un roman tipic: ignori faptul ca pata de ulei ramasa a produs accidente si pagube altora, cu scuza ca oricum pe strada sunt caini, pisici, ... . probabil ca esti genul care la picnic isi arunca in padure gunoiul, ca oricum e padurea plina de pet-uri si conserve. probabil ca daca treceai pe acolo cu motorul dupa accident si te imprastiai pe drum din cauza petei de ulei nu mai gandeai la fel.

 

n-are dreptate domne, de ce ne-am uita sa niste inregistrari video? las sa-i facem dosar, sa astepte sa-l trimetem la procuratura sa-i de nr. de inregistrare (2 sapt.), sa se-ntoarca inapoi ( o sapt.), sa-l chemam sa dea declaratia (o sapt.), si back la procuratura sa-i dea nup. (nelimitat - nu sunt procurori suficienti), timp in care ia fraiere o dovada de 15 zile si la luna vino la stampila. ba mai mult, baga mare si stai pe la proc. si-asteapta pe hol in picioare ca prostu' sa intri la proc. de servici sa-ti dea nush ce sa-ti poti preluingi dovada (din cate-am inteles mai nou)

 

va multumim

pai daca stii tu asa de bine, sau vad ca nici tu nu prea stii. eu stiu sigur ca nu stiu. dar as intreba pe unul care stie. as intreba nu doar ce pot sa fac, dar ce implicatii sunt, cat dureaza, care e procedura, si apoi as lua o decizie. in fine, acum e tardiv, dar ca motorist ar trebui sa stii ca daca faci accident in care te julesti (si il faci din vina ta) e mai bine sa nu ajungi la politie tocmai din cauza ca iti face dosar de vatamare (ca te-ai julit, tu pe tine). dar asta e alta discutie. si asta presupune sa iei repede si pe moment o decizie corecta. cum in cazul nostru prietenul nu are o dovada clara ca a fost lovit, si nu are nr auto care l-a lovit, o sa bananaie aiurea sa dovedeasca acest lucru. timp, nervi, bani. e simplu?

 

Militienii incercau de fiecare data sa-l convinga cu niste suturi de bocanc in glezne, asa ca omul respectiv ajunsese sa poarte protectii din alea de picioare de fotbalist si ciorapi de lana si bocanci indiferent de sezon si ajunsese un artist desavarsit astfel incat in momentul in care aia de la militia Mures incepeau sa-i traga suturile alea asta cu plastice pe picioare ajunsese sa se schimonoseasca de "durere" si sa bage "Nu mai da sefu' ca ma omori!" de aia credeau ca e rupt de dureri.

Vedeti voi in chestia asta o asemanare serioasa cu ce face Politia azi ca sa continuam sa-i numim aici pe forum "militieni", sau sunteti din astia "fabricati" aproximativ dupa '90 si ati auzit vorbele astea cu "militieni" prin cartier fara sa stiti ce inseamna de fapt?

 

P.S. Am uitat sa mentionez ca militienii prin anii '70-'80 devenisera finuti comparati cu aia din perioada lui Dej, cand pur si simplu te omorau in bataie sau chestii din astea...

pare distractiv, dar pana sa isi puna protectii pe glezne a luat bataie la glezna goala si nu numai. nu cred ca e distractiv un abonament trimestrial la sectie, in conditia in care omul a vrut sa plece din tara, nu a furat/omorat/violat. la fel puteai pati daca luai un porc (da, acel animal cu sorici) dintr-un alt judet sa il duci acasa de Craciun sa il faci cotlet, toba, caltabos si slana. sau daca sacrificai vitelul fatat de vaca din curte (ca oricum murea de foame si el si vaca, ca nu aveai ce sa le dai sa manance). si lista de aberatii poate continua.

 

militetii din 70-80 erau militieni, aia de pe timpul lui Dej nu erau militieni, erau criminali in solda statului. aia te luau si nu te mai vedea nimeni prea curand, sau niciodata. te omorau direct, mureai in puscarie sau la Canal. bunica imi povestea de acele vremuri, cand noaptea auzea o masina pe strada si isi tinea respiratia pana vedea ca a trecut de casa lor. bunicul era fost colonel in armata regala, decorat pentru ranile de pe FRONTUL DE EST (aka luptand impotriva RUSILOR). multi ani nu am putut intelege cum de au aruncat in hazna sabia si decoratiile militare (era o tentativa de a sterge trecutul in vremurile tulburi ale lui Dej). am inteles mai tarziu, dupa '89, cand am vazut ce povesteau fostii detinuti politici de pe vremea lui Dej.

 

PS: @betzigash, acum pricepi cu cine stai de vorba? eu nu am provenit dintr-o familie cu "origine sanatoasa", daca poti sa intelegi ce inseamna asta. asa ca ar fi elegant sa iti rezumi vocabularul la temenii pe care ii intelegi, si sa incerci sa nu discuti despre lucruri auzite din folclor, de la bloc, de la vecinul-vecinului, decat dupa ce te documentezi serios, si sa nu mai improsti cu noroi aiurea.

sa fii sanatos si bucuros ca nu ai prins acele timpuri.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar vai, se simte cat de mult ti-ar fi placut sa se mai poata intampla treburile astea.... si dintre majoritatea de-aici cred ca tu/voi sti/stiti cel mai bine ca inca se mai intampla, dar nu la acelasi nivel ca atunci. nimeni nu spune "militian" facand asemuire la faptele descrise de tine mai sus (frica, baston, pumn, intrebare, tacere - vezi pumn -, iar pumn, covor, coada de matura intre birouri, agatat de dunga dintre vopseaua de ulei si huma, bastonu' de la ofiteru' de serviciu, ala cu aluminiu/cupru prin el, maini la 5-10 cm de masa de la subsol, catuse de teava etc, etc, etc, etc, sa nu mai vorbim de terorizarea psihica, la care sunteti atat de buni....), ci e o exprimare ce face referire tocmai la dorul multora de vremurile de rahat in care erati regi la voi in birou (sper ca nu le-ai prins, asa ai fi un indoctrinat mai putin). bafta politistilor caci sunt si ei, dar din pacate mult prea putini.

La momentul venirii comunistilor la putere familia mea se poate spune ca s-a aflat de partea unde nu voiai sa te afli. Clasa sociala gresita, opiniile gresite, ba chiar si in armata gresita in care sa fii (ma refer la Armata Alba, adica cea tarista). In consecinta, se poate spune ca istoria le-a cam tras-o, inclusiv cu un sejur prin Siberia. Asa ca, stiind ce stiu despre ,,militienii" d'antan si despre politistii de acum (care au, har Domnului, destule bube, cel putin unii dintre ei, dar sunt din cu totul alt film decat prima categorie), nu pot decat sa rad, cam amar, ce-i drept. Pe de alta parte, cred ca n-ar trebui sa ne uitam istoria in halul asta. Nu de alta, dar sa nu se repete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

pare distractiv, dar pana sa isi puna protectii pe glezne a luat bataie la glezna goala si nu numai. nu cred ca e distractiv un abonament trimestrial la sectie, in conditia in care omul a vrut sa plece din tara, nu a furat/omorat/violat. la fel puteai pati daca luai un porc (da, acel animal cu sorici) dintr-un alt judet sa il duci acasa de Craciun sa il faci cotlet, toba, caltabos si slana. sau daca sacrificai vitelul fatat de vaca din curte (ca oricum murea de foame si el si vaca, ca nu aveai ce sa le dai sa manance). si lista de aberatii poate continua.

 

militetii din 70-80 erau militieni, aia de pe timpul lui Dej nu erau militieni, erau criminali in solda statului. aia te luau si nu te mai vedea nimeni prea curand, sau niciodata. te omorau direct, mureai in puscarie sau la Canal. bunica imi povestea de acele vremuri, cand noaptea auzea o masina pe strada si isi tinea respiratia pana vedea ca a trecut de casa lor. bunicul era fost colonel in armata regala, decorat pentru ranile de pe FRONTUL DE EST (aka luptand impotriva RUSILOR). multi ani nu am putut intelege cum de au aruncat in hazna sabia si decoratiile militare (era o tentativa de a sterge trecutul in vremurile tulburi ale lui Dej). am inteles mai tarziu, dupa '89, cand am vazut ce povesteau fostii detinuti politici de pe vremea lui Dej.

...

Am descris cea mai "distractiva" faza pe care o tin eu minte de pe vremea aia desi sunt sigur si eu ca ala nu si-a luat jambiere alea din prima. Am gresit ca am spus ca aia din anii '50 te omorau in bataie sau alea-alea, de fapt concret "alea-alea" constau din faptul ca daca erau plictisiti si/sau obositi te impuscau in ceafa si spuneau ca ai increcat sa evadezi, si asta era militia din anii '50 - cand a avut loc colectivizarea.

Dupa '70 ei s-au mai cizelat, adica nu te omorau din prima ci doar te bateau si/sau te acuzau de o infractiune (care pe vremea aia era usor de inventat), si de exemplu pe Bacanu care a raspandit manifeste anti-PCR l-au arestat ca facea trafic de valuta (strecurata in buzunar de un hot profesionist manipulat de ei).

Oricum, principiul a ramas ca Securitatea e in continuare "bratul innarmat al partidului" dar securitatea delega partea cu datul la oase de cele mai multe ori la militie.

Acuma ce legatura au baietii astia care te bateau la comanda securitatii cu actualii functionari din Politie? Nu zic ca nu or fi unii corupti (ca se mai aresteaza mai nou ei intre ei) dar nu credeti ca unii dintre voi exagerati totusi cu "militienii" de azi?

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descris cea mai "distractiva" faza pe care o tin eu minte de pe vremea aia desi sunt sigur si eu ca ala nu si-a luat jambiere alea din prima. Am gresit ca am spus ca aia din anii '50 te omorau in bataie sau alea-alea, de fapt concret "alea-alea" constau din faptul ca daca erau plictisiti si/sau obositi te impuscau in ceafa si spuneau ca ai increcat sa evadezi, si asta era militia din anii '50 - cand a avut loc colectivizarea.

Dupa '70 ei s-au mai cizelat, adica nu te omorau din prima ci doar te bateau si/sau te acuzau de o infractiune (care pe vremea aia era usor de inventat), si de exemplu pe Bacanu care a raspandit manifeste anti-PCR l-au arestat ca facea trafic de valuta (strecurata in buzunar de un hot profesionist manipulat de ei).

Oricum, principiul a ramas ca Securitatea e in continuare "bratul innarmat al partidului" dar securitatea delega partea cu datul la oase de cele mai multe ori la militie.

Acuma ce legatura au baietii astia care te bateau la comanda securitatii cu actualii functionari din Politie? Nu zic ca nu or fi unii corupti (ca se mai aresteaza mai nou ei intre ei) dar nu credeti ca unii dintre voi exagerati totusi cu "militienii" de azi?

 

Absolut deloc atata timp cat din cei 99% de pe acest forum se cred mai destept decat orice politist si cand de fapt doar 5% intrunesc acel criteriu. Pana cand o sa prinda radacini conceptia de "eu sunt un prost si politistul are dreptate" nu in mare parte dpdv al accidentelor rutiere ci din TOATE punctele de vedere referitoare la politie, vor ramane aceste conceptii.

 

In alta ordine de idei, toata lumea e de acord cu faptul ca in institutie au ramas acele verigi de pe vremea lui pazvante care au nevoie unii de marimea 64 la pantaloni si la camasa etc. Dar aceia usor usor se triaza ca nu mai fac fata. Nu le mai convine sefilor sa-i scoata in strada pentru ca si asa situatia infractionala e scapata de sub control si, scurt si la obiect, astia nu pot sa alerge.

 

Vom fi numiti "militeni" pentru ca "baietii de baieti" sunt ORICUM mai prosti decat prevede legea, si in general peste 70% din populatia de pe forum habar nu are ca motocicleta este un vehicol deci prin definitie nu prea ai cu cine sa discuti. Vom fi numiti militeni pentru ca vom lua permise in continuare in momentul in care tu ca un dobitoc nesimtiti vei depasi coloana si vei spune cu nonsalanta ca il cunosti pe x sau pe y si noua ni se va falfai de cunostintele tale "in domeniu" si te vom lasa pieton. Vom fi numiti militeni pentru ca vor exista nshpe mii de cazuri gen bozi care din pacate el a facut numai valuri pe forum dar altii fac valuri cu petitii scrise si pe romaneste ii vom expedia spre origini daca dupa al 3lea rand de explicatii nu vor intelege ca a gasi O MASINA ALBA in Bucuresti este imposibil atata timp cat exista in jur de 275.000 de auto albe in Bucuresti inmatriculate si ca nu avem cum sa citam 275.000 de PROPRIETARI basca de conducatori auto. Si exemplele pot continua....

 

P.S.: No offence bozi :D Da` ai fost la locu` potrivit cu cazul tau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vom fi numiti "militeni" pentru ca "baietii de baieti" sunt ORICUM mai prosti decat prevede legea, si in general peste 70% din populatia de pe forum habar nu are ca motocicleta este un vehicol deci prin definitie nu prea ai cu cine sa discuti. Vom fi numiti militeni pentru ca vom lua permise in continuare in momentul in care tu ca un dobitoc nesimtiti vei depasi coloana si vei spune cu nonsalanta ca il cunosti pe x sau pe y si noua ni se va falfai de cunostintele tale "in domeniu" si te vom lasa pieton. Vom fi numiti militeni pentru ca vor exista nshpe mii de cazuri gen bozi care din pacate el a facut numai valuri pe forum dar altii fac valuri cu petitii scrise si pe romaneste ii vom expedia spre origini daca dupa al 3lea rand de explicatii nu vor intelege ca a gasi O MASINA ALBA in Bucuresti este imposibil atata timp cat exista in jur de 275.000 de auto albe in Bucuresti inmatriculate si ca nu avem cum sa citam 275.000 de PROPRIETARI basca de conducatori auto. Si exemplele pot continua....

 

P.S.: No offence bozi :D Da` ai fost la locu` potrivit cu cazul tau :D

sincer a fost greseala mea pt ca nu am retinut numarul de inmatriculare si nu am crezut ca un om, dupa ce loveste un motociclist si il mai vede ca se mai si roteste pe asfalt, poate sa plece fara sa ii pasa ca ala poate si-a rupt un gat sau ceva.

in alta ordine de idei eu am facut "militian" pe politistul care si acum dupa ce m-am dus ca sa imi semnez dosarul de urmarire penala se uita la mine de parca sunt un nimic in fata lui si nu reprezint nici macar jegul de sub unghie,sincer nu ii doresc raul dar sa se gandeasca ca el mananca o paine pentru ca noi existam si daca cumva o sa aibe de-a face cu cineva de rang mai inalt decat dansu si aceea persoana se comporta cum s-a comportat el cu mine atunci o sa isi dea seama ce inseamna umilita,omul care"legea nu ii permite sa dea mana cu mine"sau"nu imi spui mie ca eu am 40 000 km pe motor",si eu imi doresc sa ajung sa fac 100 000 de km pe motor fara nici un accident dar asta nu inseamna ca ar trebui sa privim de sus pe toata lumea.da si eu am in 3 ani peste 100 000km pe B dar nu ma laut si nu dau in cap nimanui.oricum cazul e terminat si acum o sa umblu luna de luna sa imi prelungesc dovada si sa imi recapat permisul si astept sa vad cu ce amenda ma lovesc.o seara placuta si inca o data sa aveti ochii cascati cand sunteti pe motor ca nimanui nui pasa ca esti pe motor si ca poti oricand sa iei asfaltul in brate. asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
dragi prieteni ce pot sa va zic e ca nu credeam ca puteam sa patesc asa ceva dar uite ca am comis-o si eu,pe 14.11.2009 ora 21:30 ma aflam pe calea victoriei si ma indreptam spre piata unirii pe splai imediat cum am facut stanga aproape de tribunalul bucuresti un dobitoc cu un matiz alb care a fugit de la fata locului a intrat de pe banda 1 direct pe a 3 fara semnal.eu in momentul cand m-a atins ma aflam pe partea stanga a benzii a doua si ma incadram pe banda a 3,in momentul impactului am dat drumul la motor iar el a mers inca vreo 150 de metri dupa care m-a asteptat sa ma duc la el,din cauza ca eram speriat nu am simtit nimic atunci si m-am dus dupa el;in momentul cand am ajuns la masina mi-a spus ca nu a facut nimic,si am refuzat sa ii trag vre-una si m-am intors la motor sa vad daca e ok in momentul asta el a plecat si eu nu i-am retinut bine numarul si politisti au spus ca numarul pe care l-am retinut e un megan negru si ca nu e bun(b03bfa).cand am ajuns la motor l-am ridicat si imi curgea ulei la greu,adica baia de ulei era sparta,am incercat sa il pornesc dar nu a mai mers si atunci cand m-am urcat pe motor vedeam cum baiatul simpatic care nu a facut nimic pleca cu coada intre picioare sigur si linistit.

pana la urma am tras motorul pe dreapta cu ajutorul unor oameni care au vazut accidentul dar care nu au vazut nr tipului de pe matiz si m-am dus imediat la sectia 1 de politie (la romana) dupa care m-au trimis la piata muncii ca acolo trebuie sa declar dupa care aia de acolo m-au trimis la udriste si in final cei de la udriste au zis ca nu au ce sa imi faca si ca sa ma duc la spital ca aveam genunchiul julit si soldurile ma dureau.am ajuns la spital la munincipal si intr-un final ajunge si Domn Capsuna care se dadea tare in fata mea ca are 60 de mii de km pe motor si ca in caz ca am cazut singur e vina mea,dupa ce am plecat de la spital am ajuns si la locul faptei unde au masurat ca motorul s-a dus pe 36 de metri taras eu avand viteza a 2 si mai mult de 40 de km nu aveam ca altfel nu scapam doar cu o julitura si politistii au spus ca imi fac deschidere de dosar de urmarire penala sau ceva de genu :rock: pentru ca au stabilit ei ca eu am cazut de unul singur cu motorul si ca m-am lovit singur :crack: daca cumva stiti sau ati vazut accidentul despre care vb si ati retinut nr de inmatriculare sa imi comunicati si mie.va multumesc si asfalt uscat

 

 

Initial ai declarat domnului capsuna ca ai avut accidentul in intersectia Victoriei cu Splai, sensul dinspre Izvor catre Unirii, insa dupa 150m de intersectie domn capsuna a gasit urme ,strada in acea zona este prevazuta cu 3 benzi de circulatie.. aratandu-ti urmele ai spus ca nu este asa...ai adus motocicleta de la parterul blocului turn si avariile de pe partea stanga coincideau cu urmele de pe asfalt , ai spus ca ai fost lovit in ghidon pe partea dreapta dar nu ai avut urme de accident pe partea dreapta nici macar o zgarietura..Ai afirmat ca ai venit de pe Calea Victoriei si ai efectuat viraj stanga circuland in banda a 3a...urmele de pe asfalt arata clar ca ai acut impact cu asfaltul in banda a 2 a fiind continuate in banda a 3 a cu multi metri de abraziune la nivelul asfaltului continuate de mai mult de 36m de pata de ulei...pe partea stanga este capac alternator nicidecum baie ulei .Numarul de inmatriculare comunicat lui capsuna de fapt cele trei....coincidenta ai facut inversari de litere la numarul tau de inmatriculare si varianta cea mai sustinuta de tine a indicat o semiremorca TIR....

Mai presus decat politia este procurorul ...daca esti nevinovat de producerea accidentului capsuna va fi tras la raspundere pentru incalcarea unor drepturi ...

Probeaza ceea ce afirmi , este simplu sa faci acuzatii dar niciodata nu esti singur pe strada ...cineva vede si il vede si pe capsuna , nu s-a dat mare in fata ta , a incercat sa iti explice ca nu este impotrica celor pe doua roti insa tu nu stiu ce vrei sa demonstrezi cu ceea ce afirmi fara probe......

Apropo dupa ce ai avut evenimentul din cauza faptului ca nu ai anuntat 112 de la locul accidentului asa cum ar face oricine inplicat intr-un accident soldat cu ranire de persoane asa cum spune legea....nu parasi locul accidentului fara incuviintarea unui capsuna... dar probabil ai omis acel articol din cartea de legislatie , au avut loc 3 accidente in care mai multe autoturisme s-au tamponat ....carosabilul era acoperit cu uleiul motocicletei tale...

Sper ca capsuna sau cineva de la asigurari sa investigheze cum a ajuns uleiul acolo...

Eram in zona ma uitam la capsuna sa vad cum isi desfasoara activitatea ...cu regret nu ai dreptate....si nu te vad bine daca va citi aceste articole ,cu siguranta se va adresa procurorului care se ocupa de caz .....

Intotdeauna mai vede cineva....

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca capsuna sau cineva de la asigurari sa investigheze cum a ajuns uleiul acolo...

Eram in zona ma uitam la capsuna sa vad cum isi desfasoara activitatea ...cu regret nu ai dreptate....si nu te vad bine daca va citi aceste articole ,cu siguranta se va adresa procurorului care se ocupa de caz .....

Intotdeauna mai vede cineva....

 

Pana la urma cum a ramas cu inregistrarea video? Nu exista nici o camera de filmat in zona? Daca intotdeauna mai vede cineva, nu-i asa? Sau sunt "probele" alea super clare ca asta micu' care a dat de pamant e mitoman si ii place sa sufere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cum a ramas cu inregistrarea video? Nu exista nici o camera de filmat in zona? Daca intotdeauna mai vede cineva, nu-i asa? Sau sunt "probele" alea super clare ca asta micu' care a dat de pamant e mitoman si ii place sa sufere...

Parerea mea este ca orice afirmatie trebuie sa fie probata ...cel in cauza care nu cred ca a cazut intentionat ca nu cred ca a scris cineva asa ceva sa mearga cu un avocat sa-si faca dreptate si astept cu nerabdare sa posteze rezultatul final in care sa vedem cine se face vinovat de cele intamplate ....Bozi ai merge la poligraf ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

salutare baieti,da as merge la poligraf si tot ce am avut de spus am spus mai sus.nu am sunat la 112 pentru ca eram foarte speriat si primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma duc la o sectie de politie,dupa ce am ajuns la 3 sectii diferite mi-au spus ca sa ma duc la spital ca eram julit ca nu au ce sa imi faca,eu m-am dus la spital ca sa declar un accident nu ca sa imi acorde prim ajutor si se pare ca nu am procedat corect,oricum am invatzat ceva din experienta asta neplacuta.cel care crede ca am cazut singur de nebun si nu erau urme pe motor de ce m-am mai dus la 3 sectii de politie si am martori ca au fost cu mine,si de ce m-am mai dus la spital?si de ce tot sustin ca m-a atins cineva si a fugit de la locul accidentului avand in vedere ca puteam sa ma ridic si ma duceam acasa,lasam motorul si il luam a doua zi si oricum l-am reparat pe banii mei....in fine politia a spus ca nu se vede nimic pe camere si mi-au facut dosar de urmarire penala.anu asta in martie sa inchis dosarul si am primit permisul inapoi.tot sezonul asta m-am plimbat cu motorul si am capatat o anumita experienta si am tras anumite concluzii.niciodata sa nu mergi cu viteza in bucuresti,cand te apropii de masini franeaza inainte ca sa depasesti ca sa fi sigur ca te vede in oglinzi si in dreptul benzinariilor nu ii da gaz.ce pot sa zic mia mult ca nu cred ca un dobitoc care ar fi cazut singur de pe motor si sa dus la 3 sectii de politie si a ajuns si pe al spital ar intra sa scrie si pe forum ca poate poate o fi vazut cineva numarul de inmatriculare al vinovatului.in fine e totul ok cand se termina cu bine.sunt si alte cazuri mai grave cu rip si nu cred ca are rost sa reinviu acest topic

Parerea mea este ca orice afirmatie trebuie sa fie probata ...cel in cauza care nu cred ca a cazut intentionat ca nu cred ca a scris cineva asa ceva sa mearga cu un avocat sa-si faca dreptate si astept cu nerabdare sa posteze rezultatul final in care sa vedem cine se face vinovat de cele intamplate ....Bozi ai merge la poligraf ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...