Sari la conținut

Cu Ce Se Spala Lantul?


Postări Recomandate

De unde pot lua acest kerosen?

;)

 

Îţi pot aduce eu! (moca)

Cât ţi-ar trebui?

 

P.S.: e mai bun ca gazul lampant, dar şi mult, foarte mult mai scump decât acesta din urmă!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bun am inteles cum se spala, dar imi puteti spune si mie care sunt mai incepator cand trebuie spalat lantull, cat de des, in functie de ce imi dau seama ca trebuie spalat? Dupa ce spal motoru tre sa fac ceva cu lantul??

Lamuriti-ma si pe mine va rog. :cheers:

 

lanțul de spală cam după 2 ungeri. si se unge cam la 500 KmÂşi ori de câte ori după ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clymer zice:

Caution: the factory drive chain is equipped with o-rings between the side plates; to prevent damage, use only kerosene or diesel oil for cleaning. Do not use gasoline or other solvents that will cause the o-rings to swell or deteriorate

Cel care a postat citatul comenteaza:

Curatarea se face cu peria pentru mizeria grosiera, dupa care se da jos lantul, se inmoaie juma' de ora in kerosen sau ulei diesel (ulei, nu motorina!) si se curata bine, dupa care se atarna la uscat de o sarma si se instaleaza la loc cand e uscat. Ulterior se unge.

 

Acum (din nou, iarasi :) ) intrebarea este: se poate spala un lant cu o-ring cu motorina sau nu? Daca da - de ce zice manualul ca trebuie folosit diesel oil (care habar nu am ce inseamna :cheers: , dar inteleg ca este un ulei special pentru motoarele diesel).

 

lanțul de spală cam după 2 ungeri. si se unge cam la 500 KmÂşi ori de câte ori după ploaie

Lantul nu trebuie spalat de fiecare data inainte de ungere?

 

Asfalt uscat! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

polemici ..........

concret: ce spray se foloseste si de unde se ia?(chiar daca e scump)

spray gen wp. 40, 2+2, etc pe care scrie ca scot umezeala si curata sunt ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, nu e polemici pt ca e scumpe spraiurile si e o inteaga poveste de bidiganit... deci:

 

Speli cu motorina, gaz, kerosen sau alte chesti uleioase care dizolva vaselina (evident cu periuta soacrei) dupa care, ii dai cu sprai WD40, 2+2 sau alte marci de renume mondial care costa cam 200k, 300k sau cat iti cere vanzatorul atunci cand iti vede moaka, apoi stergi cu o carpa curata sau lasi sa se usuce. In final dupa ce iti faci freza in luciul lantzului si reushesti sa citesti pe el ca e made in china ii aplici cu alt sprai de 500 de coco (dala de uns) un strat, 2-uo, sa `lunece frumos sau daca n-ai coco ii dai cu vaselina de avion cu motor cu reactie si gata. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clymer zice:

 

Cel care a postat citatul comenteaza:

Acum (din nou, iarasi :banana: ) intrebarea este: se poate spala un lant cu o-ring cu motorina sau nu? Daca da - de ce zice manualul ca trebuie folosit diesel oil (care habar nu am ce inseamna :banana: , dar inteleg ca este un ulei special pentru motoarele diesel).

Lantul nu trebuie spalat de fiecare data inainte de ungere?

 

Asfalt uscat! :D

 

 

Cum cucu sa-mi dau jos lantu in fiecare saptamana sa-l inmoi in kerosen? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum cucu sa-mi dau jos lantu in fiecare saptamana sa-l inmoi in kerosen? :D
Prin spalarea lantului nu m-am referit la operatia "da-l jos, baga-l intr-o baie de kerosen, lasa-l la uscat peste noapte, monteaza-l la loc". :banana:

Eu intrebam despre spalarea lui cu o perie, fara a-l scoate de pe motocicleta (pui motorul pe cricul central, invarti roata si dai cu peria + solutia de spalat).

 

P.S.: Ca sa-ti raspund direct la intrebare: cum adica "cum"? Pui motorul pe cricul central, scoti roata din spate, [...] - te descurci tu. :banana:

 

Asfalt uscat! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce ai mah? Sa nu-mi zici ca ai curea ca nu te cred pana nu pui poza

 

Cardan tata, cardan! Laser! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...