Sari la conținut

Cat Dureaza Scoala De Soferi A1 ?


Postări Recomandate

salz, as vrea sa stiu si eu cat dureaza sa faci a1 , stiu ca este o intrebare de incepatori dar chiar asa si e B) recent am achizitionat o aprilia rs extrema 2005 si am dispute cu parintii care nu ma lasa sa ma plimb cu ea...multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salz, as vrea sa stiu si eu cat dureaza sa faci a1 , stiu ca este o intrebare de incepatori dar chiar asa si e :blink: recent am achizitionat o aprilia rs extrema 2005 si am dispute cu parintii care nu ma lasa sa ma plimb cu ea...multumesc anticipat

poti da examenul la 30 de zile dupa ce ai inceput scoala , iar cursurile efective sunt de 20 ore practica in poligon...nu e obligatoriu sa le faci pe toate 20 , deobicei dupa 10 stii cam totul...depinde si de instructor si de tine...eu de la prima sedinta faceam poligonu perfect B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parintii tai par oameni extrem de rationali. Ai face bine sa-i asculti.

Scoala de A1 dureaza tot atat cat cea de A.

 

Later edit: Aw, nuts. A apucat Reverse sa posteze inaintea mea. Treaba cu 'in 10 ore stii totul' depinde si de ce fac aia la scoala respectiva. Nu vreau sa reincep vechea discutie 'Moto TT v/s alte scoli', dar depinde foarte mult de ce fac instructorii in poligon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda dar faza e ca am mai avut o cagiva mito 91 7trepte inca de la varsta de 15ani si cu ea ma lasa sa ma plimb pt ca eu sunt din Sinaia , si nu prea am unde sa ii dau plus ca am mai avut 2 scutere inainte de ea, dar anul trecut am vandut cagiva si intre timp un prieten de`al meu din Busteni care avea un rs nou-nou la 2zile dupa ce si-a luat-o a murit dupa ce a intrat sub un tir...de atunci nu ma mai lasa, ...stiu sa merg chiar bine , deci nu toate orele sunt obligatorii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda dat find faptul ca eu sunt din sinaia a trebuit sa ma duc tocmai la campina sa ma inscriu la scoala si ma cheama de abea pe 5iunie :blink: astazi fiind 16-mai :lol: pentru ca de abea atunci termina cu grupa dinantea mea... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

Daca ai mai mers pe motor cat de cat nu ar trebui sa ai probleme sa faci poligonul fara greseli din prima sedinta , hai sa zicem a 2-a ...

Depinde de experienta fiecaruia si ... de talent bineinteles B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect , am multa experienta cu scuterul , cu motorul nu am foarte multa, am avut o mito dar am tinut-o putin timp si nu pot spune ca am reflexele formate sau ceva de genu, stiu sa merg... dar am mai spus nu poti sti prea multe niciodata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea mai mersesem, inca ma chinui sa`mi formez reflexe & shit..

p.s. am facut doar o ora jumate nu pt ca asa as fi vrut eu, ci pt ca instructorul m-a considerat in stare sa iau examenul..

Crazy people!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai mai mers pe motor cat de cat nu ar trebui sa ai probleme sa faci poligonul fara greseli din prima sedinta , hai sa zicem a 2-a ...

Depinde de experienta fiecaruia si ... de talent bineinteles :ok:

 

desi aveam 3-4 mii de km pe scuter, nu am reusit sa fac poligonul perfect decat dupa cam 6 sedinte... dureaza ceva timp pana te obisnuiesti cu motorul scolii (extra timp daca e un minsk ;) ), dureaza pana cunosti toate denivelarile si portiunile cu praf si alteori, pur si simplu ai ghinion sa treaca pe acolo un camion de 5 tone.

 

si chiar daca nu erau toate astea sunt 100% ca nu puteam sa-l fac din a 2-a sedinta... poate altii sunt altfel, nu stiu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

desi aveam 3-4 mii de km pe scuter, nu am reusit sa fac poligonul perfect decat dupa cam 6 sedinte... dureaza ceva timp pana te obisnuiesti cu motorul scolii (extra timp daca e un minsk :lol: ), dureaza pana cunosti toate denivelarile si portiunile cu praf si alteori, pur si simplu ai ghinion sa treaca pe acolo un camion de 5 tone.

 

si chiar daca nu erau toate astea sunt 100% ca nu puteam sa-l fac din a 2 -a sedinta... poate altii sunt altfel, nu stiu :ok:

 

Sincer mie mi se pare chiar foarte simplu , l-am facut fara greseli din a doua sedinta , poate ca tu ai fost stresat :P , sau esti obisnuit pe scuter (no gears :rose: ) .

Eu cand ma urc pe motor sunt total relaxat.

 

Depinde acum si de scoala , eu fac la Tomina (inca) si au numai motoare japoneze >250 cc .Poligonul presupun ca o sa il dau pe un minsk (a1 ;) ) .

 

Si ca sa nu fiu chiar offtopic , din cate stiu eu scoala trebuie sa dureze minim o luna (trebuie sa treaca minim o luna de cand iei psihologicul, zice instructorul ) asta in cazul in care ti se face dosarul exact dupa o luna si esti programat tot in ziua aia :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi aveam 3-4 mii de km pe scuter, nu am reusit sa fac poligonul perfect decat dupa cam 6 sedinte... dureaza ceva timp pana te obisnuiesti cu motorul scolii (extra timp daca e un minsk :P ), dureaza pana cunosti toate denivelarile si portiunile cu praf si alteori, pur si simplu ai ghinion sa treaca pe acolo un camion de 5 tone.

 

si chiar daca nu erau toate astea sunt 100% ca nu puteam sa-l fac din a 2-a sedinta... poate altii sunt altfel, nu stiu :rose:

da` unde ai facut tu scoala de trecea camionu prin poligon? :ok:

 

ce curbe mai luam cu minsku` ala :P ,foarte tare motoreta ;) ... ma credeam rossi pe minsk,da` se tinea destul de bine daca era asfaltu bun pe curbe si asa...era de cateva ori sa ratez curba da` ca si pana acuma ma scapat dumnezeu de evenimente dastea... :rose:

 

btw,ati cazut vreunu cu motoru in poligon la scoala?ca am vazut cativa... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, posibil sa fi invatat un pic mai greau chiar din cauza ca mergeam de ceva vreme pe scuter si cand am schimbat de pe scuter pe minsk trebuia sa ma obisnuiesc cateva ture, acelasi lucru cand plecam de acolo, dar invers, trebuia sa ma obisnuiesc cu scuterul. iar la final, faceam poligonul perfect cu minskul dar cu scuterul nu puteam sa fac opturile... conteaza mult pe ce esti obisnuit sa faci ceva. de aia e preferabil sa dai examenul exact pe motorul pe care faci scoala.

 

rodell. cu toate asta imi pare foarte bine ca am facut-o acolo din cauza instructorului.

chiar ma gandeam... ce motot tt, cu conditii de stres, asemanator traficului, etc. mergeti la rodell, acolo conditii real-life, gropi, caini maidanezi (pasnici totusi), camioane, basculante, nisip pe jos ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...