Sari la conținut

Turcia 2010


mih
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-au scos vizele turistice pentru Turcia. Au ramas in schimb imputernicirile apostilate pentru cei care nu au in proprietate mobrele.

excelent! vor fi mai multi firfirei de apa plata :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati aici toate informatiile necesare in ceea ce priveste viza pentru Turcia: Intrare-sedere Turcia

Aici sunt mai multe informatii, inclusiv faptul ca antiradarele sunt ilegale (infractiune), cum e cu vehiculele proprietatea altcuiva, asigurarile de sanatate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, ma bucur ca ai renuntat la Grecia. In cazul asta o sa fac un efort suplimentar sa particip si eu. Iar Cappadochia e o zona unde am fost deja de 2 ori si de abia asteptam sa ajung si cu motorul.

Acum plec din Bucuresti pe w-e, dar saptamana viitoare poate stam de vorba ori la o bere, ori pe mess. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt mult mai judicioase rutele astea. cand pleci sa faci multe nu prea mai faci nimic sau nu iti prieste, eu mereu am evitat sa vad tot, in alpi desi imi place asa mult refuz sa umblu mai mult decat mi-am propus astfel incat sa ma pot duce din nou si sa am ce vedea nou. ruta a 2-a e exact cea facuta de mine, vezi mai jos, daca optati pt ea va pot trimite fisierul de garmin, e foarte precisa, pana pe pontoane la ferry si tot.

 

TURCIA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar Cappadochia e o zona unde am fost deja de 2 ori ...

 

 

Atunci vei fi ghidul nostru:)

Mesaj completat

ruta a 2-a e exact cea facuta de mine, vezi mai jos, daca optati pt ea va pot trimite fisierul de garmin, e foarte precisa, pana pe pontoane la ferry si tot.

 

In cazul asta putem face un traseu la comun cu de altfel i-am propus si lui Ianachim. Nu are rost sa avem tzashpe mii de threaduri. Cred ca o excursie bine organizata ar prinde bine pentru toata lumea. Mi se pare penibil sa mergem toti ca berbecii in Turcia si sa ne salutam dupa contrasens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai spus-o, faptul ca avem toti motociclete nu ne face mai altfel. sigur ca sunt de acord cu tine, problema e ca unii au prietenii lor, altii orgoliile lor exacerbate si inabilitatea de a se comperta decent intr-un mediu social. daca imi pot permite un sfat acela este sa plecati in grupuri mici de oameni care va cunoasteti, sunteti prieteni sau sunteti in stare sa va comportati urban. decat la drum cu din astia la care vocabularul se rezuma la injuraturi, nici alea originale mai bine singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dreamaster

Salutare,

Aveti mare grija cu detectoarele de radar in alte tari. Pe mine m-au prins in Franta (eram cu masina) si au vrut sa-mi dea amenda 1500 euro (750 pt posesie si 750 pt uz) de parca as fi avut droguri sau arme

Dupa o ora de parlamentat cu ei mi-au dat doar pt posesie 750 euro amenda

Foarte tentanta excursia, daca ma primiti sper sa pot veni si eu :lol:

Toate bune :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mih

 

scriu pe topicul tau ca tu m.ai cautat

ti.ai facut topic separat asa cum si eu am facut avand in vedere ca traseul meu nu corespunde cu cel al altui grup

ce sens avea sa ma apuc sa scriu la ei cand eu nu merg in turcia

 

so

 

tu vrei sa stai prin kusadasi 5 zile

noi o sa mergem in fiecare zi minim 350 km

 

care vrea, poate si tine ritmul merge

 

pentru mine nu este o problema sa plec si singur asa cum am tot facut.o

insa am constituit un grup

mihai, manuel, robert cu care am tot alergat

mai includ persoane noi in grup de care stiu ceva sau cu care am ami fost la drum

cum ar fi iulian 22 si inca unul sau 2

 

pentru oamenii astia pe care ii stiu nu imi pare rau daca se iveste o prob si imi stric traseul

 

asta nu intelege lumea care se tot agita pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scriu pe topicul tau ca tu m.ai cautat

ti.ai facut topic separat asa cum si eu am facut avand in vedere ca traseul meu nu corespunde cu cel al altui grup

ce sens avea sa ma apuc sa scriu la ei cand eu nu merg in turcia

 

so

 

tu vrei sa stai prin kusadasi 5 zile

noi o sa mergem in fiecare zi minim 350 km

 

Toate turele au un punct comun pana la un moment dat si cred ca ar fi frumos sa-l facem impreuna daca nu cadem de acord la un traseu comun pentru toata lumea.

 

Am conturat cat de cat un traseu cu informatiile culse dupa cele 3 threaduri si sunt sigur ca putem ajunge la un traseu comun ...evident, daca se si vrea asta daca nu , nu voi mai incerca acest lucru.

 

Sambata dimineata (1 MAI) plecat in directia : - Bucuresti - Giurgiu (Grupare la vama ora 6 dimineata ca la max 6 jumate sa plecam mai departe)- (E85) - Ruse (BG) - Veliko Tarnovo (BG) - Stara Zagora (BG)- Jambol (BG) - Elhovo (BG) -Svilengrad (BG)(regrupare + mancare)-vama- Edirne (TR)- Kesan (TR) - Kadikoy(TR) - Bolayir(TR) - Eceabat(TR) - Kilidilbahir(TR)(regrupare) -ferry- Canakkale(TR)(regrupare) -696 KM - cazare in canakkle

 

 

Duminica (2 MAI) ~ plecam la 11 AM dupa mic dejun in directia : Canakkale - Troia(vizitat troia ,un suc scurt + regrupare, plecam mai departe around 13.00 PM) - Izmir(troia-izmir=298 km) - Selcuk(de vazut Cetatea Efes,punct de regrupare+mancare around 18.30) - Kusadasi(izmir-kusa=99km , regrupare,cazare, around 20PM) => 434 km

 

Luni (3 MAI) : Kusadasi (Aqua Land sau plaja) cu plecare spre gumusluk via bodrum (152km)

 

Marti (4 MAi) - Bodrum - Fethiye - Oludeniz 244 km

 

 

Miercuri (5 mai) Oludeniz - Cappadocia - 730 km sau Oludeniz - pamukkale (lacuri si cetati) 236 km

 

Joi 6 Mai - Cappadocia - vizitat sau pamukale - Bursa (vizitat YeÂşil Cami) 454km

 

Vineri 7 mai Cappadocia - Istambul - 742 km sau Istambul si imprejurimi

 

Sambata 8 Mai Istambul

 

Duminica 9 Mai Istambul - Bucuresti 700

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu daca merg am sa respect ruta nu timing-ul. de atatea ori am plecat si m-am oprit mai mult unde mi-a placut si i-am dat viteza unde nu incat nu ma mai obosesc sa planific. ma dau jos unde-mi place cand imi place. ce e clar e ca merg dintr-o bucata la dus pana la mare si la intors de la istambul. in rest vazand si facand. zona e populata, sunt multe localitati la distante mici, chiar nu e o problema. important pt toti e sa mearga de placere nu cu nevricale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

In sfarsit un traseu realistic cu sanse reale de a iesi o excursie placuta.

 

mih, sper sa nu sune jignitor dar m-am mai pacalit pe forumul asta asa ca intreb inainte: traseul vostru e flexibil, acceptati sugestii sau e si asta batut in cuie cu un crizat la carma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un traseu realistic cu sanse reale de a iesi o excursie placuta.

 

mih, sper sa nu sune jignitor dar m-am mai pacalit pe forumul asta asa ca intreb inainte: traseul vostru e flexibil, acceptati sugestii sau e si asta batut in cuie cu un crizat la carma?

 

spune ce ai vrea sa fie altfel? si putem discuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat si eu mi se pare ok. timpul fiind limitat orice adaugire conduce fie la o scurtare/eliimare in alta parte fie la oboseala si bataie de cap. nici asa cum e nu va fi usor, nu va amagiti nu e austria sau germania sa faci 1000/zi in fiecare zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Nu,nu-s eu,am de gand sa iau si eu.Statii am vreo 4 PMR dar nu le-am folosit pe moto. Nu m-am uitat la feedback,la 10-20 de lei cat zice acolo am considerat neimportant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune ce ai vrea sa fie altfel? si putem discuta.

Daca se poate discuta inseamna ca e flexibil. Daca se anunta un traseu cum il face crizatu ala la menopauza ("nu imi stabilesc punctele de cazare in functie de pozitia cortului vostru") atunci ocoleam si thread-ul asta. Dar daca e flexibil si fara Grecia, devine atractiv.

 

Pai referitor la ultima varianta de traseu mi se pare ok momentan. Doru are mare dreptate, Turcia "nu e austria sau germania sa faci 1000/zi in fiecare zi". Oludeniz - Cappadocia si Cappadocia - Istanbul mi se par putin cam lungi, dar pentru ca au zi de pauza inainte si dupa sunt ok (sa ajungi dupa apus si sa pleci a doua zi la rasarit e aiurea).

 

Cazarea se rezerva dinainte sau se ia la fata locului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vom incerca sa facem rezervari in toate punctele din timp(luna martie).de principiu ne orientam catre 3 stele, decent si nu f scump(15-30 eur/noapte/pers)

 

da, km sunt multi in ultima parte, dar nu avem la dispozitie foarte mult timp comparativ cu cate sunt pe acolo de vazut, incercam sa facem si noi cel mai

 

convenabil compromis.plus ca nu am mai fost, dar e mai frumos asa,aventura se prefigureaza :lol:

 

pana in 15 martie se va inchide lista cu participanti, vom avea pretentia unui avans pt cazare si pt certitudinea participarii-cred ca e corect asa.

 

restul vom discuta in martie, cand ne vom intalni cu totii intr-un loc stabilit ulterior

 

pana atunci, hai sa ne gandim serios ce vrem si daca vrem-noi oricum vrem.

 

mult soare tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

restul vom discuta in martie, cand ne vom intalni cu totii intr-un loc stabilit ulterior

:lol: Cred ca SMAEB-ul este un prilej foarte bun

Mesaj completat

-Sambata dimineata (1 MAI) plecat in directia : - Bucuresti - Giurgiu (Grupare la vama ora 6 dimineata ca la max 6 jumate sa plecam mai departe)- (E85) - Ruse (BG) - Veliko Tarnovo (BG) - Stara Zagora (BG)- Jambol (BG) - Elhovo (BG) -Svilengrad (BG)(regrupare + mancare)-vama- Edirne (TR)- Kesan (TR) - Kadikoy(TR) - Bolayir(TR) - Eceabat(TR) - Kilidilbahir(TR)(regrupare) -ferry- Canakkale(TR)(regrupare) -696 KM

 

 

- Duminica (2 MAI) ~ plecam la 11 AM dupa mic dejun in directia : Canakkale - Troia(vizitat troia ,un suc scurt + regrupare, plecam mai departe around 13.00 PM) - Izmir(troia-izmir=298 km) - Selcuk(de vazut Cetatea Efes,punct de regrupare+mancare around 18.30) - Kusadasi(izmir-kusa=99km , regrupare,cazare, around 20PM) => 434 km

 

 

- Luni (3 MAI) : Kusadasi (Aqua Land sau plaja) cu plecare spre gumusluk via bodrum la ora 17.00 (152km)

 

 

- Marti (4 MAI) – plecam pe la 11 din Bodrum in directia Fethiye (vedem : Harpy Tomb , Xanthian Obelisk, regrupare + mancat) si plecam catre Oludeniz unde ne vom si caza.244 km

 

 

- Miercuri (5 MAI) Plecam din Oludeniz la ora 9 in directia Cappadocia - 730 km via Antalia (regrupare + masa ), ora 13 plecam mai departe in directia Konia ora 17 (regrupare + masa 1h) , plecam la 18 spre Nevsehir unde vom ajunge pe la 20.30

 

- Joi (6 MAI) - Cappadocia – vizitam orasul subteran + restul atractiilor

-

- Vineri (7 MAI) Plecam din Cappadocia la ora 9 in directia Istambul via Ankara unde ne regrupam si mancam la 12.30 , plecam la 14.00 in directia Istambul unde ne vom regrupa din nou in jurul orei 20 – (742) km

 

- Sambata (8 MAI) Istambul si imprejurimi

 

- Duminica (9 MAI) Istambul - Bucuresti (700) km– plecam la ora 10.30 din Istambul pe ruta Edirne ajungem la 13.30 regrupare + masa si plecam mai departe la 14.30 catre –Silvengrad - Stara Zagora (ora 16) - Ruse – Giurgiu (regrupare in vama la ora 18.30)

 

Nu vreau sa para un program militaresc dar este mai bine sa stabilim niste timpi de plecare din fiecare locatie sa pastram un grup cat de cat compact.

 

Costuri per moto cu 1/2 pers :

urmeaza:) il las pe Otto sa calculeze

 

Si ... avem asa :

 

- Masina - Golf 5 1 sau 2 locuri disponibile in ea

- Masina 2 - Focus - 2 locuri libere

- Otto gixer 1000

- Nils + haremu:) CBR 600

- Rul + nevasta- Vstorm 1000

- Marius + Alina- CBR 954

- PingyXP + prietena- Mangusta

- Boomer + prietena?- R1

- Prieten otto+ ? 600 rr

- Eu + Carmen- CBR 600

 

Pentru cei care vor sa mearga am rugamintea sa tina cont de urmatoarele:

 

- verificare moto amanuntita

- gume si frane bune

- sa nu fie "mini zeu"

- sa se gandeasca de 2 ori la numarul kilometrilor

Deasemenea, cum spunea si Otto , pe 15 martie (sau cand e smaeb-ul) se trage linie in ideea sa putem strange bani de rezervari. Cine se decide in ultima clipa merge pe barba lui

 

 

Cateva link-uri ale locurilor prin care vom trece:

 

Istambul

Cappadocia

Oludeniz

Bodrum/GumuslukCetatea EfesTroia

Adaland Aqua ParkSarcophagus on a pillar

Roman theatre

Xanthian obelisk

Mesaj completat

ps: i-am scos pe cei care " se vor decide din lista si ii las pe iei sa se "adauge"

Mesaj completat

Inca un aspect de mentionat

 

Max 15 moto!

Turcia_1_.v1.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal`tare...

 

o intrebare: care e viteza voastra de croaziera? 80-100 km/h pe drum european (am observat ca voi aveti vitezane) , daca respectati viteza legala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mih, as avea cateva intrebari/sugestii:

 

1. De ce Veliko Tarnovo (BG) - Stara Zagora (BG)- Jambol (BG) - Elhovo (BG) -Svilengrad (BG)(regrupare + mancare)-vama- Edirne (TR)?

 

Daca se intra in TR pe Edirne, cred ca este mai bun traseul Veliko T - Stara Zagora - Sredec - Simeonovgrad - Harmanli - Svilengrad. Este mult mai direct si in stare buna - cel putin asa era cand am mers eu pe el.

 

Ca varianta ar fi Veliko T - Nova Zagora - Svilengrad . Nu stiu - inca - nimic de Veliko T - Nova Z... dar ma informez si va zic.

 

2. Trebuie tinut cont de aglomeratia din vama Kapitan Andreevo. Ia in calcul min o ora, dat fiind faptul ca sunt si masini in grup, doua ore ar fi o aproximatie rezonabila. Ferry la Kilitbahir din cate stiu pleaca din ora in ora, ultimul fiind la ora 24.00. Ar trebui verificat...zic eu.

 

3. Cred ca ai vrut sa zici Kavakkoy, nu Kadikoy

 

4. Efesul este IMENS. Daca vrei sa il vezi macar in fuga, trebuie 2 ore. Si crede'ma, marita de 1000 de ori mai mult decat Troia. Troia este un site arheologic fara nimic, dar ABSOLUT nimic special sau spectaculos. Marketing si atat. Bine, este "personaj istoric" si de film. Merita vazuta doar ca o curiozitate si atat. Efesul in schimb este cu totul altceva. In plus, langa Efes mai sunt doua obiective in imediata apropiere: cetatea templiera si manastirea de langa, casa Fecioarei Maria - Meryemana.

Dat fiind ca sunt la doi pasi de Kusadasi, poate nu ar fi o idee rea ca in ziua 3 sa fie la alegere...Adaland sau Efes & Co

 

5. Despre Oludeniz - Konya - mai studiez cate ceva si va tin la curent. Pana aici sunt drumuri batute deja de mine...

 

6. In Istambul va recomand cazarea in zona Sultan Ahmet...este aproape de Aya Sofia, Moscheea Albastra, etc. In plus, e plin de hoteluri decente la preturi corecte, restaurante cafenele. De asemeni, se iese repede pe autostrada de iesire din Istambul spre Edirne... Din Sultan Ahmet pana in Kenedy Cadesi sunt doi pasi...din Kenedy Cadesi se tine drept si cu indicatoare clare spre Edirne.

 

Cam atat deocamdata...Chip in taci.

Mesaj completat

ATENTIE: Vad ca ai trecut traseul Oludeniz - Antalya pe 350 pana in E87. Nu e o idee buna. Nu este un drum de parcurs cu vitezane. Si eu as avea oarece probleme pe acolo... e drum "judetean", in stare nu foarte buna. Recomand varianta pe coasta, prin Kale. E ceva mai lung, dar cu siguranta se parcurge mai repede si in conditii mai bune. In plus, pe 350 nu ai nici macar semnal la telefon, si treci o trecatoare relativ inalta, Karabel, 1300m... daca se intampla ceva, e cam nasol. Parerea mea.

 

De acord, drumul e prin munte, deci mai spectaculos. Si pe dincolo e ok, mergi pe coasta si ai cateva puncte inalte cu privelisti... deci merita vazut.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...