Sari la conținut

Turcia 2010


mih
 Share

Postări Recomandate

Salut ,

 

Propun pentru perioada 1-9 Mai (5 zile de concediu) o tura dupa cum urmeaza :

 

 

Bucuresti (RO) - Kusadasi (TR)- Samo(GR) - Atena(GR) - Salonic(GR) - Sofia(BG) - Bucuresti (RO)

 

Total : 2500 KM si mai exact

 

Bucuresti - Beybas - Kusadasi : 1000 KM

 

Kusadasi - Samos - Athena - Ferry - 29 km ~ ferry in jur de 30 euro de pers (nu stiu cat costa si transportul motorului)

 

Athena - Salonic : 492 KM

 

Salonic - Sofia - Bucuresti : 680 KM

 

In mare traseul va fi structurat asa

 

1. Ziua 1 - Bucuresti - Kusadasi

2. Ziua 2 - Kusadasi

3. Ziua 3 - Kusadasi

4. Ziua 4 - Kusadasi

5. Ziua 5 - Kusadasi

6. Ziua 6 - Kusadasi

7. Ziua 7 - Kusadasi (plecat dimineata) - Athena

8. Ziua 8 - Athena - Salonic

9. Ziua 9 - Salonic - Sofia - Bucuresti

 

 

Pana in momentul de fata ptr tura asta s-au anuntat 7 motoare . Daca este cineva interesat de aceasta tura este binevenit cu conditia sa stie sa mearga in grup , sa fie cu "capul pe umeri" si sa aibe motorul intr-o stare tehnica buna.

 

In perioada ce urmeaza ma voi interesa in mare care sunt costurile pentru aceasta tura si ii voi lasa pe altii sa faca recomandari vis a vis de punctele de interes dupa traseu :crack:

 

O seara buna.

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma bag si eu in seama...fa tura invers,si nu o sa regreti.:crack: ..ma refer in special la edirne kusadasi.

si mai taie o zi din kusadasi,in favoarea greciei intre atena si salonic..idem.

Daca era 2011,veneam si io. :(

Va urez dixtractie la max de acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Care e ideea daca se face tura invers .. tot din Romania se pleaca:D . In mare consider ca este un traseu cu multe puncte de interes si la zilele marca " kusadasi" ramane sa vedem ce vrea lumea ...touring sau relaxing

 

Am atasat si harta.

post-14862-1259700380_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant. Si eu voiam sa fac Turcia, dar pt mine partea interesanta din Turcia e undeva mai spre centrul si estul tarii. Partea vestica e mult prea turistica si europenizata.

Din cate vad eu de fapt tura e Turcia-Grecia. As fi preferat sa fac 2 ture separate, dedicate fiecarei tari. Cat despre cei 1000 de km in prima zi, inclusiv un ferry si doua vame, eu zic ca e un pic cam exagerat. Eu personal nu m-as baga la asa ceva.

 

Mai urmaresc ce ziceti pe aici, poate o sa particip si eu. Desi pt mine e o mare necunoscuta ce disponibilitati financiare si de timp o sa am peste atatea luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce vad aici, in 3 zile se fac toti km iar in rest se sta cu burta in sus...ar trebui un pic structurat altfel, mai interactiv. ma gandesc si iti spun mihai.

de ce sa ne rezumam la kusadasi?cred ca mai interesant e si mai incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu recomand Bucuresti - Kusadasi intr-o zi. Recomand Bucuresti - Canakkale, dormit la ceva low cost, a doua zi dimineata vizitata Troia si continuat traseul. In loc de Kusadasi puteti merge la Marmaris, plaje la fel de nasoale dar macar au viata de noapte (20-22, pana crapa de betie englejii). De la Marmaris la Antalya e superb drumul de coasta, iar de acolo va puteti intoarce prin centrul Turciei - Istanbul, cu ocol pe la Pamukkale.

 

Grecia merita traseu separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu recomand Bucuresti - Kusadasi intr-o zi. Recomand Bucuresti - Canakkale, dormit la ceva low cost, a doua zi dimineata vizitata Troia si continuat traseul.

 

Subscriu! Si cu cca 80km inainte de Kusadasi este si Izmir care merita vizitat, al 3-lea oras ca marime in Turcia.

 

Sincer, nu prea va inteleg cum faceti cu atata usurinta planuri de 1000km/zi; aveti de trecut vami, ferry... teren necunoscut, BG nu e asa usoara, politia poate fi o problema si in BG si in TR (astia cica s-au facut chiar "rai")... si tb luat putin in calcul si neprevazutul ca banuiesc ca daca unu' are o problema (tehnica, cazatura etc) nu-l lasi acolo si fugi mai departe. Nu mai vorbim de vreme nefavorabila care va poate incetini serios. Si cati au motocicletele, experienta si dorinta/capacitatea sa faca 1000 in conditiile astea?

 

Poate, mai ales in mai, Kusadasi nu merita atatea zile. Mai e aproape (cca 150km) si interesant Bodrum; iar ca viata de noapte este extraordinar (este considerat un fel de Ibiza al orientului) dar asta presupune dormit acolo.

Pamukkale (sub 200km dus) se poate face lejer si ca tura de o zi; am auzit insa ca s-a cam "stricat" locul, ca nu mai e ce era.

 

Intoarcerea prin GR suna bine dar si varianta intoarcerii prin Istanbul cu stat minim 2-3 nopti acolo nu e rea deloc; orasul este extraordinar si viata de noapte super. As mentiona si partea culinara... :)

 

Important este ca aveti tot timpul din lume pana atunci; in afara de zilele de concediu si buget, puteti fi spontani; cazarile nu cred sa fie o problema la inceputul lui mai si la pret mai mult decat rezonabil (poate doar eventual la Istanbul)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia poate fi o problema si in BG si in TR (astia cica s-au facut chiar "rai")

Mi-am luat amenda 80 Euro pentru 122Km/h pe sector cu limita de 110 km/h. La iesirea din Turcia m-au verificat pe calculator daca am platit-o sau nu inatnte sa-mi dea viza. Te rup turcii daca te prind cu viteza pe dumurile lor nationale (mai bune decat autostrazile noastre). Detectoarele noastre nu merg la ei, sunt pe alta frecventa, si de multe ori apar bucle inductive in mijlocul campului si echipajul dupa deal. Daca aveti de gand sa alergati la turci, luati-va la voi bani de amenzi.

 

PS: si bulgarii pot fi scosi din sarite cu anumite viteze, mai ales aia prin centrul tarii, in zonele ne-turistice. Pe litoral sunt toti dresati sa nu latre la turisti.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Salut!! suna interesant pt mine idiferent de traseu sau sens!!ce nu am inteles cum de trecerea cu "ferry" are doar 29 km???pe harta cred ca sunt pe putin 250km!!numai bine si sper sa ne vedem sanatosi la "start"!! :finger:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Propun pentru perioada 1-9 Mai (5 zile de concediu) o tura dupa cum urmeaza :

 

 

Bucuresti (RO) - Kusadasi (TR)- Samo(GR) - Atena(GR) - Salonic(GR) - Sofia(BG) - Bucuresti (RO)

 

Total : 2500 KM si mai exact

 

Bucuresti - Beybas - Kusadasi : 1000 KM

 

Kusadasi - Samos - Athena - Ferry - 29 km ~ ferry in jur de 30 euro de pers (nu stiu cat costa si transportul motorului)

 

Athena - Salonic : 492 KM

 

Salonic - Sofia - Bucuresti : 680 KM

 

In mare traseul va fi structurat asa

 

1. Ziua 1 - Bucuresti - Kusadasi

2. Ziua 2 - Kusadasi

3. Ziua 3 - Kusadasi

4. Ziua 4 - Kusadasi

5. Ziua 5 - Kusadasi

6. Ziua 6 - Kusadasi

7. Ziua 7 - Kusadasi (plecat dimineata) - Athena

8. Ziua 8 - Athena - Salonic

9. Ziua 9 - Salonic - Sofia - Bucuresti

 

 

Pana in momentul de fata ptr tura asta s-au anuntat 7 motoare . Daca este cineva interesat de aceasta tura este binevenit cu conditia sa stie sa mearga in grup , sa fie cu "capul pe umeri" si sa aibe motorul intr-o stare tehnica buna.

 

In perioada ce urmeaza ma voi interesa in mare care sunt costurile pentru aceasta tura si ii voi lasa pe altii sa faca recomandari vis a vis de punctele de interes dupa traseu :)

 

O seara buna.

 

 

salut,

suna interesant si chiar mi-as dori o tura in turcia.

poate ca ar mai trebui discutat programul dar mai e destul timp pana atunci. asa la prima vedere pare ca prima zi e totusi prea mult cu o mie si ceva de km, trecand prin 2 vami si un bac la canakale si poate cam multe zile la kusadasi. oricum tinem legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

In esenta am trasat o ruta pentru calatoria asta . Odata ce adunam mai multe detalii si numarul participantilor putem structura numarul kilometrilor de asa natura incat sa nu se simta. Pana una alta mai asteptam pareri de la cei care au mai facut Turcia

Mesaj completat

:) Salut!! suna interesant pt mine idiferent de traseu sau sens!!ce nu am inteles cum de trecerea cu "ferry" are doar 29 km???pe harta cred ca sunt pe putin 250km!!numai bine si sper sa ne vedem sanatosi la "start"!! :finger:

 

Salut Raul ,

 

Viamichelin-ul mi-a scos 25 km . Oricum sa ne auzim cu bine si sa speram ca o sa iasa un traseu frumos.

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viamichelin-ul mi-a scos 25 km . Oricum sa ne auzim cu bine si sa speram ca o sa iasa un traseu frumos.

Ti-a dat doar distanta pana la SAMOS. Si 29E cred ca e pretul doar pentru bucata asta. Din Samos pana in Atena sunt >350km fara 100euro de persoana nu cred ca scapi.

 

Asa cum au spus si altii inaintea mea 1000km sunt prea mult. Cu atat mai mult avand in vedere ca e prima zi, cand grupul inca nu se cunoaste, calaretii n-au fundul tabacit, pasagerii nu-s obisnuiti sa faca pipi cand au ocazia nu cand le vine, etc... Chiar si pentru un singur motor este mult daca tii cont de 2 vami si un ferry.

Recomand cu caldura popas in Eceabat la un hostel (eu am fost multumit de Crowded House - este pe una din stradutele perpendiculare pe faleza la 50m de ferry). Ar fi frumos sa ajungeti pe lumina, privelistea e minunata pe ultimii 40-50 km(coasta stramtorii).

Pentru trecerea in Canakkale puteti merge din Eceabat inca 5 km pana in Kilidilbahir sa luati de acolo ferry- este mai scurt si pretul este cam la jumatate fata de cel din Eceabat.

 

Pe drum spre Kusadasi puteti face un popas da o ora la Troia. Cetatea Efes este la 20km inainte de Kusadasi (la Selcuk). La fel, consider ca Grecia ar trebui lasata pt alta ocazie. Pamukkale merita vazut, la fel si Istambul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Info:

 

Transportation from Athens to Samos

 

You can reach Samos from Athens either by ship (both high speed and conventional ferries are available), or by air.

 

I. Transportation by Sea

Samos is connected by ship transportation with many regions and other islands of the Aegean, including, Peraius (Athens), Kavala, Icaria, Fournoi, Patmos, Kos, Leros, kalymnos, Paros, Mikonos, Siros, Tinos, Chios, Cusantaci (Turkey) and others. For more information please contact Antaeus Travel. From Peraius (Athens), there are the following options for ship transportation to Samos:

 

* HIGH SPEED FERRY: The duration of travel is either 6 or 8 hours, depending on the intermediate island stops during the trip. The cost for one-way travel is about:

Per person: 40 euros (B class) or 50 euros (A class)

Car transportation: 75 euros

Motorcycle transportation: 17-30 euros (depending on the size)

* CONVENTIONAL FERRY: The duration of travel is 12 hours with intermediate island stops during the trip. The cost for one-way travel is about:

Per person: 20 euros (C class) or 40-55 euros (A or B classes)

Car transportation: 75 euros

Motorcycle transportation: 17-30 euros (depending on the size)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot se ajunge pe Samos, nu se poate pierde si pe acolo o zi ? Sunt munti pana la 1100 de metri si par a fi ceva peisaje interesante.

 

Cat despre Turcia, eu prefer stil touring lejer. Adica vreo 2-300 de km pe zi, cu plaja, lejereala si vizitat diverse chestii. In plus, la 9 zile clar trebuie macar o zi de pauza pe undeva.

 

Legat de prima zi, sunt de acord sa bagam tare pe bucata cunoscuta, dar, cand ajungem in zone in care majoritatea nu a pus cauciucul, as vrea sa mai si vad ceva. Cel putin peninsula aia in care e Eceabat (nu gasesc numele peninsulei), pare destul de interesanta. E pacat sa o traversezi in fuga, mort de oboseala, dupa sute de kilometri, doar cu gandul sa ajungi mai repede la destinatie. As pierde juma de zi pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, 12 ore, e vreme de sprituri.. :D

:) :kali:

Mesaj completat

Salut ,

 

In esenta am trasat o ruta pentru calatoria asta . Odata ce adunam mai multe detalii si numarul participantilor putem structura numarul kilometrilor de asa natura incat sa nu se simta. Pana una alta mai asteptam pareri de la cei care au mai facut Turcia

Mesaj completat

 

 

Salut Raul ,

 

Viamichelin-ul mi-a scos 25 km . Oricum sa ne auzim cu bine si sa speram ca o sa iasa un traseu frumos.

:finger: Fa un traseu frumos si poate fii impartit oricum ,eu imi doresc doar sa ma dau cu mobra si sa ne simtim bine!!considera ca ai o pereche pe lista singul lucru care ar putea sa ne dea inapoi ar fii sa apara ceva legat de copilasi!!numai bine tuturor participantilor..Raul!! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

considera ca ai o pereche pe lista singul lucru care ar putea sa ne dea inapoi ar fii sa apara ceva legat de copilasi!!numai bine tuturor participantilor..Raul!! :kali:

 

sau... o alta excursie mai tentanta si mai bine organizata, cum a fost anul trecut? :finger:

ca si anul trecut, daca nu ma insel, cineva a plecat singur in Croatia dupa ce a speriat lumea cu 1000km/zi... :kick:

 

am glumit... daca as fi in Ro, si eu as veni in tura in Turcia ca suna bine si mi-e dor sa revad locurile alea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau... o alta excursie mai tentanta si mai bine organizata, cum a fost anul trecut? :finger:

ca si anul trecut, daca nu ma insel, cineva a plecat singur in Croatia dupa ce a speriat lumea cu 1000km/zi... :kali:

 

am glumit... daca as fi in Ro, si eu as veni in tura in Turcia ca suna bine si mi-e dor sa revad locurile alea :)

 

Pai si cit de departe ar fi Ro de tine in acea perioada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau... o alta excursie mai tentanta si mai bine organizata, cum a fost anul trecut? :finger:

ca si anul trecut, daca nu ma insel, cineva a plecat singur in Croatia dupa ce a speriat lumea cu 1000km/zi... :D

 

am glumit... daca as fi in Ro, si eu as veni in tura in Turcia ca suna bine si mi-e dor sa revad locurile alea :)

Din greseli invata omul!!anul acesta cu un pic de grija la programarea etapelor poate iesii o tura super faina!! :kali: Hai ca astept sa deschizi topicul cu "ALPI FRANCEZI" sa stim cu ne programam!! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dear Mihail,

 

 

 

Thank you very much for your group request.

 

 

 

For your group from ĂeÂşme-Chios

 

 

 

Per person:16 Euro with tax

 

Per motorcycle:22 Euro with tax

 

From Chios-Pireaus our May Schedule is not clear.I can give our price for know but we dont think the price will be very different.

 

Per person:28 Euro at the airtype chair with tax

 

Per motorcycle:22 Euro with tax

 

 

Thanks

 

Meltem KurtulmuÂş

Mesaj completat

am cerut un pret pentru transport ferry intre 2 puncte intermediare intre grecia si turcia pentru ca se pare ca nu este ferry direct din kusadasi pana in atena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din greseli invata omul!!anul acesta cu un pic de grija la programarea etapelor poate iesii o tura super faina!! :) Hai ca astept sa deschizi topicul cu "ALPI FRANCEZI" sa stim cu ne programam!! :finger:

 

Da, corect, omul destept invata din greseli.

Cu tura in Alpii francezi este deja stabilit, ti-am dat linkul parca, pe 19 iunie 2010 iar topic o sa fac in ianuarie cu restul de date concrete. Mai multe detalii nu mai discutam pe acest topic ca nu este corect/etic/on-topic.

 

So... bafta cu Turcia ca suna bine! :kali:

Imi mentin parerea ca ar fi mai incitant cu intoarcerea (si vizitarea) prin Istanbul; in Grecia parca au ajuns si or sa mai ajunga destui. In plus, ca si parere, eu sunt adeptul sa faci un loc mai pe indelete (mai ales unde nu stii cand mai ajungi) decat mai multe superficial.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sapt viitoare vom discuta traseul face to face, marti seara probabil,mihai.

weekend uscat pana atunci!

:) Abia astept sa-l vad!! desi am spus ca ma pliez pe orice traseu si program ,in urma consiliului de familie prezenta noastra(Raul+Irina) este de 99% dar cu rugamintea sa nu renuntati la ideea de intorcere prin Grecia(este super in mai) implicit la traversarea cu ferry care v-a fi si ea o parte interesanta a excursiei!!etape de drum si locuri de vizitat ,campare(cazare)raman la latitudinea organizatorului!!numai bine si spor ..Raul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...