Sari la conținut

Fac 16 Ani,vreau Pareri


OVK
 Share

Postări Recomandate

depinde cat de informati sunt politistii , de ex: in Bucuresti am inteles ca se circula fara probleme cu foaia aceea , ... dar in orasul meu.. Giurgiu , daca nu ai permis risti sa ti se faca dosar penal

 

nu stiu ce sa-ti spun... cred ca cel mai bine e sa inveti pentru permis, nu e chiar atat de greu, si o sa ai nevoie de el daca ai de cand sa treci la ceva mai mare.. 125cc

 

Fratilor ce-o tot dati in sus si-n jos cu foaia aia de la Peugeot (care cel putin eu, nici macar nu stiu ce contine)? Hai sa va lamuresc pentru ultima oara care sunt conditile legale in care puteti circula cu un scuter fara permis A1

 

1)Sa aiba CI care sa ateste faptul ca, capacitatea cilindrica este mai mica de 50 centimetri cubi...

2)... si ca viteza maxima constructiva este de cel mult 50km/h

3)Sa fie vehiculul omologat in CI ca "moped", cu caroserie "solo"

4)Daca vehiculul nu are pedale, omologatea trebuie sa fie "individuala", daca are pedale omologarea poate fi "tip"

5)CI sa aiba aplicat "Filmul" de la RAR care sa ateste autenticitatea sa.

 

Daca cel putin una din aceste conditii nu este indeplinita(...poti sa ai tu foaie si de la Papa si de la regina Angliei si de la Basescu...), nu poti circula legal cu scuterul, fara sa ai permis A1 si sa fie inmatriculat(adica sa aiba numar). Pe scurt daca nu indeplinesti toate cele 5 conditii de mai sus iti trebuie permis A1pentru a putea circula legal + vehiculul inmatriculat->obti TALON+NUMAR->Platesti asigurare si impozit pt. el, cam 7 RON pe an.

 

PS - Daca pe CI scrie scuter sau motoreta la tipul vehiculului, nu conteaza ca are mai putin de 50cc si viteza maxima mai mica de 50Km/h, trebuie A1+inmatriculat.

 

Cam asa stau lucrurile cu foile de la Peugeot sau din alte locuri. Repet faptul ca nu stiu ce scrie pe acea foaie si faptul ca trebuie sa ai CI conform cu cele 5 conditii minime necesare pentru a putea conduce "mopedul" tau prin oras legal, fara a necesita A1 si inmatriculare.

 

Pentru orice nelamurire, astept mesaje (aici sau PM), doar justificari legale si va rog sa nu incepem sa ne dam cu parerea si cu presupusul referitor la aceste lucruri care sunt stiute si verificate legal.

 

Atentie un "moped" care indeplineste cele 5 conditii de mai sus, dar care a fost delimitat (adica daca prinde mai mult de "60", spun 60 pentru ca de cele mai multe ori cu toate ca in CI scrie 45km/h sau 50 km/h, "mopedul" prinde undeva peste 50, dar pana in 60 km/h), nu mai poate fi condus fara A1 si inmatriculare!!!

 

NU VA MAI CUMPARATI VEHICULE FARA ACTE PENTRU CA SIGUR ESTE CEVA PUTRED LA MIJLOC SI DE CELE MAI MULTE ORI VEHICULUL SFARSESTE PRIN A FI CONFISCAT DE POLITIE, IAR VOI PRIN A FI CERCETATI...PT DIVERSE CHESTII SI POATE CHIAR CU DOSAR PENAL!!!

 

io din cate stiam si am vazut normal cu A1 se conduce cu motocicleta de cat usoara care are minim 75cc si max 125cc...deci..ptr scuterele de 50 nu ar trebui permis...teoretic...sau asta mi se pare ca e in legea aia noua..numai stiu...

 

Salut. Frate hai sa nu o mai dam cu "din cate stiam" sau "teoretic" pentru ca se creaza panica. Poti sa-mi argumentezi legal sau "teoretic" assa cum ai scris tu, unde scrie treaba cu minim 75cc? Daca nu te rog nu mai posta aiurea ca induci lumea in teroare, pardon oroare, pardon eroare!

 

 

depinde cat de informati sunt politistii , de ex: in Bucuresti am inteles ca se circula fara probleme cu foaia aceea , ... dar in orasul meu.. Giurgiu , daca nu ai permis risti sa ti se faca dosar penal

 

nu stiu ce sa-ti spun... cred ca cel mai bine e sa inveti pentru permis, nu e chiar atat de greu, si o sa ai nevoie de el daca ai de cand sa treci la ceva mai mare.. 125cc

 

Atentie pentru ceva mai mare de 125cc, sau mai mare de 11Kw, trebuie A!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :cheers:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A pus Alias punct ;)

Nu chiar :bigstar:

 

 

2)... si ca viteza maxima constructiva este de cel mult 50km/h

Viteza cu care merge sa fie de 45 km/h (nu 50 km/h), si nu viteza maxima constructiva...

viteza maxima constructiva este cat de tare poate merge fara nici o limitare.

Mai multe detalii Aici

 

3)Sa fie vehiculul omologat in CI ca "moped", cu caroserie "solo"

Ai putea sa imi zici si mie de unde ai luat regula asta... cea cu caroseria ? (un link, un capitol - articol din codul rutier )

 

Atentie pentru ceva mai mare de 125cc, sau mai mare de 11Kw, trebuie A!

Completare: Care il faci doar cand ai peste 18 ani. (completarea vine deoarece numele topicului zice ceva despre 16 ani)

Editat de Snake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca din 20 septembrie tot ce este omolgat de RAR ca MOPED ,cu motorul de maxim 50cc si cu viteza maxima constructiva de pana in 50 km/h se poate conduce de la 16 ani,fara permis!

 

Eu in iulie fac 16 ani si tot atunci imi iau si jucaria si nu stiu daca pot merge linistit pana iau permisu'.

p.s. Pot da examenul pe scuterul meu?

Editat de OVK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci 16 ani? LMA -- singura mea parere!

 

poate ne spui si noua ce inseamna LMA :bigstar: ... ii vre-un fel de STF ;)

 

Intre timp, mai OVK, sa nu mai zicem deastea cu "am auzit" ... dak zici, mai bine zicem ceva sigur care te ajuta sigur. aaa... eu am auzit ca din 1.01.2007 pt tot ce este cu motor de 50 nu trebuie nici un permis; bineinteles ca ar fi super fain, dar doar "am auzit" ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai putin sa sap dupa dovezi si editez :cheers:

 

Uite aici link catre textul integral al Legii nr. 49/2006 din 08/03/2006 M.Of nr. 246 din 20/03/2006 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

 

http://www.avocatnet.ro/content/arti...e/publice.html

 

La art.6 definitia 21 zice de-abia acum "negru-pe-alb" ca:

 

"21. moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm^3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;"

 

Mai sus, la art. 6 definitia 6 zice " autovehicul - vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;".

 

Mai departe:

"Art. 9. - (1) Pentru a fi înmatriculate, înregistrate sau admise în circulatie, autovehiculele, mopedele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate în conditiile legii." (vezi mai departe de ce am subliniat doar cuvintele astea, mopedele trebuind INREGISTRATE si nu inmatriculate !)

 

"Art. 14. - (1) Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate în lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun înmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala se înregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora."

 

"Art.36 alin (2):

(2) Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata."

 

"Art.41 alin (3):

(3) Daca un drum este prevazut cu o pista speciala destinata circulatiei bicicletelor, acestea, precum si mopedele vor fi conduse numai pe pista respectiva."

 

"Art.44 alin (3):

(3) Conducatorii motocicletelor si mopedelor sunt obligati sa foloseasca luminile de întâlnire pe toata durata deplasarii acestora pe drumurile publice."

 

"Art. 48^2. - (1) Vitezele maxime admise în afara localitatilor pentru categoriile si subcategoriile de autovehicule prevazute la art. 16 alin. (2) sunt:

....

d) 45 km/h, pentru tractoare si mopede."

 

"Art. 64. -

(1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani."

 

(3) Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive în stare de functionare."

 

"Art. 67. - Regulile privind circulatia pe drumurile publice a mopedelor, bicicletelor, vehiculelor cu tractiune animala, a conducatorilor de coloane militare, cortegii, grupuri organizate, precum si de animale se stabilesc prin regulament." (inca nepublicat in varianta noua sau modificata, ar trebui sa apara in intervalul martie-august 2006)

 

"Art. 68. - (1) Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite, fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h.

 

Art. 68^2. - (1) Vehiculele înmatriculate sau înregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, a remorcilor si a mopedelor, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila în caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii. (nu mai este nevoie de tichet RCA pentru mopede, daunele provocate tertilor le veti plati din buzunar daca sunteti vinovat ).

 

Art. II. - Prezenta lege intra în vigoare în termen de 6 luni de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.

(adica in data de 20.09.2006).

 

 

OffTopic:LMA=La Multi Ani :bigstar: ;)

Editat de OVK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa scoala, da examen de A1, si iti iei o Yamaha XT125 supermoto.

 

Iti iei si un set de roti de offroad pt senzatii de catifelare.

 

Dupa 2 ani de plimbat cu aceasta motoreta la 18 ani treci linistit pe orice fel de motoreta vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ne spui si noua ce inseamna LMA :cheers: ... ii vre-un fel de STF ;)

 

Intre timp, mai OVK, sa nu mai zicem deastea cu "am auzit" ... dak zici, mai bine zicem ceva sigur care te ajuta sigur. aaa... eu am auzit ca din 1.01.2007 pt tot ce este cu motor de 50 nu trebuie nici un permis; bineinteles ca ar fi super fain, dar doar "am auzit" ...

 

La Multi Ani

 

 

Doamne :bigstar: WTF?

 

 

 

 

 

 

 

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu,dar ar fi cel mai bine pt ca ei au niste epave ;) .Conditiile sunt sa aiba maxim 11 kw,125 cc si sa aiba viteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand,salutari!

In vara asta fac 16 ani si vreau sa-mi cumpar un scuter.(50cc,nu am de gand sa-l delimitez).Modelul care imi place cel mai mult este Peugeot JetForce 50 si vreau sa-l cumpar nou.Ce ziceti merita banii?Odata luat vreau sa ma apuc si de scoala sa iau A1 dar vreau sa merg fara probleme pana o sa iau carnetul.

Alte modele ar mai fi Piaggio NRG,Gilera DNA (dar e urata rau) si Peugeot SpeedFight 2.

Astept sugestii si pareri!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul (in curand :banana: )!

Eu iti recomand Yamaha Aerox50, super motor, si care merge cel mai bine la tunat :banana: :D :banana:

Dak vrei ceva mai mare... Yamaha majesty 150, 4t, super motor

Cat despre PEUGEOT, iti spun sa te feresti k de draku, iti spun din experienta+ca repar la ele de 2ani!!!

Editat de axi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand Yamaha Aerox50, super motor, si care merge cel mai bine la tunat :banana: :D :banana:

Dak vrei ceva mai mare... Yamaha majesty 150, 4t, super motor

Cat despre PEUGEOT, iti spun sa te feresti k de draku, iti spun din experienta+ca repar la ele de 2ani!!!

 

Intradevar, aeroxul este super tare...

dar de ce sa te feresti de peugeot ??? de ce le repari tu ??? cei de la peugeot iti dau garantie 2 ani si service gratuit in cei 2 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar :D

Viteza cu care merge sa fie de 45 km/h (nu 50 km/h), si nu viteza maxima constructiva...

viteza maxima constructiva este cat de tare poate merge fara nici o limitare.

Mai multe detalii Aici

Ai putea sa imi zici si mie de unde ai luat regula asta... cea cu caroseria ? (un link, un capitol - articol din codul rutier )

Completare: Care il faci doar cand ai peste 18 ani. (completarea vine deoarece numele topicului zice ceva despre 16 ani)

 

Salut si scuze de intarziere.

 

Este vorba despre viteza maxima constructiva (asa scrie in lege). Referitor la faptul ca orice scuter <50cmc prinde din fabrica mai mult de 45km/h, este adevarat, dar dealeri sau uneori chiar producatorul, inainte sa le scoata la vanzare, le limiteaza, stiu ca exista cateva norme si standarde internationale pe care le respecta, nu pentru ca l-ar obliga cineva ci din considerentul urmator, ca sa poata fi conduse fara permis in tarile unde legislatia permite acest lucru. -> adica de ce sa vanda scuterul delimitat din fabrica si sa-l conduca doar cei cu permis, cand ar putea sa-l vanda limitat si atunci piata si cererea creste, deoarece pot fi conduse si fara sa necesite permis (acolo unde legislatia permite).

 

Referitor la Tipul vehiculului "moped" si tipul caroseriei "solo" este adevarat ceea ce am scris, in plus cu precizarea urmatoare: pentru moped caroseria nu poate fi decat "solo", la fel si pentru scuter, motorete si unele motociclete. Totusi eu am amintit-o ca sa inteleaga lumea ce trebuie sa scrie in CI. Pentru mai multe detalii referitoare la tipurile de omologari, costuri, cat si la portita pe care ti-o ofera omologarea vehiculului in conditiile pe care le-am precizat mai devreme, esti sau sunteti invitat/invitati tu/toti cei curiosi sa vada de unde am scos eu acest lucru, accesati http://www.rarom.ro/ cautati contacte si numere de telefon si sunati si vorbiti mult, din gura-n-gura pana dati de unul mai luminat sa va lamureasca, asa cum am facut si eu la randul meu si am fost lamurit. Ca idee, pentru scuter, deoarece nu are pedale, trebuie Omologare Individuala ca MOPED sau CICLOMOTOR. Mare noroc ar fi (noroc pe care l-am avut si eu) ca atunci cand iei scuterul, "vanzatorul" sa-ti ofere CI cu Omologare Individuala ca MOPED sau CICLOMOTOR, daca in CI scrie altceva (a se citi scuter sau motoreta) TREBUIE PERMIS DE CONDUCERE subcategoria A1(minim), indiferent de ce va spune "vanzatorul", ca nu este nevoie de permis, indiferent de foi sau fituici pe care vi le promite sau vi le da. Sa fim bine intelesi, orice altceva in afara de CI (in conditiile amintite), fie si semnata de primar sau cu 5 stampile, nu va da dreptul sa circulati pe drumul public cu autovehiculul meinmatriculat sau fara permis de conducere(minim A1).

 

Nici un politist nu va contesta vreodata autoritatea RAR-ului, chiar niciunul, niciodata!

 

Daca ai C.I. in regula de la R.A.R. e in regula, a ca-ti delimitezi tu "mopedul" si te ia radarul cu 70, in conditiile care nu ar trebui sa poata merge decat cu 45km/h (aici ai avut dreptate si-mi cer scuze), asta este altceva, se cheama ca ai adus modificari "vehiculului" care modifica performantele si specificatiile tehnice ale motorului, DECI -> automat ceea ce era scris in C.I. nu mai este valabil.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! B) :cheers:

 

PS - In speranta ca am facut lumina - sau cum ar zice alti - s-a trezit si asta dupa 3 saptamani :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza cu care merge sa fie de 45 km/h (nu 50 km/h), si nu viteza maxima constructiva...

Este vorba despre viteza maxima constructiva (asa scrie in lege)

 

poi nush ce sa zic atunci... eu cred ca viteza maxima constructiva este viteza pana la care un vehicul este stabil pe drum ( nu drumurile noastre :P ... din pacate :cheers: ) si scuterele in nici un caz nu devin instabile peste 45 KM/h.

dak dak ei o scris in lege asa...trebuie sa zicem ca ei... ca doar ei sunt politisti B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...