Sari la conținut

vopsele ,coduri culori ,retete pt moto


hannspree
 Share

Postări Recomandate

m-am gandit sa deschid acest topic pt a venii in ajutorul celor care vor sa vopseasca, retuseze ,motocicleta sau anumite componente de caroserie sau motor,(capace motor..etc ,eu am cautat de exemplu culoarea albastru de la r1 si nu am gasit niciunde ,am gasit pe net diferite saituri care prezinta tabele cu colori pentru cam toate tipurile de motoare dar surpriza a fost mare cand am vazut ca vopseaua rezultata a fost complect diferita de ceea ce era pe motor,si nu am fost singurul am vorbit si cu alti prieteni care au mai incercat si au patit la fel,asa ca as dori sa posteze aici doar retetele care au fost probate iar rezultatul a fost ok ,

Reteta albastru metal Yamaha R1 2001 -2004 (poate si alti ani)cu vopsea Standox pe apa:(o am de la jardel 23 ,multumiri)

303 - 18,9 gr.

357 - 12,1 gr.

339 - 10,5 gr.

356 - 5,5 gr.

301 - 0,5 gr.

Atentie, cantitatile sunt in grame, nu in mililitri.cantitatea e pt 50gr de vopsea si nu contine apa (o va adauga meseriasul care face vopseaua)

am mai probat vopseaua pt cadru la suzuki e la fel si la yamaha(cele cu cadru negru mat)facuta tot la standox

MAT BLACK METALIC#2 (MBL2)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut, ma poti ajuta sa gasesc codul de culoare sau macar codul de la GPZ500S din 1994 ? Motocicleta e verde iar cand bate soarele pe ea sclipesc bucatele de ceva. Mi-a fost spus ca vopseaua originala ar contine perle. Nu prea ma pricep la asa ceva. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sub sa, undeva pe cadru ar trebui sa gasesti o eticheta cu codul culorii ... daca ai gasit, googu stie ce si cum :laugh:

Daca nu cauta un istoric al modelului, si functie de seria sasiului si anul fabricatiei tre sa gasesti ceva :wacko: daca mai are vopsea originala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

http://www.colorrite.com/ are codurile de culoare pentru majoritatea motoretelor, nu prea isi are rost topicul

[/quotai incercat sa faci vopsea de 'colorrite'?iasa asemanator dar nu e ca originalul niciodata diferenta e chiar mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un vopsitor profesionist are o masinarie speciala ce amesteca aceste culori si scoate fix codul de culoare ce il baga in acea masinarie. Stiu ca am avut in trecut de servisat niste servere la o companie care importa astfel de masinarii. Se bagau nu stiu ce nuante de culori si vopseluri in masinarie, cu ajutorul unui soft bagai modelul autovehiculului si anul si iti alegeai din paleta de culori, iti facea amestecu si pac pac era gata de vopsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • 4 weeks later...

Am laudat degeaba colorrite.

 

Am si eu nevoie de codul de culoare pentru visiniul de pe motoreta mea. E un k6 1000.

 

Nu e pe site, probabil acolo au numai codurile pentru US nu si pentru europene.

 

L.E. http://www.colorrite.com/product/suzuki-yhl-candy-sonoma-red-1681.cfm

 

Cred ca asta e, nu strica si o confirmare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...