Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha YZF-R125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e de bine, oricine are aia, daca dai drumu la ambreaj dai in frana de motor cand fluiera asa, gen daca esti intra 2a,3,4,5 pe la turati mai mari si schimbi intra 1a inseamna ca ai viteza prea mare pentru treapta in care esti

Mersi pentru raspuns.

@Sergiu. Te bagi in seama aiurea, foame de posturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

frate esti incepator si eu am fost la fel dar mai citeste de inca 10 ori ce intrebare ai pus e de tot rasul .

Acum nu mai esti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o rugaminte la voi, propietari de 125 Yamaha, ce parere aveti despre motoare, se potriveste pentru un incepator A1, la inceputul carierei? Ce detalii imi puteti da despre motare, revizile la cati km, ce model ar fi recomandat SH sau nou...

 

 

 

Cu stima,

Silviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o rugaminte la voi, propietari de 125 Yamaha, ce parere aveti despre motoare, se potriveste pentru un incepator A1, la inceputul carierei? Ce detalii imi puteti da despre motare, revizile la cati km, ce model ar fi recomandat SH sau nou...

 

 

 

Cu stima,

Silviu

pai cam toti de aici siau luat R-ul ca primul motor si nimeni nu cred ca sa plans.. doar de putere poate da asta e normal reviizile le faci odata la 3000km asa scrie in carte dar daca le faci la 3500-4000 nu are nimic, eu iti recomand SH ca esti incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator ma gandeam deoarece dupa 3 ani cred,(ca) il voi da, dupa ce castig ceva experienta, putere nu am nevoie, daca ajunge la 80-90 pentru mine este exceptional, ma duc la liceu si facultate...dupa poate sa vina si motoare de 600, dar mai e pana atunci.O revizie in ce consta?

 

 

 

Stima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator ma gandeam deoarece dupa 3 ani cred,(ca) il voi da, dupa ce castig ceva experienta, putere nu am nevoie, daca ajunge la 80-90 pentru mine este exceptional, ma duc la liceu si facultate...dupa poate sa vina si motoare de 600, dar mai e pana atunci.O revizie in ce consta?

 

 

 

Stima...

schimb ulei si filtru,depinde ce ulei o sai pui, eu ii pun motul 300v e 64lei 1litru ca atat o sa-u pui + filtru care e 20-30 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu o revizie consta in:

 

-schimbul de ulei

 

-schimbul de filtre

 

-schimbul/verificarea bujiei

 

-schimbul/verificarea placutelor,instalatiei,suruburilor,lantului

 

:drink:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu o revizie consta in:

 

-schimbul de ulei

 

-schimbul de filtre

 

-schimbul/verificarea bujiei

 

-schimbul/verificarea placutelor,instalatiei,suruburilor,lantului

 

:drink:

lantul din 500 in 500 de km curatat si lubrificat , placutele verificate mereu cand pleci la drumuri lungi , suruburile n-au de ce sa iasa :D , uleiul din 3000 in 3000 de km daca mergi forjat , daca mergi linistit poti sa-l schibi si la 4000 , filtru de ulei din 6000 in 6000 iar cel de aer la fel , si se verifica din 3000 in 3000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu o revizie consta in:

 

-schimbul de ulei

 

-schimbul de filtre

 

-schimbul/verificarea bujiei

 

-schimbul/verificarea placutelor,instalatiei,suruburilor,lantului

 

:drink:

nu cred ca schimba cineva bujia la fiecare revizie si schimbul placutelor ..anyway exista manual pe net daca cautati ;) acolo zice tot ce si cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

lantul din 500 in 500 de km curatat si lubrificat , placutele verificate mereu cand pleci la drumuri lungi , suruburile n-au de ce sa iasa :D , uleiul din 3000 in 3000 de km daca mergi forjat , daca mergi linistit poti sa-l schibi si la 4000 , filtru de ulei din 6000 in 6000 iar cel de aer la fel , si se verifica din 3000 in 3000

Oricat de forjat ai merge uleiul la 3000 nu ai de ce sa il schimbi. Schimburile de ulei din carte la anumiti km sunt pusi de producatori din total alte motive , nu pentru ca acolo ar fi ideal. E o chestie ce tine de colaborarile lor cu producatorii de ulei si chiar si asa este numarul de km recomandat pentru schimb nu cel obligatoriu. Uleiul la asa o motocicleta il schimbi la 4-5000 km. Nici cei cu 600 care-s cele mai de turatie motoare nu il schimba la 3-4000. Motocicletele astea de 125 au fost facute cu un scop , pentur copii de bani gata si pentru care producatorii (aprilia , yamaha) nu au acordat importanta.(Motoare rotax respectiv minarelli) deci e normal sa fie asa niste recomandari ca doar "va permiteti". :friends:. Apropo de ce puneti in ele ulei de competitie?300v? :unsure:

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa, dar cred ca ar arata mult mai bine daca iai face u suportu de numar sau lai schimba (parerea mea nu o lua in sensul rau)

 

suportu de numar e urmatorul pe lista de ceva vreme, dar mai greu cu timpu liber. ai un site de unde pot cumpara, eventual de la noi?

 

 

Nervoz cam cate te`a dus tot ce ai modificat pe r125 ala ?

 

Nu stiu sa estimez. A fost facut la un prieten de familie, care are acces la o vopsitorie auto, asa ca nu a fost vorba de bani.

 

 

 

Postati si voi poze noi cu jucariile voastre.

Editat de nervoz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suportu de numar e urmatorul pe lista de ceva vreme, dar mai greu cu timpu liber. ai un site de unde pot cumpara, eventual de la noi?

 

 

 

 

Nu stiu sa estimez. A fost facut la un prieten de familie, care are acces la o vopsitorie auto, asa ca nu a fost vorba de bani.

 

 

 

Postati si voi poze noi cu jucariile voastre.

am auzit ca la dual tours au, sau la un mecanic de acolo de la tine til poate face, sau chiar u singur din ala original il poti scurta multi au facut asta.. app ai facuto super.. cum straluceste aww xD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu unu negru exact ca al meu cu xenon care tocmai a cazut cu el, altele nu am mai vazut.

Sunt zgariate carenele pe partea stanga rau de tot se vede ca e cazut.

Editat de crazy_of_love
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da exact el e... a zis ca are doar 2-3 zgarieturi date cu cheia intentionat de cineva... Imi cerea 2400 euro pe el :scratch:

Editat de RuR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...