Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Yamaha YZF-R125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai eu sunt in italia de 12 ani am terminat scoala aici...am intrat pe acest forum sa va cer niste parerei ...nu sa imi zicetzi k nu stiu sa scriu....da voi judecatzi omu, fara sa stitzi un lucru despre el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca esti vreun copil cu acnee pe fata, de prin vreun satuc uitat de lume unde e ajuns internetu si la voi, nu o sa vedem prea curand filmuletul "dar vaiii a cui o fi aceasta yamaha" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca esti vreun copil cu acnee pe fata, de prin vreun satuc uitat de lume unde e ajuns internetu si la voi, nu o sa vedem prea curand filmuletul "dar vaiii a cui o fi aceasta yamaha" :D

 

date in (cuvant urat) mea de sclav...

 

 

hai k nu are rost sa raman printre oameni asa culti k voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , in curand fac si eu 18 ani si as vrea sa dau de A , dar nu stiu ce motor sa imi iau pentru inceput... un yzf r125 sau un motor mai mare?

Editat de Ratwyn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ieri mi-am comandat si eu yzfu, modelu negru cu alb, cumparat de la reprezentanta Yamaha, cica miercuri ajunge, am sa revin atunci cu poze , sper sa auzim numai de bine.

 

Model 2009 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , in curand fac si eu 18 ani si as vrea sa dau de A , dar nu stiu ce motor sa imi iau pentru inceput... un yzf r125 sau un motor mai mare?

I-ati frate ceva mai mare , crezi ca te mananca un 600... Mergi cu capu pe umeri si nu patesti nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

date in (cuvant urat) mea de sclav...

 

 

hai k nu are rost sa raman printre oameni asa culti k voi...

QED...

 

I-ati frate ceva mai mare , crezi ca te mananca un 600... Mergi cu capu pe umeri si nu patesti nimic.

Vezi, daca isi rupe ceva sa nu zica ca esti tu de vina dupa.

Un 600 e ok pentru inceput daca iti stii limitele. Daca esti curios sa vezi cum trage la 13k rpm, sau cat de repede ajunge la 200km/h e bine sa incepi pe ceva mai mic.

Mai este un aspect important si anume costurile de intretinere. La 18 ani daca nu ai venitul tau, diferenta de consum si de intertinere se simte destul de tare.

Niste exemple:

-------------------600cc-------------125cc-------diferenta la 10k km
consum mediu:------6.5 litri---------3.5 litri-->400 euro (la pretul actual)
ulei---------------4 litri-----------1.5 litri-->25  euro
cauciucuri---------250 euro/set------100euro---->150 euro
bujii--------------40 euro-----------10 euro---->10  euro (se schimba la 30k)
placute frana------75 euro-----------40 euro---->35  euro
asigurare(1 an)----75 euro-----------???????----????? (ca incepator, sunt scumpe asigurarile pe motoare mari)          
-----------------------------------------------------------

total: 620 euro

Daca faci 10k km pe sezon (eu cam atat fac), ai o diferenta de 620 de euro!!! Asta ca sa nu intram in detalii de alte piese de reparatie, ca acolo e deja alta discutie.

Asa ca eu recomand la 18 ani un 125 sau in cel mai "rau" caz un 500cc, mai bine de diferenta de bani mai bagati gaz si faceti kilometri, ca o sa aveti timp destul sa mergeti pe motoare mai puternice.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

date in (cuvant urat) mea de sclav...

 

 

hai k nu are rost sa raman printre oameni asa culti k voi...

vrei banane beei ? sau a bagat ma-ta in ea cat pt toata familia :)) ? e greu cu becalyyy

Editat de Luci03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mettal86

 

Nu mai fa diferenta aia de pret la cauciucuri pentru ca e acelas pret la aproape orice dimensiune.

 

Depinde acum ce 125 isi cumpara. 10 000km cu un 2t ai peste 10l de ulei , si consum de benzina 6 % . Deci ulei aproape 200euro.

 

Eu pentru asigurare am platit 120lei /6 luni 125cc . Un prieten a platit 90lei / 6luni 600cc acelas asigurator si avem permis din aceeasi data.

Editat de iul1aN~
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu mai bine si am sa imi iau un cbr 600rr sau un cbr 600 f4i ,din mai multe motive:

1.Nu o sa reusesc sa il vand prea repede (cel de 125)

2.Nu dispun de bani sa imi cumpar altu (daca nu il vand pe cel de 125)

 

Si oricum nu o sa merg ca nebunu , poate o sa merg putin mai tare dar unde vad si eu ca este loc liber si nu este nici un pericol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mettal86

 

Nu mai fa diferenta aia de pret la cauciucuri pentru ca e acelas pret la aproape orice dimensiune.

 

Depinde acum ce 125 isi cumpara. 10 000km cu un 2t ai peste 10l de ulei , si consum de benzina 6 % . Deci ulei aproape 200euro.

 

Eu pentru asigurare am platit 120lei /6 luni 125cc . Un prieten a platit 90lei / 6luni 600cc acelas asigurator si avem permis din aceeasi data.

Asigurarea a ramas cu ??? si nu m luat-o in calcul la totaluri, deci e irelevant.

Pai eu am luat preturile de pe net, nu le-as scos din nas. Si la un motor care scoate suta in 10 secunde si ajunge la top speed 130, nu are cum sa fie cauciucul la acelasi pret cu un motor care scoate suta in 4 secunde si ajunge la 250+. In acelasi timp chiar daca exista cateva modele de cauciuc mai sump, nu le vad rostul, pentru ca si un cauciuc mai slab poate sa faca lejer transferul de putere, iar de mers "racing" nu se poate pune problema la 11kw, no offence.

 

pret 125 spate

pret 600cc spate

 

pret 125 fata

pret 600cc fata

 

 

Macar din prisma faptului ca latimea cumulata la 600cc este 300mm iar la 125cc este 230mm, se observa ca tre sa fie diferente de pret.

Cat despre ce ai zis tu cu uleiul 2T, eu am comparat cu yzf, care e 4t, ca sa nu comparam mere cu pere, ca la 2t si consumul e mai mare.

Orice ai zice este MULT mai ieftina intertinerea la un 125cc. Am un prieten care are asa ceva, si stiu exact despre ce este vorba.

Si mai sunt celelalte aspecte, de 2-3 ori mai mult ulei (care e musai sa fie performant, in timp ce la 11kw, poti sa bagi si ulei de scooter 4T, pentru ca sunt fortele reduse si la ambreiaj si la cutie), 4 bujii vs una, in fine, am facut tabelul mai sus.

Si cel mai important CONSUMUL!!! prietenul asta al meu merge DUBLU in oras fata de cat merg eu cu aceiasi benzina, si nu stiu cum voi, dar eu la 18 ani chiar nu era sa imi fi permis sa bag SAPTAMANAL benzina de 80 de lei...

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cat va tinut un set de anvelope? sau placutele de frana

placutele de frana te uiti la ele , cand s-au uzat le schimbi , eu le-am schimbat acum 4 zile 1 mil pe spate 1 pe fata ;) , iar anvelopele la fel cand s-au dus "santuletele" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placutele de frana te uiti la ele , cand s-au uzat le schimbi , eu le-am schimbat acum 4 zile 1 mil pe spate 1 pe fata ;) , iar anvelopele la fel cand s-au dus "santuletele" ;)

de unde ai luat placutele?;;) daca de pe motodiscount da si mie codurile la ele plix xD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ai luat placutele?;;) daca de pe motodiscount da si mie codurile la ele plix xD

le-am luat de la reprezentanta suzuki de la mine din oras ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema..Nu am folosit mult motocicleta si lantul a ''ruginit'' si ca sa il curat am folosit prima data un spray degresant si a ajuns putin pe discul de frana..si acum nu prea mai imi prinde frana pe spate..cu ce sa curat discul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am si eu un R125 si o problema cu ea.

 

La peste 4000 ture se aprinde "engine" (led-ul portocaliu pe bord) si moare motorul.

 

idei? sau un service care se pricepe

 

ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am si eu un R125 si o problema cu ea.

 

La peste 4000 ture se aprinde "engine" (led-ul portocaliu pe bord) si moare motorul.

 

idei? sau un service care se pricepe

 

ms.

inseamna ca ai probleme la motor,daca ai zice si orasul in care stai poate tiar zice cineva un service

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...