Sari la conținut

Univers Moto


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va salut pe toti.

Mai draga Pichellieu, am vazut pe net un articolas al unui ziar (platit de voi, evident, din banii lui Motorpresse) in care scria ca 30% din informatia din Univers Moto este autohtona si 70% este copiata (sau alt termen care oricum tot aia inseamna). In continuare fac un calcul simplu de unde rezulta ca "munca echipei de la UM" se materializeaza in 25,2 pagini. De aici scadem reclama la Tatoiu, mizeria de pe pagina dinaintea ei si alte 4 sau 5 pagini cu reclame si obtinem o MARE revita de ... 18 pagini. A, am uitat articolul cu, despre si cat de "meserias" este Dan Nastase (sau Pichellieu?), care mai are si ala nu-stiu-cate pagini. Pai mai dragule de bolnavior cu cutiuta, asta e MAREA GASELNITA? Jur ca vorbesc cu pustii din jurul blocului si in doua saptamani fac si ei una la fel.

Sa nu uit: spanzurati-l pe cel care aranjeaza imaginile in revista, ca le-a facut unora pe acolo capete in colturi (sau aia erau cei din redactie?). Incercati mai oameni buni sa decupati imagini din Motorrad-ul care va este atat de drag si apoi scanatile ca ies mai bine. - asta facea parte din cele NUMAI 8 greseli?

Ar mai fi ceva: nu stiu cu cine ma confunzi, dar se pare ca faci referire la vreun vechi "prieten" de-al tau.

 

Imi cer scuze fata de toti cei de aici care par a fi baieti de treaba, dar m-am aprins putin.

Editat de Dobrescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa se spele rufele in public? De ce se revine la tiparul ce caracterizeaza romanii? De ce nu puteti trece mai departe, dati-va IGNOR si cu asta b-asta! O fi greu?! 

 

Cand am intrebat de ce nu s-a facut publica lansarea UM, eram intrigata si dezamagita; cred ca cei care citesc revista trebuie anuntati si primiti cu caldura; nu sunt nici oficialitate, nici motociclista, inca.... sunt doar pasionata!!! Am vrut doar sa trag un semnal de alarma, de aceea am si zis ca nu trebuia sa se faca asa; poate ca unora dintre noi ne plac arta, muzica, baletul, teatrul etc...de ce s-a facut discriminarea asta? vrem sa fim priviti altfel de ceilalati, dar noi intre noi, ne desconsideram, ne departajam pe criterii cum ar fi: statut si putere sociala, bani, pile etc....pacat, ar trebuie sa simtim la fel, sa iubim motoarele si sa lasam la o parte mascaradele astea; poate ca asa ceva nu se va intampla, dar totusi speranta exista........cica ar muri ultima!

 

Mada

Mada, cand se inaugureaza o nou reprezentanta Connex, te cheama si pe tine? numai pentru ca esti client? Nu inteleg de ce faci atata caz pentru ca nu ai fost invitata. Doar nu vroiai sa invite toata Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama mama ce s-au incins spiritele :( Nice.

 

Parerea mea este ca UM si ML nu sunt deloc concurente. Una scrie cu precadere informatii din tara, iar cealalta mai da si informatii proaspete si zic eu indedite de afara. Daca vreau sa vad un test despre oarecare motorete, il voi cauta in UM, daca vreau sa citesc despre cum se desface ambreiajul sau despre mai stiu eu ce posesor de sovietica, caut in ML.

 

De la primul numar mie mi s-a parut mult mai interesanta UM, dar totusi mai prost structurata pe langa ML. Calitatea informatiei din UM este superioara fata de ML. Sunt doua reviste pe piata romaneasca si deja apar tot felul de dispute. Ce sa mai zic de Italia de unde am cumparat 9 sau 10 reviste diferite ??

 

Asta este parerea mea de cititor in momentul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti.

Mai Renegade, nu te mai aprinde atat ca m-am luat de revistele astea. Inainte de toate nu am nici bani si nici chef sa mai "scot" si eu vreo revista. Acum sunt un amarat de profesoras de fizica. In alta ordine de idei, nu stiam ca "motociclist" sau "pieton" te fac cele cateva patratele pe care le vad sub porecla (nici macar numele) fiecaruia sau numarul de forumuri pe care scrii ceva (a propos, mai uitate si pe SBZ).

M-am scandalizat cand am vazut si eu discutiile de pe aici si din alte parti in care unuii erau muma iar altii erau ciuma. Sincer sa fiu am sarit in apararea lui Stanescu pentru ca odata m-a ajutat cand mergeam la intrunirea de la Cluj si am ramas cu motocicleta pe marginea drumului. Nici nu s-a uitat scarbit la mine ca aveam Minsk si nici nu i-a fost jena sa-si murdareasca manutele. Cam asta este, d'aia ii iau apararea, chit ca de atunci nu l-am mai vazut. Asta nu inseamna ca atunci cand nu-mi va placea ceva, nu o voi spune. Cine nu crede asta, sa ma incerce. Dar o voi face elegant, nu cu injuraturi, contrareclama sau alte chestii de-astea degradante. :(

Toate bune.

Intradevar colega, nu patratelele te fac motociclist ci ATITUDINEA! Si aici era problema. Iar daca esti mai vechi pe site decit topicul asta de ce ti-ai schimbat subit porecla? Suna fals de tot!

 

In rest, CAM MULTE ORGOLII PE AICI!

 

Nu se poate pur si simplu sa ne bucuram de aparitia unei alte reviste moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Renegade

De unde ai dedus tu ca ca sint mai vechi decat topicul asta? Sau ca mi-as fi schimbat numele? Am spus doar ca sint un cititor mai vechi al forumurilor astora 3 (Motolife, PRO-BIKE si SBZ). Si a propos de forumuri: desi pe ultimele doua mentionate sunt cei mai multi oameni, pe Motolife am gasit cele mai inteligente comentarii (nu ca toata tigania asta cu Nastase la care recunosc, am participat si eu :( ). Cat despre ATITUDINE, hai mai bine sa nu spunem prea multe. Mai priveste si pe altii!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si a propos de forumuri: desi pe ultimele doua mentionate sunt cei mai multi oameni, pe Motolife am gasit cele mai inteligente comentarii

hai ca esti angajat la moto life :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu o astfel de rautate gratuita nu-mi inspiri mai multa incredere decat primarul Vanghelie...

care este :(

 

ontopic....ma bucur ca voi putea citi motorradul la un pret adaptat pietei romanesti....din ce am vazut/citit in nr 1 UM mi-am facut deja o impresie si o asociez cu cele 2 situri de referinta probaicu si slbz-u :), pro-bike= oficial,"rece" ( parerea mea) comercial ( ceea ce e bine ptr mine- vezi semnatura :) )...multi membrii care din pacate au contu facut degeaba.....sbz= mai familar,"cald" din pacate fara "vadul" comercial nu prea este...de aceea m-am adaptat sa le folosesc pe ambele ptr nevoi diferite.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Zahei

Daca as fi angajat la Moto Life as face prezentari si teste numai cu motoare de la noi. Dar si alte cateva alte chestii. Poate o sa le propun vreodata.

Cat despre forumuri, m-am referit la o discutie de pe forumul ML in care se analiza de ce un Ferari merge mai repede ca o motocicleta desi raportul putere/greutate este mai mic in cazul Ferari-ului.

Foarte interesant. Citeste-l si o sa vezi ca am dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Coxanele

Scoti din tine niste chestii de-mi sta mintea-n loc. Chiar asa este cum ai spus cu forumurile, numai ca amandoua sunt comerciale: "probaicu" este oarecum al celor de la United Motors (sau ma insel eu oare? :( ), iar sbz-ul este al celor de la Motor Unu (mai mult sau mai putin).

E foarte usor sa lovesti in stanga si in drepata sub un pseudonim, numai ca nu ai nici o legatura cu caracterul ales, el era un cavaler.

 

In ceea ce priveste afirmatia ta, te inseli amarnic in ambele cazuri. United Motors e o firma, Pro-Bike un club, SBZ o comunitate, MotorUnu o firma. Se vede treaba ca nu le ai cu marketingul domnule Pardailan, iar cu spada nici nu mai vorbesc. Pardailan nu ar fi lovit pe la spate ci intodeauna din fata.

 

Carcotasii au o vorba ... lasa-neeee lasa-neeee, iar eu ii completez cu alta: nu mor caii cand vor cainii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic

 

no offence kooksee ... dar Alexandre Dumas a scris o serie mare de carti care incepe cu cartea "Cei Trei Musketari"

in serie mai intra colectia cu titlul "Dupa 20 de Ani"( care e in mai multe volume ) si inca o colectie .. nu mai stiu exact cum ii zice .. parca "Vicontele de Bragelone".. ( care e de-asemenea in mai multe volume ).

In una dintre aceste colectii D'Artagnian devine muschetar si apoi devine chiar capitanul muschetarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca diversele reincarnari ale unor personaje din romanele de aventuri nu sunt consilieri de imagine ale celor 2 reviste ii rog sa inceteze atacurile "cavaleresti" (mai bine strigati "banzai" - suna mai a' la "The Last Samurai") intrucat ma paste pericolul de a nu mai citi nici o revista autohtona.

 

Si sincer sunt satul de duelul zilnic Steaua vs Rapid, Becali vs. Dragomir etc. Nu vreau sa vad la "ultimile stiri pe pro-bike" cum ML da in judecata UM si recurs si the show must go on!

 

Off topic: fratilor ma uit si eu pe posturile TV nationale la rubrica sport. Din 10 stiri 9 sunt din fotbal iar din astea 8 sunt scandaluri. Asta asa daca sunteti amatori de statistica...

 

Peace!

 

Haleluia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Renegade

De unde ai dedus tu ca ca sint mai vechi decat topicul asta? Sau ca mi-as fi schimbat numele? Am spus doar ca sint un cititor mai vechi al forumurilor astora 3 (Motolife, PRO-BIKE si SBZ). Si a propos de forumuri: desi pe ultimele doua mentionate sunt cei mai multi oameni, pe Motolife am gasit cele mai inteligente comentarii (nu ca toata tigania asta cu Nastase la care recunosc, am participat si eu :( ). Cat despre ATITUDINE, hai mai bine sa nu spunem prea multe. Mai priveste si pe altii!

Bafta!

Ai nimerit-o in sfirsit. Tigania la care ai pus umarul cu virf si indesat. Cred ca e timpul sa terminati. Reveniti la o relatie NORMALA intre motociclisti nu la limbaj de doi lei jumatea. Asta era scopul postului meu. Cit despre identitatea dubla e mult prea evidenta. Sa fiti fericiti si hai sa ne vedem de motoare.

Sa stii ca ma uit la altii. Cred ca este al treilea sau patrulea topic in care ma implic doar ca sa mai domolesc spiritele care nu au nimic in comun cu spiritul moto ci cu cel balcanic care zburda printre neuronii unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toata lumea, cati cunosc dar si ceilalti,

Nu va tin cu vorba multa, dar e o buba nashpa de tot pe forum si cred ca trebuie sa spun doua vorbe.

1. Am aflat de forum abia azi, 1 martie 2004. Cu ocazia asta am citit o multime de chestii acolo, de fapt tot citesc de azi de la pranz (ora 18:20). Si chestii mishto si o groaza de lucruri pe care as fi preferat sa nu le vad.

2. La subiect: Se injura acolo doi omeni: Pardaillan si Richelieu, iar Musiu Richelieu il acuza pe mai putin celebrul P. ca ar fi facut un "catalog moto expert". EROARE: Nu Pardaillan l-a facut ci eu si nu am avut nevoie vreodata sa semnez cu vreun pseudonim. Asa ca fie ca Richelieu confunda persoanele, fie acest PARDAILLAN se da drept cine nu este. Ce e mai grav e ca daca Pardaillan poate trece drept Cristian Tataru, e foarte usor ca Richelieu sa fie confundat cu Dan Nastase, de la Univers Moto. Iar balacarelile de acolo, vreau sa cred, nu apartin nici unuia dintre noi.

3. Injuraturile la adresa celui care a facut catalogul incriminat le iau ca pe critici constructive (Chiar si pe cea cu caninii strambi). Sper sa am destui bani sa fac unul mai bun, anul acesta.

4. Daca Dan Nastase vede mesajul asta (sper sa-l vada) cred ca ar fi nimerit sa-l puna la punct pe acest Richelieu.

5. Probabil ca incepand cu luna viitoare o sa va impacientez cu cateva randuri scrise in Moto Life. Daca nu va plac, dati-mi un semn dar, va rog, semnati cu numele adevarat, ca sa stiu ca adoptati o pozitie verticala, chiar si atunci cand tastati la calculator. Eu o sa le semnez mereu cu numele meu adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

1. Soarta unei reviste nu se rezolva pe site-uri.

2. Fiecare redactie are o adresa, chiar si de e-mail.

3. Un om onest si o parere corecta nu are nevoie de pseudonim.

4. O publicatzie are sau nu succes in functzie de tirajul ei si de numarul de cititori.

 

Esentzial:

 

Exista acum in Romania doua reviste adresate motociclistilor. Eu cred ca este motiv de bucurie !

 

Va salut cu farul, Dan Nastase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

1. Soarta unei reviste nu se rezolva pe site-uri.

2. Fiecare redactie are o adresa, chiar si de e-mail.

3. Un om onest si o parere corecta nu are nevoie de pseudonim.

4. O publicatzie are sau nu succes in functzie de tirajul ei si de numarul de cititori.

 

Esentzial:

 

Exista acum in Romania doua reviste adresate motociclistilor. Eu cred ca este motiv de bucurie !

 

Va salut cu farul, Dan Nastase

BRAVO DANE!!!. As dori ca si Stanescu sa zica acest lucru si sa terminam odata cu balacareala si Romanismele. Urez ambelor reviste........mult succes si cat mai multe editii. :)

 

Cei ce vor continua aceasta 'discutie' la nesfarsit.......as dori sa va cunosc personal ca sa va pot explica ...cat de idioti sunteti. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

 

1. Soarta unei reviste nu se rezolva pe site-uri.

2. Fiecare redactie are o adresa, chiar si de e-mail.

3. Un om onest si o parere corecta nu are nevoie de pseudonim.

4. O publicatzie are sau nu succes in functzie de tirajul ei si de numarul de cititori.

 

Esentzial:

 

Exista acum in Romania doua reviste adresate motociclistilor. Eu cred ca este motiv de bucurie !

 

Va salut cu farul, Dan Nastase

BRAVO DANE!!!. As dori ca si Stanescu sa zica acest lucru si sa terminam odata cu balacareala si Romanismele. Urez ambelor reviste........mult succes si cat mai multe editii. :)

 

Cei ce vor continua aceasta 'discutie' la nesfarsit.......as dori sa va cunosc personal ca sa va pot explica ...cat de idioti sunteti. :(

Salut Orasti!

 

Erai una din persoanele de pe forumul asta pentru care aveam cat de cat respect. Chiar as vrea sa ne intalnim o data si sa detaliezi. Sau a fost un viciu de exprimare?

 

 

 

kooksee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde pot sa cumpar si eu revista??

Am incercat la un chiosc de ziare de la Carrefour, si la OMV - de unde iau Motolife, dar n-au auzit de Univers Moto.

Voi de unde ati luat revista?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

 

Apropo de discutiile gen Stan si Bran de pe forumurile UM vs ML (ca sint mai multe!), eu nu pot sa zic decat ca am toata colectia Motolife, de cat a aparut, si intentionez sa-mi cumpar si toate revistele Unvers Moto. Fenomenul moto e atat de slab reprezentat in Romania acuma, ca orice chestie, cat de mica ar fi, e utila si binevenita. Nu cred ca e cazul sa facem nazuri ca o revista nu are 95% din volum informatii pertinente si utile. Chiar si 10% daca e misto, tot isi merita banii...

Stiu ca atitudinea asta e romaneasco-mioritica, dar cand astepti 2 luni sa-ti vina un cauciuc sau un pantalon amarat comandat de la magazine din Bucuresti, iti vine sa-ti iei lumea in cap, si iti doresti sa mai fi asteptat vreo 4-5 ani pana sa-ti iei motocicleta...

 

Felicitarile mele atat celor de la Motolife, cat si celor de la Univers Moto, asa imperfecti cum sint si unii si altii, pentru ca isi asuma rolul greu de deschizatori de drumuri.

 

O zi buna,

Bogdan Stanciu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...