Sari la conținut

Cutie Viteze - Cine Stie?


Postări Recomandate

Viraga mea, mai nou, nu prea mai vrea sa iasa la neutral, dupa 5-10 minute de mers. Ma chinui sa o scot din viteza pana se face verde si o bag inapoi. In alte trepte nu sunt probleme. Ciudat e ca daca opresc motorul iese fara probleme. Care sa fie cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As paria pe faptul ca s-a slabit cablul de ambreiaj si nu mai debreiaza complet. Daca reusesti sa o scoti la neutral apoi dai a1a scoate vreun trosc mai puternic decat inainte? Simti vreo usoara smucitura spre inainte a motocicletei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam eu de ce mi-am luat cablu de ambreiaj de rezerva pe care l-am asteptat 3 luni jumate sa vina! ;) Mersi, baieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e rupt, n-are mustati, nu agata, nu ai de ce sa-l schimbi, tine-l pe ala nou pt vremuri mai rele.

Trebuie doar sa verifici daca debreiaza complet, respectiv daca in momentul in care-l ai tras de tot, intra in 1 fara probleme. Daca nu intra, poti sa-l mai intinzi un pic, din surubul de linga minerul de ambreiaj (il vezi, intra mantaua de la cablul de ambreiaj in el) sau e un surub jos, prin zona pirghiei ambreiajului. Totusi, tine minte ca minerul de ambreiaj TREBUIE sa aibe un joc de citva mm (scrie la manual), respectiv cind minerul nu e tras, sa se miste liber fara sa actioneze cablul.

TOTUSI: Daca nu il poti regla din cele 2 suruburi, mai poate fi un surub in interior (trebe sa desfaci capacul de ambreiaj pt asta) si acolo trebuie reglat cf manualului. Oricum, ai grija, sa aibe joc, si sa cupleze total cind nu e actionat, caci altfel o sa-ti patineze si-ti strici discurile

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e rupt, n-are mustati, nu agata, nu ai de ce sa-l schimbi, tine-l pe ala nou pt vremuri mai rele.

Trebuie doar sa verifici daca debreiaza complet, respectiv daca in momentul in care-l ai tras de tot, intra in 1 fara probleme. Daca nu intra, poti sa-l mai intinzi un pic, din surubul de linga minerul de ambreiaj (il vezi, intra mantaua de la cablul de ambreiaj in el) sau e un surub jos, prin zona pirghiei ambreiajului. Totusi, tine minte ca minerul de ambreiaj TREBUIE sa aibe un joc de citva mm (scrie la manual), respectiv cind minerul nu e tras, sa se miste liber fara sa actioneze cablul.

TOTUSI: Daca nu il poti regla din cele 2 suruburi, mai poate fi un surub in interior (trebe sa desfaci capacul de ambreiaj pt asta) si acolo trebuie reglat cf manualului. Oricum, ai grija, sa aibe joc, si sa cupleze total cind nu e actionat, caci altfel o sa-ti patineze si-ti strici discurile

Ai priceput?! Asta este Cheia succesuluil catre o iesire la Neutral de succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai priceput?! Asta este Cheia succesuluil catre o iesire la Neutral de succes!

Din pacate nu cred ca e neparat cheia .. Si de ce: Daca nu e bine reglat, poate da simptome din astea..Dar mai e ceva: De intrat intra la inceput, si dupa citeva min bune nu mai intra. Daca era din cutie, banuiesc ca nu intra nici de la inceput. Aici ar mai fi ceva, dar asta pp mai mult de lucru: Eu nu banuiesc totusi uleiul, pt ca uleiul ar face probleme cind e rece si gros, nu dupa functionare. Dar dupa un timp, ce ar mai putea fi, ar fi ca ramin lipite niste discuri intre ele.. Asta e mai nasol, pt ca daca nu-si da drumul singur, probabil ca ar trebui desfacut si spalat/curatat/verificat discurile. Oricum, eu zic ca merge intii intins putin, si doar daca nu-si da drumul merita trecut la partea mai laborioasa. La restul de trepte nu prea-l simti daca decupleaza corect sau nu pt ca oricum intra in viteza, chiar daca nu tragi ambreiajul deloc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...