Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

avand in vedere ca unii colectioneaza canistre, cred ca aveam si eu dreptul sa pun o intrebare. mersi de raspuns, Geo. am incercat sa dau de proprietar, dar s-a mutat in ungaria intre timp, cica. cealalta varianta e ca a murit. vecinii nu-mi zic, pentru ca ma urasc din cauza ca-s tanar si am motor, fierastrau vertical si bormasina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Scuze de intarziere,din pacate emblema i-a fost furata ! insa imi amintesc clar ca era Opel scris pe ea!

In timp poate o primi si ea o vopsea cat de cat!

post-47359-0-91925800-1370838130_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IOR-ul e bulit - nu stiu cum au reusit -numele IOR e suficient pt a se prezuma calitatea excelenta. Daca stie cineva cum sa o fac sa arate iar polul magnetic...

 

 

Cred că ar fi posibil dacă ai reuși să remagnetizezi acul, într-un camp magnetic foarte puternic generat de o sculă.

O asemenea sculă, am eu la Universitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de intarziere,din pacate emblema i-a fost furata ! insa imi amintesc clar ca era Opel scris pe ea!

In timp poate o primi si ea o vopsea cat de cat!

Pe spate are o roata de Ukraina din cate vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si eu o bicicleta veche. Proprietarul mi-a spus ca a primit-o la varsta de 8 ani (1942) si atunci nu era noua. A fost revopsita, iar ulterior in anii '70 i s-a montat un portbagaj de la o bicicleta Ucraina. Interesante sunt gumele de la pedale... CZ :)

 

attachicon.gifIMG769.jpgattachicon.gifIMG770.jpgattachicon.gifIMG771.jpg

Salut Cristi.Ala e portbagaj de Tohan si nu de Ukraina.Stima! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Cristi.Ala e portbagaj de Tohan si nu de Ukraina.Stima! :)

 

Sincer, nu ma pricep la biciclete. Eu am scris ce mi-a spus fostul proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu cv vechituri de aratat si poate ma luminati in unele privinte:-am o moneda gasita in bamant in stare proasta nu se prea vede mare lucru pe ea si asta ca e oxidata si are depuneri cum as putea so curat sa no deteriorez?

-o furculita din argint cu numele propietarului stantat pe ea manual-ghita iordachesco si stantat din fabrica ARGINTARIA PFURZHEIN-stie cineva ceva despre asta?

-o ultima piesa mult indragita am gasito la o intrunire moto in zona sibiului am facut primul bornout cu motoreta mea si cand am scos roata din pamantul fierbinte am gasit aceasta piesa din alama cred.are stantat pe partea inferioara nr905 pe partea exterioara mk6banuiesc ca nu e foarte vizibil si un desen in forma de...fara gluma....de prezervativ.ar putea sa fie un panson,o stanpila?

post-44737-0-62886700-1371328874_thumb.jpg

post-44737-0-87428400-1371328906_thumb.jpg

post-44737-0-79527000-1371328934_thumb.jpg

post-44737-0-34516600-1371329052_thumb.jpg

post-44737-0-15194500-1371329231_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista solutii pt curatarea monezilor...le gasesti la numismati, in magazine (si online) de specialitate...dar trebuie sa iti dai seama din ce material este. posibil sa fie din cupru/alama, daca e inverzita.

eu am avut de la cineva putina solutie pt argint, dar acum multi ani. nu incerca cu diverse solutii casnice, risti sa o distrugi.

depunerile le mai poti curata si cu un varf metalic fin...si cu multa grija si rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu cv vechituri de aratat si poate ma luminati in unele privinte:-am o moneda gasita in bamant in stare proasta nu se prea vede mare lucru pe ea si asta ca e oxidata si are depuneri cum as putea so curat sa no deteriorez?

-o furculita din argint cu numele propietarului stantat pe ea manual-ghita iordachesco si stantat din fabrica ARGINTARIA PFURZHEIN-stie cineva ceva despre asta?

-o ultima piesa mult indragita am gasito la o intrunire moto in zona sibiului am facut primul bornout cu motoreta mea si cand am scos roata din pamantul fierbinte am gasit aceasta piesa din alama cred.are stantat pe partea inferioara nr905 pe partea exterioara mk6banuiesc ca nu e foarte vizibil si un desen in forma de...fara gluma....de prezervativ.ar putea sa fie un panson,o stanpila?

Moneda o poti peria cu pasta de dinti si o periuta.

Sa nu faci greseala de a o baga in otet cum fac multi la gasirea monedelor vechi fiind ca le degradeaza.Oxidarea ei va fi dificil de curatat dar in cele mai multe cazuri e de recomandat sa se pastreze asa ''oxidate''.Si eu am o minicolectie de astfel de monede gasite prin pamant :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista solutii pt curatarea monezilor...le gasesti la numismati, in magazine (si online) de specialitate...dar trebuie sa iti dai seama din ce material este. posibil sa fie din cupru/alama, daca e inverzita.

eu am avut de la cineva putina solutie pt argint, dar acum multi ani. nu incerca cu diverse solutii casnice, risti sa o distrugi.

depunerile le mai poti curata si cu un varf metalic fin...si cu multa grija si rabdare.

Recomand la fel cum spune Geo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa ne contrazicem, dar pasta de dinti e buna doar la luciu...nu prea ajuta la curatare. mai ales la depuneri...am incercat si eu in trecut :))

dar de acord cu tine ca mai bine sa o lase asa daca nu are cu ce sa o curete...eu am stricat una tot incercand sa o scot "la lumina"

in prezent am cam 3 kg de monede, 75% romanesti pre comunism...o sa-mi fac timp intr-o zi sa le fac poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai gast tractoarele astea? A fost vreo expozitie, ceva? Sunt faine rau!

da , a fost o expozitie de tractoare si masini undeva in Germania ,mai precis in Auggen

sunt poze si cu cateva OPEL vechi dar nu am pus deoarece este un forum moto

numai bine

 

PS. Sa vezi si sa auzi cum mergeau si pufaiau :dropsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa ne contrazicem, dar pasta de dinti e buna doar la luciu...nu prea ajuta la curatare. mai ales la depuneri...am incercat si eu in trecut :))

dar de acord cu tine ca mai bine sa o lase asa daca nu are cu ce sa o curete...eu am stricat una tot incercand sa o scot "la lumina"

in prezent am cam 3 kg de monede, 75% romanesti pre comunism...o sa-mi fac timp intr-o zi sa le fac poze.

am curatato de pamant doar cu peria de dinti,am sapat un pica pe goagle si am aflat ca pot so las in coca cola sau ulei de masline o vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Cola hai ... dar in ulei ?

 

Ultima chestie care spuneai tu de burnout ... am impresia ca e un sigiliu sau stampila ...

 

Sau poate .. dar slabe sanse .. ca nu prea se vede bine din poza ... o greutate la cantar ...

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...