Sari la conținut

Foaia motoristului banatean


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

Ca sa nu mai deschidem cate un topic nou pentru orice chestie pe care o auzim,va propun acest topic unde sa postam diverse stiri moto.Incep eu cu primele stiri.

 

Doi motociclisti timisoreni in Africa

 

Mircea Leschian,cunoscut mai mult in grupul de Africa Twin si Oliver Wehry,patronul de la Irish Pub Unirii au plecat in data de 2 februarie intr-o aventura cu motoarele in Africa.N-au vrut sa mediatizeze prea mult evenimentul dar detalii gasiti pe blogul lui Mircea

 

http://ride4water.blogspot.com/

 

Intalnirea de iarna Passau

 

La Passau,in Germania are loc o celebra intalnire de iarna pe nume Elefantentreffen care are loc incepand cu anul 1956.Detalii gasiti aici

 

http://regiowiki.pnp.de/index.php/Elefantentreffen

 

Ei bine anul acesta a participat si un banatean prin adoptie din Lugoj.Este vorba de Pietro, zis Capo,un italian foarte simpatic pe care il cunoasteti probabil din excursiile pe care le-am organizat si la care Pietro este o prezenta constanta.El de obicei vine cu un Suzuki VStrom dar la aceasta intalnire s-a dus cu o Honda Africa Twin.Respect,Pietro si asteptam pozele.Pana la anul,cand Pietro vrea sa mearga din nou si vrea sa facem o trupa mai mare de romani,ne putem face "incalzirea" la Bikes on Ice,intalnirea de iarna organizata de Road Patrol in Muntii Retezat in perioada 18-20 februarie.Ne vedem acolo.

 

Stiri mondene

 

Timisoara Choppers & Friends au fost plecati astazi intr-o excursie cu conservele la Vrsac.Scopul excursiei a fost sa mancam adevarata pleskavita sarbeasca si sa bem bere.Oameni simpli cu gusturi simple...Tinand cont ca ne-am dus cu conservele,n-am anuntat excursia pe forum.Stati linistiti,cand o sa incepem sa ne dam cu motoarele,va anuntam din timp.

 

Stiri de pe sate

 

Membrii clubului Ghiroda Racing Team au plecat pe Muntele Mic in excursie.Echipamentul lor de munte consta in 3 capace de WC si 4 saci de nailon,folositi anterior la ingrasaminte.Distractie placuta,paltonarilor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

No binie atunsi...

CANCANU' MEU

 

Mi-o ciripit un bribecie, cum ca lu' Timisoara Bikers le dispar brusc membrii, cu motor, cu echipament si cu emblema cu tot, intr-un anumit moment si la anumite coordonate geografice, ca sa reapara dupa ceva timp in alt loc, cu motor, cu echipament, numa' cu alta emblema pe spate.

 

N-as sti: sa-l cred pra bribecie, o ba?

 

Mie-mi suna cata a Eshperimentu' Filadelfia, cumva... shcie zmau...

 

Asa am audzit, asa va dzic. Care scie mai mulcie, ii rugat sa scrie.

Editat de Go-Getter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum..stiri de ultima ora:

 

Conform Centrului de Cercetare a Carnii Comunale (CCCC) exista o suspiciune de imbolnavire a animalelor in zona rezidentiala Ghiroda. Potrivit cercetarilor animalele s-au imbolnavit din cauza stresului, practic motociclistii din zona se dau tot timpul anului fiind motociclisti adevarati,avand asigurare valabila tot anul. Martorii de la fata locului sustin ca o masina cu numere de Serbia au incarcat animalele decedate din motive intemeiate si potrivit cercetariilor au fost transportate unui local din Vrsac pentru preparate traditionale (plescavita). Atentie deci la aceasta avalansa de virusi, indicat ar fi sa mancati carne provenite din catunul Recas deoarece acolo e un singur motociclist(membru de onoare,participant,presedinte,asociat,reprezentant si nu in ultimul rand prospect de Recas bikers) care tocmai e racit si nu forjeaza drujba astfel animalele nu au psihicu afectat.

 

 

Atat din zona rezidentiala a baietiilor din Ghiroda Racing Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cand la PrimaTv niste tarani cu palme cat lopetile si degete cat polonezii (mai nasoi decat aia din Ghiroda si la fel de harnici ca aia din Recas) isi cauta muere harnica, cand oamenii normali isi scot prietenele la plimbare si cheltuie bani cu ele (sau le scot la Muntele Mic, asa am auzit), in timpul asta un oltean, un ungurean si un regatean se pregatesc sa scrie istorie.

Mai multe in curand. Nu dam totul pe fata, pentru a pastra surpriza.

Prietenii tru stie, asa ca o sa aflati toti in curand.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anunt:

 

Urmatoarele 3 luni nu am permis, nu-mi mai faceti inima rea sunandu-ma ca plecati nu stiu unde.

 

Pentru ca sa-ti aratam cit de buni prieteni iti suntem o sa incercam sa oganizam ceva in astea 14 zile cit il mai ai ... in caz ca ti-au mai dat dovada aia de 15 zile ;)

oricum ..pacat .. din 24 incolo se anunta temperaturi de 12-14 grade :) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand la PrimaTv niste tarani cu palme cat lopetile si degete cat polonezii (mai nasoi decat aia din Ghiroda si la fel de harnici ca aia din Recas) isi cauta muere harnica, cand oamenii normali isi scot prietenele la plimbare si cheltuie bani cu ele (sau le scot la Muntele Mic, asa am auzit), in timpul asta un oltean, un ungurean si un regatean se pregatesc sa scrie istorie.

Mai multe in curand. Nu dam totul pe fata, pentru a pastra surpriza.

Prietenii tru stie, asa ca o sa aflati toti in curand.

o fi ceva de enduro touring! ! !

@ permisslessguy- sorry de tine, eu am stat acu 2 ani dar era nov-ian. nu e posibil ca dupa 1 luna sa dai testare si sa-l recuperezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anunt:

 

Urmatoarele 3 luni nu am permis, nu-mi mai faceti inima rea sunandu-ma ca plecati nu stiu unde.

 

Puteai fi putin mai specific despre modul in care ai fost disable-uit de pe sosele... nu de alta dar proverbul spune asa:

 

Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora... si oamenii prosti nu invata niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteai fi putin mai specific despre modul in care ai fost disable-uit de pe sosele... nu de alta dar proverbul spune asa:

 

Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora... si oamenii prosti nu invata niciodata!

 

Vezi aici: /index.php?...82&hl=Bocsa

 

Nu,n-am dovada, am pierdut un proces mai vechi.

 

Lectia este: nu lovi cu cizma portiera unui mertan.Nu in mers.Nu cu pasager.

 

 

Nu pot sa cred ca ai ramas acum fara permis dupa faza aia de la Bocsa de acum doi ani. Incredibil !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,n-am dovada, am pierdut un proces mai vechi.

 

Lectia este: nu lovi cu cizma portiera unui mertan.Nu in mers.Nu cu pasager.

 

Ca singurul martor al lui Cata la acel proces,va pot spune ca Justitia nu este numai oarba ci este si batuta in cap.Inca de la intrarea in sala de tribunal,judecatoarea,care era o baba comunista,ma fulgera cu privirea.Nu stiu ce nu i-a convenit la tinuta mea:pleata,costumul traditional de piele,cizmele,lanturile sau crucea de fier pe care o purtam la piept?In fine,dupa primele dueluri din priviri a inceput un adevarat interogatoriu cu intrebari de genul:”Da’ motociclistul de ce nu mergea pe marginea drumului ca sa faca loc la masina ?”.Brusc,mi-a crescut tensiunea si intr-un moment de inspiratie am inceput sa tin un discurs cutremurator despre ce inseamna,de fapt,motociclismul,aceasta pasiune dusa la extrem,despre aceasta patima si acest blestem care este viata pe doua roti si despre viata de biker,cel care traieste periculos si isi duce viata pe muchie de cutit.Prieteni,ati fi fost mandri de mine!Deodata,in sala de judecata incepe sa se auda o muzica lenta care curand isi creste ritmul si se transforma intr-o simfonie cu acorduri ample.La finalul discursului unul dintre jurati se ridica de pe banca si incepe sa aplaude rar si sacadat.Dupa el,un alt jurat si inca unul…Ritmul aplauzelor creste,toata sala se ridica in picioare,grefierul si aprodul aplauda si ei iar judecatoarea cu un zambet pe fata declara:”In numele poporului roman,il declar pe Disabled Cata nevinovat!!!!Tinere,urmeaza-ti pasiunea!”.In uralele celor prezenti la acest proces,Disabled Cata si Violetbiker parasesc sala de judecata.Pe treptele Tribunalului ii asteapta,reuniti,membrii Timisoara Choppers si Ghiroda Racing Team alaturi de o multime de bikeri.Toti motoristii incaleca pe caii lor inaripati si in blitzurile presei de scandal prezenta la eveniment,pleaca si incet,incet dispar intr-un amurg evanescent…..Deodata ma trezesc.Sunt in aceeasi sala de tribunal cenusie,murdara si posomorata.Grefiera se uita cu o privire tampa la mine.Politistul de serviciu n-a inteles nimic,el oricum avea o parere proasta despre motociclisti.Cei cativa targoveti prezenti in sala discutau in soapta cu avocatii lor despre jumatatea de pogon pe care vecinul lor o insamantase abuziv.Atunci mi-am indreptat privirea spre judecatoare.Se uita cu o cautare plina de ura la mine.Asteptam sentinta si ea a venit firesc:”Motociclistul huligan este vinovat!”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am luat costumul ala cu papion si Wash&Go degeaba... tu tot in haine de scandal ai vrut sa iti faci intrarea in tribunal.

Lasa, 3 luni nu-s o vesnicie.

 

 

 

PS:Foarte creativ esti ,prietene.

 

PPS: Eu cred in continuare ca ai fost de partea militiei si te-au mituit sa ma sapi.

 

 

PPS2: Hai zi sincer, de cati gologani a fost nevoie sa ma tradezi? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma nu vreau sa fiu lupu moralist si sa va stric game-ul da parca era vorba sa fie altceva cu acest topic!!

inteleg ca va cunoasteti si sincer sa fiu de abia astept sa ma alatur voua sa ne cunoastem,sa schimbam informatii, experiente(eu cu ascultatul la inceput) da partca mai bun era ala cu poze pt. chestii dinastea!

astept planificarile cu iesirile pe motociclete sa ma pregatesc! desigur daca ma primiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am o problema si nu am vrut sa mai deschid un topic nou, m-am gandit ca ar fi potrivit s-o expun aici la "zeitung":

Locuiesc in Calea Lipovei, si zilele trecute am gasit pe garaj lipita o "invitatie" sa ma prezint la primarie cu documentele mele si ale garajului. Am inteles ca in mai multe zone din oras au fost lipite invitatii.

Stie cineva ceva?Incearca edilii nostrii dragi sa ne demoleze garajele, sau vor doar ceva banuti in plus?

Daca ne demoleaza, e o mare problema ptr.noi,motoristii... Romanica noastra draga nu e chiar tara cea mai potrivita in care sa tii un motor in fata blocului..

Daca stiti ceva, spuneti aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am o problema si nu am vrut sa mai deschid un topic nou, m-am gandit ca ar fi potrivit s-o expun aici la "zeitung":

Locuiesc in Calea Lipovei, si zilele trecute am gasit pe garaj lipita o "invitatie" sa ma prezint la primarie cu documentele mele si ale garajului. Am inteles ca in mai multe zone din oras au fost lipite invitatii.

Stie cineva ceva?Incearca edilii nostrii dragi sa ne demoleze garajele, sau vor doar ceva banuti in plus?

Daca ne demoleaza, e o mare problema ptr.noi,motoristii... Romanica noastra draga nu e chiar tara cea mai potrivita in care sa tii un motor in fata blocului..

Daca stiti ceva, spuneti aici...

 

Foarte multe dn garajele din oras au fost construite fara autorizatie de constructie sau nu au toate actele in regula. Platesti impozit pe garaj? Ce ai primit tu e o notificare si ar fi bine sa mergi sa clarifici situatia. Implica ceva stat la coada, multe acte si nervi, dar altfel risti sa il demoleze.

Editat de Dracu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curse de oldtimere in Banat

 

Luni,15 februarie,la sediul Timisoara Choppers,am primit vizita mai multor motoristi din Banatul sarbesc.In primul rand,ne-am bucurat sa ne revedem cu Liviu din Ratisor,patronul fabricii de bere Kruger si Brent,una dintre cele doar doua fabrici din Europa care produce bere rosie de 8,5 grade.Pentru cei care nu stiu,Liviu este un vechi motorist din zona Vrsacului.In anii '70 a fost primul detinator de CB 750 din Voivodina.Cat de curand o sa scanez niste poze si o sa le postez aici.In fine,sa revenim la subiectul topicului.Liviu a venit insotit de patru membri ai clubului SMK Klasik din Vrsac.Acesta este un club unde toti membrii au motoare clasice cu care participa la curse de oldtimere.Asa i-am cunoscut pe:

 

Zeljko Cveticanin-detinator de Triumph Bonneville 1968 si awasaki Z1000J 1981

http://smk-klasik.com/index.php?option=com...3&Itemid=62

 

Miodrag Vlaisavljevic-detinator de CB450 1973

http://smk-klasik.com/index.php?option=com...5&Itemid=62

 

Zeljko Pupavac-detinator de BMW R60

http://smk-klasik.com/index.php?option=com...7&Itemid=62

 

Si din "aripa tanara",Marko Visacki detinator de Jawa 250

http://smk-klasik.com/index.php?option=com...9&Itemid=62

 

Binenteles ca am fost virusati instant de cursele de oldtimere.Clar,trebuie sa ne luam motoare sa ne dam la curse.Am mers cu baietii din Serbia la Luci Popovici de la Lupo Racing,care cocheta si el de mult cu ideea de a organiza astfel de curse si in Banatul romanesc.Se pare ca am pus bazele unei colaborari si in acest an vom avea o cursa de oldtimere la Caransebes!!!

Mai era o singura problema:ce motor va inscrie Timisoara Choppers in campionatul de oldtimere??!!!??Ei bine,am rezolvat:am cumparat un Honda CB900 Bol D'or din 1981.Probabil vom participa la clasa open rezervata "youngtimerelor".Ceilalti doi gentlemani prezenti la aceste actiuni vor fi Ovidiu Ducati cu un Honda CB750 si bineinteles Luci Popovici cu un oldtimer italian surpriza!

 

Iata si o poza cu CB 900 Bol D'or

 

post-26778-1266518706_thumb.jpg

 

Restul pozelor pe blogul Timisoara Choppers...

 

http://timisoarachoppers.blogspot.com/

 

 

Stiri internationale

 

Prietenul nostru Hora aka Hora09 s-a transferat de la Timisoara Choppers la Amsterdam Weed.Asteptam noutati.Pana atunci,tineti minte:nu calcati iarba,fumati-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Curse de oldtimere in Banat

Luni,15 februarie,la sediul Timisoara Choppers,am primit vizita mai multor motoristi din Banatul sarbesc.In primul rand,ne-am bucurat sa ne revedem cu Liviu din Ratisor,patronul fabricii de bere Kruger si Brent,una dintre cele doar doua fabrici din Europa care produce bere rosie de 8,5 grade.Pentru cei care nu stiu,Liviu este un vechi motorist din zona Vrsacului.In anii '70 a fost primul detinator de CB 750 din Voivodina.Cat de curand o sa scanez niste poze si o sa le postez aici.In fine,sa revenim la subiectul topicului.Liviu a venit insotit de patru membri ai clubului SMK Klasik din Vrsac.Acesta este un club unde toti membrii au motoare clasice cu care participa la curse de oldtimere.

Binenteles ca am fost virusati instant de cursele de oldtimere.Clar,trebuie sa ne luam motoare sa ne dam la curse.Am mers cu baietii din Serbia la Luci Popovici de la Lupo Racing,care cocheta si el de mult cu ideea de a organiza astfel de curse si in Banatul romanesc.Se pare ca am pus bazele unei colaborari si in acest an vom avea o cursa de oldtimere la Caransebes!!!

Mai era o singura problema:ce motor va inscrie Timisoara Choppers in campionatul de oldtimere??!!!??Ei bine,am rezolvat:am cumparat un Honda CB900 Bol D'or din 1981.Probabil vom participa la clasa open rezervata "youngtimerelor".Ceilalti doi gentlemani prezenti la aceste actiuni vor fi Ovidiu Ducati cu un Honda CB750 si bineinteles Luci Popovici cu un oldtimer italian surpriza!

Iata si o poza cu CB 900 Bol D'or

post-26778-1266518706_thumb.jpg

Restul pozelor pe blogul Timisoara Choppers...

http://timisoarachoppers.blogspot.com/

 

O idee foarte faina. Felicitari si astept sa vad monstrii sacri la lucru.

 

P.S. - Sa il contacteze cineva pe Bibu. Presimt ca va face senzatie cu motocicleta lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta ideea cu oldimerele! Dicutam despre asta cu Luci Popovici de acum 2 ani... Mi-ati deschis apetitul... s-ar putea sa investesc si eu intr-un fier pentru asa ceva.

Din cate stiu, exista niste categorii si niste reguli pentru cursele astea. Ar fi bine sa le aflam. Poate sunt mai multi care doresc sa "sacrifice" o clasica pentru astfel de distractie.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu uitati sa-l invitati pe Pascota al batran cu fieru lui home made... sau va e frica ca va bate pe toti !!!???

:)

 

Da, probabil ca tremura toti de frica... ;)

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta ideea cu oldimerele! Dicutam despre asta cu Luci Popovici de acum 2 ani... Mi-ati deschis apetitul... s-ar putea sa investesc si eu intr-un fier pentru asa ceva.

Din cate stiu, exista niste categorii si niste reguli pentru cursele astea. Ar fi bine sa le aflam. Poate sunt mai multi care doresc sa "sacrifice" o clasica pentru astfel de distractie.

 

Din pacate,eu nu mi-am notat exact clasele la care se merge asa ca nu va pot spune acum regulamentul dar Luci Popovici a luat toate datele de la sarbi in ideea ca anul acesta va organiza cel putin o cursa de oldtimere la Caransebes.Cat de curand ma voi informa si voi posta aici regulamentul.

 

PS Dom' Profesor,sper ca te bagi!

 

 

Cred ca nu uitati sa-l invitati pe Pascota al batran cu fieru lui home made... sau va e frica ca va bate pe toti !!!???

:)

 

Asta chiar ca e o idee foarte buna.Din pacate,am auzit ca Pascota al batran e cam bolnav.Oricum am luat legatura cu prieteni de-ai nostri care se dadeau la curse acum 40 de ani si facem o trupa tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...