Sari la conținut

Foaia motoristului banatean


violetbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In 3-4 iulie la Valiug are loc competitia Banat Extreme .

 

Bubache,

zii si tu unde e pista de endurocross la Valiug ?

Noi, adica vreo 5 motoare, plecam sambata de la Petrom din Calea Sagului la 8.30 pentru ca la 11.00 se da startul la aia profi.

Editat de Johann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bubache,

zii si tu unde e pista de endurocross la Valiug ?

Noi, adica vreo 5 motoare, plecam sambata de la Petrom din Calea Sagului la 8.30 pentru ca la 11.00 se da startul la aia profi.

Salutare,

Circuitul e la vreo 2 km inainte de Valiug, de la cruce, de unde incepe coborarea, e un drum recent pietruit in stanga.

Veniti cu motoarele de padure?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Circuitul e la vreo 2 km inainte de Valiug, de la cruce, de unde incepe coborarea, e un drum recent pietruit in stanga.

Veniti cu motoarele de padure?

Nu venim cu drujbele ca-i prea scump sa te dai pe circuitul lor, tre sa cotizezi cu vreo 100 euroi (licenta, viza med. taxa inscriere)!!!

Asa ca venim intr-o plimbare sa cascam ochii si dupa ce ne plictisim ne intoarcem pe la Garana la o ciorba si apoi pe la Slatina Timis.

Hai noroc si ne vedem acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu venim cu drujbele ca-i prea scump sa te dai pe circuitul lor, tre sa cotizezi cu vreo 100 euroi (licenta, viza med. taxa inscriere)!!!

Asa ca venim intr-o plimbare sa cascam ochii si dupa ce ne plictisim ne intoarcem pe la Garana la o ciorba si apoi pe la Slatina Timis.

Hai noroc si ne vedem acolo.

Taxa aia e pentru ziua de sambata (etapa nationala). Noi de dam duminica, etapa "fraieri".

Ne vedem oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pascota campion national la 1000 cu sanse si la 600.

 

Penultima etapa a Campionatului Național de Viteză pe circuit s-a desfăÂşurat pe 3 Âşi 4 iulie pe circuitul Slovakiaring, în Slovacia, Ionel Pascotă, pilotul clubului Pascota Racing Team Giroc reuÂşind să îÂşi asigure deja titlul de campion național la clasa 1000 Superbike. Acest lucru se întâmplă după ce Ionel Pascotă nu a mai alergat de patru ani la această. Pilotul originar din Giroc, județul TimiÂşoara a fost urmat de Ionuț Mistode, pe locul trei clasându-se Bogdan Vrăjitoru.

 

Mircea Vrăjitoru, românul clasat în prezent pe locul 13 în Campionatul European Superstock 600 a câÂştigat la clasa 600 Supersport, urmat de Ionel Pascotă Âşi de către Pop Petre, aflat la primul podium al carierei.

 

 

‘‘Au existat câteva probleme tehnice în timpul cursei la clasa 600 Supersport, acestea nepermițând motocicletei să funcționeze la parametri optimi, dar într-un final am reuÂşit să mă clasez pe poziția a doua, fiind încă în cărți pentru câÂştigarea titlului de campion național si la această clasă. Echipa noastră se pregăteÂşte Âşi pentru etapele din Campionatul Național de Viteză pe Aeroport, de la sfârÂşitul acestei luni, unde voi lupta pentru a aduce încă două titluri de campion național, la Supersport Âşi Superbike’’, a declarat Ionel Pascotă.

Mesaj completat

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/ion...100727-10133702

 

Cursa a fost pentru pilotul motoclubului Pascotă Racing Team Giroc, un nou motiv de bucurie, el Âşi-a adăugat în palmares o nouă victorie, dar mai ales al doilea titlu de campion național la motociclism viteză din acest an, cea pe circuit la clasa 600 cmc. Pilotul girocean a fost urmat pe podium de Mircea Vrăjitoru, pe al treilea loc clasându-se Petre Pop. Victoria de la Most i-a asigurat lui Pascotă punctajul necesar pentru titlul de campion.

 

În acest moment, Ionel Pascotă este campion național pe anul 2010 la motociclism viteză clasa 1000 cmc, respectiv clasa 600 cmc Âşi se pregăteÂşte pentru Campionatul de Motociclism Viteză pe Aeroport ce se va disputa în acest weekend la CaransebeÂş. Desigur, Âşi aici el are ca obiectiv titlul de campion atât la clasa 600 cmc cât Âşi la clasa 1000 cmc. „A fost o zi mare pentru mine, pentru echipă, pentru TimiÂşoara, pentru Giroc. Am reuÂşit să aduc acasă Âşi acest titlu pus in joc. Mă bucur că noua mea echipă are rezultate din primul an în care am revenit la Giroc”, a declarat Ionel Pascotă. Pilotul mai este angrenat Âşi în Campionatul Romanian Superbike în care este lider cu 35 de puncte avans, dar Âşi în Campionatul Europei de Est, la care va trebui să obțină aceelaÂşi rezultat ca Âşi anul trecut, adică titlul de campion.

 

Felicitari Ionele :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In acest weekend are loc la Zrenjanin(Serbia) cea de-a 25-a editie a Festivalului Berii.Pentru a promova acest eveniment un grup de 16 motociclisti din Zrenjanin in frunte cu primarul(motorist inrait :laugh: ) a vvizitat Timisoara si a invitat toti motociclistii timisoreni la acest festival.Grupul de motoristi sarbi a fost intampinat de motociclisti timisoreni cunoscuti pentru participarea la competitii internationale(de baut bere,binenteles ;) ):Aika,Eddie.Calin,Alex Robie si Sorin.

 

Aici sunt pozele de la intalnirea bilaterala Romano-Sarba:

 

http://picasaweb.google.com/alexismoto/201...gatieZrenjanin#

 

Aici este anuntul oficial despre aceasta vizita postat pe site-ul Primariei Zrenjanin:

 

http://www.zrenjanin.rs/1-45-0-1399/Motorc...7%27-u-Rumuniji

 

Tuturor participantilor le dorim distractie placuta.Noi nu putem merge in acest weekend dar va garantam ca veti acolo,in inima Banatului cum spun ei,niste gazde deosebite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In vara s-a oprit la magazin un baiat cu ceva probleme la motor. De-abia ne-am inteles cu ei, dar dupa ce i-am ajutat, ne-au intrebat cat costa. @Bside le-a spus sa ne trimita o vedere cand ajung in Polonia pentru a sti ca au ajuns cu bine.

post-26778-1287429905_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vara s-a oprit la magazin un baiat cu ceva probleme la motor. De-abia ne-am inteles cu ei, dar dupa ce i-am ajutat, ne-au intrebat cat costa. @Bside le-a spus sa ne trimita o vedere cand ajung in Polonia pentru a sti ca au ajuns cu bine.

post-26778-1287429905_thumb.jpg

 

 

Era primul magazin moto pe care l-au gasit in Romania (dupa ce au vazut Bucovina, Moldova, Litoralul, Ardealul ...) . Din pacate, nu ne-au trimis poze cu pretena-sa/ nevasta-sa... avea niste ochi albastrii ............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era primul magazin moto pe care l-au gasit in Romania (dupa ce au vazut Bucovina, Moldova, Litoralul, Ardealul ...) . Din pacate, nu ne-au trimis poze cu pretena-sa/ nevasta-sa... avea niste ochi albastrii ............

 

Pai afla unde sta in Polonia si mergem sa-ti aducem...ochii aia albastrii....intr-o punga de un leu.Nu-i asa Ema ??

Editat de stasi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

e bine venita toata lumea! astia cu africane n-au aere :)

ahhh...sambata de dimi facem traseul si la traseu..e indicat sa fie mobre mai naltute

http://www.moto-travel.ro/xrv/forum/viewtopic.php?f=18&t=52

poze de anul trecut http://www.moto-travel.ro/xrv/forum/viewtopic.php?f=18&t=13

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Duminica 12 iunie incepand cu ora 11.30 puteti urmari in cadrul emisiunii MotoMagia de pe TVR2 un reportaj realizat de Cristina Soloc despre cursele de oldtimere.Emisiunea va putea fi urmarita in direct la o cafea si la Rabbit Club.

 

Vizionare placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Va salut din mers,

acu o saptamana m-am intors impreuna cu 6 prieteni dintr-o excurie reusita de 6 zipe prin tarisoara noastra si m-am gandit ca mai sunt unii care stau pe ganduri in vara asta. Cazarile le-am rezervat la hosteluri platind 10% acont fara alte discutii si telefoane, la 10-15 euro cu mic dejun inclus si dormitul la comun.Vreau sa va spun ca, conditiile, curatenia si preturile sunt mult mai bune ca la elvetieni sau francezi.

Va zic si ceva date concrete: am facut 1850 km in 6 zile, nu am prins un strop de ploaie, ne-am oprit in toate locurile interesante de la un moment dat au sarit cu gura pe mine ca de ce ne oprim asa des. E drept ca a fost cam cald dar ne-am oprit si de doua ori pe zi sa ne racorim in vre-o balta.

Am plecat din Timisoara la sarbi la Varset unde prietenul nostru Mihai ne-o asteptat cu masa intinsa, am trecut Dunarea cu bacul acolo unde se varsa Tisa, am mers pe malul sarbesc pe la statiunea lor Lacul de Argint, am vazut doua cetati si un schit arheologic.Am trecut Dunarea la Orsova si am innoptat la Herculane. De acolo pe Valea Cernei - Baia de Arama -Tismana - Hobita - Cheile Sohodolului - Tg. Jiu - Novaci-Ranca - Obarsia Lotrului - Lacul Vidra- Voineasa -Brezoi - Sibiu.

A treia zi am trecut Transfagarasanul- Curtea de Arges- Campulung- Castelul Bran si innoptare la Brasov. Apoi am coborat pe Valea Prahovei la Peles si am revenit pe la Paraul Rece de am vizitat Castelul Rasnov si o pestera apoi am luat-o spre Sighisoara vizitand si cetatea Rupea.

A cincea zi am mers spre Sibiu prin satele alea sasesti si am vizitat doua biserici cetati la Apold si Agnita apoi pe centura Sibiului pana la Sebes unde am luat-o iar spre Obarsia Lotrului, de acolo am coborat spre Petrosani dar am facut putin enduro ( doar trei ca restul au abandonat din motive technice adica cazaturi si frica) urcand pana pe varful Parang.

Ultima zi lejera de la Petrosani spre Hateg, biserica Densus, Caransebes spre Resita apoi Lugoj si acasa.

Am avut "noroc de un singu incident tipic romanesc: pe Transfagarasan pe sub semitunelurile alea intunecoase stateau doua oi la umbra.Au sarit la 5 metri in fata mea de m-am ca cat pe mine de frica dar am scapat ca prin minune cu o fandare trecand printre ele. Nu acelasi noroc a avut urmatorul motociclist care a prins o oaie in geanta laterala care a zburat din suport. Oaia s-a dat peste cap de cateva ori dar si-a revenit destul de repede ca nu am apucat sa o belim. Noroc ca nu a picat Cipi ca era sigur mai grav iar geanta am legat-o noi cu chigi.

In alta Ordine de idei seara dupa atata caldura ne gandeam, ce bine e sa poti sa te saturi de bere nu ca la hotii de elvetieni si fracezi care ne luau 8-10 euro pe o bere iar ca sa ne treaca setea beam apa la pet !!!

In concluzie ne-am simtit bine, fara stres, adica ca la noi acasa, iar bugetul la o treime din cel de anul trecut fara a face economii.

Mai jos am pus cateva din cele peste 1000 de poze.

Hai noroc si toate bune. :cheers:

Johann

 

https://picasaweb.google.com/112731786366283922163/RomaniacsTour2011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut din mers,

acu o saptamana m-am intors impreuna cu 6 prieteni dintr-o excurie reusita de 6 zipe prin tarisoara noastra si m-am gandit ca mai sunt unii care stau pe ganduri in vara asta. Cazarile le-am rezervat la hosteluri platind 10% acont fara alte discutii si telefoane, la 10-15 euro cu mic dejun inclus si dormitul la comun.Vreau sa va spun ca, conditiile, curatenia si preturile sunt mult mai bune ca la elvetieni sau francezi.

Va zic si ceva date concrete: am facut 1850 km in 6 zile, nu am prins un strop de ploaie, ne-am oprit in toate locurile interesante de la un moment dat au sarit cu gura pe mine ca de ce ne oprim asa des. E drept ca a fost cam cald dar ne-am oprit si de doua ori pe zi sa ne racorim in vre-o balta.

Am plecat din Timisoara la sarbi la Varset unde prietenul nostru Mihai ne-o asteptat cu masa intinsa, am trecut Dunarea cu bacul acolo unde se varsa Tisa, am mers pe malul sarbesc pe la statiunea lor Lacul de Argint, am vazut doua cetati si un schit arheologic.Am trecut Dunarea la Orsova si am innoptat la Herculane. De acolo pe Valea Cernei - Baia de Arama -Tismana - Hobita - Cheile Sohodolului - Tg. Jiu - Novaci-Ranca - Obarsia Lotrului - Lacul Vidra- Voineasa -Brezoi - Sibiu.

A treia zi am trecut Transfagarasanul- Curtea de Arges- Campulung- Castelul Bran si innoptare la Brasov. Apoi am coborat pe Valea Prahovei la Peles si am revenit pe la Paraul Rece de am vizitat Castelul Rasnov si o pestera apoi am luat-o spre Sighisoara vizitand si cetatea Rupea.

A cincea zi am mers spre Sibiu prin satele alea sasesti si am vizitat doua biserici cetati la Apold si Agnita apoi pe centura Sibiului pana la Sebes unde am luat-o iar spre Obarsia Lotrului, de acolo am coborat spre Petrosani dar am facut putin enduro ( doar trei ca restul au abandonat din motive technice adica cazaturi si frica) urcand pana pe varful Parang.

Ultima zi lejera de la Petrosani spre Hateg, biserica Densus, Caransebes spre Resita apoi Lugoj si acasa.

Am avut "noroc de un singu incident tipic romanesc: pe Transfagarasan pe sub semitunelurile alea intunecoase stateau doua oi la umbra.Au sarit la 5 metri in fata mea de m-am ca cat pe mine de frica dar am scapat ca prin minune cu o fandare trecand printre ele. Nu acelasi noroc a avut urmatorul motociclist care a prins o oaie in geanta laterala care a zburat din suport. Oaia s-a dat peste cap de cateva ori dar si-a revenit destul de repede ca nu am apucat sa o belim. Noroc ca nu a picat Cipi ca era sigur mai grav iar geanta am legat-o noi cu chigi.

In alta Ordine de idei seara dupa atata caldura ne gandeam, ce bine e sa poti sa te saturi de bere nu ca la hotii de elvetieni si fracezi care ne luau 8-10 euro pe o bere iar ca sa ne treaca setea beam apa la pet !!!

In concluzie ne-am simtit bine, fara stres, adica ca la noi acasa, iar bugetul la o treime din cel de anul trecut fara a face economii.

Mai jos am pus cateva din cele peste 1000 de poze.

Hai noroc si toate bune. :cheers:

Johann

 

https://picasaweb.google.com/112731786366283922163/RomaniacsTour2011

 

 

FELICITARIIIII . SUPER TURA .Pe viitor de mai organizati asa ceva si se poate sa ma acceptati si pe mine , nu ma ocoliti . asfalt uscat. ziveli :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-mi spui, te rog, cum ajungi la bac si cat costa o traversare (cu motorul)? multumesc!

 

Bacul e langa Banatska Palanca si costa 400 dinari (4 euro)cu motociclist si 500 dinari(5euro cu pasager)

Pleaca la ora 8-10-12.00 etc.(ora locala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Rezultate CNV Serres 8-9 oct.2010

 

Clasament SuperBike:

 

1. Ionel Pascota (Pascota Racing Team)

 

2. Ionut Mistode (BGS Motorsport)

 

3. Daniel Vargolici (Amckart Racing Team)

 

Clasament SuperSport:

 

1. Ionel Pascota (Pascota Racing Team)

 

2. Catalin Cazacu (Taifun Racing Team)

 

3. Stefan Popescu (BGS Motorsport)

 

Clasament final Romanian SuperBike 2011

 

Clasament SuperBike:

 

1. Ionut Mistode (BGS Motorsport)

 

2. Daniel Vargolici (Amckart Racing Team)

 

3. Zsigmond Zoltan (33 Team)

 

Clasament SuperSport:

 

1. Catalin Cazacu (Taifun Racing Team)

 

2. Stefan Popescu (BGS Motorsport)

 

3. Petre Pop (BGS Motorsport)

 

Tat Banatu-i fruncea !!!

Editat de Johann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Conform calendarului FRM sambata 9 mai si duminica 10 mai la Arad pe circuitul de karting este etapa de Supermoto. Vremea se anunta buna, deci motiv de plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fara sa fiu luat la Unspe metrii, dar as vrea sa aud varianta rider-ului si a celui care a filmat.

De ce? ..pai pentru ca cel care a filmat imi da impresia ca accelereaza ca apoi sa franeze ,usor catre tare, fiind nedumerit de intentiile masinii albastre. A evaluat corect situatia.

Masina albastra imi da impresia ca a observat doar un singur motociclist motiv pt care opreste ca vita in mijlocul strazii, iar ghinionistul tarzior tare se infige in frane. Stiu, e vorba de milisecunde si de la tastatura e safe dar parca umpic de conduita preventiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...