Sari la conținut

Deci, E Sau Nu E?


Postări Recomandate

Salut, imi pare rau ca nu m-am gandit sa intreb pe cineva care stie si m-am indreptat spre alte categorii. Deci, va intreb pe voi: cat de Enduro e motocicleta mea? Am o Yamaha DT 100!? si in primul rand ca e mica, dar asta nu e o problema.... alta e problema, pe ea scrie "enduro" dar nu prea ma vad cu ea pe dealuri, adica nu stiu cat de puternica e (e clar ca nu da pe afara), eu oricum am aproape 60 kg, deci din punctul asta de vedere nu-s nici eu mare, si daca sa ma risc cu ea off-road? deci, cateva pareri mi-ar prinde bine, multumesc.... :(

ah... si doua poze

post-7-1078078360_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma uit la ea si sunt sigur ca este inceputul unei frmoase prietenii :(

in legatura cu puterea si cu incertitudinea ca poate face fata la coclauri, eu zic ca e o singura cale de a afla asta. ia urca-te pe ea si da o raita prin paduri :) sunt sigur ca vei avea ce sa ne povestesti dupa aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

un singur reply? come on, ce se intampla? am gresit eu cu ceva? ;-). Pe bune, chiar nu stiu, spuneti-mi si mie, o parere, la ce sa ma astept? eu am cam 180 si 60 de kg, ma duce? cam la ce viteza? ea are 80 de mile pe bord. Pot sa o bag prin paduri? chiar sunt cel mai incepator dintr toti. (abia marti ma duc sa vorbesc cu "Nea Dobre") sa vad de permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Capacitatea motorului este destul de mica asa ca sa nu ai pretentii prea mari de la el ! In teren mai usor face fata dar in mocirle sau pante abrupte mai putin !

Depinde si de starea de uzura a motorului si de numarul de dinti al foii !

Dar pina nu vei merge tu insuti ,doar din ce ti se spune nu o sa-ti dai prea bine seama !

Interesant este unde ai gasit acest adevarat oldtimer ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, nu ma astept la prea multe. Ideea de baza este sa imi fac mana pe ea un sezon. Pe urma o sa mai vad. Oricum nu vreau sa o vand pentru ca mi se pare deosebita, si am incercat, in detrimentul fitelor, sa nu o modific deloc. Chiar zilele acestea astept un stop original din Germania. Ceea ce este foarte ciudat este ca are numai 639 de mile la activ, si desi pare foarte ciudat asta e adevarul (am pana si multe abtipilduri pe cadru si diferite piese, din acelea de plastic care se duc repede, cauciucurile sunt noi, s.a.m.d). Unde am gasit-o, pai la un tip care a adus-o din Israel acum 10 ani, si anul acesta am gasit-o eu intr-un depozit. Daca ai mai multe informatii....poate vb fata in fata, eu sunt din Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

am si io un DT de 125, model un pic mai nou decat al tau.

ii un pic mai puternic decat al tau...da` nu cu mult!

pune-l la punct si "dai in chiulasa"!!! :D

ai grija la suspensii!

DT-rile din fabricatie nu prea au ele cursa

foarte mare deci nu vei putea merge tare ca altii

pe to` felu de coclauri!

mai am un XT de 500, da` nici ala nu ii stralucit la capitolul suspensii

cand e vorba de drumuri mai hard!

nu-ti fa griji de "engine"!

daca merge bine....te poti aventura si pe catarari mai abrupte!

numa` tre sa ai gume!!!

bafta! de unde esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand tre' sa-ti pui gume. Nici nu te gandi sa incerci mai mult decat drum neasfaltat cu ceea ce ai tu pe motor.

Exprimarea e cam ciudata, nu am inteles.

 

Si ca tot vorbeam, ce fel de "gume" si de unde imi iau? Tinand cont de faptul ca vreau sa o folosesc mai mult in Bucuresti si daca ma tine, la niste "trail riding", in nici un caz cu motocicleta asta la vreun fel de "hard enduro" sau mai stiu eu ce :D , e nevoie de alte gume? Precizez ca janta pe spate are 18, mai multe nu stiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DT-rile din fabricatie nu prea au ele cursa

foarte mare deci nu vei putea merge tare ca altii

pe to` felu de coclauri!

Pai nu as putea sa ii schimb suspensiile pe spate, ca pe fata mi se pare destul de ok? in rest, din cate am vazut si probat, ma "satiface" :D cel putin un sezon.

 

bafta! de unde esti?

 

Cat despre locatie, stau in Bucuresti, tu banuiesc ca esti din Sibiu. (si ca o paranteza, sunt total dezamagit de numarul de motoare de enduro vazute in Bucuresti-e normal, puteti spune, dar cred ca daca ar exista vointa, locuri de plimbare gasim)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (DragosKTM @ Apr 16 2004, 11:20 AM)

In primul rand tre' sa-ti pui gume. Nici nu te gandi sa incerci mai mult decat drum neasfaltat cu ceea ce ai tu pe motor. 

 

 

Exprimarea e cam ciudata, nu am inteles.

 

Si ca tot vorbeam, ce fel de "gume" si de unde imi iau? Tinand cont de faptul ca vreau sa o folosesc mai mult in Bucuresti si daca ma tine, la niste "trail riding"

 

Vreau sa spun ca pe drumuri neasfaltate merge cu ce ai tu pe motor. Pe drum forestier... s-ar putea sa mearga, dar incepe sa derapeze. Cat despre "trail riding", trail = poteca, si acolo nu merge clar cu gumele tale.

 

Cat despre locatie, stau in Bucuresti, tu banuiesc ca esti din Sibiu. (si ca o paranteza, sunt total dezamagit de numarul de motoare de enduro vazute in Bucuresti-e normal, puteti spune, dar cred ca daca ar exista vointa, locuri de plimbare gasim)

 

Lucrurile sunt destul de simple: In Ardeal sunt MULT mai multe motoare de enduro, pentru ca AI UNDE sa te dai, fara sa te chinui prea mult. Eu sunt nascut in jud. Alba, si daca as mai sta inca acasa la mama, as putea pleca pe motor direct din curte, pe dealurile din spatele casei. Cu SUTE de kilometri de poteci in jur, accesibile cu usurinta. In jurul Bucurestiului e doar campie, iar enduro la campie e un nonsens. Ca sa te dai misto, tre' sa faci minimum 100km pana la munte, deci nu se poate decat in week-end, deci trebuie remorca (sau papuc sau duba),deci costa mai mult, deci lucrurile se complica substantial :D

 

In schimb in Bucuresti sunt o gramada de baruri, terase, si alte locuri ideale de aratat motoarele la "lume" (citeste: gagici) deci in mod natural vor fi mult mai multe motoare de parada (viteziste, choppere, etc.) :D Asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...