Sari la conținut

Vreay Scuter


TufY
 Share

Postări Recomandate

Am 21 de ani am masina dar nu mai suport traficul asa ca m-am hotarat sa imi iau un scuter dar nu prea stiu nimic despre ele!!!

vreau unu care nu necesita permis deci mai mic de 50cm. Acum la astea de 50 cm stiu ca nu trebuiesc inscrise dar am citit pe aici ca au fost razii pentru scuteristi si unii dintre voi tare se bucurau ca au confiscat scuterele la astia care nu erau in regula cu ele.

eu am posibilitatea sa imi aduc de afara unu SH la un pret decent, acesta avand si acte dar de spania de unde il cumpar ce trebuie sa mai fac la noi????

trebuie sa umblu la RAR ? daca da de ce daca nu trebuie inscris ???

 

va multumesc si astept un raspuns de la voi care sunteti mai in tema decat mine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa astepti pana in septembrie cand intra in vigoare noul cod rutier care spune ca ai voie sa conduci scuter de pana 50cmc, fara permis. pana atunci pt toate scuterele treb sa ai permis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mopeduri nu trebuie permis (adica pentru alea mai subtirele si mai micute gen piagio "si" & Co - clasica imagine a tipului care se intoarce de la serviciu cu mopedul si cu casca de pe santier) Imi plac la nebunie tipii astia cu o casca galbena, una rosie, ba chiar si de aia de miner si se duc.

 

Acum pentru scootere sunt teribilisti de astia de pe la 14 ani in sus (nu toti, nu generalizam) fara casca (nici macar de miner), mult gel, cercei si implicit figuri.

 

Nu toata lumea face deosebire intre scootere si mopeduri.

Editat de adir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D.p.d.v. legal, din sept. nu va mai fi nici o deosebire intre motovelocipede (folosesc termenul asta arhaic pentru a sublinia caracteristicile tehnice ale vehiculului) si scuterele de 50 cc limitate la 4 kw si 45 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IAR DISCUTIA ASTA :banana: da-ti un search. eu zic (pentru a nu stiu cata oara) ca poti sa conduci scuter fara permis de la 16 ani daca e limitat la 45 si are sub 50cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutzie purtata de jde mii de ori pe aici!!!

 

shi daca tot o tzinentzi p-aia buna cu pedalele va spun io un lucru:

accident acu 2 zile cu scuter peugeot, nu eu :banana:, la udrishte nici nu l-a intrebat daca are carnet, PENTRU CA NU TREBUIE!!! :D :banana: :banana:

 

topicul se inchide pentru ca sunt destule discutzii pe aceasta tema, trebuie doar sa cautzi: SEARCH :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...