Sari la conținut

Reglare supape BMW R1200XX DOHC


Budd
 Share

Postări Recomandate

Da, trebuie sa-ti cumperi semi-sfere de-alea si sa le schimbi. Si tre sa ai si micrometru. Nu e scump si e bun la casa omului.

Ma uitam ca sunt numai suruburi cu cap torx pe-acolo, tre sa-ti reinnoiesti tot arsenalul de scule clasice daca cumva ai treburi pe-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, la 1100 n-ai nevoie decat de 5 scule. Doua lere (0.15 si 0.30mm, admisie, respectiv evacuare), doua imbusuri (3 si 6 cred, primul ca sa tii tachetul in loc, al doilea pentru a desface si pune la loc capacul) si o cheie de 10. Desfaci capacul, bagi lera intre tachet si capul valvei, desfaci surubul, invarti din imbus pana ai o mica presiune pe lera, strangi surubul, pui capacul, pa si la revedere. Si un copil de 5 ani poate sa ajusteze valvele. Toata operatiunea dureaza intre 10 si 15 minute, depinde cat de repede iti gasesti sculele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, la 1100 n-ai nevoie decat de 5 scule. Doua lere (0.15 si 0.30mm, admisie, respectiv evacuare), doua imbusuri (3 si 6 cred, primul ca sa tii tachetul in loc, al doilea pentru a desface si pune la loc capacul) si o cheie de 10. Desfaci capacul, bagi lera intre tachet si capul valvei, desfaci surubul, invarti din imbus pana ai o mica presiune pe lera, strangi surubul, pui capacul, pa si la revedere. Si un copil de 5 ani poate sa ajusteze valvele. Toata operatiunea dureaza intre 10 si 15 minute, depinde cat de repede iti gasesti sculele :crack:

 

Ai uitat partea cea mai importanta fara de care nu incepi :laugh: . Te las pe tine sa adaugi :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, la 1100 n-ai nevoie decat de 5 scule. Doua lere (0.15 si 0.30mm, admisie, respectiv evacuare), doua imbusuri (3 si 6 cred, primul ca sa tii tachetul in loc, al doilea pentru a desface si pune la loc capacul) si o cheie de 10. Desfaci capacul, bagi lera intre tachet si capul valvei, desfaci surubul, invarti din imbus pana ai o mica presiune pe lera, strangi surubul, pui capacul, pa si la revedere. Si un copil de 5 ani poate sa ajusteze valvele. Toata operatiunea dureaza intre 10 si 15 minute, depinde cat de repede iti gasesti sculele :laugh:

 

Da' nu tre sa rotesti si motorul pana cand pistonul e la TDC "pa compresie" ? :crack: Adica atunci cand supapele nu sunt actionate?

Sau bmw-urile au un buton si cand apesi motorul se roteste țuÂşti la poziția corectă? :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este aceeasi procedura ca reglajul cu pastile la moto japoneze, doar ca la BMW sunt de alta forma!

Se stabileste marimile necesare si se cumpara urmatoarele pastile cu marimi din 005 in 005.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu tre sa rotesti si motorul pana cand pistonul e la TDC "pa compresie" ? :crack: Adica atunci cand supapele nu sunt actionate?

Sau bmw-urile au un buton si cand apesi motorul se roteste țuÂşti la poziția corectă? :haha:

:laugh:

Cu un mic amendament,nu conteaza daca cilindrul la care te uiti e pe TDC pentru ca daca nu este la semn atunci celalalt sigur este. Mergi si reglezi cealalta tzatza. Don't waste cycles :nono:

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact.Reglatul asta trebe sa-l faci o data dupa care poti sa iti planifici o ora de fiecare data cand vrei sa le verifici. Vreau sa spun ca devii dependent. La un moment dat am verificat si reglat supapele de 4 ori intr-un uichend. Problema tipica a posesorului de BMW : daca n-are probleme si le face.

Oricum,deviem de la subiect,aici sunt alte supape. Asa ca fac apel la posesorii de boxere fabricate pana in 2010, daca isi regleaza careva supapele pana in aprilie (cand sigur am sa fac eu treaba ) sa faca un pictorial scurt. Sunt o gramada pe net, e drept insa se poate face unul neaos,mioritic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Right, de asta am uitat, sorry. N-am mai facut valvele de ceva timp, desi ar trebui sa le desfac in curand :crack:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...