Sari la conținut

Prea Mult Zgomot


Costin_sim
 Share

Postări Recomandate

Am un Ij Planeta 3 banuiesc...nimeni nu stie sa imi spuna exact ce e, in fine are cilindru de planeta numai ca e cu doua evacuari si scoate un zgomot de mi-am ridicat toti vecinii in cap...cum as putea sa mai amortizez zgomotul si cu ce as putea sa etansez incheietura dintre cot si toba propriu-zisa? Bani de alte tobe nu am momentan deci va rog sariti cu solutii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Ij Planeta 3 banuiesc...nimeni nu stie sa imi spuna exact ce e, in fine are cilindru de planeta numai ca e cu doua evacuari si scoate un zgomot de mi-am ridicat toti vecinii in cap...cum as putea sa mai amortizez zgomotul si cu ce as putea sa etansez incheietura dintre cot si toba propriu-zisa? Bani de alte tobe nu am momentan deci va rog sariti cu solutii....

 

Pai incheietura dintre cot si toba o poti izola f bine cu ata de azbest imbibata in silicon, eu asa am facut cand aveam IJ si e mai bine decat orice, nu se mai arde asa usor si daca o faci bine te tine o gramada. Apoi in ceea ce priveste tobele, uita-te in ele sa vezi daca mai ai site. Daca ai vezi sa nu fie taiate de fostul proprietar. Daca sunt acolo inseamna ca asta e zgomotul lui. Daca nu mai sunt, poti incerca sa bagi niste bureti metalici de spalat vase. Asta in ambele cazuri. Nr de bureti pe care ii pui intr-o toba o sa varieze in functie daca mai ai site sau nu ai de loc. Vezi si tu cum se aude, dar atentie sa nu pui prea multi ca o infunzi. Oricum spre deosebire de sitele normale, buretii astia tre sa-i schimbi destul de des pt ca se angraseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - ce soi de tobe ai? daca ai modelul care era pe ij 56 atunci alea asa sunt ele, zgomotoase rau.

Solutia - pune tobe de jupiter, de la 3 in sus, impreuna cu sitele din ele, aduc si un + de performanta

2 - etansarea: strange bine motorul pe cadru si tobele la locul lor, altfel orice ai face nu o sa tinna etansarea. fii geenros cu firul de asbest, pune cat de mult intra

3- Nu baga bureti de vase sau alte porcarii, e o tampenie, fuge mai prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tobele sunt genul ala al caror con de la capat se desprinde si imi permite sa scot un cilindru cu niste gauri pe lateral...faza e ca cilindrul ala mi s-a parut a fi gol in interior...adica are la mijloc un perete metalic perforat si cam atat...banuiesc ca ala e un filtru si nu ar fi trebuit sa fie unul singur...

 

PS. Da tare mai trage motorul ala...daca nu ma tin bie de ghidon ma lasa in urma...e diferenta ca de la cer la pamant dintre minsk-ul de la scoala...(dupa 2 ani de la scoala fac si eu primele tururi cu ij-ul propriu:D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tobele sunt genul ala al caror con de la capat se desprinde si imi permite sa scot un cilindru cu niste gauri pe lateral...faza e ca cilindrul ala mi s-a parut a fi gol in interior...adica are la mijloc un perete metalic perforat si cam atat...banuiesc ca ala e un filtru si nu ar fi trebuit sa fie unul singur...

 

PS. Da tare mai trage motorul ala...daca nu ma tin bie de ghidon ma lasa in urma...e diferenta ca de la cer la pamant dintre minsk-ul de la scoala...(dupa 2 ani de la scoala fac si eu primele tururi cu ij-ul propriu:D)

sunt tobe de jupiter 3. posibil sa nu ai sitele intregi (cilindrul ala cu gauri din ele.) pune poze si iti spun daca sunt sau nu intregi.

de etansat tre sa etansezi conurile si intrarea in tobe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...