Sari la conținut

Problema motor R1!


lei_92
 Share

Postări Recomandate

Fa si tu rost de un stetoscop si asculta pe paliere, la distributie, la cutie si la ambreiaj.

 

Posibile cauze :

 

Distributie

Cuzineti

Rulmentul de la ambreiaj ( vezi ca asta chiar se aude jos pe langa baia de ulei :peace: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi pare rau sa aud... cum ti s-a sugerat si mai sus indicat ar fi sa cumperi un motor NUMAI ca ... nici pe ala nu stii cum il nimeresti . Pe mine m-au sfatuit sa iau de afara cu garantie ... si sfatul asta ti-l dau si tie .Anyway... reparatia la al tau te costa in jur de 500 600E , asta la prima strigare.... masoara si uzura segmentilor si atunci vezi daca ramai la defectiunile pe care le-ai descoperit deja sau daca trebuie inlocuite si piesele uzate . Spor la reparatii... si rabdare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motoreta ta ar trebui sa bagi Yamalube 15w50 sau Motul 15w50 altceva nu recomand,si schimba-l la 5000 asa pentru tine.Ala Shell era de moto?

Editat de Indian73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motoreta ta ar trebui sa bagi Yamalube 15w50 sau Motul 15w50 altceva nu recomand,si schimba-l la 5000 asa pentru tine.Ala Shell era de moto?

Da... Shell Advance VSX ... si culmea ca doar anul trecut l-am schimbat prin septembrie si am facut doar 900-1000 de km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga motul 20w .... asta inghit sportivele yamaha din 99-02 , r1 si r6 care au pste 30 40k km .

Mesaj completat

baga motul 20w .... asta inghit sportivele yamaha din 99-02 , r1 si r6 care au pste 30 40k km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am desfacut ieri motorul... uleiul negru , desfac baia de la ulei si cand ma uit in motor o garnitura de la baie rupta , o tragea sorbu si nu mai avea presiune la ulei... o sa ma uit maine la cuzineti sa vad cum sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am desfacut ieri motorul... uleiul negru , desfac baia de la ulei si cand ma uit in motor o garnitura de la baie rupta , o tragea sorbu si nu mai avea presiune la ulei... o sa ma uit maine la cuzineti sa vad cum sunt...

Cuzineti si arbore nu cred ca ti-a scapat daca a aparut deja bataia!

Motor SH,pentru ca la cit costa reparatia.......

Doar vibrokenul este 1000 E nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuzineti si arbore nu cred ca ti-a scapat daca a aparut deja bataia!

Motor SH,pentru ca la cit costa reparatia.......

Doar vibrokenul este 1000 E nou!

 

Sunt cote de reparatie :laugh: Vreo 3 parca - infime, o iei cu sutimi. Daca vibrochenul nu a fost atins, gen zgariat sau mancat in asa fel incat sa nu se mai incadreze in nici o cota, se poate arunca niste cuzineti noi pe el si inchis motoru. Va merge brici pana pica din nou...cuzinetii se duc in timp, orice ulei vei folosi, d-aia sunt cotele de reparatie.

 

Daca nu aveai presiune la ulei ti se aprindea beculetul rosu :)

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cote de reparatie :laugh: Vreo 3 parca - infime, o iei cu sutimi.

poate ma insel dar stiam ca la unele motoare de motocicleta exista doar o cota - a cautat un amic pt un sc28 jumate de an si pana la urma a luat alt motor complet.

uleiul negru , desfac baia de la ulei si cand ma uit in motor o garnitura de la baie rupta

Uleiul ala ciudat chiar daca l-ai schimbat doar de 1ooo km l-ai combinat cu motorul folosit in regim de forja, stoppie, wheelie.

Pana la urma de ce nu ti l-a diagnosticat Gim? In ce service l-ai dus?

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cote de reparatie :laugh: Vreo 3 parca - infime, o iei cu sutimi. Daca vibrochenul nu a fost atins, gen zgariat sau mancat in asa fel incat sa nu se mai incadreze in nici o cota, se poate arunca niste cuzineti noi pe el si inchis motoru. Va merge brici pana pica din nou...cuzinetii se duc in timp, orice ulei vei folosi, d-aia sunt cotele de reparatie.

 

Daca nu aveai presiune la ulei ti se aprindea beculetul rosu :)

R1 nu are presiune la ulei , doar nivel...

Mesaj completat

poate ma insel dar stiam ca la unele motoare de motocicleta exista doar o cota - a cautat un amic pt un sc28 jumate de an si pana la urma a luat alt motor complet.

 

Uleiul ala ciudat chiar daca l-ai schimbat doar de 1ooo km l-ai combinat cu motorul folosit in regim de forja, stoppie, wheelie.

Pana la urma de ce nu ti l-a diagnosticat Gim? In ce service l-ai dus?

Nu a mai avut timp Gim de el... a avut ceva probleme , l-am adus la Ariciu si el mi-a zis ca e linia... si da ... motorul numa forja a primit... si restu...

Editat de lei_92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1 nu are presiune la ulei , doar nivel...

Mesaj completat

 

Nu a mai avut timp Gim de el... a avut ceva probleme , l-am adus la Ariciu si el mi-a zis ca e linia... si da ... motorul numa forja a primit... si restu...

 

R1 are presiune la ulei, este fix in pompa :) nu in baie ... Becul respectiv rosu ti se aprinde cand nu are ulei sau pierde din presiune ( same shit ) :laugh:...ce-i drept e infima dar exista la orice motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e pentru un motor r1 1998 - dar la fel e la toate in general.

Ms mult...

Mesaj completat

Finish , azi am terminat motorul , merge super .... multumesc la toti... sper sa nu ne mai auzim-vedem in acest topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult...

Mesaj completat

Finish , azi am terminat motorul , merge super .... multumesc la toti... sper sa nu ne mai auzim-vedem in acest topic...

 

Banui ca i-ai schimbat cuzinetii de l-ai terminat asa de repede. Bravo tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...