Sari la conținut

Vreau Sa Pun Role La Variator


CostinALN
 Share

Postări Recomandate

Da demaraj mai bun

 

Asta se intampla indiferent de greutatea rolelor (4.6, 5.8, 7.2, 9.0g etc) ? Eu stiam ca rolele usoare dau viteza maxima mai mare si demaraj mai slab iar cele mai grele demaraj mai bun si viteza maxima mai mica. Cumva echivalentul modificarii numarului de dinti (a marimii) la pinioanele motocicletelor.

Gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intampla indiferent de greutatea rolelor (4.6, 5.8, 7.2, 9.0g etc) ? Eu stiam ca rolele usoare dau viteza maxima mai mare si demaraj mai slab iar cele mai grele demaraj mai bun si viteza maxima mai mica. Cumva echivalentul modificarii numarului de dinti (a marimii) la pinioanele motocicletelor.

Gresesc?

 

Ai perfecta dreptate cu role mai greute vei avea un demaraj mai bun, pe de alta parte cu role mai usuratice o sa pleci mai greut de pe lok dar VMax o sa constati ca a crescut cat de cat, sau nu neaparat. Sfatul meu este sa-ti iei ceva role sportive cu 1-1,5gr mai grele decat le ai tu acum (sigur depinde f. mult si ce ai tu acum) si eventual daca-ti permiti pui si o toba sport, care by the way "AFARA" cand o cumperi primesti si role customizate pentru ea, de obicei sport, CPM stie! Nu am dreptate Ciprian? Interbarea mea acum este urmatoarea... da sa nu ziceti ca sunt al dracu'... De ce trebuie sa iei toba sport si pe urma sa mai dai si bani pe role, pe care le iei si poate nici macar nu-s cele mai potrivite pentru toba respectiva, adica nu permite sincronizarea corecta a reprizelor la demaraj si apar asa numitele "dead-spott"-uri (ceva de genu, intre 30 si 40 de km/h scuterul de-abia daca mai accelereaza, in schimb pana in 30km/h te da jos daca-i dai in goarna, daca ai putin noroc faci si wheelie cu el :cheers:, la fel si peste 40 il simti mai treaz), va spun eu de ce pentru ca suntem romani si traim in Romania anului 2006 in care costa si o gura de aer curat sau de apa potabila :crack:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...