Sari la conținut

Problema ambreiaj hayabusa


Kowalski
 Share

Postări Recomandate

Am o problema cu un ambreiaj de hayabusa, are un sunet ciudat cand ambreiajul e actionat si dispare dupa ce cupleaza in treapta dar apare iar cand motocicleta e in miscare si ambreiajul este din nou actionat. In mers nu se aude nici un sunet ciudat decat in momentul cand e motorul cald dar supraincalzit apare din nou. Motocicleta are in jur de 12000 de km, e model k8 si inafara de viteze supersonice si cateva plimbari prin oras nu a mirosit. Nu s-a forjat aiurea intre semafoare si nici supraincalzita. Uleiul este motul 7100 300V daca nu ma insel si nu s-a desfacut niciodata motorul. Astazi am dat jos capacul si placile aveau un joc mic pe capacul care le sustine, circa 1 mm maxim 2 dar din cate am inteles nu trebuie sa aiba acest joc. Are cineva vreo idee vizavi de disparitia sunetului fara a demonta evacuarile finale si a face galagie majora? Sunetul seamana cu o cloncaneala marca ducati.

 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi userul @TNG, si-a reglat ambreiajul busei,cica e din fabricatie cauza...

Mersi mult de info, am luat legatura cu el si am rezolvat problema, destul de simplu zic eu dar daca nu stii te uiti ca rama la bordura si nu stii ce sa-i faci.

 

Mersi inca odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de info, am luat legatura cu el si am rezolvat problema, destul de simplu zic eu dar daca nu stii te uiti ca rama la bordura si nu stii ce sa-i faci.

 

Mersi inca odata

de curiozitate spune si aici rezolvarea problemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ar fii ca fiecare sa isi regleze ambreiajul, ca sa nu mai fie "problema din fabricatie" :P

Este defect de fabricatie!

Dar este mult spus "defect",este vorba de o scapare a celor de la suzuki in procesul de montare,legat de folosirea solutiei de blocaj pentru anumite suruburi.

Pentru ca noua Hayabusa K8 pina in prezent este aproximativ 80% ceva nou fata de cele pina in 2007 este normal sa apara si anumite "scapari"

Toti mari producatori au avut asa ceva mai mult s-au mai putin dar au fost rezolvate repede. Doar prin faptul ca recunoaste greseala si ca se gasesc si solutii este ceva....

Asta inseamna PROGRES!

 

Eu am postat la timpul respectiv pe forumul dedicat posesorilor de Hayabusa acest lucru,dar daca sunt "curiosi" aveti jos atasate buletinele informative oficiale de la Suzuki. :)

k8_gsx1300r_recall.pdf

post-15340-1271170788_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...