Sari la conținut

Ducati E900


Postări Recomandate

Va salut.

In urma cu ceva timp mi s-a ars aprinderea si regulatorul de tensiune dintr-o data in timp ce mergeam.In loc de aprinderea originala am pus aprindere SPARKER TCI-P4 cu tot cu bobinele de inductie noi,iar regulatorul am reusit ca sa-l repar eu.

Problema este ca imi distruge bujiile,lucru pe care nu-l mai inteleg.Primul rand de bujii le-am schimbat,am zis ca poate o fi vechi,dar si pe cele noi vad ca le-a terminat.Nici macar nu am apucat sa merg cu motorul.Scanteia nu o mai da in capul electrodului,ci pe langa el.

Am mai observat ca la ture de peste 6000 mai da rateuri,in schimb mergea bine.

Apelez la voi in speranta ca cineva poate sa-mi dea vre-un sfat.

Va multumesc,

Editat de ionutvifo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

In urma cu ceva timp mi s-a ars aprinderea si regulatorul de tensiune dintr-o data in timp ce mergeam.In loc de aprinderea originala am pus aprindere SPARKER TCI-P4 cu tot cu bobinele de inductie noi,iar regulatorul am reusit ca sa-l repar eu.

Problema este ca imi distruge bujiile,lucru pe care nu-l mai inteleg.Primul rand de bujii le-am schimbat,am zis ca poate o fi vechi,dar si pe cele noi vad ca le-a terminat.Nici macar nu am apucat sa merg cu motorul.Scanteia nu o mai da in capul electrodului,ci pe langa el.

Am mai observat ca la ture de peste 6000 mai da rateuri,in schimb mergea bine.

Apelez la voi in speranta ca cineva poate sa-mi dea vre-un sfat.

Va multumesc,

Pfiuuuu... Ai facut multe modificari, ca sa iti dai seama de ce e in neregula...

 

Vezi ca la bobinele de inductie se masoara rezistenta electrica. Aprinderea aia ce ai pus-o tu, e ceva aftermarket sau cum?

 

Nu stiu unde te astepti tu sa iti dea scanteia, dar ar trebui sa se formeze intre cei doi electrozi: adeca intre centru si cel de pe margine(unul dintre ei daca ai mai multi).

 

Bujiile is cele care trebuie pentru motorul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum anume iti distruge bujiile - adica ce le face?

 

Vezi ca bujiile trebuie sa fie DCPR8E iar distanta intre electrozi 0,5 - 0,6 mm.

 

DCPR8E am gasit in catalogul NGK american pentru Ducati E900 - 1993-1995

 

In catalogul european NGK pentru Cagiva Eelefant 900 am gasit DPR9EA-9.

 

In orice caz, distanta intre electrozi am gasit-o in manualul de reparatii pentru Cagiva si scrie clar ca trebuie sa fie 0,5 - 0,6 mm.

 

In catalogul NGK la DPR9EA-9 e data distanta 0,9mm - ceea ce e MARE, prea mare - trebuie luate mereu de bune indicatiile producatorului motocicletei si nu indicatiile producatorului bujiei.

 

Fa distanta 0,6 mm si mai vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum anume iti distruge bujiile - adica ce le face?

Adica scanteia se produce pe ceramica care izoleaza electrodul.Sper ca m-am facut inteles.

Fa distanta 0,6 mm si mai vezi.

Am facut distanta si se pare ca acum merge.Am inlocuit si bujia care dadea scanteie aiurea cu una din primele bujii care le-am schimbat.

Trebuie sa mai verific si carburile,se pare ca trage aer prea mult.

Oricum,va multumesc.

Mesaj completat

Mai am o intrebare.

Ce compozitie sau ce silicon as putea sa pun in regulatorul de tensiune?A mai facut cineva asa ceva?

Izolatia din regulator era cam casanta,dar nici ca piatra nu era.

 

Multumesc pentru orice sugestie.

Mesaj completat

 

Mai am o intrebare.

Ce compozitie sau ce silicon as putea sa pun in regulatorul de tensiune?A mai facut cineva asa ceva?

Izolatia din regulator era cam casanta,dar nici ca piatra nu era.

 

Multumesc pentru orice sugestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...