Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Aprilia RS125


Postări Recomandate

Vizitator ALINU
Cati km aveai ? sa`ti mai trebuiasca alta data viteze de 150..

8000 ce viteze de 150 ma...ca de atunci am mai facut 1500 km...nu are nicio legatura.acum eram in a 6-a la 8000 rpm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ALINU

Nu a papat ma forja.E un motor limitat la 12 000 rpm.In oras nu m-am dus peste 8000 decat foarte rar.In afara cand mergeam la mare la 10 500 peste 10500 odata am mers cand i-am dat maxim...etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Prietenash....eu am spus nu are nicio legatura asta cu ce mi s-a intamplat mie.Doar explicam c anu e chiar asa cum cred ei.

 

Va dau un sfat astora cu rs...sfat pe care l-am primit si eu de la 3 persoane si nu l-am luat inconsiderare.Scoate-ti poma de ulei si puneti in benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul daca nu se amesteca bine cu benzina se lasa la fund si atunci nu cred ca este bine...

 

taci ma tu ...uleiul se depune daca lasi benzina cu ulei in el foarte mult timp...gen..3,4,5,6 luni...si atunci se amesteca iar...eu de 1 an merg cu mx-ul cu ulei in benzina...si mereu pun mai mult,deja sunt obisnuit cu fumul :banana: ...si nu am avut nicio problema...si....II CAM RUP DINTII :cheers:) acum 1 luna am schimbat segmentii ca erau ovalizati...si pistonul si cilindrul sunt de zici ca abia am terminat rodajul...eu la toata lumea cu 2t am recomandat sa scoata pompa si sa si-o bage in anus...dar nu toti mi-au dat importanta..si vedeti ce se intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@chivu e vb de injectoru de la pompa de ulei, nu stiam ca sunt uleiuri 2t speciale pt injectie dar am vaz ca scrie pe cutie... probabil are vascozitatea mai mica

eu am 22k si ceva de km si nu am avut prob cu pompa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8000 ce viteze de 150 ma...ca de atunci am mai facut 1500 km...nu are nicio legatura.acum eram in a 6-a la 8000 rpm...

bey esti nebun ???? cum masa draq s-a futut si model 2009 >??< si motul >??< :cheers: eu i-am bagat omw bixxoil dala 50 ron litru si merge brici... si inca ceva al tau e pe injectie???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul daca nu se amesteca bine cu benzina se lasa la fund si atunci nu cred ca este bine...

Iți zic eu că se amestecă Âşi nici nu se depune.

Cât timp am pus la scuter în benzina nu mi s-a întâmplat să se depună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@chivu e vb de injectoru de la pompa de ulei, nu stiam ca sunt uleiuri 2t speciale pt injectie dar am vaz ca scrie pe cutie... probabil are vascozitatea mai mica

eu am 22k si ceva de km si nu am avut prob cu pompa

 

 

ce injector de la ce pompa de ulei???? ai desfacut vreodata o pompa de ulei de rs????????? da ii adevarat exista unele uleiuri pt anumite motociclete in 2t pe injectie(nu sunt prea multe) adik care nu au carburator ci au injectie de ex aprilia sr 50 di-tech si uleiurile alea au si proprietatea sa nu afecteze cu nimik injectorul.... :cheers: :banana: sper k te ai lamurit.....

 

la alinu, s-au putut intampla mai multe la pompa de ulei decat sa se fi blocat(nu am mai intalnit, dar nu ii exclus) de ex sa se fi rupt cablul care vine de la spliter... sau sa se fi stricat pinionul de plastic care antreneaza pompa.... sau vreun furtun spart/scos...etc. astept si io rapoarte complete despre cauza exacta a calarii motocicletei lui ALINU ,... imi pare rau pt ce ti sa intamplat :D dar nu te speria nu ii moarte de om.... se poate rezolva destul de repede/ieftin daca cilindrul nu ii belit prea tare.....

sa pui niste poze..... si io nu o sa imi scot pompa de ulei din functie.....se mai intampla dinastea .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce injector de la ce pompa de ulei???? ai desfacut vreodata o pompa de ulei de rs????????? da ii adevarat exista unele uleiuri pt anumite motociclete in 2t pe injectie(nu sunt prea multe) adik care nu au carburator ci au injectie de ex aprilia sr 50 di-tech si uleiurile alea au si proprietatea sa nu afecteze cu nimik injectorul.... :cheers: :banana: sper k te ai lamurit.....

 

la alinu, s-au putut intampla mai multe la pompa de ulei decat sa se fi blocat(nu am mai intalnit, dar nu ii exclus) de ex sa se fi rupt cablul care vine de la spliter... sau sa se fi stricat pinionul de plastic care antreneaza pompa.... sau vreun furtun spart/scos...etc. astept si io rapoarte complete despre cauza exacta a calarii motocicletei lui ALINU ,... imi pare rau pt ce ti sa intamplat :D dar nu te speria nu ii moarte de om.... se poate rezolva destul de repede/ieftin daca cilindrul nu ii belit prea tare.....

sa pui niste poze..... si io nu o sa imi scot pompa de ulei din functie.....se mai intampla dinastea .....

pompa mea era infundata, am scos din ea ceva caramelizat asa, probabil de la ulei. deh MOTUL 710

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Pompa e pur si simplu blocata.Cablul functioneaza cand trag de acceleratie se misca acolo sufa care actioneaza chestia aia...Daca stiti cum arata o pompa de ulei.Uleiul vine pe un furtun de la rezervor apoi pompa il trimite in functie de acceleratie printr-un alt furtun mai departe.Acel furtun care-l trimite mai departe este gol...deci sistemul dintre furtune este stricat...Din cauza pompei s-a intamplat nu doar din cauza asta ci si pentru ca cilindrul si pistonul sunt uscate complet...

 

Este tot setul dus...cilindru piston segmenti.Eu nu ma prea pricep cum trebuie sa arate un cilindru naspa,dupa ochiul meu are doar o mica julitura,mecanicul si doctor au spus ca e foarte mult julitura aia...sa mai spuna si doctoru ce crede.La capitolul asta nu ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa e pur si simplu blocata.Cablul functioneaza cand trag de acceleratie se misca acolo sufa care actioneaza chestia aia...Daca stiti cum arata o pompa de ulei.Uleiul vine pe un furtun de la rezervor apoi pompa il trimite in functie de acceleratie printr-un alt furtun mai departe.Acel furtun care-l trimite mai departe este gol...deci sistemul dintre furtune este stricat...Din cauza pompei s-a intamplat nu doar din cauza asta ci si pentru ca cilindrul si pistonul sunt uscate complet...

 

Este tot setul dus...cilindru piston segmenti.Eu nu ma prea pricep cum trebuie sa arate un cilindru naspa,dupa ochiul meu are doar o mica julitura,mecanicul si doctor au spus ca e foarte mult julitura aia...sa mai spuna si doctoru ce crede.La capitolul asta nu ma pricep.

doctorul spune ca cilindrul e varza...pistonul nu l-am scos sa-l vedem,dar degeaba..chiulasa nu avea o urma de funigine pe ea,deci nu avea ulei de multicel...asta e..set nou,scoasa pompa de ulei si bagata in anus...:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rs-ul n-are nici un filtru la ulei ?

 

Ăin minte că la început când mi-am cumpărat nsr-ul mi-a cedat furtunul dintre pompa de ulei Âşi rezervor. Eram cu paharul sub motoretă, adunam ulei. După ce s-a oprit viitura am schimbat furtunul Âşi am "filtrat" uleiul ala după care l-am pus înapoi în rezervor. Pompa nu s-a înfundat nici acum după vreo 25000km Âşi n-a văzut niciodată mai mult de motul 510. Deobicei îi pun procycle de le louis, 150lei 4 litri.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Nu are niciun filtru niciun senzor....np ma imi pare rau doar pentru ca am avut grija si s-a stricat de la un (cuvant urat) de pompa...O sa cumpar kit nou,curat carburator cu toate ca era curat luna anulez pompa si sanatate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

sergiu sunt. mecanicul tau. cilindrul este zgariat si in plus s-au depus urme de aluminiu de pe pistonul care s-a topit pe cilindru. oricum daca iti aduci aminte de prima oara cand ne-am intalnit ti-am spus sa bagi uleiul in amestec. nu e problema la aprilia, e problema la yamaha rd (250, 350, 400), la honda, la suzuki, la jawa chiar. uleiul in amestec e sfant. ai vazut cu ochii tai ca era uscat tot motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Din momentul in care ii pun kit...numai in benzina voi mai pune ulei,pompa va fi anulata...asta este am avut ghinion...i-am sfatuit pe altii sa nu aibe acelasi ghinion,vor sa inteleaga bine,nu iarasi bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Grupul detinatorilor de Aprilia RS125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...