Sari la conținut

probleme Honda cbr 919!


Postări Recomandate

Salutare!!! am o problema cu un cbr 919 an fabr 1997: cand merg cu moto in treapta a 3-a sau a 4-a sau oricare alta in afara de treapta intai si a doua si accelerez brusc motocicleta apare o vibratie motocicleta incepe sa faca inainte si inapoi vreo cateva secunde (se balbaie) ca si cum ai reduce si ai accelera rapid. motorul parca da sa se opreasca, nu da rateuri nu face nimic asta doar cateva secunde si isi revine se intampla asta doar dak accelerez brusc in treptele respective. mentionez k motocicleta o am de 2 ani si jumatate si nu a facut nici o problema pana acu am schimbat doar bujiile si uleiul. problema asta a aparut dupa ce am schimbat uleiul. uleiul folosit a fost trimis de un prieten din italia castrol magnatech 10w40 dupa am inteles k uleiul asta nu e prea bun pt motociclete.. va rog dak ma puteti ajuta... Multumesc!!!

Editat de Belbody
Nu pot sa citesc font asa mare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De oricare ar fi uleiul nu are nici o legatura cu ce zice el.

 

Scoateti uleiul din ecuatie si incercati sa dati sfaturi legat de ce e posibil sa aiba motocicleta. (daca are ceva)

 

Eu unul nu am inteles nimic din ce zice el acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai scoatem uleiul din ecuatie, insa nu a facut niste precizari: a scos motorul a mers cu el si mergea, a schimbat uleiul si nu mai merge?! Sau a scos-o de la iernat a pus ulei si nu merge?! Ca e o mica diferenta?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi de la ulei sa zicem ca ar patina ambreiajul.

Din ce se chinuie el sa explice se pare ca da in nas undeva in treptele 3 si 4 cand accelereaza brusc - ce legatura are asta cu uleiul??

 

E doar o coincidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta este o problema care apare in cazul in care ai ceva mizerie pe alimentare,desincronizarea sistemului de alimentare,filtru de aer,TPS.Astea sunt in mare ce ar trebui verificat.Te-ai exprimat destul de bine(tinde sa se inece la accelerare brusca si da in nas)Daca nu sti despre ce e vorba dute la un mecanic nu e asa usor cum se spune sau se crede ,multi clienti de-ai mei stiu de ce, iar pe de alta parte daca umbli si mai rau strici atunci e greu de scos la capat.

Uleiul ala nu are treaba da nu cred ca e ce trebe, adica nu e moto.

Editat de Indian73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta este o problema care apare in cazul in care ai ceva mizerie pe alimentare,desincronizarea sistemului de alimentare,filtru de aer,TPS.Astea sunt in mare ce ar trebui verificat.Te-ai exprimat destul de bine(tinde sa se inece la accelerare brusca si da in nas)Daca nu sti despre ce e vorba dute la un mecanic nu e asa usor cum se spune sau se crede ,multi clienti de-ai mei stiu de ce, iar pe de alta parte daca umbli si mai rau strici atunci e greu de scos la capat.

Uleiul ala nu are treaba da nu cred ca e ce trebe, adica nu e moto.

 

 

 

 

Mersi mult de sfat!!!! am circulat cu motocicleta circul si acu doar am zis k a facut probleme de cand am schimbat uleiul poate sa fie coincidenta nu am zis k e de la ulei sigur oricum o sa-l schimb

Mesaj completat

Un prieten mia zis k poate sa fie ceva de la partea electrica (poate intrerupe ceva ) eu cred k dak ar fi asa ar da un rateu ceva cand si-ar reveni. Oricum ma gandesc sa o duc la un mecanic sa se uite la carburatoare k eu de ccand o am nu am umblat niciodata si schimb si uleiul si filtrul si dupa aia vad dak mai face ceva.. multumesc mult!! :laugh:

Mesaj completat

Pai scoatem uleiul din ecuatie, insa nu a facut niste precizari: a scos motorul a mers cu el si mergea, a schimbat uleiul si nu mai merge?! Sau a scos-o de la iernat a pus ulei si nu merge?! Ca e o mica diferenta?!

 

 

 

 

 

 

Cu motorul am mers atat cat a fost vreme nu mi-a facut niciodata probleme pana acu, mergea si inainte merge si acu dupa ce am schimbat uleiul doar k acu face problema asta parca nu ar avea putere cateva secunde cand ii dau gaz brusc ma scutura inainte si inapoi si dupa o ia tare cum ar fi normal!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa pariez pe ce spune BelBody: patineaza ambreiajul.

 

 

nu patineaza ambreiajul se intampla exact ca si cum ai opri motorul intentionat de la buton ramane asa in frana de motor si iar o ia tare si dupa care isi revine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

senzor cric ? contact imperfect pe undeva de la trepidatii. probabil a oxidat peste iarna.

 

 

 

Nu cred k e asta k atunci ar fi la fel si cu treapta intai si cu toate face asa numai cand o fortez cand ii dau cap. In treapta intai si a doua nu face nu se intrerupe si pe liber se accelereaza normal

 

Mesaj completat

Motocicleta merge normal daca nu o solicit tare nu face deloc probleme doar daca sunt undeva pe la 4000 de ture si ii dau de odata cap se balbaie asa cateva secunde si dupa aia reactioneaza cum ar trebui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti e de la carburatoare ... nu i vine benzina cat ii cere el la accelerari mai violente..

 

cum sa se balbaie de la ambriaj ...ambriajul ori iti patineaza (adik se tureaza in gol) ori nu mai decupleaza adica nu mai poti schimba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...