Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Având în vedere că este prima mea postare, doresc să transmit salutari tuturor utilizatorilor acestui forum si în mod deosebit celor din secțiunea Hornet.

Eh, acum am o curiozitate, a încercat cineva să monteze un litrometru sau vreun alt instrument care să măsoare cantitatea de benzină consumată?

Întreb pentru că, consumul la Hornetul meu e oarecum imprevizibil Âşi robinetul comutator pe rezervă nu funcționează, ăsta fiind un mod mai voalat de a spune că am rămas în pana prostului.

Merci

Salutari si tie...

Nu e mai simplu sa iei un robinet care functioneaza??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vin si eu cu o intrebare: modelul incepand cu 2004 are cumva sonda pentru indicator de benzina in rezervor ??!!

Vin si eu cu a doua...: modelul incepand cu 2004 are si indicator de benzina? :) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaa....asta da...de asta uitasem :D ...pana la 2003/2004 nici pe ala nu il avem....

da, ceea ce e destul de aiurea, te face ca la fiecate intersectie sa incepi sa o clatini sa auzi daca mai ai lichid vital in rezervor. mai urmeaza sa cantam utza utza ... si sa-i uram somn usor. ce naiba ,un bec !!!! cer prea mult? :)

Mesaj completat

Din 2003 are bec rosu pentru rezerva.. de comutat robinetul il comuti manual.

bun bun bun..deci pot sa-i pun bec,rezervorul care-l am e de la una din 2004 (a mea e 2002) :D am vazut eu un capac ciudat sub el si doua iesiri din ele(2 papuci) m-am garbit sa-l montez si nu am verificat ce e cu capacul ala. acum am raspunsul, merci ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, de azi am revenit la vechiul meu numar B-33-RVN :)

Maine merg sa imi verifice un prieten releul si sa pun unul nou de ducati sa vedem daca mai face aceeasi figura. Sper sa gasesc buba si rezolvarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Dreamaster

Hello,

ca veni vorba de benzine,, care e consumul vostru in regim normal de mers: oras, afara

mie mi-a luat cam 9-10% si mi se pare cam mult

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Având în vedere că este prima mea postare, doresc să transmit salutari tuturor utilizatorilor acestui forum si în mod deosebit celor din secțiunea Hornet.

Eh, acum am o curiozitate, a încercat cineva să monteze un litrometru sau vreun alt instrument care să măsoare cantitatea de benzină consumată?

Întreb pentru că, consumul la Hornetul meu e oarecum imprevizibil Âşi robinetul comutator pe rezervă nu funcționează, ăsta fiind un mod mai voalat de a spune că am rămas în pana prostului.

Merci

Salutari si tie! 

 

 

Un alt mod de a nu mai ramane in "pana prostului": 

 

Dupa fiecare 60-100 km de mers, fa plinul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

ca veni vorba de benzine,, care e consumul vostru in regim normal de mers: oras, afara

mie mi-a luat cam 9-10% si mi se pare cam mult

multumesc

Consum calculat astazi - autostrada, in oras si in afara orasului - 6% :)

 

Mai nou am si eu aceleasi probleme cu bacteria care le are si Elena, desi nu s-au intalnit mobrele, a mea a luat virusul de la a ei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, de azi am revenit la vechiul meu numar B-33-RVN

 

 

sa te poarte sanatoasa NR si fara filmari sau poze radar

Merci! La fel si voua cu viespi!

 

Hello,

ca veni vorba de benzine,, care e consumul vostru in regim normal de mers: oras, afara

mie mi-a luat cam 9-10% si mi se pare cam mult

multumesc

In oras intre 8-10, depinde de mers, etc. Afara 6-7 ...

 

Consum calculat astazi - autostrada, in oras si in afara orasului - 6% ;)

 

Mai nou am si eu aceleasi probleme cu bacteria care le are si Elena, desi nu s-au intalnit mobrele, a mea a luat virusul de la a ei :D

:D LOL nu vroiai tu sa le combinam...

Phai mie deja imi vine sa ii dau una, ma seaca efectiv ca nu stiu exact cauza, macar sa stiu: uite fraiero asta nu merge, dar sunt zeci de variante... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

ca veni vorba de benzine,, care e consumul vostru in regim normal de mers: oras, afara

mie mi-a luat cam 9-10% si mi se pare cam mult

multumesc

eu am scos undeva mers frumos intre 5% si mai furios maxim 9% , acuma am schibat bujiile si mi se pare ca a mai scazut consumu dar sa vad nu spun prosti inainte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

ca veni vorba de benzine,, care e consumul vostru in regim normal de mers: oras, afara

mie mi-a luat cam 9-10% si mi se pare cam mult

multumesc

 

tuleo....ce insetata viespe ai :D ....a mea in regin wheelie full gaz mi-a luat 5L/50km.deci un consum de 10L dar nu vrei sa stii cam ce regim nesimtit de rupere.....cel mai putin(sunt si martori) 3,8 in mers total batranesc.dar media o scoteam anul trecut pe la 6,5-7...si eu stau in oras 70% din timp.iar restul pe serpentine in regim de gaz gaz gaz pana stranuta flacari :) ...somethin` fishy la tine cu consumul ala.....

Mesaj completat

Salutari si tie! 

 

 

Un alt mod de a nu mai ramane in "pana prostului": 

 

Dupa fiecare 60-100 km de mers, fa plinul :D

;) .....ar fi o idee.....si sta mai mult prin benzinarii decat pe drum....eu trag plinul la fiecare 150km de oras si 200km afara.....si inca nu am ramas in pana :P

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL nu vroiai tu sa le combinam...

Phai mie deja imi vine sa ii dau una, ma seaca efectiv ca nu stiu exact cauza, macar sa stiu: uite fraiero asta nu merge, dar sunt zeci de variante...

 

Pana acum am cunoscut 3 persoane care aveau acelasi sintome la acelasi model de motocicleta si toate au ajuns la aceiasi concluzie ca bateria este descarcata ..... daca si la tine sunt pb precum sunt la Vali atunci tot bateria e devina :D iar daca releul de incarcare se strica la hornet este pentru ca bateriile sunt pe duca si releul se suprasolicita si cedeaza ...... asta ca ati avut grija de ele iarna ;)

 

In privinta consumului, hornetul stie sa consume de la 4 l pana la 12 l daca nu este reglata bine ..... totul depinde de stilul de condus .... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL nu vroiai tu sa le combinam...

Phai mie deja imi vine sa ii dau una, ma seaca efectiv ca nu stiu exact cauza, macar sa stiu: uite fraiero asta nu merge, dar sunt zeci de variante...

 

Pana acum am cunoscut 3 persoane care aveau acelasi sintome la acelasi model de motocicleta si toate au ajuns la aceiasi concluzie ca bateria este descarcata ..... daca si la tine sunt pb precum sunt la Vali atunci tot bateria e devina :D iar daca releul de incarcare se strica la hornet este pentru ca bateriile sunt pe duca si releul se suprasolicita si cedeaza ...... asta ca ati avut grija de ele iarna :D

 

In privinta consumului, hornetul stie sa consume de la 4 l pana la 12 l daca nu este reglata bine ..... totul depinde de stilul de condus .... ;)

Alex nu pot decat sa-ti dau numa si numa dreptate in privinta bubelor cu releul,, totul pleaca de la baterie........ iar de consum la fel, in functie de stilul de condus... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine baga un consum de 4.5-5.5 cand am pasager in afara, 7-8 oras sau 10 cand stau in 12000 de ture. Si in 2 ani n-am umblat decat odata cand am schimbat bujiile + filtrul de aer. Cu un rezervor am o autonomie de 180-210 km pina bag rezerva.

Cine ma ajuta si pe mine cu un redresor special de moto daca se poate sa mi-l imprumute pentru 2 zile sau sa-i dau bateria la incarcat. Ca n-am facut nici o branza cu redresorul de masina, mai rau am bulit-o. Mai incerc s-o resuscitez pe asta ca nu am bani de alta noua.

De schimburi si asigurare nici nu mai vorbesc :) ;)

Se pare ca sezonul la mine o sa inceapa cu 1-2 luni intarziere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine baga un consum de 4.5-5.5 cand am pasager in afara, 7-8 oras sau 10 cand stau in 12000 de ture. Si in 2 ani n-am umblat decat odata cand am schimbat bujiile + filtrul de aer. Cu un rezervor am o autonomie de 180-210 km pina bag rezerva.

Cine ma ajuta si pe mine cu un redresor special de moto daca se poate sa mi-l imprumute pentru 2 zile sau sa-i dau bateria la incarcat. Ca n-am facut nici o branza cu redresorul de masina, mai rau am bulit-o. Mai incerc s-o resuscitez pe asta ca nu am bani de alta noua.

De schimburi si asigurare nici nu mai vorbesc :) ;)

Se pare ca sezonul la mine o sa inceapa cu 1-2 luni intarziere.

 

4,5 cu pasager???? :D.....e pe baterii motorul? :D

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-l pot imprumuta eu.

 

Eu stau la piata 1 mai.

Da un mesaj, daca te intereseaza.

 

John

 

 

La mine baga un consum de 4.5-5.5 cand am pasager in afara, 7-8 oras sau 10 cand stau in 12000 de ture. Si in 2 ani n-am umblat decat odata cand am schimbat bujiile + filtrul de aer. Cu un rezervor am o autonomie de 180-210 km pina bag rezerva.

Cine ma ajuta si pe mine cu un redresor special de moto daca se poate sa mi-l imprumute pentru 2 zile sau sa-i dau bateria la incarcat. Ca n-am facut nici o branza cu redresorul de masina, mai rau am bulit-o. Mai incerc s-o resuscitez pe asta ca nu am bani de alta noua.

De schimburi si asigurare nici nu mai vorbesc :) ;)

Se pare ca sezonul la mine o sa inceapa cu 1-2 luni intarziere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4,5 cu pasager???? :).....e pe baterii motorul? :D

 

nu cu pasager ajunge la vreo 5-5.5 cam asa am zis...4.5 singur.

 

@catamenia. Ajung diseara prin zona cam pe la 7-8 daca esti acasa iti dau un telefon. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Pana acum nu prea am activat pe forum dar pot sa zic ca am citit toate paginile.

Am si eu o intrebare.....V-ati schimbat careva capeti de ghidon? Se potrivesc capeti de ghidon universale? Ma gandeam sa iau de pe louis una cod: 10005265. Ce ziceti...s-ar potrivi pe un Hornet 2002?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Pana acum nu prea am activat pe forum dar pot sa zic ca am citit toate paginile.

Am si eu o intrebare.....V-ati schimbat careva capeti de ghidon? Se potrivesc capeti de ghidon universale? Ma gandeam sa iau de pe louis una cod: 10005265. Ce ziceti...s-ar potrivi pe un Hornet 2002?

 

Salutare si bun venit in stup !

 

In primul rand de ce vrei sa le schimbi ? cele de fabrica au si contragreutati pentru a elimina vibratiile de la motor .... Ai schimbat cumva ghidonul ?

Cele universale deobicei au mai multe tipuri de bucsi pt a se potrivi cu interiorul tevi ... Sanatate! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...