Sari la conținut

Bucuresti_arad Si V.v


kzak
 Share

Postări Recomandate

..mi-am propus sa merg saptamana viitoare pana la Arad pe motor...Am nevoie de recomandari cu privire la un drum asa lung...pana acum maxim parcurs intr-o zi 300KM...sa fac drumul dintr-o bucata? care din variante mi-ati recomanda-o...Valea Oltului sau Brasov? si orice altceva stiti voi de drumul asta ..

Nu vr :rolleyes: eau ca plimbarea asta sa devina din placere un chin...astept provincia..

 

PS pot sa merg si cu "conserva" dar numai daca e musai... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..mi-am propus sa merg saptamana viitoare pana la Arad pe motor...Am nevoie de recomandari cu privire la un drum asa lung...pana acum maxim parcurs intr-o zi 300KM...sa fac drumul dintr-o bucata? care din variante mi-ati recomanda-o...Valea Oltului sau Brasov? si orice altceva stiti voi de drumul asta ..

Nu vr :rolleyes: eau ca plimbarea asta sa devina din placere un chin...astept provincia..

 

PS pot sa merg si cu "conserva" dar numai daca e musai... :bounce:

 

Drumul e ok.

Bucuresti - Sibiu 272 km aproape lux, mai multi ochi deschisi in zona Sibiului, ca mai sunt ceva gropi, dar in rest... melamina! Sibiu-Arad, via Deva... cum zicea cineva pe aici... LASER!

 

Totul e sa ai vreme buna, conditii in care daca te tine, poti sa faci drumul asta (Bucuresti - Arad = 650 Km) in 6 ore. Dar avand in vedere ca TREBUIE totusi sa mergi in asa fel incat sa si ajungi viu si sanatos, cred ca daca mergi lejer, ii faci in 10 ore. Recomand Valcea cu Valea Oltului, pentru frumusetea peisajului si calitatea drumului, care este net superioara Poiesti - Brasov!

 

Este un sfat.... a se interpreta ca atare! Rog "comentatorii" de ocazie sa se abtina, eventual sa vina cu completari pozitive!

 

Ochi mari, multi & bine deschisi!

HXX

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vii pe petrosani din petrosani pana la arad si inapoi iti tin eu companie ca trebuie sa ma duc sa imi iau un cauciuc pt moto din arad !Asa ca daca vrei putem merge impreuna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul e ok.

Bucuresti - Sibiu 272 km aproape lux, mai multi ochi deschisi in zona Sibiului, ca mai sunt ceva gropi, dar in rest... melamina! Sibiu-Arad, via Deva... cum zicea cineva pe aici... LASER!

 

Totul e sa ai vreme buna, conditii in care daca te tine, poti sa faci drumul asta (Bucuresti - Arad = 650 Km) in 6 ore. Dar avand in vedere ca TREBUIE totusi sa mergi in asa fel incat sa si ajungi viu si sanatos, cred ca daca mergi lejer, ii faci in 10 ore. Recomand Valcea cu Valea Oltului, pentru frumusetea peisajului si calitatea drumului, care este net superioara Poiesti - Brasov!

 

Este un sfat.... a se interpreta ca atare! Rog "comentatorii" de ocazie sa se abtina, eventual sa vina cu completari pozitive!

 

Ochi mari, multi & bine deschisi!

HXX

..multzam de sfaturi..sper sa ma tina ..vad ca e si o intalnire la Sibiu..poate fac o halta :rolleyes:

Kzak

 

daca vii pe petrosani din petrosani pana la arad si inapoi iti tin eu companie ca trebuie sa ma duc sa imi iau un cauciuc pt moto din arad !Asa ca daca vrei putem merge impreuna !

 

 

te anuntz..eu ma si opresc doua zile la Arad..daca te aranjeaza venim impreuna si pe retur..daca nu doar la dus..ce-mi zici de bucata petroshani- deva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cel mai scurt si cel mai bun: Bucuresti - Pitesti - R.Valcea - Sibiu - Deva - Arad. E coridorul european, asfalt bun, trafic mult (mai putin duminica)

 

Varianta pe la Brasov e mai lunga, pe portiunea Brasov-Sibiu e mai rau drumul.

 

Alta varianta e Bucuresti - Pitesti - Craiova - Dr.Tr.Severin - Orsova - Caransebes - Lugoj - Timisoara - Arad. Aici vezi Dunarea / Portile de Fier. Pana la Orsova e bun drumul, Orsova - Caransebes e destul de OK, LugojTimisoara e rau, Timisoara-Arad e bun.

 

Sau tot Bucuresti - Pitesti - Tg Jiu - Petrosani - Deva - Arad. Tg-Jiu - Petrosani nu stiu cum e, n-am fost demult pe acolo, dar peisajul poate fi interesant.

 

Indiferent pe unde vii, asteapta-te undeva la peste 8 ore. Iti recomand benzinariile OMV pentru cafea si mancare. Gasesti in Pitesti, Valea Oltului, Deva, Lugoj. In Sibiu te poti opri la MOL/McDonalds de la iesirea spre Deva.

 

Nu uita ochelarii de soare, dupamasa o vei prinde cu fata la vest, deci vei merge mult cu soarele in fata. Grija la viziera, sa fie curata si sa nu-ti afecteze vizibilitatea.

 

Daca te simti obosit, opreste-te mai bine la un motel si odihneste-te pana a doua zi. Nu risca inutil depasiri si viteza, in medie tot acolo scoti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Pitesti - Tg Jiu - Petrosani - Deva - Arad

Tg-Jiu - Petrosani e bun drumu

e mai rau un pic petrosani -simeria , dar acceptabil !

 

drumu Caransebes - Lugoj - Timisoara e oribil din groapa in groapa nu recomand nimanui !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

multzam smokey..asta cu ochelarii e de luat serios in seama

viata la campie :bounce:

 

Printe altele: La Multi Ani :rolleyes:

 

Iti propun sa mergi la dus pe ruta Buc-Sibiu-Deva-Arad, e cea mai accesibila si la intoarcere daca te simti in forma sa incerci alte variante, sa mai schimbi peisajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand Valea Oltului. Este mai scurt cu vreo 40 km decat prin Brasov.

Bucuresti-Pitesti ---autostrada

Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-----nu am fost recent dar am inteles ca e bun drumul

Sibiu- Arad-------excelent. Aici sa ai grija in zona Sebes-Orastie-Simeria-Deva unde drumul este destul de aglomerat. De la Deva la Arad este un drum superb mai ales daca il faci la sfarsit de saptamana cand este destul de liber.

Se poate face lejer dintr-o bucata dar incearca sa nu fortezi si sa te grabesti. Cand te simti obosit....pauza de tigara si de admirat peisajul, incarcat bateriile...

Eu as alege varianta Valea Oltului la dus si m-as intoarce prin Brasov.

Altceva....cam atat.

Drum bun si fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viata la campie :crack:

 

Printe altele: La Multi Ani :rolleyes:

 

Iti propun sa mergi la dus pe ruta Buc-Sibiu-Deva-Arad, e cea mai accesibila si la intoarcere daca te simti in forma sa incerci alte variante, sa mai schimbi peisajul.

 

multzam de urari.. :bounce:

 

 

 

Iti recomand Valea Oltului. Este mai scurt cu vreo 40 km decat prin Brasov.

Bucuresti-Pitesti ---autostrada

Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-----nu am fost recent dar am inteles ca e bun drumul

Sibiu- Arad-------excelent. Aici sa ai grija in zona Sebes-Orastie-Simeria-Deva unde drumul este destul de aglomerat. De la Deva la Arad este un drum superb mai ales daca il faci la sfarsit de saptamana cand este destul de liber.

Se poate face lejer dintr-o bucata dar incearca sa nu fortezi si sa te grabesti. Cand te simti obosit....pauza de tigara si de admirat peisajul, incarcat bateriile...

Eu as alege varianta Valea Oltului la dus si m-as intoarce prin Brasov.

Altceva....cam atat.

Drum bun si fara incidente

multzam..am ales valea Oltului :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

De-abia acum vazui topicu! :crack:

Eu am facut drumul asta la 3 zile dupa ce mi-am luat permisu - pe ETZ!!! :disappointed:

Am facut 14 ore, ca m-am oprit, am mers in medie cu 70, am admirat muntii, copacii, oltu, muresu, norii etc. M-a durut fundu trei zile ...

In total am facut drumu asta de trei ori dus + intors!

Pe Valea Oltului e superOK, nu trebe sa risti, drumul e frumos. Prin Sibiu pana in Arad sunt FIX 540 de km! Nu 650km, cum spunea cineva mai sus. Merg lunar cu maisna de 7 -8 ani pe ruta asta stiu ce vorbesc. Drumul e bun, Cate-odata cam aglomerat pe Valea Oltului, apoi aglomerat intre Sibiu si Sebes. De la Sebes la Deva e destul de lejer. De la Deva la Arad e bun, fara gropi, mergi lejer de tot cu 100 -110. Curbe excelente, imi place a nebunie!

Gropi gasesti la intrare in Sibiu, in Sebes si la intrare in deva.

 

Daca mergi lejer, respectand 50 -60 in comune - faci cam 7 ore (Cel MULT!). Daca meri ca nebunu - fie faci 5 ore, fie nu ajugi dloc la destinatie!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

De-abia acum vazui topicu! :sick:

Eu am facut drumul asta la 3 zile dupa ce mi-am luat permisu - pe ETZ!!! :disappointed:

Am facut 14 ore, ca m-am oprit, am mers in medie cu 70, am admirat muntii, copacii, oltu, muresu, norii etc. M-a durut fundu trei zile ...

In total am facut drumu asta de trei ori dus + intors!

Pe Valea Oltului e superOK, nu trebe sa risti, drumul e frumos. Prin Sibiu pana in Arad sunt FIX 540 de km! Nu 650km, cum spunea cineva mai sus. Merg lunar cu maisna de 7 -8 ani pe ruta asta stiu ce vorbesc. Drumul e bun, Cate-odata cam aglomerat pe Valea Oltului, apoi aglomerat intre Sibiu si Sebes. De la Sebes la Deva e destul de lejer. De la Deva la Arad e bun, fara gropi, mergi lejer de tot cu 100 -110. Curbe excelente, imi place a nebunie!

Gropi gasesti la intrare in Sibiu, in Sebes si la intrare in deva.

 

Daca mergi lejer, respectand 50 -60 in comune - faci cam 7 ore (Cel MULT!). Daca meri ca nebunu - fie faci 5 ore, fie nu ajugi dloc la destinatie!

 

Asfalt uscat!

multzam..e clar ca stii subiectul... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija la radare....sunt citeva sute din buc pina in arad!!!!..ai grija la tronsonul deva arad!!!!...este mult mai dificil decit pare..se moare in draci pe valea mortii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...