Sari la conținut

Jante Indoite


Postări Recomandate

O sa aibe vopseaua sarita de la indreptat, deci in mod normal da, daca vrei sa arate bine.

 

Cat despre indreptat... vezi unde te duci. Sunt unele vulcanizari care le indreapta "in valuri" :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am rezolvat, mi le-a indreptat omul relativ bine, dar au aparut o gramada de fisuri pe interior si exterior, a mai si sarit si un ciob din una. Dar le-am dus la avioane la IAR Ghimbar si mi le-a facut baiatul :disappointed: a dat gauri la capete de fisuri, a incarcat cu sudura, dupa care le-a rectificat. Cel putin vizual arata foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed:

 

In mod normal, daca ai strambat janta, o schimbi.

Crapaturile in janta (care sunt de obicei MICROSCOPICE) sunt extrem de periculoase, uneori fatale.

 

"Indreptarea" cu ciocanul sa alte metode mai mult sau mai putin barbare, nu fac decat sa agraveze situatia jentii!

 

Sigur, se poate si repara (LA CALD, si cu presa hidraulica, (http://www.mcwheel.com/faqs.html).

Nu cred insa ca exista in Romania un astfel de atelier specializat, care sa-ti repare o janta pe care sa te poti baza la peste 100 kmh.

 

In "tarile civilizate", sunt ateliere specializate care fac si RADIOGRAFII ale jentilor indreptate, tocmai pentru a se elimina riscul unei fisuri care nu e vizibila cu ochiul liber care s-ar putea dovedi dezastruoase.

Primesti garantie. Tot procesul costa 70-100 Eur. (http://www.aluklinik-mertens.de/)

 

Dar in Romania vad ca se discuta si de sudura si rectificare la ochi! Nu-mi vine sa cred!

Si chiar daca, sa presunem ca reusit sa o sudeze si sa elimine fisurile (dar as pune pariu ca nu) - nu citesc insa nimic de ECHILIBRARE :crack:

 

Ai chef de nesiguranta si "dansuri" pe curbe?

Vrei sa maturi santurile?

 

Imi imaginez ca nu e deloc placut sa-ti crape janta pe la 240 la ora, o explozie de cauciuc ar fi mult mai "placuta", doamne-fereste.

Eu mi-as cumpara unele "noi" de pe e-bay sau de oriunde as gasi unele nelovite. Gasesti cu 100 Eur/buc.

200 Euro - e mai putin decat o casca noua!

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar daca, sa presunem ca reusit sa o sudeze si sa elimine fisurile (dar as pune pariu ca nu) - nu citesc insa nimic de ECHILIBRARE

 

o sa citesti si despre echilibrare, dar numai dupa ce o sa montez si cauciucurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-as cumpara unele "noi" de pe e-bay sau de oriunde as gasi unele nelovite. Gasesti cu 100 Eur/buc.

200 Euro - e mai putin decat o casca noua!

 

Ca sa cumpar de pe Ebay am nevoie de cineva in USA, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal la o motocicleta normala poti face tot soiul de improvizatii si "magarii" care sa nu iti afecteze siguranta...totusi cand e vorba de po motocicleta gen R1 eu unul nu m-as urca pe ea sa-i dau 200+ stiind ca are gentile "resapate", adica chestiile alea mari care se invart f.f. repede sub tinesi te tin in contact cu drumul. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine ridic jantele de la vopsitorie, vedem ce iese la echilibrare. Oricum m-am hotarat sa ma dau doar prin oras, pana la alimentara eventual :crack: :sick: pana gasesc de cumparat altele. Cea mai buna oferta gasita pana acum este 450 de oiro spate SH si 450 una noua de fata :lol: Cea mai proasta faza este ca am nimerit intr-un moment nepotrivit cand mi-a expirat CASCO la cea mai de cacao firma de asigurari Astra si eram pe cale sa-mi fac asigurarea la alta firma. Era vorba doar de cateva zile :disappointed: Ghinion... Concluzia: aventi grija la gropi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si ? Cum e "prin oras"?

Ai gasit altele?

Ca sa cumpar de pe Ebay am nevoie de cineva in USA, nu?

NU. Este shi e-bay.de, etc. , mai pentru "europeni".

 

De pe "ibei" poate sa cumpere oricine, cu conditia sa aiba un cont bancar international (este necesar cand iti faci cont la ei, daca tin bine minte...eu mi-am facut de vre-o 4 ani) si sa-ti faci cont la ei. Dupa care ei itzi trimit PRIN POSTA o scrisoare cu user si parola, mie mi-a ajuns cam dupa 3 saptamani.

 

Dupa ce castigi licitatia, te intelegi cu vanzatorul la modalitatea de plata, si de obicei te obligi sa achiti si transportul ca ei isi asuma cheltuielile de transport doar pe plan national. Sau unii chiar deloc. Cei mai de increde sunt aia care vor sa ridici marfa tu, personal.

 

Ai grija, cum faci transferul de bani, ca practica astia de la bancile noastre un comision de te iau durerile de cap.

Cel mai simplu - online banking. O bere amicului care foloseste asha ceva si te ajuta.

Cel mai nasol - transfer cash prin banca: 25 Eur pentru transferul oricarei sume chiar si 2-3 Eur. :banana:

 

Exemplu: Nu sunt niste jenti normale, asa ca vei avea ocazia sa-ti iei mai ieftin, d-alea originale.

PERECHE Jante PVM R1

(PVM face de magneziu sau aluminiu, si sunt muuult mai usoare (fo 5 kg in total) si mai scumpe decat alea originale, dar cica doar alea de aluminiu sunt de sosea)

Isi iau nemtii pentru r1 in draci de la PVM :aici

 

Urmareste licitatiile astea si vezi cu cat se dau (se afiseaza la sfarsit pretul final) si fa-ti o parere despre "piata":

 

original fata

 

original spate

 

orig spate

 

imposibil sa se dea astea cu 400/buc. Nu cred ca ajung la 200/buc - dar nu stiu ca nu am urmarit.

 

Oricum, preturile alea de 400+ sunt puse la shto, psihologic, mai mult ca sa creasca pretul final al licitatiei. Nimeni nu cumpara direct, d-aia se fac licitatii, care da mai mult, doar foarte rar ajung in zona de "sofortkauf", "buy now" sau "cumparare directa".

 

Originala de spate in State - nu stiu insa cum e cu transportul.

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...