Sari la conținut

Super Moto, Testul Adevarului


Postări Recomandate

Cautarea unui model de SuperMoto nu este deloc usoara, preturile fiind aprox. aceleasi pentru intregul segment. Care ar fi producatorii inclusi in test?

 

Yamaha (WR-urile), Husqvarna (SM-urile), Suzuki (DR-Z-urile), KTM (LC4 si SMR)

 

Care ar fi cel mai fiabil? Cine detine asa ceva si are o opinie de spus?

 

P.S.: A aparut in vreo publicatie de pe la noi vreun test cu asa ceva? (poate se simte cineva :disappointed:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM SMR nu sunt inmatriculabile, sunt destinate exclusiv competitiilor. De la KTM ai ca optiuni 625SMC, 660SMC, DukeII, LC4SM si 950SuperMoto.

Pe langa marcile enumerate de tine, mai sunt interesanti si Husaberg si CCM (cei din din urma iti vand motorul direct cu un kit de conversie enduro-supermoto, din cate stiu eu).

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anu asta la supermoto aprilia cu mod 550 rupe tot ...in rest ktm face legea...

 

KTM? Prin ce modele? Stiu sunt destule intre care sa alegi, dar cum de la concursurile de supermoto (si in cadrul etapei din Arad) tot alte marci castiga?

 

il iei sa te dai prin oras sau pe circuit?

 

70% prin oras, dar am si gandul de a ma "da" pe circuit :crack:

 

pentru oras, si in principal pentru fiabilitate, as alege honda fmx.

 

Ce te-a determinat sa preferi alta marca decat Yamaha pe care o deti? Este mai fiabila Honda decat Yamaha la aceasta categorie?

 

KTM SMR nu sunt inmatriculabile, sunt destinate exclusiv competitiilor. De la KTM ai ca optiuni 625SMC, 660SMC, DukeII, LC4SM si 950SuperMoto.

Pe langa marcile enumerate de tine, mai sunt interesanti si Husaberg si CCM (cei din din urma iti vand motorul direct cu un kit de conversie enduro-supermoto, din cate stiu eu).

 

Dragos

 

Conteaza si dimensiunile si greutatea...

 

CCM are reprezentata in Romania? Sau un dealer ceva? De la care sa aflu mai multe detalii etc.

 

Uitati si niste poze cu unele modele :disappointed:

 

post-3393-1152781497_thumb.jpgpost-3393-1152781522_thumb.jpgpost-3393-1152781473_thumb.jpg

post-3393-1152781454_thumb.jpgpost-3393-1152781425_thumb.jpgpost-3393-1152781586_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM? Prin ce modele? Stiu sunt destule intre care sa alegi, dar cum de la concursurile de supermoto (si in cadrul etapei din Arad) tot alte marci castiga?

Prin LC4 si modele racing (SMR).

Tot alte marci e cam relativ. In ultimii ani, in functie si de categorii (S1, S2) din cate stiu eu castigatorii sunt Aprilia, KTM, Husqvarna. La un moment dat KTM au anuntat ca se retrag in 2006 din campionatul mondial, dar participau la cele nationale. Nu stiu exact situatia in momentul asta.

 

Conteaza si dimensiunile si greutatea...

CCM are reprezentata in Romania? Sau un dealer ceva? De la care sa aflu mai multe detalii etc.

Aveau la un moment dat, dar nu stiu cum dai de ei. Prin Brasov parca erau.

Dimensiuni si greutati gasesti pe site-urile marcilor.

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

dar cum de la concursurile de supermoto (si in cadrul etapei din Arad) tot alte marci castiga?

daca tot vrei chestii nepamantene, te poti uita si la TM

 

dar cum de la concursurile de supermoto (si in cadrul etapei din Arad) tot alte marci castiga?

pai daca vrei sa-ti iei motor cu care sa castigi la Arad, vezi aici:

http://www.supermotos1.com/

 

mai precis:

Pos	Manufacturer	Total	
1	KTM	144
2	Husqvarna	136
3	Aprilia	114
4	TM	88
5	Husaberg	57
6	Honda	46
7	Yamaha	36
8	Yamaha	29
9	Kawasaki	0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da lumea supermoto nu sta in pista din arad uitate la nivel mondial ...si pana la urma k si in general la motociclism pilotul are cuvantul greu de spus deci daca esti bun merci cu orice...intelegi?....daca ai bani cumpara aprilia k e mod nou daca nu vezi ktm versiune sm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fmx are genele potrivite pentru a fi un motor indestructibil, iar pentru o utilizare normala cotiana cred ca este arhisuficient(nu poti compara un motor de 650 cmc si 35 cai cu unul de 400 si 40 cai).avand in vedere ca nu este un motor fortat, intretinerea va fi mai rasa si mai ieftina.

ca alta alegere pt un uilizator fara pretentii de racind, decat cel mult ocazional, este suzuki drz 400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM SMR nu sunt inmatriculabile, sunt destinate exclusiv competitiilor. De la KTM ai ca optiuni 625SMC, 660SMC, DukeII, LC4SM si 950SuperMoto.

Pe langa marcile enumerate de tine, mai sunt interesanti si Husaberg si CCM (cei din din urma iti vand motorul direct cu un kit de conversie enduro-supermoto, din cate stiu eu).

 

Dragos

te conrazic ktm 560 smr am vazut eu inmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te conrazic ktm 560 smr am vazut eu inmatriculat.

Nu ai cum sa ma contrazici pentru ca nu se poate inmatricula. Cel pe care l-ai vazut tu era probabil modificat (pus far, semnalizatoare etc). Eu ma refer la cele inmatriculabile in starea in care vin de la fabrica, nu la adaptari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...