Sari la conținut

Accident din care am scapat ca prin urechile acului!


bavareze
 Share

Postări Recomandate

Circulam ieri pe ruta 3 spre Buenos Aires. Noaptea, un pic de ceata. BMW F650GS cu jdemii de bagaje pe el + pasagera.

 

Deodata in fata vad coloana de masini oprita. Cum din sensul opus se apropiau masini am decis sa nu depasesc.

 

De regula incerc sa opresc intre benzi, astfel incat daca e sa fiu lovit din spate sa am unde sa zbor, sa nu fiu storcit intre masini. De data asta nu se putea, deoarece toate chestia se petrecea intr-un loc unde strada era construita deasupra unui rambleu iar acostamentul era ingust.

 

Sesizand pericolul, m-am uitat in retrovizoare, moment in care am observat o masina care venea puternic peste noi. Am decis sa o iau prin dreapta, pe iarba, chiar daca era oblic (din cauza rambleului). Masina care venea din spate, evident, nu a oprit la timp si a lovit puternic masina pe care eu acum o depaseam prin dreapta. Masina lovita a preluat socul si a plecat si ea tot spre dreapta (nu s-a lovit de urmatoarea), a traversat acostamentul si a coborat dupa noi, prinzand viteza. Din fericire am reusit sa maresc viteza si sa ies din sant fara sa cadem (motocicleta cu totul cantareste cam 400kg) si am scapat cu viata (masinile erau cam praf deci nu cred ca am fi scapat daca nu ne feream).

 

Probabil ca daca am fi murit, am fi murit fara vina dpdv legal dar nu mi-as fi putut ierta greseala de a nu fi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bun acum un psiholog,asa ceva te marcheaza,unii rezista,altii nu. A fost un caz mai demult cu un conservar tinerel care a taiat calea unui autobuz,locul soferului era facut terci,disparut cu totul iar norocosul scapase neatins pentru ca se mutase pe locul pasagerului. Dupa cam 4 luni in timp ce statea cu familia la masa s-a ridicat din senin si s-a aruncat de la fereastra. Ramane de vazut daca poti dormi linistit noaptea dupa intamplarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bun acum un psiholog,asa ceva te marcheaza,unii rezista,altii nu. A fost un caz mai demult cu un conservar tinerel care a taiat calea unui autobuz,locul soferului era facut terci,disparut cu totul iar norocosul scapase neatins pentru ca se mutase pe locul pasagerului. Dupa cam 4 luni in timp ce statea cu familia la masa s-a ridicat din senin si s-a aruncat de la fereastra. Ramane de vazut daca poti dormi linistit noaptea dupa intamplarea asta.

 

cred ca as fi avut nevoie de psiholog acum 2 ani... am fost la o catarare prin zona Busteni si la un moment dat era sa cad. eram atat de sigur ca am sa cad incat efectiv am inceput sa imi vad viata trecand prin fata ochilor... diferite secvente din copilarie, de la scoala, din adolescenta etc. franturi, dar foarte clar si in ordine cronolgica. apoi am scapat ca prin minune, intr-un mod total neasteptat si care daca nu ar fi aparut as fi cazut in prapastie de 20-30 de metrii.

 

pe urma circa 3 zile ori de cate ori inchideam ochii, fie si numai pentru o secunda, ma vedeam din nou in acea situatie disperata, atarnand pe marginea prapastiei agatat de niste radacini umede, degetele mi se desfaceau incet si sigur si alunecam in gol... problema era ca nu mai puteam adormi deoarece nu puteam inchide ochii fara sa revad faza.

 

acum se pare ca sunt calit sau ceva, pentru ca nu am mai avut asemenea probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa calareala vreo doua zile,admira natura si in nici un caz nu te uita la filmul Final Destination ca vinzi mobra si nu mai vrei sa iesi din casa... :crack:)

A,sa treci sa aprinzi o lumanare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bavareze is still alive? :crack:)

acum vreo 4-5 ani cand ai muscat indicatorul ala ( daca tin eu bine minte )eram convins ca o mierlesti repede....:crack:.

 

M-am uitat pe site-ul tau un pic si arata f interesant, tre sa il mai browseresc. Parca esti alt om.....

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul este bine cand se termina cu bine

experienta prin Argentina te-a ajutat sa prevezi situatia. sti cum se comporta soferii pe acolo, parerea mea.

Editat de ovidius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit in oglinzi si cand opresc intr-o coloana in zi cu soare. Situatia cu tamponarile/accidentele pe timp de ceata mi se pare foarte predictibila. Foarte bine ca s-a uitat in oglinzi. Toti ar trebui sa facem asta.

In schimb, este de laudat ca a putut iesi de pe sosea inainte de accident!

Ar fi bun acum un psiholog,asa ceva te marcheaza,unii rezista,altii nu. A fost un caz mai demult cu un conservar tinerel care a taiat calea unui autobuz,locul soferului era facut terci,disparut cu totul iar norocosul scapase neatins pentru ca se mutase pe locul pasagerului. Dupa cam 4 luni in timp ce statea cu familia la masa s-a ridicat din senin si s-a aruncat de la fereastra. Ramane de vazut daca poti dormi linistit noaptea dupa intamplarea asta.

Asta nu arata decat ce familii nashpa au unii.

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul este bine cand se termina cu bine

experienta prin Argentina te-a ajutat sa prevezi situatia. sti cum se comporta soferii pe acolo, parerea mea.

 

Experienta din Romania m-a ajutat de fapt :)) Pentru ca in toata America pe unde am calatorit nu am intalnit inca nici pe departe shmecherie si agresivitate ca in Romania. Ca sa supravietuiesti in Bucuresti trebuie sa fii mai pe faza decat in multe locuri din lume. Ceva similar (condus haotic, claxoane, scartaituri de roti) am intalnit in Pristina. Dar am auzit ca ar fi haos generalizat prin Turcia. Mai caut :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Experienta din Romania m-a ajutat de fapt :)) Pentru ca in toata America pe unde am calatorit nu am intalnit inca nici pe departe shmecherie si agresivitate ca in Romania. Ca sa supravietuiesti in Bucuresti trebuie sa fii mai pe faza decat in multe locuri din lume. Ceva similar (condus haotic, claxoane, scartaituri de roti) am intalnit in Pristina. Dar am auzit ca ar fi haos generalizat prin Turcia. Mai caut :crack:

In Turcia nu stiu ce sa zic, dar garantez pentru Africa de EST mai exact Sudan, tara in care sunt acum. Aici e haos total. Ce-i drept nu e chiar asa multa circulatie in orasul in care sunt, adica masinile sunt cam limitate la numar dar intervin factorii intermediari, oglinzile laterale nu folosesc la nimic, semnalizarile din an in paste licaresc, camioanele merg in stil Dakar si evident pietonii care merg cu capul in jos si nu se uita inainte sa traverseze strada, nu exista treceri de pietoni iar drumurile sunt foarte groaznice, mult nisip pe strazi si evident claxoanele. In rest ce as mai putea spune ? E haos ! Sensurile giratorii se respecta dupa regula intuitiei si a celui care are viteza mai mare si intra mai repede in giratoriu, prioritatea de dreapta doar atunci cand e politist la intersectie in rest te strecori cum poti. Ar mai fi multe, dar sunt atat de multe incat nici eu nu mi le mai amintesc ! Personal circul cu ochii cat cepele si doi morcovi infipti adanc exact cat sa fac o salata cand opresc si zic "am scapat si de data asta"

 

Cat despre accidentul tau, esti pazit de cineva de Sus, mare noroc ai avut si intuitia si experienta te-au salvat!

Numai bine si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...