Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca are vreo alta tehnica decat ca prezentata pas cu pas pe youtube poate fi interesant ...insa daca nu..o gasiti cu usurintza pe youtube sau daca un pic cautati pe google :haha:

activare far

 

solutia ta e valabila atat pentru FZ6 cat si pentru FZS?

numai FZ6 Fazer

 

ma intereseaza si pe mine. :rock:

aici

 

Baga ... ca ne intereseaza, m-am saturat sa ma opreasca lumea sa-mi zica ca m-i sa ars un far !

inca odata aici

 

/index.php?...0&start=840

mai oameni buni, n-am mai reusit sa ajung pe la intrunirea FZ(S, 6)-istilor si pentru asta imi pun cenusa in cap.

voiam sa va intreb urmatorul lucru, pe cei cu FZS 600 (modelul cu faruri patrate, cu cel cu face-lift), in special pe COJO: voi cum stati la capitolul faruri? mie mi se pare ca a mea e chioara rau. as vrea sa o compar cu alta din acelasi film sa vedem daca e ceva putred la mine sau asa este modelul asta, orb (am citit cate ceva pe net cum ca lumea se plangea de iluminarea slaba pe timp de noapte).

Lumini 80% mai puternica

 

Si eu sunt interesat, zi-ne, nu ne mai tine in suspans... :10:

 

activare

 

evacuare Laser X-treme, BOS

 

 

 

a venit vremea unde puteti sa faceti modificari :what:

post-38451-1227082994_thumb.jpg

post-38451-1227084056_thumb.jpg

post-38451-1227084250_thumb.jpg

Editat de Bimbo´s Fighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu de tot, insa m-am hotarat sa ma despart de Fazeru meu si sa imi iau modelul 2009, tot Fazer.

multi l-ati vazut asa ca il stiti. daca auziti pe cineva interesat, trimiteti-l incoace si zic eu, n-o sa-i para rau.

 

YAMAHA Fazer FZS

Anul fabricatiei: 2000

Pret: 3000 Euro

Km: 49000 (eu am facut doar 9000)

rulata doar 9000 km in Romania, cumparata Apr 2007 de la dealer Yamaha (Italia), intretinuta f bine tehnic si estetic. Compresie motor 15 (fabrica 16).

Schimbat Mai 2008 cauciucuri, kit lant + toate consumabilele (ulei, filtre, lichid frana/racire). Grosime placute frana 70%.

Imbunatatiri: suport numar sport, becuri Philips Motovision, crash pads.

Am mers cu ea preponderent in afara orasului, excelenta pentru incepatori (frane, ciclistica, confort).

 

detalii pe website http://fzs2000.blogspot.com/ sau daca vreti sa adaugati o parere, aici forum motociclismo

 

fiindca mi-e tare drag motorul, scot la bataie 100E pentru cel al carui prieten cumpara motorul (cu conditia sa se priceapa cat de cat la mobre, sa nu-si bata joc de tiganca mea)

 

 

 

 

@subsemnatu

pt verificat ulei....un schimb de ulei se recomanda la fiecare 7-8000 km (depinde si de ce ulei ai si cum mergi) iar culoarea devine mai inchisa dupa primii 2-3000. asa ca inspectarea vizuala nu stiu daca e f sigura. cel mai bine e sa-i schimbi tu uleiul (40 RON filtru + 150 uleiul) mai ales ca peste iarna se pierd multe din calitatile lui.

 

presupun ca ti-ai cumparat motorul, iti recomand sa schimbi si lichidul de frana &racire. costa cat un plin de benzina insa beneficiile sunt evidente

Editat de cojo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am luat calutul.va rog , spuneti-mi si mie de unde pot sa comand piesa de la vitezometru( nu stiu cum se numeste).e rotunda , magnetica si i s-au rupt urechiusele ( deci nu mai merge vitezometru).

nu radeti.va multumesc

 

p.s. la fel si alte piese...lant , disc de frana spate , placute fata etc...si carene .

Editat de Sudsemnatu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am luat calutul.va rog , spuneti-mi si mie de unde pot sa comand piesa de la vitezometru( nu stiu cum se numeste).e rotunda , magnetica si i s-au rupt urechiusele ( deci nu mai merge vitezometru).

nu radeti.va multumesc

 

p.s. la fel si alte piese...lant , disc de frana spate , placute fata etc...si carene .

 

 

cum spuneam, Magazin MyMoto, magazin in Cotroceni. tot acolo unde este si Motoadnventure. Eu de la ei am luat pese si nu m-au rupt la buzunar, deci ii recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aflat ca se numeste bucsa din teflon .

 

mersi mult .stiu magazinul ! o sa ma duc acolo.

 

nici mie nu-mi merge kilometrajul, si inclin sa cred ca am aceeasi problema. da-mi de stire cand te duci la magazinul din cotroceni ca si eu sunt interesat de piesa aia (costuri, termen de livrare...)

 

greu de tot, insa m-am hotarat sa ma despart de Fazeru meu si sa imi iau modelul 2009, tot Fazer.

multi l-ati vazut asa ca il stiti. daca auziti pe cineva interesat, trimiteti-l incoace si zic eu, n-o sa-i para rau.

 

YAMAHA Fazer FZS

Anul fabricatiei: 2000

Pret: 3000 Euro

Km: 49000 (eu am facut doar 9000)

rulata doar 9000 km in Romania, cumparata Apr 2007 de la dealer Yamaha (Italia), intretinuta f bine tehnic si estetic. Compresie motor 15 (fabrica 16).

Schimbat Mai 2008 cauciucuri, kit lant + toate consumabilele (ulei, filtre, lichid frana/racire). Grosime placute frana 70%.

Imbunatatiri: suport numar sport, becuri Philips Motovision, crash pads.

Am mers cu ea preponderent in afara orasului, excelenta pentru incepatori (frane, ciclistica, confort).

 

man, ai uitat ce era cel mai important... /index.php?showtopic=134197

adu-mi maine aminte sa-ti dau un pdf al articolului respectiv (asta in cazul in care n-am facut-o deja, nu mai tin minte) sa-l postezi pe unde trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ajuns cu al meu Fazer la 55.ooo km, facuti integral pe drumuri romanesti din 2005 pana in prezent. In afara de consumabile nu au fost necesare alte interventi, in prezent ea functioneaza in continuare ca noua. Este o motocicleta nemaipomenita la care nu cred ca voi renunta vreodata.

post-6592-1227305082_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ajuns cu al meu Fazer la 55.ooo km, facuti integral pe drumuri romanesti din 2005 pana in prezent. In afara de consumabile nu au fost necesare alte interventi, in prezent ea functioneaza in continuare ca noua. Este o motocicleta nemaipomenita la care nu cred ca voi renunta vreodata.

 

domnule, ce sa zic... la cat mai multi kilometri pe aceasta motocicleta. sper sa ne impartasesti aceleasi impresii pozitive si cand "implineste" 100.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la ce zice Metal Heart...La cat mai multi km fara incidente si reparatii majore...eu din pacate nu am apucat sa fac decat vreo 3000 km de cand am luat-o ca am probleme cu axul de la transmisa finala din cauza piulitei de prindere a pinionului :lol: dar si cand va fi gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ajuns cu al meu Fazer la 55.ooo km, facuti integral pe drumuri romanesti din 2005 pana in prezent. In afara de consumabile nu au fost necesare alte interventi, in prezent ea functioneaza in continuare ca noua. Este o motocicleta nemaipomenita la care nu cred ca voi renunta vreodata.

 

felicitari.......si la cat mai multi km!

 

e frumos motorul, si ti-as recomanda ceva daca tot faci atatia km, un alt ghidon cu alte oglinzi, poate nu vei crede dar este o diferenta cat de la cer la pamant

 

in alta ordine....tocmai lucrez la pagina web. Am modificat sapt. trecuta un Fazer si am documentat totul foto "cum se activeaza si al doilea far".......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari.......si la cat mai multi km!

 

e frumos motorul, si ti-as recomanda ceva daca tot faci atatia km, un alt ghidon cu alte oglinzi, poate nu vei crede dar este o diferenta cat de la cer la pamant

 

in alta ordine....tocmai lucrez la pagina web. Am modificat sapt. trecuta un Fazer si am documentat totul foto "cum se activeaza si al doilea far".......

Pai abia asteptm propunerile.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai revin cu o intrebare! dat fiind faptul ca a venit iarna , imi retrag tiganca la garaj.va rog ajutati-ma.

ii fac plinul..o las pe cricul central.dar cica trebuie scoasa bateria ...aici am nevoie de ajutor ..unde o gasesc si cum o scot.

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai revin cu o intrebare! dat fiind faptul ca a venit iarna , imi retrag tiganca la garaj.va rog ajutati-ma.

ii fac plinul..o las pe cricul central.dar cica trebuie scoasa bateria ...aici am nevoie de ajutor ..unde o gasesc si cum o scot.

ms

 

of.. ma omule! intra tu pe siteul asta http://www.manualedereparatie.info/ si ia-ti de acolo tot ce gasesti despre Fazerul tau. ai o gramada de lucruri interesante si de multe ori ajutatoare, nu iti cere nimeni sa le inveti pe de rost, dat macar pe viitor ai si tu habar unde e bateria, cum se schimba un bec, cum de demonteaza o carena, samd, lucruri simple pentru care nu trebuie sa apelezi la mecanic.

 

bateria de afla sub sa. vezi ca in partea dreapta, sub sa exista o incuietoare. descui aia si ridici saua din partea din fata. dupa ce ai dat saua, ai sa vezi ca exact sub locul pilotului se afla bateria. are doua suruburi care de obicei se desfac cu o surubelnita in cruce. desfaci suruburile, dai firele la o parte si apoi ar mai trebui sa fie ca un cordon de cauciuc, sa o tina fixa. desfaci si cordonul ala si asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ajuns cu al meu Fazer la 55.ooo km, facuti integral pe drumuri romanesti din 2005 pana in prezent. In afara de consumabile nu au fost necesare alte interventi, in prezent ea functioneaza in continuare ca noua. Este o motocicleta nemaipomenita la care nu cred ca voi renunta vreodata.

ehh...asta dk nu-ti mai vin cine stie ce idei fantastice..... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Yamaha e in dreapta? Eu stiam ca toate au pe undeva in stanga sau pe mijloc incuietoarea de la sa.

da asa este normal in stinga

 

 

depinde ce model ai este FZ6 inainte de 2004 - bateria sub sa

FZ6 dupa 2004 - bateria sub reervor

 

eu am modificat sapt. trecuta un FZ6 fazer, am montat si o priza de incarcator in asa fel ca numai trebuie scoasa bateria iarna.

post-38451-1227388462_thumb.jpg

post-38451-1227388518_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ajuns cu al meu Fazer la 55.ooo km, facuti integral pe drumuri romanesti din 2005 pana in prezent. In afara de consumabile nu au fost necesare alte interventi, in prezent ea functioneaza in continuare ca noua. Este o motocicleta nemaipomenita la care nu cred ca voi renunta vreodata.

 

Si pe drumuri bulgaresti si grecesti :lol: Oricum, la cat de frumos merge Cati, e foarte posibil sa nu aiba probleme nici la 100000 km ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe drumuri bulgaresti si grecesti :D Oricum, la cat de frumos merge Cati, e foarte posibil sa nu aiba probleme nici la 100000 km ...

Pai Caty mai nou, de fapt de vreo 4 luni, calareste una identica dar noua si a reusit sa ajunga deja la 10.000 km. :P

Poze cu surorile de varste diferite, dar la fel de frumoase:

 

ehh...asta dk nu-ti mai vin cine stie ce idei fantastice..... :lol:

Ei, adevarul ca la schimb cu un Varadero as renunta la ea.... :laugh:

post-6592-1227443045_thumb.jpg

post-6592-1227443062_thumb.jpg

post-6592-1227443106_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...