Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Adevarat!

Si eu am schimbat rulmentii de la jug. In special cel inferior se duce. Cred ca e o greseala de proiectare ca altfel nu-mi explic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu n-am avut probleme cu a mea. acum mi-am luat jugul inferior SH si vad ca-i intr-o stare destul de buna.

 

Zircoane, furca de pe FZ6 e compatibila cu cea de R6?

 

pe mine m-au lasat nervii cat am cautat si intrebat daca se poate pune furca de la alt model, si raspunsul a fost acelasi peste tot "NU STIU". pana la urma tot de FZS Fazer mi-am luat, desi gasisem una de FZ6 completa (amortizoare si juguri) mai ieftina decat am dat eu doar pe amortizoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compatibila dar sunt necesare niste saibe. Doua pentru roata si patru pentru etrierii de frana.

Eu am montat cam tot dar sunt incapabil sa fac brake bleeding corect si asta in ciuda faptului ca am o pompa de vid manuala ...

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat!

Si eu am schimbat rulmentii de la jug. In special cel inferior se duce. Cred ca e o greseala de proiectare ca altfel nu-mi explic.

 

 

Ce tip de rulmenti sunt ? si de unde i-ati luat. Mai trebuie schimbat si altceva in afara de rulmenti? Vreau sa verific si eu starea lor. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat rulmenti originali Yamaha. Daca vrei alternativa cauta in Louis, daca nu te descurci iti dau eu un link cu kitul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus All Balls, rulmenti pe role, nu bile. $53.72 cu tot cu transport.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAP...em=270226494604

 

Daca rulmentul este praf in mod cert trebuie schimbate si cele doua camasi/lagare/sau cum naiba se numesc. De fapt asta este partea dificila. Producatorul iti livreaza rulmentul cu tot ce trebuie.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-i s-a intamplat vreodata ca atunci cand franati sa simtiti parca trepidatii in ghidon ? eu m-am gandit ca deh , asfaltul nostru de la semafoare este foarte denivelat si ar putea fi asta o cauza.... v-i s-a intamplat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-i s-a intamplat vreodata ca atunci cand franati sa simtiti parca trepidatii in ghidon ? eu m-am gandit ca deh , asfaltul nostru de la semafoare este foarte denivelat si ar putea fi asta o cauza.... v-i s-a intamplat ?

 

da, e asfalt perfect drept, cand franam mai tare doar cu fata, simteam ca o bataie in roata/furca/ghidon (nu stiam exact de unde venea). dupa ce am facut presiunea la roata, n-am mai simtit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-i s-a intamplat vreodata ca atunci cand franati sa simtiti parca trepidatii in ghidon ? eu m-am gandit ca deh , asfaltul nostru de la semafoare este foarte denivelat si ar putea fi asta o cauza.... v-i s-a intamplat ?

 

Pai la tine poate fi unul din discuri uzate inegal sau chiar strambe .

Le-ai lovit cunva ? Sau sunt tocite prea mult ?

Asa imi facea la masina mie . Si a trebuit sa schimb discurile , ca erau foarte uzate si tocite inegal. (Probabil materialul nu a fost foarte omogen .... de' am Dacie )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti mersi de raspunsuri :unsure: ..motorul fiind nou se exclud varaintele lovirii sau a uzurii inegale .. am sa incerc presiunea in cauciucul fatza care din cate stiu eu ar trebui sa fie de...2,1 neincarcat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-i s-a intamplat vreodata ca atunci cand franati sa simtiti parca trepidatii in ghidon ? eu m-am gandit ca deh , asfaltul nostru de la semafoare este foarte denivelat si ar putea fi asta o cauza.... v-i s-a intamplat ?

Am patit-o si eu de cateva ori, am pus-o pe seama franelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam asta ar fii ............

 

Corespunde :)

 

Intrebare: exista posibilitatea sa am si poma de franda dusa in urma accidentului. De la ce alt model Yamaha se potriveste/este aceesi cu cea de pe FZS 600 Fazer? Thundercat, FZR, R1 (99-01)? Daca incep sa intreb in stanga si-n dreapta de pompa de frana pentru Fazer, mi-e ca ma prinde toamna pana gasesc asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor....haide-ti sa ne cunoastem mai bina sa facem si noi o intalnire sambata viitoare pe la 10 la academie, ce ziceti ????.....sau sa cadem toti deacord asupra unei ore sau locatii.. stabilim un traseu sau stam la barfe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata e posibil sa iasa lumea din Bucuresti. Duminica sunt alegeri, deci sanse mai mari sa fie prezenti ceva mai multi oameni :)

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da ce egoist esti :D si la restu care nu`s din bucuresti nu te-ai gandit ?! :laugh:

 

Ai dreptate, chiar deloc nu am pus problema provinciei B) :) :) , dar cu ocazia asta haideti sa incepem sa programam una si cu cei din tara. Sa o facem pentru luna august, ce ziceti??

 

Pentru cei care vor sa vina (vinerea asta sau sambata) aveti mai jos un topic unde sa hotaram toti ce si cum:

 

/index.php?showtopic=222082

 

In principiu s-a stabilit.........Vinearea 13.06.2008 asta la academia militara(eroilor) la ora 19 in "parcarea" aia de jos, ok?

Acolo poate punem la cale si una cu toti cei din tara.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...sper ca nu deranjez cu topicu...am si io o intrebare...stiu ca poate era mi buna pt "incepatori" da nus daca prind acolo niste fz-isti...este acest motor unul bun de inceput?...daca da...care ar fi un pret corect pentru un fz 6 din 2002-2004 ...italia vi se pare o tara buna pentru un import de motor?...ms anticipat :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...sper ca nu deranjez cu topicu...am si io o intrebare...stiu ca poate era mi buna pt "incepatori" da nus daca prind acolo niste fz-isti...este acest motor unul bun de inceput?...daca da...care ar fi un pret corect pentru un fz 6 din 2002-2004 ...italia vi se pare o tara buna pentru un import de motor?...ms anticipat :bounce:

 

 

Salutari,

Sa o luam cu inceputul adica daca este buna de incepatori.......pai ce sa zic parerea mea este ca nu vad de ce nu ar fii. La inceput pe orice motocicleta te-ai urca o sa fie greu de manevrat dar cu timpul o vei invata si te vei obisnuii cu ea. Fata de altele ca greutate este totusi o motocicleta usoara pentru categoria ei are doar 180 kg fata de altele sa zicem suzuki bandit care are 220kg.

La a doua intrebare.....un pret corect aici difera putin pentru ca ce este facut pana in 2004 este pe carburatie si nu are tobele sub sa iar ce este peste are injectie si tobele sub sa( sper sa nu ma insel ca altfel am pus-o) asa ca preturile sunt substantial diferite. Un pret corect pentru unul 2004 -2005 ar fii de 4000-4500 euro cu tot cu inmatriculat cam pe la un maxim de 20.000km. Aici mai intervine si talentul tau de negociator :crack:

Italia tara potrivita ????? Poate sa fie si India daca motorul este intretinut si merge ok nu vad ce te tine sa-l iei fie el si din Tombuktu :friends: . Al meu este adus din Italia si arata si merge mult mai bine decat altele aduse din Germania.

Bafta si asfalt uscat :banana:

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tobele sub sa .... imput pasagerul !!!

De cand am aceasta motocicleta cu tobe sub sa ... toti pasagerii mei miros de zici ca sunt pompangi din aia de la PECO !

La voi cum e ? S-a plans cineva ?

Sa pun ulei de capsuni in benzina ? Sau sa pun benzina cu capsuni ?

 

Cand merg singur nu ma afecteaza ciclonu de gaze !

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...