Sari la conținut

Calatorii si drumuri pt. cruisere/choppere


Bogmad
 Share

Postări Recomandate

Sunt un mare amator de drumuri lungi. Vara aceasta mi-am facut planuri mari si pana acum, cat de cat m-am si tinut de ele. Uneori insa, sunt in impas si nu prea stiu ce traseu sa aleg si nu de putine ori am incercat sa ma inspir din topicul principal al forumului legat de calatoriile pe 2 roti. La respectivele discutii insa, posteaza mai mult cei cu enduro, touring-uri, cross-uri sau naked-uri, ceea ce nu ma ajuta foarte mult avand in vedere ca motocicleta mea nu poate merge peste tot pe unde intra un enduro, de exemplu. Foarte putine sunt ocaziile cand mai zaresc si cate un cruiser/chopper printre motoretele din anumite excursii.

 

Tocmai de aceea, propun sa ne povestim aici, dupa bunul plac, diferitele rute facute pe propria "vacuta", impreuna cu povestile si pozele de rigoare, detalii despre starea drumului si alte lucruri bune/folositoare de retinut. Nu conteaza daca ati fost singuri, in gasca de choperisti sau si cu motorete din alta categorie.

 

Si cum era normal, am sa incep eu cu ruta facuta weekend-ul trecut.

 

Plecare sambata, ora 11.00 din Bucuresti - Ploiesti - Cheia - Brasov - Rupea - Odorheiul Secuiesc - Baile Homorodului - Baile Harghita - (mare bulan de gasit o cazare superba la un hotel pe munte, in mijlocul padurii la un pret mai mult decat rezonabil, la 15 km de M.Ciuc) - M.Ciuc - Targul Secuiesc - Brasov - Cheia - Bucuresti ajunsi duminica, la ora 18.00. (aprox. 700 de km).

 

Drum superb, peisaje de vis, rute extrem de libere in jud. Harghita si Covasna, serpentine superbe prin aceleasi judete, temperatura perfecta, vreme superba, foarte multe locuri excelente de pus cortul. In ciuda limbii maghiare inabordabile pt. mine, am fost ajutati cu informatii aproape de orice cetatean de etnie maghiara, chit ca uneori ne-am inteles mai usor sau mai greu cu interlocutorii respectivi. A fost chiar amuzant.

 

De notat:

- partener de drum a fost un amic cu un Shadow 750

- singura problema legata de starea drumului a fost pe bucata Rupea - Odorheiul Secuiesc, unde m-a zgaltait binisor chiar si la viteza de 40 de km/h

- mancare exceptionala si relativ ieftina la o pensiune-popas la Baile Homorod

- paraseala totala si pe alocuri infricosatoare prin fosta statiune Baile Harghita

- serpentine superbe intr-un peisaj mirific pe bucata Cozmeni - Targul Secuiesc

- aglomeratia dracu' duminica, la intoarcere, pe Cheia

- radar de care am fost salvati de niste vitezani trufasi (opriti) pe serpentinele de dinainte de Rupea

- una peste alta...un weekend superb

 

P.S. Ne-a furat drumul si nu am apucat sa facem prea multe poze. Revin cu cele cateva facute dupa ce le recuperez de la amicul meu.

 

 

Printre altele, o alta ruta mai deosebita, facuta anul acesta si recomandata amicilor chopperisti a fost Bucuresti - Buzau - Vulcanii Noroiosi - intrat spre Siriu - facut la un moment dat stanga spre Valenii de Munte (bucata de drum de nerecomandat) - Ploiesti - Bucuresti.

 

 

Nu stiu daca urmariti unul dintre cele mai utile topic-uri pt. motociclistul roman de pe intreg netul (parerea mea). Aici /index.php?...7149&st=330 puteti gasi harta rutiera a Romaniei, cu majoritatea drumurilor marcate special pt. fiecare categorie de mobra in parte, cu informatii despre obiectivele turistice ale zonei si multe alte chestii interesante. Am incercat si eu pe alocuri sa imi aduc aportul si ar fi bine ca toti sa ne implicam in acest proiect. Pt. mine unul este de mare ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! In 2008 am organizat o tura de 2200 de km si eu in total am facut 2500 de km in 11 zile pe urmatorul traseu: Gheorgheni-M.Ciuc-Tusanad-Sf Gheorghe-Brasov (aici ne-am intalnit mai multi din tara ca sa facem tura)-Tg Secuiesc-Lacul Sf Ana-Tusnad-M.Ciuc-Odorheiul Secuiesc-Praid-Gheorgheni-Lacu Rosu-Bicaz Chei-Bicaz oras-Poiana Largului(coada lacului Bicaz)-Borsec-Toplita-Gheorgheni-Lacu Rosu-Gheorgheni-Toplita-Reghin-Bistrita-Vatra Dornei-Radauti-Suceava-Tg Frumos-Iasi-Vaslui-Barlad-Galati-Tulcea-Cetatea Histria-Constanta-Mangalia-Vama Veche-(aici am stat 2 zile in care am facut toate statiuniile pana la Constanta pe moto)Vama Veche-Constanta-Cernavoda(A2)-Bucuresti-Ploiesti-Cimpina-Sinaia-Predeal-Brasov-Sf Gheorghe-Tusnad-M.Ciuc-Gheorgheni si asa am facut eu 2500 de km! In tura asta am fost mai multe motoare dar majoritatea am fost chopper crusier.....si multi eram incepatori! Un link aferent: /index.php?...821&hl=2200

 

In 2009 am facut o tura de 1100 de km 2009 pe urmatorul traseu Gheorgheni-Praid-Sighisoara-Medias-Sibiu-Rm Valcea-Horezu-Tg Jiu-Petrosani-Valea Jiului-Petrosani-Hateg-Sarmisegetuza-Lacul Gura Apelor-Hateg-Hunedoara-Sebes-Sibiu-Medias-Sighisoara-Praid-Gheorgheni, durata a fost de 4 zile cu 3 motoare Virago 535cc Intruder 125cc Shadow 750cc!

 

Anul acesta in august vreau sa fac Maramuresul intr-o tura de 1000 de km cel putin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant topic,dupa titlu...in interior insa,vad ca de fapt va povestiti voi aventurile moto....de parca nu le-ati povestit deja pe topicurile dedicate.

daca vreau sa vad cum e o zona anume sau drumul prin tara,tre sa va citesc nuvela toata...ofof

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant topic,dupa titlu...in interior insa,vad ca de fapt va povestiti voi aventurile moto....de parca nu le-ati povestit deja pe topicurile dedicate.

daca vreau sa vad cum e o zona anume sau drumul prin tara,tre sa va citesc nuvela toata...ofof

In acelasi timp cand i-am spus pe unde am fost i-am facut o propunere (indirecta) sa incerce acele trasee pentru ca au fost foarte faine de facut cu moto de categoria noastra! Oricum drumurile mai sus stipulate sunt in stare buna, cu exceptia catorva care necesita atentie mai sporita si un pic de rabdare! Pace!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi cer scuze si imi asum observatia. Fiind ziarist, lungitul in scris e un defect profesional. :D Plus ca pt. primul post m-am gandit sa fie ceva cat mai explicativ pt. a se intelege ideea. Am inrosit ceea ce mi s-a parut cu adevarat important si de interes.

 

Tocmai ca acest topic l-am facut in ideea de a ne inspira unii pe altii in diverse ture si de a ne putea informa despre starea carosabiluli de prin zonele respective. De ce nu si ceva gen "intrebari-raspunsuri".

 

O alta idee de baza este ca informatiile sa fie de ACTUALITATE, mai ales cele legate de starea drumului.

 

Felicitari Ice Lord pt. plimbari. Interesant cum sunt drumurile acum pe rutele respective. Maine dimineata (sambata) vreau sa plec 2 zile pe ruta Buc. - P.Neamt - Cheile Bicazului - Gheorghieni - M.Ciuc - Brasov - Cheia - Bucuresti. Ai idee despre starea asflatului de la Cheile Bicazului pana la M.Ciuc?

 

 

interesant topic,dupa titlu...in interior insa,vad ca de fapt va povestiti voi aventurile moto....de parca nu le-ati povestit deja pe topicurile dedicate.

daca vreau sa vad cum e o zona anume sau drumul prin tara,tre sa va citesc nuvela toata...ofof

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi cer scuze si imi asum observatia. Fiind ziarist, lungitul in scris e un defect profesional. :lol: Plus ca pt. primul post m-am gandit sa fie ceva cat mai explicativ pt. a se intelege ideea. Am inrosit ceea ce mi s-a parut cu adevarat important si de interes.

 

Tocmai ca acest topic l-am facut in ideea de a ne inspira unii pe altii in diverse ture si de a ne putea informa despre starea carosabiluli de prin zonele respective. De ce nu si ceva gen "intrebari-raspunsuri".

 

O alta idee de baza este ca informatiile sa fie de ACTUALITATE, mai ales cele legate de starea drumului.

 

Felicitari Ice Lord pt. plimbari. Interesant cum sunt drumurile acum pe rutele respective. Maine dimineata (sambata) vreau sa plec 2 zile pe ruta Buc. - P.Neamt - Cheile Bicazului - Gheorghieni - M.Ciuc - Brasov - Cheia - Bucuresti. Ai idee despre starea asflatului de la Cheile Bicazului pana la M.Ciuc?

Ahoi! Multumesc de felicitare!

Drumul Dintre Piatra Neamt si Gheorgheni e in felul urmator: Piatra Neamt - Bicaz Oras bunicel! Bicaz Oras Gheorgheni cam jale mai ales din Cheile Bicazului pana la Gheorgheni, Gheorgheni- M.Ciuc e in stare foarte buna (refacut anul trecut)! Miercurea Ciuc - Brasov sunt portiuni refacute de la zero dar si portiuni cu gropi de te scarpini la ceafa rau de tot (am fost pe 16 mai la AC DC cu moto si i-am vazut starea drumului de curand).

Eu maine fac o tura de la Gheorgheni-Toplita-Borsec-Tg Neamt-Falticeni si retur cam 320-340! Nu stiu cum e drumul de la Poiana Largului pana la Tg Neamt!

Asfalt uscat si chiar e interesant topicul! :D

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si alte optiuni de intoarcere spre Bv. de la Cheile Bicazului, in afara de drumul de Moldova si de cel ales de mine prin Gheorghieni si M.Ciuc? Multumesc mult.

Editat de Bogmad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si alte optiuni de intoarcere spre Bv. de la Cheile Bicazului, in afara de drumul de Moldova si de cel ales de mine prin Gheorghieni si M.Ciuc? Multumesc mult.

Da mai este!

I. Gheorgheni (in vf-ul Bucin sunt cateva gropi dar sunt evitabile si nu e jale) - Praid - Sovata - Balauseri - Sighisoara - Brasov (drumul asta e cam preferat de speederi pentru ca e ca-n palma, dar si radelele sunt multe si ocolesti un pic dar drumul e perfect!!!

poza post-25613-1276289196_thumb.jpg

II. Gheorgheni - Zetea - Odorhei - Cristurul Secuiesc - Sighisoara - Brasov (este o poriune langa zetea de 3 km cam urata, si drumul de la Odorhei la Sighisoara o sa te faca sa injuri).

poza post-25613-1276289469_thumb.jpg

Gheorgheni - Brasov prin M. Ciuc are 160 de km

Gheorgheni - Brasov prin Sovata Sighisoara are 240 de km

Gheorgheni - Brasov prin Zetea Odorhei Cristur are 225 de km

acuma ramane sa alegi varianta, toate au de oferit peisaje superbe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc omule. Pana la urma n-am mai avut cand sa citesc ultimul tau post si am luat-o pe ruta stiuta/clasica.

 

Ca un rezumat:

Plecare sambata, ora 11.00 din Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - P.Neamt - Cheile Bicazului - Lacul Rosu (cazare) - Gheorgheni - M.Ciuc - Tusnad - Sf. Gheorghe - Brasov - Cheia - Ploiesti - Bucuresti, ajunsi duminica la ora 21.00 acasa (810 km).

 

Vreme caniculara, consum exagerat de lichide pe drum (automat necesitatea unor popasuri mai dese), liniste si relaxare la Lacul Rosu, preturi de Valea Prahovei (cazare-masa), cam "piperate", drum cu privelisti incantatoare de la Piatra Neamt pana inapoi in Bucuresti. Bucata Bucuresti - Bacau a fost groaznic de plictisitoare, asa cum ma asteptam. Imi pare rau ca nu am stitu de intrunirea de la Bacau, pt. ca as fi bagat un ochi asa...in trecere.

 

Parteneri de drum: Intruder M800 si Suzuki SV semi-carenat.

 

Cum ma anuntase si IceLord, starea drumului nu ne-a pus mari probleme, cu exceptia portiunii Lacul Rosu - Gheorgheni (aprox. 30 de km.). In rest....de mers cu incredere.

 

P.S. 1 Da-mi si mie, te rog, un link cu download pt. programul pe care l-ai folosit in pozele atasate mai sus

P.S. 2 Mea culpa si rusininica pt. graba cu care am scris mai sus gresit numele orasului Gheorgheni. :ok:

Editat de Bogmad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc omule. Pana la urma n-am mai avut cand sa citesc ultimul tau post si am luat-o pe ruta stiuta/clasica.

 

Ca un rezumat:

Plecare sambata, ora 11.00 din Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - P.Neamt - Cheile Bicazului - Lacul Rosu (cazare) - Gheorgheni - M.Ciuc - Tusnad - Sf. Gheorghe - Brasov - Cheia - Ploiesti - Bucuresti, ajunsi duminica la ora 21.00 acasa (810 km).

 

Vreme caniculara, consum exagerat de lichide pe drum (automat necesitatea unor popasuri mai dese), liniste si relaxare la Lacul Rosu, preturi de Valea Prahovei (cazare-masa), cam "piperate", drum cu privelisti incantatoare de la Piatra Neamt pana inapoi in Bucuresti. Bucata Bucuresti - Bacau a fost groaznic de plictisitoare, asa cum ma asteptam. Imi pare rau ca nu am stitu de intrunirea de la Bacau, pt. ca as fi bagat un ochi asa...in trecere.

 

Parteneri de drum: Intruder M800 si Suzuki SV semi-carenat.

 

Cum ma anuntase si IceLord, starea drumului nu ne-a pus mari probleme, cu exceptia portiunii Lacul Rosu - Gheorgheni (aprox. 30 de km.). In rest....de mers cu incredere.

 

P.S. 1 Da-mi si mie, te rog, un link cu download pt. programul pe care l-ai folosit in pozele atasate mai sus

P.S. 2 Mea culpa si rusininica pt. graba cu care am scris mai sus gresit numele orasului Gheorgheni. :ok:

Ahoi! Nu-i stres cu numele orasului, nu-i ceva asa de important! Imi pare rau ca ai dat peste niste preturi cam exagerate la Lacu Rosu, dar sunt cam natarai astia si numai la profit se gandesc si din cauza asta au mai mult de pierdut! Eu de obicei mai mult de o bere fara achool sau apa plata nu prea ma arunc!

Imi pare rau ca nu ai apucat sa citesti ultimul meu post!

Daca vrei programul sa-mi dai o adresa de mail si ti-l trimit! Oricum poti pune o marja de eroare de 5-10% la nr de km cand faci un traseu!

Era interesant sa ne fii intalnit dar sambata am fost plecat din oras cu o parte din gasca;am facut o tura de 380 de km Gheorgheni-Toplita-Borsec-Poiana Largului (coada lacului Bicaz)-Tg Neamt-Falticeni si retur, drumul din trecatoarea dintre Poiana Largului si Tg Neamt a fost cam rau pe o portiune de 15-20 de km!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei programul sa-mi dai o adresa de mail si ti-l trimit! Oricum poti pune o marja de eroare de 5-10% la nr de km cand faci un traseu!

Era interesant sa ne fii intalnit dar sambata am fost plecat din oras cu o parte din gasca;am facut o tura de 380 de km Gheorgheni-Toplita-Borsec-Poiana Largului (coada lacului Bicaz)-Tg Neamt-Falticeni si retur, drumul din trecatoarea dintre Poiana Largului si Tg Neamt a fost cam rau pe o portiune de 15-20 de km!

 

Vazusem cand ai scris ca pleci din oras si tu, altfel...cu siguranta ma opream sa ne cunoastem, macar la o necesara apa rece. :blbl: Oricum...promit sa mai vin, ca-mi place mult zona. :ok:

 

Cat despre drum....fuga repede si update-aza harta de pe celalalt topic. Merita sustinut efortul baietilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazusem cand ai scris ca pleci din oras si tu, altfel...cu siguranta ma opream sa ne cunoastem, macar la o necesara apa rece. :blbl: Oricum...promit sa mai vin, ca-mi place mult zona. :ok:

 

Cat despre drum....fuga repede si update-aza harta de pe celalalt topic. Merita sustinut efortul baietilor.

Unde sa updatez harta? La care topic te referi? E superba zona, sunt multe de vazut!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici tati... /index.php?...0&start=340

 

P.S. Ai PM cu mail-ul pt. programelul respectiv. Multam!

Ahoi, imi cer scuze ca nu am avut timp sa-ti trimit mail, sper ca maine sa reusesc, acum sunt intrat de pe mobil si nu pot sa-ti trimit programul. Scuze de off topic!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ruta Bicaz, in Bicazul Ardelean pot sa va recomand pensiunea Saon - se mananca ca la la mama, cum s-ar spune, depinde si de mama, bineinteles, pretul e ok si poti sa faci intrunire de bikeri in curte acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ruta Bicaz, in Bicazul Ardelean pot sa va recomand pensiunea Saon - se mananca ca la la mama, cum s-ar spune, depinde si de mama, bineinteles, pretul e ok si poti sa faci intrunire de bikeri in curte acolo...

Cu privire la restaurante cu mancare traditionala si foarte buna intre Gheorgheni si Praid dupa ce treceti de satul Borzont este restaurantul BASA! Au acolo o mancare facuta la cuptor cu lemne cu specific secuiesc, inclusiv si painea e facuta in cuptor de lemne, asa de buna e ca iti vine sa te lingi pe unde iasa! :D Daca aveti drum pe acolo treceti cu incredere ca o sa fiti foarte multumiti!

Mesaj completat

Nu-mi ziceai si mie inainte de excursie... :cheers:

Bun de stiut, oricum.

De acum cand iei harta Ro marcezi restaurante/pensiuni/zone pitoresti cu ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma luati cu d'astea....ma supar...ca-s gurmand si pofticios. Ma bag si eu in seama si pun si eu aici restaurantul de la Cheile Homorodului Lobogo Panzio. Am avut emotii din cauza titulaturii si curentului maghiar din zona, dar am fost placut surprins de serviabilitate, mancare, prezentare, etc.

Asadar...recomand.

post-38867-1276872924_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma luati cu d'astea....ma supar...ca-s gurmand si pofticios. Ma bag si eu in seama si pun si eu aici restaurantul de la Cheile Homorodului Lobogo Panzio. Am avut emotii din cauza titulaturii si curentului maghiar din zona, dar am fost placut surprins de serviabilitate, mancare, prezentare, etc.

Asadar...recomand.

post-38867-1276872924_thumb.jpg

Ahoi! Nu cumva ai vrut sa zici Baile Homorod?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alt restaurant la care am fost si am fost surprins de bunatatile de acolo se afla pe pe Vale Jiului la Cheile Buti. Il recomand cu caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Nu stiu daca urmariti unul dintre cele mai utile topic-uri pt. motociclistul roman de pe intreg netul (parerea mea). Aici /index.php?...7149&st=330 puteti gasi harta rutiera a Romaniei, cu majoritatea drumurilor marcate special pt. fiecare categorie de mobra in parte, cu informatii despre obiectivele turistice ale zonei si multe alte chestii interesante. Am incercat si eu pe alocuri sa imi aduc aportul si ar fi bine ca toti sa ne implicam in acest proiect. Pt. mine unul este de mare ajutor.

 

intr-adevar, si mie mi se pare unul din cele mai utile topicuri.

 

daca ar fi sa fiu cinstit cu mine insumi ar trebui sa spun ca in Romania nu exista nici o ruta pentru choppere si ca am facut o alegere total nefericita cand mi-am cumparat asa ceva. dar eu tot imi iubesc motocicleta si sunt foarte mandru de ea.

 

cea mai mare nebunie pe care am facut-o pe anul asta a fost drumul pana la Sarmizegetusa Regia - sunt vre-o 30 si ceva de kilometri de drum forestier si grohotis. i-am "pomenit" pe rand pe toti ministrii turismului. mi se pare foarte rusinos sa nu existe macar o poteca asfaltata pana acolo si ne mai laudam ca ne tragem din daci si din romani. si sa gasim drumul a fost o aventura pentru ca nu exista nici un fel de indicator (nici macar 3D).

pana la urma tot raul spre bine - vestigiile nu sunt foarte spectaculoase (si din nou as remarca lipsa crunta a oricarei tablite cu informatii turistice - ca sa fiu corect erau 2-3 tablite ruginite din care nu se intelegea mare lucru) dar zona in sine este senzationala si impresioneaza maretia naturii. m-am tot intrebat pe drum cat or fi mers dacii aia pana sa isi gaseasca si ei loc de cetate. pe urma m-am gandit ca de aia au luat bataie romanii - pana au ajuns la sarmizegetusa erau deja obositi morti si nu au mai fost capabili de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo luna de zile...

Bucuresti - Alexandria - Tr.Magurele - Corabia - Dabuleni - Bechet - Calafat - Portile de Fier II (colonie) - Drob.Tr. Sev. - Orsova - Moldova Noua - Oravita - Anina - Resita - Caransebes - Baile Herculane - Tg.Jiu - Rm. Valcea - Pitesti - Bucuresti (1400 km din fata casei pana inapoi....acasa)

 

Plecat intr-o joi, pe la 16.00 si revenit duminica, pe la 2.00 noaptea.

 

 

La Dabuleni, am innoptat cu cortul prima seara, intr-o padure de salcami, unde am fost terorizati 2 ore de tantarii locali uriasi, care muscau si prin blugi si prin cagula. Plecat singur pana in comuna cu motorul sa cumpar o cinsteala de vin rosu, o paine si ceva gustari reci, undeva pe seara bine, dupa ce se lasase intunericul, am avut neplacerea ca dupa 10 minute de poposit in micutul magazin rural, sa-mi gasesc motocicleta fara semnalul de pe stanga-spate... A doua zi, cu sansa am gasit in Bechet un amarat de service auto (cel mai renumit din zona cica) si acolo mi-au mutat un semnal de pe fata, in locul celui lipsa, pe spate. Nu credeam ca mai exista pistoale de lipit precum relicva cu care lucra omul de la service, dar pana la urma mi-a rezolvat problema si mi-am putut continua linistit calatoria.

 

Portile de Fier II pot fi vazute cu un mic ocol de la drumul national, inainte de Tr. Severin (varianta aleasa de noi) sau pe un drum direct din Calafat, dar pt. care nu pot garanta nimic. O buna bucata din cei 40-50 de km. pana la imensa termocentrala ii faci pe malul dunarii, printre case aruncate foarte pitoresc pe malul apei. In rest...o paraseala pe alocuri putin inspaimantatoare. Aci era sa ramanem fara benzina, daca nu deviam putin de la drumul pe care venisem, pt. a ne gasi pompa Rompetrol salvatoare in fundul unui sat dunarean ce parea rupt de realitatile moderne. De jur imprejurul termocentralei, zona era inca inundata, dara fara sa afecteze drumul.

 

Intre Tr. Severin si Orsova acelasi drum infect, cu aceleasi interminabile semafoare. La un moment dat, mergand pe langa Dunare, am gasit un drum in dreapta si un indicator catre Portile (parca). Am ales sa facem un mic popas pentru a explora zona, deoarece drumul o lua pe langa un ochi de apa facut de Dunare in munte. Drumul a serpuit pe serpentine superbe stramte si umbrite vreo 4-5 km, dupa care ni se descopera un sat de basm situat intr-o minunatie de peisaj, ca o oaza ascunsa de versantii de pe malul Dunarii. Casgat gura, refresh, lichide, poze si plecat pe mai departe.

 

De acasa pana la Tr.Severin, asfaltul de la bun la foarte bun, fara probleme majore cu exceptia unei portiuni de maxim 1 km, inainte de Corabia, unde a ramas o portiune neasfaltata. De la Severin la Orsova, binecunoscutul chin cu drumul defrisat si semafoare dese.

 

Ajunsi la Orsova, am inceput drumul spre clisura, cu emotii ca ne va ajunge ploaia din urma. Imediat dupa Orsova, am descoperit pensiuni si mici localuri de foarte bun gust, pretentioase si cochete. Chiar in apropiere de celebrul cap al lui Decebal, am fost nevoiti sa luam masa mai devreme (datorita ploii) la o terasa ideal pozitionata sus pe malul abrupt, de unde am admirat cotiturile Dunarii printre munti. Vremea a tinut cu noi si dupa o ora a inceput sa se lumineze. Am plecat mai departe pe un drum serpuit, cu curbe largi si asfalt proasat turnat. Drum ideal pt. orice motociclist. Pe partea cealalta de Dunare, mergea paralel cu noi drumul sarbilor, de care am auzit ca ar fi si mai spectaculos si cu sguranta mai bun ca asfalt. Tin minte acest drum, admir peisajul si ma gandesc cum sper sa ma pot reintoarce pt. a face si bucata de drum sarbeasca a clisurii. Dupa cativa km parcursi, drumul incepe sa-si arate surprizele si incepe sa alterneze portiunle de pietris cu piatra neasfaltat cu portiunile de asfalt de circuit. E prea frumos ca sa ne afecteze micile sincope ale traseului si recomand oricui sa stranga putin din dinti la portiunile nasoale ale acestui traseu, pt. ca merita 100% pt. peisaj, curbe si senzatii. Dunarea se scurge atat de frumos printr-un peisaj ce te lasa masca. Grija la bondari si alte insecte, pt. ca au niste intepaturi ce ustura ca naiba. De asemenea, mare grija cu benzina. De la Orsova la Moldova Noua, practic cam toata clisura, nu ai unde alimenta. Pe toata clisura am intalnit maxim 3 masini, poate si pt. ca drumul inainte de Moldova Noua se re-deschisese cu doar 2 zile inainte. Alunecarle de teren facusera ceva deranj, cica...

 

Din Moldova Noua, oras care parea sa arate cam jalnic, am tinut cu toata viteza inainte directia Oravita. Se apropia seara si trebuia sa ne gasim un nou loc de odihna. Drumul pana la Oravita este valurit pe alocuri, dar permite deplasarea lejera cu o viteaza de...sa zic...80 km/h. Te zguduie putin, dar eu unul nu sunt foarte pretentios. Ajuns pt. prima data in Oravita, personal am ramas maxim de impresionat de ingustimea stradutelor, de vechimea caselor, de pozitionarea acestui oras intre dealuri, de verdeata din jur si de serpentinele cu care m-am delectat brazdand urbea in directia Anina - Resita. De la un cunoscut am inteles ca partea aceasta frumoasa a orasului este zona veche si ca daca ajungi in partea noua, nu mai prea arata la fel.

 

Nici nu iesim bine din Oravita ca incepe urcusul pe serpentine, ne dam, ne lasam si ne bucuram de drum. Ar trebui sa ne oprim, dar calitatea asfaltului si curbele superbe ne fac sa uitam ca trebuie sa mai si campam. Facem o mica oprire la Spitalul pt. afectiuni pulmonare din varful muntelui, un colos arhitectural construit nu stiu cum in acea zona salbatica din mijlocul padurii. De aici drumul incepe sa coboare, pe partea cealalta a versantului si aceleasi curbe cu acelasi asfalt foarte bun ne duc spre Anina.

 

Deja se intuneca, cand am fost martor la unul dintre cele mai deosebite experiente dn viata mea... In inserarea padurii, in timp ce ne dadeam chiar bine pe curbele respective, incep sa apara printre ramurile copacilor si in negrul padurii sute de licurici care ne lasa cu gura cascata. Opresc, cobor de pe motor, ma indrept socat de uimire catre tufe si cu mana prind un licurici in pumn. Deschid pumnul si...nici macar nu parea sa fie speriat. Doar imi lumina palma ca un neon verde si licarea cu o lucire de basm. Credeti-ma ca acest moment a miscat ceva in mine. Frumusetea licuricilor (credeti-ma ca erau f. multi) imi aminttea parca putin de filmul Avatar. Era taziu insa si trebuia sa ne continuam drumul, dar licuricii erau prezenti pe tot traseul pana ce intunericul s-a lasat definitiv si noi am ajuns in orasul minier Anina.

 

(revin cu continuarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Brasov - Tg Secuiesc - Sacele - Cheia - Bucuresti, saptamana trecuta. Asfaltul a fost excelent pe toata lungimea, exceptand "centura" Brasovului care e cam valurita. Nu plecati vineri seara din Bucuresti spre Brasov daca nu sunteti masochisti.

 

La intors, pe DN 1A in portiunea de pe langa Cheia ieseau pe contrasens pe linie continua cand camioane, cand supersporturi (era sambata pe la pranz), iar unu' cu un Golf a vrut sa-mi arate cum se conduce sportiv, asa ca m-a depasit intr-o curba fara vizibilitate (iesind si el, evident, pe contrasens). Probabil la asta se refereau amicii mei raceri cand imi explicau ca pe Cheia e "senzatie, c*aie!" :P .

 

"Ceasu' Rau" l-am gasit in Brasov si am mancat in el. A fost de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...