Sari la conținut

Inca Una


golum
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

O am cam de 3 zile si incercam sa ne imprietenim. E rezultatul unui studiu de 18 luni, timp in care am citit enorm pe forumul acesta si prin ce zic unii si altii. E prima pe care o am si sper sa fie rabdatoare cu mine.

 

post-5722-1153312027_thumb.jpg

 

Criterii:

- sa fie decenta ca pret;

- flexibila (si de oras si de afara);

- populara (ca sa ai ce diti despre ea, sa nu experimentezi);

- sa aiba ABS;

- look;

- comportament pe sosea si motorizare;

 

Ah....29 de ani.

 

Bafta

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...sa stii ca mult ti-a luat ca sa te decizi...

 

Crezi ca daca te-as pune sa cumperi acum o turbina pentru Portile de Fier ti-ar lua mai putin? Acum 1 an jumatate cunosteam la fel de multe detalii despre amandoua, adica nimic. Pana la decizia finala am zis de fro 3-4 ori "asta este" si in final am ajuns unde am ajuns. Nu-mi pare rau deloc.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca daca te-as pune sa cumperi acum o turbina pentru Portile de Fier ti-ar lua mai putin? Acum 1 an jumatate cunosteam la fel de multe detalii despre amandoua, adica nimic. Pana la decizia finala am zis de fro 3-4 ori "asta este" si in final am ajuns unde am ajuns. Nu-mi pare rau deloc.

 

A

shi totusi poze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca e o tzeapa ordinara. Daca mie mi se pare ca e o tampenie, atunci inseamna ca e jale. O sa iau alta in curand, insa tre sa ma pun la punct cu finantele.

 

bafta.

 

A

 

PS O sa fac si poze, dada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze noi facute sambata la 7:30 intr-o parcare de pe A2.

 

post-5722-1154286497_thumb.jpg post-5722-1154286572_thumb.jpg post-5722-1154286737_thumb.jpg

 

Am constatat ca in afara localitatii totul se schimba. Te bate vantul de te zapaceste si daca nu esti bine echipat e cam delicat. Cel mai tare am suferit din cauza castii (Shark 500).

 

Bafta

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome in the club !

 

Multumesc, multumesc. :cheers:

 

Se pare insa ca Fazerele astea sunt tare exclusiviste, ca vad ca se lasa greu formata mica comunitate :D

 

Intrebare, intrebatoare pentru detinatori: care e viteza de croaziera la drum lung si cat de confortabila vi se pare vis-a-vis de vant? Eu la 100 simteam ca nu ma protejeaza deloc nimic, iar de stat pe rezervor mai greu (1,90). Am incercat sa stau mai aplecat cu coatele pe genunchi :burnout: insa nu ma simt deloc sigur pe ea plus ca atunci cand m-am uitat pe bord aveam 135 :burnout: (incepator + rodaj pe A2). In general la 100 mi se aprea decent, insa numai daca esti bine echipat (eu aveam geaca de piele cu protectii de oras, pantaloni de goretex, manusi de piele si casca - imi lipseau o cagula si un pieptar. Presupun ca daca nu ai o casca jalnica merge si fara cagula).

 

Bafta.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se tine foarte bine pana in 180, dupa care nu mai e frumos.

eu merg in general la 140-160 si sta foarte bine pe asfalt si nu ma bate vantul.

cu lasatul de rezervor nu e treaba buna, pozitia e incomoda pt ca stai cu mainile in cap. cand ii dau blana ma aplec un pic in fata, dar nu pana pe rezervor.

 

 

si la vant nu esti protejat decat daca te culci pe ea, nici la sportive nu e alta smecherie cu protectie la vant. numai ca alea iti permit f.bine sa stai culcat pe rezervor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg in general la 140-160 si sta foarte bine pe asfalt si nu ma bate vantul.

cu lasatul de rezervor nu e treaba buna, pozitia e incomoda pt ca stai cu mainile in cap. cand ii dau blana ma aplec un pic in fata, dar nu pana pe rezervor.

 

Da, nu-mi dau seama care e pozitia ta exact, caci mi emi se pare ca te zapaceste vantul si la 120, dar la 160. Sper sa ma mai prind is eu pe parcurs, basca ca destul de mult timp o s ama rezum la viteze mult mai mici.

 

Bafta.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ca sigur ca e si chestie de obisnuinta. Ma gandeam la un parbriz mai inalt, insa pe forumurile de afara parerile erau tare impartite (cam 50%-50%). Are cineva pe la noi parbrizul schimbat?

 

A

Editat de golum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca un cuvant greu de spus il are casca. La 120 la ora, simt ca am o tornada in cap. Nu ma simt atat de rau in rest, insa la cap si umeri (lipsa unui pieptar) simt din plin. Dupa 120 de km sambata de dimineata ma dureau ceafa si unerii un pic, plus ca nici capul nu era in cea mai buna forma :cheers:

 

O sa incerc si cu alta casca sa vad care sunt diferentele.

 

Altfel, mobra imi pare destul de stabila, cu toate ca atunci cand trec tiruri pe langa mine (mai ales din sens opus) simt acest lucru din plin si am un morcov cat casa. Ma intreb cum e cu una mai mica, caci are cauciucul destul de lat pe spate si nu e nici foarte usoara. Tot de obisnuinta cred ca tine si asta.

 

Bafta.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta casca este prima pe care o am. Parerea mea, ca atare ma stept sa fie destul de subiectiva, neavand termen de comparatie, insa refuz sa cred ca nu se poate mai bine.

 

Asadar, cam la 1 saptamana, a inceput sa se decojeasca folia anti-fog de pe interior si nu stiu ce sa fac ca sa stopez aceast lucru. Pe de alta parte, de la 80 in sus, iti vajaie capul si e un curent in interior de iti vine sa o smulgi de pe cap si sa mergi fara.

 

Cam atat pe moment, desi nu stiu ce altceva ar mai putea fi prost la o casca in plus decat sa nu te protejeze la impact, cu toate ca nu imi doresc deloc sa trimit un feed-back in ceea ce priveste asta. Cred ca la inceputul sezonului viitor o sa o schimb cu alta caci asta mi se pare inacceptabila.

 

Bafta.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...