Sari la conținut

Nipru/ural Diesel


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Motor din ala se poate gasi si pe la noi sau se poate comanda.

Pe langa omologare mai exista totusi o problema mare: in general acest tip de motoare sunt proiectate sa mearga la turatie relativ constanta(generatot de curent, pompa de apa etc) si nu se prea preteaza sa fie montat pe o motocicleta. Nu zic ca nu merg dar nu stiu cat rezista.

Acum vreo 2 ani la un TIB era un stand cu mai multe tipuri de astfel de motoare( diesel de mai multe marimi), era chiar unul care arata ca un motor de masina, avea si radiator, ventilator si alternator; un nene uitandu-se la specificatiile motorului si vazand cat de putin consuma l-a intrebat pe cel de la stand daca n-ar putea sa puna acel motor pe dacia, iar ala ia zis clar ca nu se poate ( din cauza regimului de turatie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, da poa sa-Âşi puna pe dacie motor de golf sau de audi. Care nu crede, il invit sa-i arat cartea unei Dacii care a avut-o taica-meu din 86 pana in 94, si avea motor de golf(cand s-a dus motorul de golf, de lene, in loc de segmentare, a pus unul de audi).

La fel pe un IMS de vreau sa mi-l iau, vreau sa pun motor de Cobra cu cutie cu 5 trepte de sprinter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali, indoieste-te, da ai grija sa nu te rupi. Te invit la Pitesti sa vezi un IMS care functioneaza cu ansamblul descris de mine de vreo 3 ani. Si asta bine. (acum eu nu zic ca nu-s facute modificari, dar omul mi-a spus ca are motor de 2.4 D si cutie in 5 trepte de sprinter).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul de 2,4 de cobra are electromotorul pe partea dreapta a masinii, si incepand cu caroseria W124 le-au trecut pe partea stanga. cutia de 124 diesel nu va merge pe motorul de cobra. nu vad de ce sprinterul ar face exceptie.

 

o cobra cu 2,4d merge relaxat 140 km/h cu 4 trepte, am facut doua drumuri de timisoara cu o astfel de masina recent. de aceea sunt de parere ca daca vrei sa faci un ims diesel cu motor de mercedes poti folosi cu incredere cutia cu 4 viteze. tu nu vei ajunge niciodata la aceasta viteza cu ims, nu a fost construit pt asa ceva. ultimul cu care am mers a fost luat de la armata, e aproape nou si original, e super masina dar numai off road.

 

ce faci cu 4x4? e pacat sa renunti la asa ceva, pierzi farmecul ims-ului.

 

si totusi as merge cu un ural diesel, ca sa vad cum e macar.. :crack:

 

p.s. cand vrei motor de mercedes diesel , call me, poate am ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...