Sari la conținut

sfaturi gsxr 1000 sau 750


sergiu_gsxr
 Share

Postări Recomandate

Salut, de curand mi-am vandut motorul si doresc sa achizitionez un gsxr 1000 sau de 750...as prefera de 1000 dar la banii pe care ii am nu stiu daca reusesc sa-mi iau ce-mi doresc(5000Euro).

 

Am nevoie de sfaturi de la posesorii de gsxr 1000 si de 750 (e diferenta mare intre ele la cuplu, consumul etc). Am fost si am vazut un motor de curand, gixxer de 1000 k6 care avea un zgomot ciudat in motor, mi s-a parut ciudat pt ca avea doar 17.000. M-am tot uitat pe net la filmulete cu aceste modele sa vad daca acel zgomot e normal sau nu, nu am reusit sa-mi dau seama.Este vorba de un zgomot metalic, si nu era de la ambreiaj(cand apasam ambreiajul zgomotul ramanea). Intrebarea mea este....oare asa se aude motorul de 1000 sau are el probleme.

 

Totodata daca stiti pe cineva care vrea sa vanda un gsxr de 1000 (k6 in sus) va rog sa-mi spuneti poate ma "fericiti" si pe mine :cheers:

 

Cine ma poate ajuta cu sfaturi, pareri, propuneri ii multumesc anticipat

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca vorbim de acelasi K6 1000 si anume unul rosu zgmotul se aude de la rampa de injectie si e sunet specific suzuki ! Se aude si pe K7 ,K8 etc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice si nyt - sunetul este de la rampa de injectie.

 

I-am marit putin relantiul ca era cam jos cad am luat-o si fix de la rampa se aude. Un rrrrrrrrrrrr - nu stiu cum sa explic. Posibil sa fie si pompa. Dupa 2-3 semafoare nu mai face nici un sunet. NU stiu sa-ti explic ce si cum...dar am mai auzit k5-k6 si tot la fel faceau. E un sunet specific Suzuki, pana si la nyt se aude si e mai noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbim de acelasi K6 1000 si anume unul rosu zgmotul se aude de la rampa de injectie si e sunet specific suzuki ! Se aude si pe K7 ,K8 etc !

 

 

este vorba de un gixxer negru din buzau..

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...006-281322.html

 

daca stie cineva despre acest motor...rog sa-mi spuna, daca l-a mai vazut cineva sa-mi spuna parerea lui. Poate exagerez dar banii pe care ii am nu mi-a fost deloc usor sa-i strang si de aceea vreau sa-mi cumpar un motor pe care ma pot baza si care sa fie ok.

 

Multumesc mult

post-47537-1276848699_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretul este unul normal..mai ieftin ar da de banuit..inafara nu prea gasesti k5 k6 la bani putini si sa fie in stare buna..sunt destul de apreciate k5 k6 si isi pastreaza pretul bine fata de alte motoare.eu nu l-as da schimb pe schimb nici cu k8,cat despre putere...are..si are multa :D .vezi si tu daca a fost facut recall'u la cadru...sa nu fie vreo cazatura cu inceput de fisuri.oricum trebe zbocotit bine de asfalt ca sa apara semne la cadru deci no worry :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa sunt suzuki mai galagioase (la motor), se aude ca un 'ciricait', este normal.

si mie mi-a fost nasol pt prima data, inainte avusesem fz6 (super motorete) si motorul era mai silentios. tot nu-mi ieseam din idei, imi era frica sa nu aiba motocicleta mea ceva (16.000 km) dar am probat 2,3 identice si se comportau la fel

 

 

 

l.e: si se mai aude un 'rapait' de la filtru

Editat de theos_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sergiu, ma bucur ca ai deschis discutia legata de 750/1000 ..am aceeasi dilema...si eu incerc sa ma hotarasc ce model sa aleg...astept cu nerabdare parerea utilizatorilor... sau daca stie cineva vreun link cu ceva teste comparative , ar fi de ajutor...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa sunt suzuki mai galagioase (la motor), se aude ca un 'ciricait', este normal.

si mie mi-a fost nasol pt prima data, inainte avusesem fz6 (super motorete) si motorul era mai silentios. tot nu-mi ieseam din idei, imi era frica sa nu aiba motocicleta mea ceva (16.000 km) dar am probat 2,3 identice si se comportau la fel

 

 

 

l.e: si se mai aude un 'rapait' de la filtru

 

Caraitu ala se aude de la rampa de injectie - dupa 2-3 semafoare nu se mai aude :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor care au postat si m-au ajutat sa imi aleg motoreta. Asadar de azi calaresc un Gixxer 1000 si vreau sa spun ca placerea este maxima, diferenta dintre una de 600 si una de 1000 este intr-adevar semnificativa....te simti cu totul altfel pe un motor de 1000 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor care au postat si m-au ajutat sa imi aleg motoreta. Asadar de azi calaresc un Gixxer 1000 si vreau sa spun ca placerea este maxima, diferenta dintre una de 600 si una de 1000 este intr-adevar semnificativa....te simti cu totul altfel pe un motor de 1000 :P

 

hai cu pozele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ma bucur ca esti primul ca nu are in perspectiva si ceva de 600 :P

Parerea mea e ca, daca vrei ceva de mers si macar un sfert din drumuri prin oras pe aglomeratie atunci sa uiti de sportive, sau sa iei in considerare 2 motoare: ceva de sub 500cc pt oras, scooter chiar si miarul pt mers inafara. Daca mergi mult inafara as prefera miarul pt ca motor mare inseamna si confort al regimului de turatii si a fiabilitatii, in rest la confort si alte cele cred ca sunt la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu pozele :)

 

nu stiu cat baga ca nu am apucat sa ma dau tare cu ea si nici nu am de gand sa fac asta :)

 

oricum merge bestial...imi place la nebunie

 

Frumoasa mobra, era una dintre cele la care ma uitam si eu cand cautam - doar ca nu mi-au placut modificarile. De ce? Pentru ca imi place sa-mi personalizez motoreta dupa placul meu.

 

Baga 158-9-8-9 in prima treapta :D

 

Sa te poarte pe drumuri placute si fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti mai trebuie un capac monopost si sa dezlipesti folia (sper ca e folie) de pe lampa spate

 

 

 

p.s: am glumit cu 'cat baga', este evident, nu ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti mai trebuie un capac monopost si sa dezlipesti folia (sper ca e folie) de pe lampa spate

 

 

 

p.s: am glumit cu 'cat baga', este evident, nu ? :)

 

 

:D monopostul il am, ma plimb cu el, cat priveste stopul de pe spate nu e folie :) deci din pacate asa voi merge....dar ce conteaza cand drumul il am in fata :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt achizitie ! Vad ca e admirat si de vreo 3 dom'shoare in poza postata ! :wacko: :)

 

 

cat de tare :)

 

eu nu am vazut domnisoarele :D)

Mesaj completat

 

 

multumesc :P

 

observ ca ai crashuri, as vrea si eu dar pe la inceputul lui iulie, sa fac rost de bani

ma poti ajuta?

 

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pt mobra, mai baga si tu acum nishte bani in cauciucuri :) , daca era sa`ti recomand ceva`tzi recomandam un 750 , mi se pare cel mai bun compromis, eu am unul... cu pc3, toba full arrow ,filtru sport,kit de lantz stock in cutie si +3 pe spate etc tzipla si momentan sunt indragostit de puterea lui, nu am pilotat pana acum un gixer miar dar presupun ca e racheta :)) :D asfalt uscat

post-33534-1277276661_thumb.jpg

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca e admirat si de vreo 3 dom'shoare in poza postata ! :D :)
par tinere si proaspete :)

 

 

....si motorul arata bine... heheheh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am luat-o cu aceste cauciucuri :)

 

ma gandeam la un set de Michelin Pilot Power, poate sa imi spuna cineva cum sunt,cum se comporta cat de repede se uzeaza...

 

Pe vechea mobra (gsxr600) am avut Pirelli diablo super corsa si erau absolut bestiale dar se consumau extrem de repede.

 

totodata vreau sa va intreb daca pot sa ma bazez pe aceste cauciucuri (diablo rosso), sa merg un pic mai tare, mai "aplecat". Spre exemplu ma pot baza pe ele la un drum Bucuresti - Brasov... pe Cheia ? :D poate e puerila intrebarea, dar vreau as vrea sa stiu cat de ok sunt aceste cauciucuri...

 

multumesc

 

si asfalt cat mai uscat pentru ca momentan ploua la noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...