Sari la conținut

de la supersport la supermoto


traian200
 Share

Postări Recomandate

pai asta e problema: am ktm 690 smr. :)

luat in 2008 cu 8800 euro. deci.... am luat teapa de 3500 euro! bine ca nu mi-am luat adventure de 14000 ca luam teapa de 7000 euro :D

 

acuma vreau sa-l vand. iarasi am luat teapa. :)

ca vin unii care au vazut la dementor motorul cu 5000 si vor sa mi-l cumpere cu 2000. si eu vreau sa-l dau cu 6500, ca atata consider ca i-a scazut valoarea in 2 ani: 2300 euro.

 

dar din povestea asta nu sunt singurul care a iesit tepuit. pe termen lung o sa planga aia de au stricat preturile. plus ceilalti care vindeau ktm.

crezi ca sunt singurul care se simte furat ?!! crezi ca mai cumpar vr'un ktm viata asta? sau prietenii mei ?!

 

partea buna e ca o sa am primul ktm supermoto chopperit.

il si imaginez pe Basty cu flexu' in mana creeand primul chopper monocilindru facut din ktm supermoto nou... :P

 

 

ps. macar stim de ce scrie ktm pe toate gardurile si de ce au buget de publicitate imens... din diferenta a cat face si cu cat se vinde.

 

Aici e vorba de fundamentarea strategiei de pret. KTM a identificat pretul psihologic al pietei, adica cat considera mintea umana normal sa plateasca pentro o motocicleta noua, mai mentionez ca pretul pshihologic nu are nicio legatura cu pretul real care inseamna costurile de productie si cele legate de promovare. Daca cineva merge la cumparaturi cu un anumit pret in cap sunt cateva posibilitati:

1. Produsul respectiv costa mai mult decat pretul pshihologic din mintea consumatorului => nu'l vom cumpara deoarece din punctul nostru de vedere acesta nu isi merita banii.

2. Produsul va costa mult mai putin decat pretul psihologic => nu'l vom cumpara deoarece ne gandim daca nu este ceva in neregula cu acesta, calitatea este una indoielnica, materialele folosite sunt proaste etc.

 

KTM a identificat pretul psihologic al produsului din moment ce au vanzari insa cu modelele mai vechi prefera sa le vanda la un pret mai apropiat de cel real pentru a evita potentiale pierderi si o blocare a capitalului in stocuri de motociclete.

Mesaj completat

Later edit: Sa nu uitam faptul ca produsele al caror pret este unul mai mare sunt asociate cu o calitate superioara in ochii consumatorului chiar daca nu totdeauna este cazul.

Mesaj completat

/index.php?...t&p=2483182

Si cei de la BMW au stocuri vechi la preturi mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta e problema: am ktm 690 smr. :)

luat in 2008 cu 8800 euro. deci.... am luat teapa de 3500 euro! bine ca nu mi-am luat adventure de 14000 ca luam teapa de 7000 euro :D

 

acuma vreau sa-l vand. iarasi am luat teapa. :)

 

Fara suparare, cum te-a lasat inima sa dai 8800 pe uratenia aia? 8800 + TVA? Iti inteleg supararea.

 

Si MV Agusta mea, motorizarea de 750, a costat 14.500 eur in 2004 si in 2009 motorizarea de 910 se vindea cu 12.600 eur. Noroc ca eu nu vreau sa o vand.

 

On topic: maine fac buy back la Duke si imi iau 950 SMR, ma atrage V-ul dar nu prea imi convine greutatea in plus. Am vorbit azi la Dementor si e adevarat: costa 6500 eur + TVA. Revin si cu poze.

Editat de Daan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, cum te-a lasat inima sa dai 8800 pe uratenia aia? 8800 + TVA? Iti inteleg supararea.

 

8800 tva inclus si motorul e perfect. niciodata nu e vina motocicletei... :)

 

On topic: maine fac buy back la Duke si imi iau 950 SMR, ma atrage V-ul dar nu prea imi convine greutatea in plus. Am vorbit azi la Dementor si e adevarat: costa 6500 eur + TVA. Revin si cu poze.

 

ia baga o intrebare pentru mine, ca tot ne stim de mici:

oare nu ma rezolva si pe mine cu un buy back ca dau diferenta pentru un adventure 990 r

da' un pret decent, nu 2000 euro cat vor unii. ca chiar ca o chopperesc... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza conditiilor meteo nu am reusit sa imi duc Duke-ul si sa iau SMR-ul insa am trecut pe acolo "sa fac vorbele". Am intrebat si despre buy back-ul tau, cica fac buy back numai la motocicletele cumparate de la ei. Dar poate daca te duci personal sa faci o intrebare...

Pun si poze, cu SMR-ul pe care sper ca maine sa il iau (adica sper sa nu mai ploua sa pot ajunge cu motocicleta la ei) dar si cateva poze cu motocicletele Dementor Edition, in special cu acele elemente care erau suspecte a fi lipsa; chair au frane Brembo fata-spate, jante Marchesini... Nu fac asta pt publicitate si vreau sa fie luat drept pont. Chiar nu ma intereseaza ce afacere e in spatele showroom-ului, cat castiga sau pierde Dementor, ma intereseaza ca pot sa imi iau SMR 950 la pretul de 6500 + TVA.

post-13268-1277317709_thumb.jpg

post-13268-1277317778_thumb.jpg

post-13268-1277317823_thumb.jpg

post-13268-1277317854_thumb.jpg

post-13268-1277317869_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma oftic, dadea mult mai profi sa cioparesc un adventure 990 - ca are motor in V. :)

asa... chopper monocilindru scrie pe mine. va tin la curent.

Mesaj completat

ce ma oftic, dadea mult mai profi sa cioparesc un adventure 990 - ca are motor in V. :D

asa... chopper monocilindru scrie pe mine. va tin la curent.

 

Daan,

mersi mult de intrebarea pusa in locul meu si pentru mine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms..tuturor care care mi au dat un sfat...exc cred ca mai fun dar prefer o revizie la 5000 km..doar sa gasesc un deal prea bun ca sa iau un exc sau o motoreta cu revizie la ore...deocamdata tre sa scap de zx10 le pe care l am in prezent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o honda goldwing noua din 2000-2005 nu ai pe stoc ?!

ziceam ca astept pana ies la pensie dar daca zici de bine...rezolvam.

 

ps. am vazut honda goldwing la niste prieteni din Franta. mi-e rusine sa spun dar ... supermoto e fix poooola pe langa ce stiau motoarele alea, in oras, pe serpentine sau aiurea. :laugh:

GW din 2005 pe stoc ?!? glumesti...

Oricum, in perioada asta sunt in concediu prelungit

mai vedem la anu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...