Sari la conținut

Parbriz


Postări Recomandate

Salut. Parbrizul mei de la Kawa GPZ e nitel patat. Nu e clar 100% si e cat de cat mat. Cu ce sa dau ca sa iasa petele de pe el si sa fie mai clar? Am auzit de Xeropol pe la 36 lei sau o solutie la 14 lei din Carrefour. Mai exista si atlceva cu care pot sa rezolv problema? Nu este zgariat ci doar patat si putin mat. Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Parbrizul mei de la Kawa GPZ e nitel patat. Nu e clar 100% si e cat de cat mat. Cu ce sa dau ca sa iasa petele de pe el si sa fie mai clar? Am auzit de Xeropol pe la 36 lei sau o solutie la 14 lei din Carrefour. Mai exista si atlceva cu care pot sa rezolv problema? Nu este zgariat ci doar patat si putin mat. Multumesc frumos.

Salve! A-m folosit si eu cu incredere produsul numit "XERAPOL" la Kawasaki-ul meu(gtr) si am obtinut un parbriz albicios si nici macar zgarieturile mai fine nu au fost indepartate. Asta cu lustruire manuala, cu laveta de bumbac. Am incercat cu lustruire mecanica(masina polish) cu rezultat identic. Am fost disperat ca era mai rau ca inaintea lustruirii, parbrizul fiind de dimensiuni mari , era incomod la drum.. Am ascultat de sfatul batranilor si am obtinut un parbriz clar,aproape ca nou, dupa lustruirea cu pasta de dinti"Cristal". Concluzie: rezultate sub mediocre cu "XERAPOL"; rezultate exceptionale cu pasta de dinti. Cu pasta de dinti, multa rabdare si conditie fizica, fara sa apesi tare, cu laveta sau orice bucatica de carpa dar sa fie bumbac. Multa bafta(si rabdare)! PS. Se poate sa fi iritat pe cineva ca recomand pasta de dinti in loc de tot felul de produse "sofisticate" si super dedicate pentru aceasta operatie, dar in cazul meu asta a dat rezultat si ma scutit de o "investitie" destul de costisitoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , foarte important , sa contina fluor. Ca sa dea efectul ala , stiti voi , asa , de albire , sa zic asa. Ca asa , fara fluor , degeaba o freci.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , foarte important , sa contina fluor. Ca sa dea efectul ala , stiti voi , asa , de albire , sa zic asa. Ca asa , fara fluor , degeaba o freci.
Exact ce spuneam: "Se poate sa fi iritat..."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , era caterinca , ca la romani. M-a inspirat faza cu pasta de dinti "Cristal". Auzi , Cristal. :laugh:

Stii ca pe geamu' de la casca se freaca cu cartofi , sa nu abureasca ? FARA CATERINCA. Am vazut pe net , mint aia , mint si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! A-m folosit si eu cu incredere produsul numit "XERAPOL" la Kawasaki-ul meu(gtr) si am obtinut un parbriz albicios si nici macar zgarieturile mai fine nu au fost indepartate. Asta cu lustruire manuala, cu laveta de bumbac. Am incercat cu lustruire mecanica(masina polish) cu rezultat identic. Am fost disperat ca era mai rau ca inaintea lustruirii, parbrizul fiind de dimensiuni mari , era incomod la drum.. Am ascultat de sfatul batranilor si am obtinut un parbriz clar,aproape ca nou, dupa lustruirea cu pasta de dinti"Cristal". Concluzie: rezultate sub mediocre cu "XERAPOL"; rezultate exceptionale cu pasta de dinti. Cu pasta de dinti, multa rabdare si conditie fizica, fara sa apesi tare, cu laveta sau orice bucatica de carpa dar sa fie bumbac. Multa bafta(si rabdare)! PS. Se poate sa fi iritat pe cineva ca recomand pasta de dinti in loc de tot felul de produse "sofisticate" si super dedicate pentru aceasta operatie, dar in cazul meu asta a dat rezultat si ma scutit de o "investitie" destul de costisitoare!

xeropolul e bun dar nu face minuni singur ,e de munca ,intai trebuie indepartata zgarieturile cu un smirgel cu apa sa zicem de 400 ,asta depinde de adancimea zgarieturilor apoi 800, 1000 ,2000 si abia apoi se da xeropolul ,cei drept perfect nu va iesii niciodata deci la prbriz faruri mai merge dar la viziera la casca unde e chiar in fata ochilor se vede putin in ceata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , era caterinca , ca la romani. M-a inspirat faza cu pasta de dinti "Cristal". Auzi , Cristal. :laugh:

Stii ca pe geamu' de la casca se freaca cu cartofi , sa nu abureasca ? FARA CATERINCA. Am vazut pe net , mint aia , mint si eu.

Nu stiu daca ai facut armata sau nu (daca nu,tot respectul,nu ai pierdut nimic) dar in geanta port masca de gaze aveam o bucatica de sapun( Cheia; sic) pentru a unge gemuletele mastii, tocmai pentru a nu aburii. Incearca si la viziera castii acelasi lucru si vei fi uimit de rezultat! Dar sa nu folosesti cumva alt fel de sapun,doar Cheia ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca imi scapa pe jos , ce fac , ma aplec , sau caut altu' ? Ciudat , pe vremea lui Ceasca nu ne-au invatat chestia asta , da' nici masca nu am pus-o , decit odata , cam 15 minute. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca imi scapa pe jos , ce fac , ma aplec , sau caut altu' ? Ciudat , pe vremea lui Ceasca nu ne-au invatat chestia asta , da' nici masca nu am pus-o , decit odata , cam 15 minute. :smoke:

Sa nu care cumva sa te apleci!!! Orice, dar sa nu te apleci !!! :lol: Acuma la modul serios, se poate folosii sapun(indiferent de marca,tip,etc) sau detergent lichid, sapun lichid. Pui pe o laveta 2 stropi de detergent si stergi bine viziera pana dispare sapunul. Nu trebuie spalat (pentru ca dispare efectul antiaburire), se sterge cu laveta cu detergent pana nu se mai vad urme de sapun pe viziera. Ma mir ca nu ati stiut de chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...