Sari la conținut

Motor ARS, ce se mai poate face....


Postări Recomandate

Off, am patit ceva de neimaginat si nu stiu unde sa intreb daca mai pot face ceva in aceasta situatie. Am AVUT, ca nu mai am, un BMW F650GS din 2004 17400km la bord, adus din Germania acum 2 ani la 7000km. In aceasta dimineata a ARS tot, eu il tin intr un mic garaj langa casa mea. In wk am fost la o scurta plimbare cu el si duminica seara l am pus in garaj ca de obicei. Doar ca in aceasta dimineata ma suna fratele disperat ca a luat foc motoru asa din senin. Usile sunt inchise iar eu aseara am trecut pe langa el si era totul in ordine. Au venit pompierii au stins incendiul, insa din motor nu cred sa fi ramas mare lucru. Mai pot face ceva cu el in aceasta situatie? Chiar nu stiu in ce directie sa ma indrept. Daca aveti un sfat ma puteti si contacta prin sms sau beep, va sun eu, la nr 0722 593 205. Poate e cineva interesat de el asa sau exista vre o sansa sa l fac. Nici nu stiu. Am atasat cateva poze. Multumesc

 

http://picasaweb.google.com/11569044163133...otoLaTrecutARS#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brrrr... RIP :smoke:

 

Din pacate in afara de roata spate nu cred ca mai e bun ceva.. si poate cateva piese din motor.

 

Zicea cineva de motor... pai cam tot ce era de cauciuc in motorul ala s-a carbonizat, semeringuri, garnituri, etc.

Si tot cam ce e de metal s-a decalit..

 

Cred ca la fier vechi iei cei mai multi bani.

 

Ai aflat cum a inceput incendiul? Exista vreo instalatie electrica in "garaj" ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fi plecat si de la propria instalatie electrica. Au mai fost cazuri de "autocombustie" la motoare, ciudat e ca "decedatul" nu era tocmai vechi si nici cine stie ce chinezarie. De la BMW aveam pretentii(aici o sa vina Dan Cata sa zica ca era Rotax nu BMW)...

In mod clar motorul nu o mai ia la cheie, ii bun doar de cules piese din el, insa legat de cadru, eu cred ca mai poate fi folosit. Nu se inmoaie ala de la un rezervor de benzina... Sa fim seriosi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi dai de moka motoru asta ars.... il iau... poate peste 3 ani il refac io.. cu piesa cu piesa (cu incetu cu incetu).... sau il fac decor :smoke:

 

offfff... dureros....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment in viata ta.. :smoke:

 

In alta ordine de idei: vinzi cadrul, banuind ca ai acte pe el; vinzi restul pieselor, cu ajutorul unei mici reconditionari (cric central, bascula, bloc motor, kit lant (?? oringurile ?? ), etc)

 

Alta varianta nu imi trece prin cap deocamdata.

Ce pot sa-ti mai spun..decat sa treci cumva (resursele numai tu le vei putea gasi ) peste momentul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se opreste viata aici, asta e mergem mai departe. Mai am o bicicleta si o masina, de motor am scapat :smoke: . Asigurare nu aveam, am zis ca mai bine merg ingrijit si atent. Insa nu ma asteptam la asa ceva de la un motor relativ nou si un BMW. Un amic imi zice sa le scriu celor de la BMW ca nu se poate asa ceva, sa ia foc stand in garaj, dar nu stiu daca are sens sa fac acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expertize peste expertize si contra expertize, iar rezultatul va fi un comunicat din partea lor de genu' : Nu este un defect de fabricare , executie si productie.

Parerea mea. :smoke:

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se opreste viata aici, asta e mergem mai departe. Mai am o bicicleta si o masina, de motor am scapat ;) . Asigurare nu aveam, am zis ca mai bine merg ingrijit si atent. Insa nu ma asteptam la asa ceva de la un motor relativ nou si un BMW. Un amic imi zice sa le scriu celor de la BMW ca nu se poate asa ceva, sa ia foc stand in garaj, dar nu stiu daca are sens sa fac acest lucru.

...NO COMENT !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...