Sari la conținut

senzor viteza


Postări Recomandate

Salut baieti am si eu o problemuta nu imi merge vitezometrul. eu cred ca este de la semzorul de viteza de pe cutie cine ma poate ajuta, cu o parere sau daca are cineva sh ar fi perfect ca nou este cam mult ca u cum pot verifica daca este senzorul sau ceasul. mersi mult baieti bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfaci chesti aia de pe cutie... e o piesa de metal... si inauntru vei gasi un melc de plastic care angreneaza cablul. ala intra pe un cap hexagonal.

Prostia aia si la mine s-a tocit (din hezagon profilul a ajuns cerc).

pretul de nou al piesei este vreo 100 E si ceva (vreo 500 roni mi-au zis aia de la honda cand am cerut melc vitezometru).ramane varianta cu SH daca o agreezi.

speed moto din oradea parca ziceau ca-mi aduc

vorbeste cu ei

eum am gasit mai ieftin la baia mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el zice ca e cu senzor electronic, deci model mai nou

ia zi, cand pui contactul acul de la vit si cel de la turometru au cursa maxima ?

Mesaj completat

senzorul de viteza are 3 fire, si dupa ce pui contactul ar trebui sa ai asa:

negru(-)

verde(+12v)

roz pe firul roz apar impulsuri de 5v atunci cand se imvarte roata spate (nu treb neaparat sa fie bagat in viteza) poti sa imvarti roata cu mana si altcineva sa verifice cu un voltmetru daca apar acele impulsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu am masurat viotajul la senzor si nu se incadreaza in parametri din manual negru/maro si verde/negru arata cat voltaju bateriei dar celalalt roz/verde cu verde/negru arata constant 9.65 V deci senzoru nai mult ca sigur nu este bun dar asi vrea sa incerc un senzor inainte sa cumpar unul nou.

Daca stiti dezmembrari pe undeva si ma puteti ajuta ar fi perfect de preferat prin zina adic brasov. Ca m-am gandit nu cumva si fie si ceasul ca turomertu merge la fel si displayul de la vitezometru. Nu este modelul ala la care se duc la maxim indicatoarela cand pui contact nu fac nimic nu se misca deloc. Daca stiti pe cineva care ar avea va rog sa ma ajutati. Bafta si o vreme mult mai buna de cat acum :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...