Sari la conținut

Barcelona, Gibraltar, Portugalia


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

eu am cam terminat cu alpii, la anul as vrea sa fac tura din titlu, sa ajung cum-necum la barcelona si sa merg numai pe coasta pana la gibraltar apoi in sus pe coasta portugaliei. a mers cineva pe acolo, care e ruta optima? ce e de vazut? merita de batut drumul? care e cea mai rapida ruta de intoarcere? am 2 sapt max. eu calatoresc de placere, lejer, nu la rupt de oase, nu fac concurs cu nimeni, nici cu mine insumi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am cam terminat cu alpii, la anul as vrea sa fac tura din titlu, sa ajung cum-necum la barcelona si sa merg numai pe coasta pana la gibraltar apoi in sus pe coasta portugaliei. a mers cineva pe acolo, care e ruta optima? ce e de vazut? merita de batut drumul? care e cea mai rapida ruta de intoarcere? am 2 sapt max. eu calatoresc de placere, lejer, nu la rupt de oase, nu fac concurs cu nimeni, nici cu mine insumi.

 

 

salutare nenea mai e mult pana la anul pregatestete caldura mare monser am mers la barcelona madrid timpul e scurt sunt 3500km pana in spania tura daca vrei sa -o faci are aproape 10000km mers lejer sare mult de 3 saptamani maricel a facut tura asta baiatul cu care am mers eu la nordkapp intreabal pe el siti raspunde te salut nenea o zi buna apare gtl 1600 6 cilindri turing va fi prezentat la intermoto la kolnn poate merem moto sa-l vedem in octombrie parca e intermoto la kolnn frumos acolo si acum apar nenea carcotasi ,invidiosi, frustrati etc Pompi :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sunt 3500 dar cu totul eu am socotit cam 9000. afara din ro eu fac 1000/zi fara probleme zi de zi. merge in 2 sapt, 3 zile dus, 3 intors, ramane o saptamana de coasta. merg la show, dar am sa iau lt nu gt in 6. am si vorbit la bavaria sa se pregateasca de buy-back - hahaha. am vrut goldwing la un moment dat, tare im plac cum arata pe sosea, maiestuoase asa. probabil sunt inutilizabile in ro. da stiu, am o tacaneala cu masinile si cu motoarele. ce sa fac, nu beau, nu fumez, in rest mai misc - hahaha.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portugalia e o Romanie mai mica :), am fost pe acolo acum o saptamana si tare mult mi-a placut, "statiuniile" sunt ceva gen 2 mai, linistite curate, plaja cat vezi cu ochii. Camera la casa pe plaja e in jur de 45 de euro, benzina e undeva la 1,2 euro, traficul e ca in romania adica din cei 12000 de km pe care ii am pana acum in tura asta acolo am vazut singurele 2 accidente :( (un motociclist instratin parapet, si doua masini intrate una in alta la o curba prin munti) in rest te simti ca acasa e foarte placuta tara. Sa nu uit, in Lisabona trebuie neaparat sa traversezi podul Vasco DaGama, e superb :laugh: ... altcceva, intreaba si iti voi raspunde, pentru mine Portugalia e una din putinele tari in care m-am simtit ca acasa :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput sa am probleme cu asta. ma cam simteam acasa oriunde numai in romania nu, acum la ultima tura mi s-a parut ca in vest le merge din ce in ce mai rau, chiar si atmosfera e schimbata (nu in bine). nu mi se mai par asa diferente mari. pe de alta parte ma irita peste masura oamenii din tara asta si felul in care e condusa. caut o iesire. ma duc in america sa vad ce mai e si pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara misto, dar imi place de cum posteaza pompiliu. omul asta cred ca a fost peste tot, vine, scrie cateva randuri, tac-pac, ne face cu mana, se urca pe moto si pleaca mai departe. :( Respect! si bafta pentru initiatorul topicului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul Buc - Gibraltar prin Perpignan, Barcelona si retur, l-am facut acum trei ani, in 2 saptamani.

1. Mers pe coasta Mediteranei. Este si autostrada si in paralel soseaua nationala. De oprit la Monaco.

2. Dupa 7000km a trebuit sa schimb uleiul. Am facut-o singur, prin Franta. Pierdeam timp la statiile lor.

3. Jumatatea de sud a Spaniei este torida. Nici un pom. Am rulat in camase cu maneci lungi.

4. La Algeziras (Gibraltar) te inconjoara negrii, ca la autogara. M-am temut sa trec cu ferry in Africa, singur. Dar este pacat. Poate rezolvi acest aspect.

 

Dorule, la valoarea ta, mai avand 4 luni bune in fata, ai putea purcede anul acesta.

Stii ce a spus Shakespeare, citez din memorie: Maine, mereu maine

Cu pasi marunti s-alunga zi de zi

Si fiecare ieri, va insemna, neghi.....

Un pas pe-al vietii drum de colb!

Sau poate vrei sa-ti lungesti placerea!

Iti mai spun una: "Asteptarea placerii este de multe ori mai placuta decat placerea insasi"

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am cam terminat cu alpii, la anul as vrea sa fac tura din titlu, sa ajung cum-necum la barcelona si sa merg numai pe coasta pana la gibraltar apoi in sus pe coasta portugaliei. a mers cineva pe acolo, care e ruta optima? ce e de vazut? merita de batut drumul? care e cea mai rapida ruta de intoarcere? am 2 sapt max. eu calatoresc de placere, lejer, nu la rupt de oase, nu fac concurs cu nimeni, nici cu mine insumi.

 

28 mai 2009 - 14 iunie 2009

 

Până la Genoa Âştii drumul aÂşa că nu insist. De acolo merită să faci Coasta de Azur pe Grand Corniche Âşi aÂş urca la Menton spre Saint Agnes. Ai o priveliste de la Castelul Vulturilor de invidiat.

Menton - Nisa - Marsilia - Montpellier - Barcelona - Valencia - Alicante - Murcia - (aici am făcut pauză să înnoptez la Puerto de Mazarron la un hotel fain tare 3 stele da privelistea era superba "La Coimbra" îi spune) - Granada - Malaga - Tarifa.

La Tarifa am stat încă o noapte, de unde puteai merge în larg să vezi balenele de Gibraltar sau să iei ferry-boat-ul spre Cadiz sau Tanger. AÂş mai fi stat da trebuia să ajung în Lisabona. Aici merita să văd Âşi Gibraltar Rock, dar iarăÂşi aceeaÂşi fugă. E un punct fain de văzut Gibraltarul, îi spune Belvedere, înainte de Tarifa.

Tarifa - Sevilla - Huelva - Faro - Lisabona, unde neapărat de văzut Cabo do Roca de lângă Sintra.

AM plecat din Lisabona pe o ploaie măruntă de toamnă cu un gând să ajung cât mai repede acasă aÂşa că cel mai scurt drum ce ți-l pot recomanda este

Lisabona - Coimbra - Mangualde - Formosa - Salamanca - Valladolid - Burgos - San Sebastian - Pau - Toulouse - Marsilia.

AM încercat să merg pe Âşosele naționale, da mi-a dat cu virgulă la capitolul timp, în loc de 800-900 km pe zi, ajungeam abia să încropesc 500, aglomerație mare de camioane. Sunt unele autostrăzi cu plată în Spania altele nu, în partea nordică nu am plătit nici o taxă până la Faro în Portugalia, de unde cei 200 de km până în Lisabona m-au costat 24 de euro. În Franța motocicliÂştii plăteau diferit față de automobiliÂşti, dar trebuie să te duci la casă să te vadă tanti aia că eÂşti cu motorul, altfel plăteÂşti ca maÂşina. În Italia te mănâncă la autostrăzi. 100 de euro dus întors. Tarviso - Genoa. Genoa Tarviso.

Am văzut Granada, Barcelona, Marsilia, Lisabona. Restul numai din fugă.

Drum bun Âşi asfalt uscat.

P.S. Dacă te ajută cu ceva aruncă un ochi pe aici. /index.php?showtopic=370105 sau pe blogul meu.

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput sa am probleme cu asta. ma cam simteam acasa oriunde numai in romania nu, acum la ultima tura mi s-a parut ca in vest le merge din ce in ce mai rau, chiar si atmosfera e schimbata (nu in bine). nu mi se mai par asa diferente mari. pe de alta parte ma irita peste masura oamenii din tara asta si felul in care e condusa. caut o iesire. ma duc in america sa vad ce mai e si pe acolo.

 

 

salutare astept sa vad lt nou de la bmw sinprimulrand sal vad la tine din ceam vazut eu e bestial dar sa vedem consumul gwldingul de la honda am auzit ca papa 10 litri la suta asa ca pardon tot boxerul meu ok sa vedem consumul la lt nou am vazut iluminarea e bestiala sa vedem ce pret are un link cu noul bmw http://www.motorcycle.com/manufacturer/bmw...-gtl-89729.html salutare Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-le profesor - la multi ani!

ilrie - multumesc de informatii

m-am intors de o sapt dintr-o tura care a inclus si coasta de azur 6 zile, asa ca o cunosc acum f bine, am luat-o in sus si in jos in fiecare zi atat pe autostrada - teribil de enervant sa opresti si sa platesti 0.8 eur la fiecare cativa km, fie pe coasta, traseu sinuos, frumos dar aglomerat. ce ma intereseaza e strict de la barcelona incolo. daca reusesc sa-mi trimit motorul cu un tir ceva ma duc cu avionul. in rest, daca mi-as permite as sta mereu plecat, din pacate munca aici nu merge fara mine, altfel va trimiteam carti postale de mult de cine stie unde. daca plec trebuie sa plec cu toate troacele, altfel daca problema era doar de locatia persoanei era ideal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru, cred ca solutia ideala pentru calatorii lungi este de a transporta motocicletele cu o duba de capacitate mare pina la locul inceperii turei. Pentru exemplificare o sa fac o simulare a unei excursii in Spania si Portugalia. Distanta recomandata de ViaMichelin pentru Bucuresti-Barcelona este de 2800 km. Chiar daca am parcurge 1000 km pe zi , tot am face trei zile. Costurile minime estimate ar fi de 500 euro. Am pus 250euro benzina, trei nopti cazare 100euro, mincare trei zile 100euro, si taxe de autostrada 50euro. Deci total costuri Bucuresti-Barcelona si retur ar fi cam de 1000euro , asta la o aproximare pe minim. Am luat deja legatura cu un transportator profesionist si l-am rugat sa-mi faca un cost pentru o varianta de duba in care incap patru motoare si alta in care incap opt motoare. I-am cerut un pret pe km si un pret pe zi de stationare a dubei pentru ca totusi soferul chiar daca doarme in duba trebuie sa manince. Pentru cine a fost in prima tura cu Vlad ,este vorba de Dan Mandita ,cel care l-a ajutat pe George Seven sa-si transporte motorul din Italia. Deci practic noi ne-am da jos din avion la Barcelona, ne-am sui pe motoare care au pe ele toate bagajele, am face tura propusa sapte-opt zile si apoi ne-am urca in avion si in trei ore suntem acasa.Biletul de avion cumparat cu patru luni inainte costa maxim 100euro dus-intors.Ce am postat acum o sa fie imbunatatit impreuna cu Manuel Ktm poate la sfirsitul acestei saptamini cind sper ca imi vor fi comunicate preturile de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru, cred ca solutia ideala pentru calatorii lungi este de a transporta motocicletele cu o duba de capacitate mare pina la locul inceperii turei. Pentru exemplificare o sa fac o simulare a unei excursii in Spania si Portugalia. Distanta recomandata de ViaMichelin pentru Bucuresti-Barcelona este de 2800 km. Chiar daca am parcurge 1000 km pe zi , tot am face trei zile. Costurile minime estimate ar fi de 500 euro. Am pus 250euro benzina, trei nopti cazare 100euro, mincare trei zile 100euro, si taxe de autostrada 50euro. Deci total costuri Bucuresti-Barcelona si retur ar fi cam de 1000euro , asta la o aproximare pe minim. Am luat deja legatura cu un transportator profesionist si l-am rugat sa-mi faca un cost pentru o varianta de duba in care incap patru motoare si alta in care incap opt motoare. I-am cerut un pret pe km si un pret pe zi de stationare a dubei pentru ca totusi soferul chiar daca doarme in duba trebuie sa manince. Pentru cine a fost in prima tura cu Vlad ,este vorba de Dan Mandita ,cel care l-a ajutat pe George Seven sa-si transporte motorul din Italia. Deci practic noi ne-am da jos din avion la Barcelona, ne-am sui pe motoare care au pe ele toate bagajele, am face tura propusa sapte-opt zile si apoi ne-am urca in avion si in trei ore suntem acasa.Biletul de avion cumparat cu patru luni inainte costa maxim 100euro dus-intors.Ce am postat acum o sa fie imbunatatit impreuna cu Manuel Ktm poate la sfirsitul acestei saptamini cind sper ca imi vor fi comunicate preturile de transport.

 

nenea ai dormit rau teai rablagit ai trecut la pensionari pai daca ajung sami care altul motorul si eu sa merg doar de figuratie prefer sa stau acasa undei aventura undei placerea mea de calator vreau sa ma ploaie ,soarele sa ma usuce sa dorm la cort sa ma bucur de natura un calator de cursa lunga nu face asa ceva viata lui e drumul se bucura de el traieste aventura nenea tot asa mormaiai si cu nordkapul si-a iesit ok cat e pana-n spania eu am mers cu scuterul si nevasta incarcat ca magarul siacum miaduc aminte de peripeti si maine as pleca dar e recesiune dar pe 2 ianuare tot ma duc cu scuteru la nordkapp salutare nenea si nu fi suparat o seara buna Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompi, tu ai dreptate dar doar partial. Care este marea aventura sa bati mereu si mereu drumuri pe care ai fost de nenumarate ori . Mersul pina la iesirea din tara este un adevarat cosmar. Ungaria si Austria l-ai facut de atitea ori.Altii care se duc la ski in fiecare iarna cunosc Italia foarte bine. Nu inteleg de ce o varianta practica nu este acceptata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dydy, as fi chiar bucuros. Ar insemna ca o sa fi si participant in acelasi timp. Ce tura ar iesi cu tine si cu cei care am fost in tura Turcia 2010. Am ride pentru cel putin doi ani. Dar deocamdata ramin putin circumspect. Oamenii in general aleg calea grea in locul celei usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dydy, as fi chiar bucuros. Ar insemna ca o sa fi si participant in acelasi timp. Ce tura ar iesi cu tine si cu cei care am fost in tura Turcia 2010. Am ride pentru cel putin doi ani. Dar deocamdata ramin putin circumspect. Oamenii in general aleg calea grea in locul celei usoare.

prietene , am ajuns de rasul lumii ...

o sa ramai si circumscris , dar n-o sa merg niciodata cu avionu si motorasu pe duba :

ce placere mai ai cand faci valea muresului ( pentru cei ce vor intreba , este intre deva si arad - si nu , n-am coordonate garmin sa va dau ) ? cand faci 3-4 tiruri intr-o depasire de 2,5 sec si sunt cel putin 2-300 tiruri / ora ? tu realizezi ce pierzi ?

eu m-as duce pana la arad in fiecare zi ( daca as putea ) , si m-as intoarce .

 

propun o incalzire de 2 ture buc-arad si retur, si abia apoi plecarea spre malul europei .

cine mai e de acord ?

eu nu mai ies din tara pe oradea - NEVER

Editat de dydy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind am spus ca sunt circumspect ma refeream la faptul ca v-a fi greu sa gasim participanti la tura in modalitatea propusa de mine.

tu crezi ca de aia o sa fie greu sa gasesti participanti ?

think again , my friend

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dydy, vorbeste frate in clar ca nu prea inteleg.

mie tare greu la ora asta ,

acu plec la mare , sa ma refac

ne auzim maine la tel

sa fii iubit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompi, tu ai dreptate dar doar partial. Care este marea aventura sa bati mereu si mereu drumuri pe care ai fost de nenumarate ori . Mersul pina la iesirea din tara este un adevarat cosmar. Ungaria si Austria l-ai facut de atitea ori.Altii care se duc la ski in fiecare iarna cunosc Italia foarte bine. Nu inteleg de ce o varianta practica nu este acceptata.

 

va sugerez sa iesiti pe cenad.este o vama mica si linistita si drumul pana acolo in mare parte bun.de acolo autostrada M5 pana la budapesta,apoi M7 pana in slovenia,italia.atentie mare in fra ta la marseille.se fura de se rupe.despre evitarea autostrazilor,in franta nu este indicat,la camioane autosrtada este foarte scumpa si de aceea multi soferi merg pe nationale.in spania o sa intrati pe la jonqera,pana la barcelona aveti AP7 sau national 2 (II).de la barcelona la taragona mai este putin de mers si se poate intra pe n340 care se transforma in A7.de acolo se poate merge cam toata spania fara sa se mai plateasca autostrada.la spanioli,autostrazile sunt marcate cu AP(auto pista) si sunt cele care se platesc,iar drumurile marcate cu A (autovia sau via rapida) sunt gratuite,insa identice cu autostrazile,ca si circulatie,constructie.la barcelona va recomand catedrala lu' Gauddi,bulevardul "la rambla",orasul olimpic,portul turistic cu aqarium-ul si telegondola.mai sunt multe altele dar nu imi vin acum in cap in barcelona.la valencia gasiti Ăśceanograful,cel mai mare oceanograf din lume.sper sa ajunte cele spuse.drum bun va doresc.

p.s. in potrtul turustic,gasiti si statuia care marcheaza locul de unde a plecat columb cand a descoperit america si un cinema 3 D cu cele mai mari ecrane din lume.primul e de 600 m2,iar al 2-lea de 800 m2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihai:

orice varianta care ma scuteste de a parcurge romania cel putin si ma face sa economisesc timp e buna. la trimisul motorului ma gandesc de multa vreme, nu am gsit o solutie rezonabila pt un singur motor, eu merg in general singur (cu pasager). nu ma intereseaza sa-mi rup oasele in ro, nu ma intereseaza sa vizitez austostrazile din austria...germania etc. fiecare cu placerile lui. mie imi place sa vad locuri noi in conditii de confort. de zburat cu avionul pana la un punct e ideal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. in potrtul turustic,gasiti si statuia care marcheaza locul de unde a plecat columb cand a descoperit america si un cinema 3 D cu cele mai mari ecrane din lume.primul e de 600 m2,iar al 2-lea de 800 m2

 

 

din cate stiu eu columb a plecat spre americi din Huleva nu din barcelona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vizitat cine nu mere aici degeaba a batut drumul pana in spania - manastirea de piedra -http://www.google.ro/search?hl=ro&q=manastirea%20de%20piedra&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw o oaza in plin desert stiu pe piele mea ca drumul in tara e greu dar tot la motor raman plec mai matinal si la 11-12 tot sant in vama neata o zi buna POMPI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...