Sari la conținut

Accident 20.07.2010 - Bd. Mircea Voda, Bucuresti


Balaurele
 Share

Postări Recomandate

Nu ma uit in kilometraj ci in GPS. Stiu ca din kilometraj trebuie sa extrag 6-10km/h ca sa aflu viteza reala...

 

pentru un kilometraj perfect echilibrat exista si varianta alegerii anvelopei perfecte ca dimensiune si ma refer la inaltimea anvelopei. chiar si acel +/- la inaltimea unei anvelope conteaza la kilometraj. oricum gps-ul e sfant cand ai semnal full adica cand ai precizia de 1 metru sau chiar mai putin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand fizica si mistoul la o parte, nu am absolut nimik cu bietul om si nu caut sa il fac de kko, DAR am dat de atatzea motociclisti pe drumurile noastre, care merge ca niste descriereti atat prin orase si prin afara lor! Care nu pun in pericol doar viata lor dar si pe cea a altor participanti! acel motocliclist cu avea 50 la ora punct! orice este peste viteza asta e periculos in oras oricat de bun te crezi!

Mesaj completat

Nu vreu sa zic ca eu merg cu viteza legala, dar sa nu mire pe nimeni daca o pateste cand o arzi in stil racing!

 

 

Are dreptate un prieten care zice ca 90% din userii de aici sunt conectati la nava-mama. Nu mai ramane decat sa intre si 3 femei cu permis de o luna si sa-si dea cu parearea. Abia astept sa fiu facut moderator. In secunda 2, v-am ras!

 

offto: daca mai sunt locuri pe lista ma bag si eu, desi din experienta stiu ca in final te depasesc cu numarul si experienta lor...

onto: subscriu la ideea de viteza legala zi de zi...pe moto ajungi mai repede la 50km/h cand pleci de la un semafor, deci e fun mai mereu. plus ca la 50-60 la ora nu prea te surprinde ceva deosebit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru un kilometraj perfect echilibrat exista si varianta alegerii anvelopei perfecte ca dimensiune si ma refer la inaltimea anvelopei. chiar si acel +/- la inaltimea unei anvelope conteaza la kilometraj. oricum gps-ul e sfant cand ai semnal full adica cand ai precizia de 1 metru sau chiar mai putin!

Off: Eu am anvelope relativ noi (cam 3-5000km pe spate, cam 3-500km pe fata) si fix alea Dunlop recomandate in manualul de utilizare, eu vorbeam de faptul ca absolut toti producatorii de masini si motociclete produc un vitezomentru trucat ca sa te determine sa mergi mai incet. Singura diferenta intre ei e daca il fac liniar (arata constant -6) sau dinamic (arata din ce in ce mai putin cand mergi din ce in ce mai tare). Daca nu ma crezi compara pe ce vrei tu ce scrie pe vitezometru cu ce scrie pe GPS... Asta e motivul pentru care pe drumul spre Giurgiu unii merg pe banda a I-a cu 46km/h (ei citesc pe ceas 50) si pe a doua cu 58km/h (astia au GPS si merg fix cat sa nu-si ia amenda, cum fac de obicei si eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off: Eu am anvelope relativ noi (cam 3-5000km pe spate, cam 3-500km pe fata) si fix alea Dunlop recomandate in manualul de utilizare, eu vorbeam de faptul ca absolut toti producatorii de masini si motociclete produc un vitezomentru trucat ca sa te determine sa mergi mai incet. Singura diferenta intre ei e daca il fac liniar (arata constant -6) sau dinamic (arata din ce in ce mai putin cand mergi din ce in ce mai tare). Daca nu ma crezi compara pe ce vrei tu ce scrie pe vitezometru cu ce scrie pe GPS... Asta e motivul pentru care pe drumul spre Giurgiu unii merg pe banda a I-a cu 46km/h (ei citesc pe ceas 50) si pe a doua cu 58km/h (astia au GPS si merg fix cat sa nu-si ia amenda, cum fac de obicei si eu).

off : hei stai asa. nu am zis ca nu te cred. am incercat cu 3 seturi de anvelope si jante pe un logan. este foarte adevarat ceea ce spui tu. si eu la fel am facut joaca cu GPS-ul. ideea e ca pana intr-o anumita viteza se poate face acest "reglaj" prin inlocuirea anvelopei. nu zic ca nu ai anvelopele indicate de producator. este foarte adevarat ceea ce spui tu. eu spre exemplu am pus anvelope joase si late si kilometrajul meu arata cu -7 km, le-am pus pe cele originale si aveam o eroare de -3 km, si cand am pus putin mai inalte si la fel late ( nu ca ar avea importanta latimea ) am constatat ca, kilometrajul mergea identic cu GPS ( asta pana la viteza de 180 km/h ca dupa aia mergea usor -10 aproape.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma uit in kilometraj ci in GPS. Stiu ca din kilometraj trebuie sa extrag 6-10km/h ca sa aflu viteza reala...

 

Stai cu ochii in GPS sa nu depasesti 59 si ai mai multe sanse sa o comiti dacat daca ii dai 80 dar esti cu ochii pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident 20.07.2010 - Bd. Mircea Voda, Bucuresti, impact frontal

 

Nu cred :) , eu cred ca ar trebuie ceva de genul

 

"viteza pe GPS vs ceasuri"

 

Catre moderatori, am observat ca ti sters comentariile aiurea de pe un alt topic de accidente (inclusiv comentul meu, care era si el offtopic, adresat unui mare fizician agramat). Ar fi bine sa procedati la fel si aici (si iarasi inclusiv cu posarea mea). Si cu timpul sa readuceti rubrica de accidente in "sa invatam din greselile altora" ca acum e |sa barfim cat de smecher sunt eu ca nu am patit-o si ce fraier el ala ca nu stie de viteza, tehnici de pilotaj, smecherie, etc"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...