Sari la conținut

consum mare yamaha virago. Merge prea bogat


Postări Recomandate

Am schimbat de curand la o yamaha virago 535 din 90 toate consumabile printre care si bujiile. Verificat bujiile dupa 350km.Spate putin afumat, fata uda. Pe accelerari in panta usoare urme de fum negru. Filtrul de aer este ok.

 

E evident ca este un amestec bogat si as vrea sa ii mai iau din benzina, dar nu stiu cum/care este reglajul. Ma poate ajuta cineva?! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu c-as fi mare expert la carburi, dar surubul de aer/benzina nu regleaza amestecul decit de la ralanti pina la un sfert din cursa acceleratiei. nu exista un mod simplu de a alterna amestecul pe toata cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat de curand la o yamaha virago 535 din 90 toate consumabile printre care si bujiile. Verificat bujiile dupa 350km.Spate putin afumat, fata uda. Pe accelerari in panta usoare urme de fum negru. Filtrul de aer este ok.

 

E evident ca este un amestec bogat si as vrea sa ii mai iau din benzina, dar nu stiu cum/care este reglajul. Ma poate ajuta cineva?! ;)

bujia trebuie sa o citesti dupa ce faci un drum de vro 5 km sa zicem pana ce ajunge motorul la temperatura normala de functionare, apoi il opresti, astepti sa se raceasca si vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amestecul prea bogat se rezolva desfacand carburatoarele si micsorand putin nivelul in camera de nivel constant.

Cum se face asta? E dat in manual, in general se indoaie usor lamela de la plutitor care impinge sus-jos cuiul pontou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat de curand la o yamaha virago 535 din 90 toate consumabile printre care si bujiile. Verificat bujiile dupa 350km.Spate putin afumat, fata uda. Pe accelerari in panta usoare urme de fum negru. Filtrul de aer este ok.

 

E evident ca este un amestec bogat si as vrea sa ii mai iau din benzina, dar nu stiu cum/care este reglajul. Ma poate ajuta cineva?! :P

nu te apuca pana nu sti toate specificatiile din manual... este banal, daca lucrezi curat si ai rabdare sa citesti si sa urmezi toti pasii ... manualul sa fie lizibil si cat mai stufos ;) ... foloseste scule de calitate ca sa nu strici capetele suruburilor... daca garnitura de la capac este un oring care nu mai incape la loc impacheteaza-l intr-o bucata de hartie ... a 2-a zi se va potrivi, a treia zi trebuie umezit putin cu benzina... daca nu ai rabdare fa-ti una din carton... nu lucra intr-un loc in care daca ti cade o piesa munuscula sa nu o mai gasesti (iarba, pietris)... pune rezervorul pe un covoras de la masina ca sa nu se zgarie :)

Dupa reglaj, poti verifica nivelul fara sa pui capacul, suspendand (nu tinut in mana) carburatorul intr-un vas si sa dai drumul la benzina - asa vezi unde e nivelul

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te apuca pana nu sti toate specificatiile din manual... este banal, daca lucrezi curat si ai rabdare sa citesti si sa urmezi toti pasii ... manualul sa fie lizibil si cat mai stufos ;) ... foloseste scule de calitate ca sa nu strici capetele suruburilor... daca garnitura de la capac este un oring care nu mai incape la loc impacheteaza-l intr-o bucata de hartie ... a 2-a zi se va potrivi, a treia zi trebuie umezit putin cu benzina... daca nu ai rabdare fa-ti una din carton... nu lucra intr-un loc in care daca ti cade o piesa munuscula sa nu o mai gasesti (iarba, pietris)... pune rezervorul pe un covoras de la masina ca sa nu se zgarie :P

Dupa reglaj, poti verifica nivelul fara sa pui capacul, suspendand (nu tinut in mana) carburatorul intr-un vas si sa dai drumul la benzina - asa vezi unde e nivelul

sincer nu cred ca am sa ma apuc de toate astea pentru ca mi se pare prea multa munca la care ar fii prea multe chestii care mi ar putea iesi rau.

Merci pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...