Sari la conținut

Tuning La Scutere


ionutz
 Share

Postări Recomandate

dezkreator ar trebui sa scoti borduri pe banda rulanta acum...iti dai seama k ce ai tu acolo nu are nici o masina pe la 20k euro..dapoi restul scuterelor

si senzorii pe ce se bazeaza .. la jeanta si in blocu motor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 405
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dezkreator ar trebui sa scoti borduri pe banda rulanta acum...iti dai seama k ce ai tu acolo nu are nici o masina pe la 20k euro..dapoi restul scuterelor

si senzorii pe ce se bazeaza .. la jeanta si in blocu motor ?

 

senzorul pt viteza este un senzor electronic Hall care l-am montat pe furca si 2 magneti pe janta care trec prin fata senzorului...iar pentru turatie iau semnal de la bobina de pick-up pentru aprindere...avand motor in 2t - 1 rotatie=1 rpm ceea ce simplifica mult treaba...

 

dezkreator, este timpul pt o mica afacere. Clienti ai deja (inclusiv eu), nu-ti mai trebuie nici macar reclama.

da,e buna ideea,mersi de incredere dar este mult de lucru la asa ceva (eu am lucrat cca 1 luna la el).asta include relevare dimensiuni bord vechi,adaptare semnale de la senzorii disponibili,montare senzori noi,tras fire prin scuter,montat comutattoare,intrerupatoare,facut panoul cu inscriptii pentru bord (cu SmartDraw) ,conceptie schema electronica dupa datele de catalog ale circuitelor integrate etc..si nu am spus nici jumatate din cate trebuie facut....

 

kidmeister - montaj senzor viteza - 2 impulsuri la rotatie

 

post-18285-1214488913_thumb.jpg

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar se presupune ca acum stii ce trebuie facut si nici nu trebuie sa le faci atat de stilizate precum al tau. Unul asemanator ca aspect celui pe care l-ai facut initial ar fi ideal. Eu unul as dori asa ceva, ca sa-l pot pune in bordul vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee ar fi fabricarea unuia care se poate atasa de ghidon,cum se vand pe sip scootershop (Koso parca face asa ceva) si nu modificarea totala a bordului vechi,care ia multa munca ...ceva de genu turometru cu leduri,in forma de cerc,si in mijloc viteza in format numeric pe lcd si alte alea (distanta etc)... o sa studiez problema si sa vad la cat iese....

 

o alta idee ar fi cum am avut "computeru" vechi cu afisaj numeric cu leduri ,usor de montat ,dar este o problema in lumina soarelui,nu prea se vede...

 

post-18285-1214501277_thumb.jpg post-18285-1214501304_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la acela ma refeream, cu toate ca paleste in fata celui pe care il ai acum.

Intrebare: n-ai putut sa te folosesti de vechiul cablu de kilometraj, sau ai vrut ca vitezometrul sa fie mai precis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee ar fi fabricarea unuia care se poate atasa de ghidon,cum se vand pe sip scootershop (Koso parca face asa ceva) si nu modificarea totala a bordului vechi,care ia multa munca ...ceva de genu turometru cu leduri,in forma de cerc,si in mijloc viteza in format numeric pe lcd si alte alea (distanta etc)... o sa studiez problema si sa vad la cat iese....

 

o alta idee ar fi cum am avut "computeru" vechi cu afisaj numeric cu leduri ,usor de montat ,dar este o problema in lumina soarelui,nu prea se vede...

 

post-18285-1214501277_thumb.jpg post-18285-1214501304_thumb.jpg

imi place chestia asta , cam cat costa si de unde pot sa o cumpar?>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place chestia asta , cam cat costa si de unde pot sa o cumpar?>

 

 

 

si chair daca ai cumpara una ca aia de la el (adik sa`ti faca tie una la fel) nu ti`ai permite :kali:

 

PS: kreator mi`ai gasit shaiba din aia ??

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact la acela ma refeream, cu toate ca paleste in fata celui pe care il ai acum.

Intrebare: n-ai putut sa te folosesti de vechiul cablu de kilometraj, sau ai vrut ca vitezometrul sa fie mai precis?

nu am putut sa ma folosesc de vekiul cablu de kilometraj deoarece kilometrajul vechi era mecanic si cel de acum este electronic...asa ca am scos cablul de kilometraj din melc si in locul lui am tras un cablu cu 3 fire care alimenteaza senzorul electronic (masa,12 V,semnal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai dezkreator, super misto bordul tau, felicitarile mele !!! Cred ca ai muncit ceva, insa nimic nu se face stand in pat si dormind. Dar cred ca satisfactia este cu atat mai mare (mai ales ca uite, absolut toata lumea te apreciaza si te felicita).

BRAVO ! (prietene, sa nu ti se suie la cap, ar fi o mare greseala. Si... sfatul meu, daca poti, ajuta si pe altii !) Mult succes in continuare ! :crack: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi pun o toba sport la un scuter ca al lui dezkreator, Motowell, imi mareste puterea intr-un fel anume ? se aude mai frumos ?

da..iti mareste puterea si o sa ai un sunet mai frumos(depinde de toba acum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ma scuzati daca sunt offtopic dar nu am gasit raspuns pe nicaieri ...am si eu un scuter de la first bike...cica e de 50cm3 dar eu zic ca e mai mare..are 14 de tuatii si e limitat nush cum la 7mii de turatii... asa la 7mii de turatii se duce 65-70...sa zicem ca nu se ridica la 14 mii de turatii..da la 11 tot se ridica..cred ca iau 100 cu el si nu am bagat nimik in el...doar am scos saiba din variator...mia zis un amic cum ca ar fi limitat din cablu de accerelatie care intra in carburator(si sincer sa fiu cursa accerelatiei e cam mica fata de alte scutere) e posibil asa ceva?ce alte tipuri de imitare mai cunoasteti inafara de saiba si CDI ?...scuteru e destul de mare si eu zic ca e cam putin 70km/h pentru ditamai scuteru...(motor 2T 2pers) multumiti anticipate :unsure: :) :) :crack:

 

 

 

:crack: :crack: :lol: :rock: Asfalt uscat :wink: :kick: :lol: :pow:

Editat de dj_maryo1993
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate...am si eu nevoie de un sfat!!!

Am un Benelli 491 LC si m-am gandit sa ii schimb si eu rolele de la variator.

Ma puteti ajuta q un sfat: Voi ce gramaj ati alege???(Pt demaraj(sub 4 grame) sau pt drum lung???(peste 4 grame))

Id ul meu cosmax_yo ....astept sfaturile voastre...macar aici pe forum...dak nu p id:P:P:P

THX!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...