Sari la conținut

Tuning La Scutere


ionutz
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 409
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut am si eu un scuter nou si din cate am auzit nu se poate tuna...este adevarat?este de 50 cm3 in 4 timpi are 2000km si nu se duce mai mult de 55 km/h ce sa-i fac sa fuga mai mult barem 80-90

 

Na ce sa zic si eu .. :) 4 t la 49 nu o sa fuga nici odata 90 km/h

Daca chiar vrei sa mergi cu 80/90km/h vindel si ia-ti altul :lol:

Editat de sica_sibiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na ce sa zic si eu .. :lol: 4 t la 49 nu o sa fuga nici odata 90 km/h

Daca chiar vrei sa mergi cu 80/90km/h vindel si ia-ti altul :D

Sica pobatil zici de un 49cm3 in 2 timpi ... ceva la 80 -90 km/h poate si mai mult [aproape de top-speedu tau :) ] as vrea si io sa imi iau. Nu sunt decis intre ce scutere sa aleg [sa ii zic la unu kre sa ocupa cu asa ceva ] mi-l aduce din afara. Ia zi in afara de Aprilia SR 50 care deja e consacrat ce sa aleg? [am la semnatura niste modele dar tot nu's decis] :hug:

 

 

;) astept opinii ;) :)

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal mihai :lol: de unde din arges esti? :) Vad ca ai aprilia...zic sa mergi tot pe aprilia (daca esti multumit de el), apoi cred ca urmeaza runner, aerox, f12 si speedfight. Cam asta e ordinea ;)

 

@fubu: 55 e clar limitat. Un scuter stock 4 timpi ia 80 km/h - kymco super 8 :D Si desigur ca poti face tuning :) set motor mai mare, role bla bla etc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gusturile nu se discuta...acu si eu am avut aceleasi scutere in vizor cand am vrut sa-mi iau, SR si Runner clar primele: raportul marime viteza aspect excelent. Aerox-ul si f12 st super dar mai mult pentru 1 persoana, tuning, scheme (mai alex aerox-ul) si speedfight...slab ca viteza si ca tot ce vrei, singurul punct forte cum arata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai tobele alea de la scutere in 2 timpi (gianeli,mallosi) nu mere la 4t??? sau poate stie cineva unde e limitatorul am auzi k e la carburator dar nu e nimik acolo care sa impiedice acceleratia sa duca la maximum

post-18382-1190196446_thumb.jpg

post-18382-1190196471_thumb.jpg

Editat de fubu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce sa zic mie scuterul imi e stock si fuge 95 vit maxima pe loc drept.Iar consumu este de 3%. Mie mi suficient cat merge...chiar sunt multumit de top speed si demaraj.

Insa eu as fi incantat de un tunning exterior...Imi puteti sugera niste idei si dak aveti sa-mi aratati niste poze cu tunning vizual...ceva nu din carenaj ca i destul de costisitor.

Uite 2 poze cu scuterul meu poate o sa va vina ceva idei pe care sa mi le sugerati...

post-16160-1190199316_thumb.jpg

post-16160-1190199893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gusturile nu se discuta...acu si eu am avut aceleasi scutere in vizor cand am vrut sa-mi iau, SR si Runner clar primele: raportul marime viteza aspect excelent. Aerox-ul si f12 st super dar mai mult pentru 1 persoana, tuning, scheme (mai alex aerox-ul) si speedfight...slab ca viteza si ca tot ce vrei, singurul punct forte cum arata.

daca tu crezi ca aeroxul este de o singura persoana problema ta :lol:

 

--- Mesaj completat în 19 Sep 2007 15:39 -------------

mai tobele alea de la scutere in 2 timpi (gianeli,mallosi) nu mere la 4t??? sau poate stie cineva unde e limitatorul am auzi k e la carburator dar nu e nimik acolo care sa impiedice acceleratia sa duca la maximum

tobele merg puse improvizat,dar nu au nici un efect la 4t :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal mihai :hug: de unde din arges esti? :D Vad ca ai aprilia...zic sa mergi tot pe aprilia (daca esti multumit de el), apoi cred ca urmeaza runner, aerox, f12 si speedfight. Cam asta e ordinea ;)

 

@fubu: 55 e clar limitat. Un scuter stock 4 timpi ia 80 km/h - kymco super 8 :-L Si desigur ca poti face tuning ;) set motor mai mare, role bla bla etc :(

Am generalizat. Sunt de fapt din Curtea de Arges :lol: Am avut Aprilia Amico ... scuterul era FOARTE rezistent !! insa cand l-am cumparat nu prea stiam cum sta treaba... am dat cam mult pe el si mergea doar cu 60-65 (mers pe langa alt scuter) Am invatzat pe el , acum 3 zile l-am dat cu 500 euro :D . Acum ma gandesc serios sa imi iau alt scuter . Preferabil an 2003 - 2004 ... :D si racire pe apa ... F12 pica [dar dak e unu mijto l-as lua] 1. SR 50 2.AEROX - arata bestial 3. Runner 50 4. Yamaha SPY ...

Rolly ... tu de unde ai luat SR-u si cu cat ? :)

 

:lol: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Chiar si fara modificare, am un prieten care are Sprinter, l'a delimitat si cu un pic de rabdare merge 80kmh.

 

Eu pot spune ca am incercat toate variantele auzite/citite. :D Si schimbarea de cilindree a fost singura care se simte ;)

Are dreptate sica_sibiu , chiar nu am reusit sa depasesc 65 Km/ora cu motor de 50cc in patru timpi.

Nu cunosc Sprinter, dar daca este peste 50cc, este plauzibil.

Cred ca la capacitati asa mici conteaza mult si greutatea celui de pe scuter; eu am vrut sa merga cu 95/ora carand 100Kg in spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

tunig :) dupa mine ii o porcarie extrem de mare si eu ma avut un malguti f12 ,am avut kit de 70 ,toba sport ,filtru , carburator de 21 :( scuteru meu chiar ca mergea tare de tot era cel mai agresiv de prin satu mare , dar numa probleme am avut cu el , TUNIGU iti forteaza toate piesele la maxim ,sincer sa fiu cat timp o fost la mine lam segmentata de 2 ori :rolleyes: :crack: daca chiar vrei sa mergi tare itzi ieie un motor mare si ii dai in gura :blbl: da noh in fine treaba voastra :rock:

Editat de raducu(..)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tunig :) dupa mine ii o porcarie extrem de mare si eu ma avut un malguti f12 ,am avut kit de 70 ,toba sport ,filtru , carburator de 21 :( scuteru meu chiar ca mergea tare de tot era cel mai agresiv de prin satu mare , dar numa probleme am avut cu el , TUNIGU iti forteaza toate piesele la maxim ,sincer sa fiu cat timp o fost la mine lam segmentata de 2 ori :rolleyes: :crack: daca chiar vrei sa mergi tare itzi ieie un motor mare si ii dai in gura :blbl: da noh in fine treaba voastra :rock:

asa e.. .utilizeaza toate piesele la maxim .. daia nici nu e fiabil... daca vrei sa mergi mult si bine ( fara sa se strice) trebuie sa iti iei ceva stock si cu putini km ( am generalizat nu m-am adresat personal tie :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea dak ai bani sa iti bagi un kit sport, am un prieten are un scuter beta, transmisie sport cu coleur de racire, filtru sport, toba sport, suspensi sport pe gas , set de 80 cmc, jigloru mai mare...... toate is dela ..TOP SPORT'' nu cred k lo costat mai mult costat mai mult de 400- 500 EU i mere 140 km , i pericol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tunig :crack: dupa mine ii o porcarie extrem de mare si eu ma avut un malguti f12 ,am avut kit de 70 ,toba sport ,filtru , carburator de 21 :crack: scuteru meu chiar ca mergea tare de tot era cel mai agresiv de prin satu mare , dar numa probleme am avut cu el , TUNIGU iti forteaza toate piesele la maxim ,sincer sa fiu cat timp o fost la mine lam segmentata de 2 ori :crack: :crack: daca chiar vrei sa mergi tare itzi ieie un motor mare si ii dai in gura :crack: da noh in fine treaba voastra :crack:

bai tunig...du-te rapid frațică :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

iti alegi de aici marca scuterului,daca e peugeot(conform informatiilor din profil),presupun ca e Vclick,deci corespunde cu Baotian,deci.....te duci la Baotian,si vezi ce se potriveste pe scuterul tau....salutari

http://scooter-center.com/catalog/default.php?cPath=6

faza misto e ca poti sa iti iei kit de 85 sau 90 cc :wink: ce ma oftic pe voi

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma da unora dintre voi nu va merge tastatura? sau nu v-ati mai taiat unghiile de mult...? :wink: raspundeti-mi si mie pls :P In ambele cazuri rezolvarea e ieftina...sa nu fie ceva mai scump cu cpu-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...