Sari la conținut

Doua nopti in Chisinau


Xomin
 Share

Postări Recomandate

Azi ma gandeam la motivul pentru care inca nu am ajuns la Chisinau?!?!? Pana acum nu am gasit unu.

 

Ideea e urmatoarea: plecare vineri pe la 5-6 dimineata, avem de mers 450 km (din buc.), stam doua nopti prin chisinau sa colindam si sa gustam din aroma moldoveneasca iar duminica dimineata pe la 9-10 s-o intindem catre casa.

 

 

Intereseaza pe cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi ma gandeam la motivul pentru care inca nu am ajuns la Chisinau?!?!? Pana acum nu am gasit unu.

 

Ideea e urmatoarea: plecare vineri pe la 5-6 dimineata, avem de mers 450 km (din buc.), stam doua nopti prin chisinau sa colindam si sa gustam din aroma moldoveneasca iar duminica dimineata pe la 9-10 s-o intindem catre casa.

 

 

Intereseaza pe cineva?

Din pacate n-am asigurare valabila pentru tara aia, cred ca mi-am achizitionat-o cand inca mai era Cioronin sef acolo, si in plus de asta cred ca pasaportul mi-a expirat iar sotia sigur nu poseda unul valabil... De, ne-am invatat ca putem merge cam peste tot cu buletinul, dar nu e chiar asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu in Chisinau, fix la sf lui iunie cand am prins furtunile alea de am crezut ca merg cu barca.

S'a discutat pe un topic de la sectiunea Iasi despre Chisinau, dau paste la ce s'a scris acolo:

 

"Daca vrei o experienta placuta, mergi pe la Albita, desi sunt cam 30km in plus o sa ajungi cu o ora mai devreme. La vama nu este nimic deosebit, RCA+cartea verde, pasaport, certificat de inmatriculare, la intrare in Moldova vei plati o taxa de mediu ce variaza in functie de numarul de zile pe care le declari ca vrei sa le petreci in MD, pt 24 de ore este 17 lei MD ~ 4 Roni (sa nu declari una si sa stai mai mult caci vei plati o amenda la intoarcere). Imediat dupa intrarea in MD este un Petrom iti recomand sa alimentezi de acolo, peste 5 km mai este un lukoil, si atat, pana la Chisinau (100km) nu mai sunt benzinarii (mai este o franciza rompetrol dar este dubioasa, n-am alimentat niciodata de acolo). Radare... pana acum jumatate de an nu vazusem niciodata urma de radar pe acest drum, de jumate de an insa nu a fost o data fara sa dau de radar, sambata asta chiar am vazut 2 pana la Chisianu. Daca mergi cu 100 esti ok, in Md limita este de 90...pe acest drum ai o singura localitate, Cristesti, fa bine si mergi pana in 60 pe acolo caci este locul lor preferat, localitatea nu are mai mult de 2 KM. Mai este si o zona de 500m cu o trecere de pietoni unde limita este de 70km, in rest poti sa mergi relax cu 100 si sa admiri natura superba dealungu drumului. In weekend s-ar putea sa te intalnesti cu motociclisti locali care mai merg la plimbare pe acolo, drumul fiind foarte liber, nu am oprit niciodata sa stau la taclale cu ei, i-am salutat doar, dar am o vaga senzatie ca sunt majoritatea rusofoni... Despre securitate, nu-ti fa griji, nu mai sunt acele timpuri, daca nu te tragi de oo cu nimeni in trafic, nu patesti nimic."

 

 

"Recomand si eu varianta cu Albita - Leuseni, drumul este foarte bun, vara asta am sa il fac si eu cu motocicleta.

Ce poti vedea inspre Chisinau sunt: - Manastirea Hancu, trebuie sa mergi spre satul Bursuc;

- Manastirea Capriana, ctitorie a lui Fane Babanu, satul Capriana;

- Manastirea Condrita, satul Condrita.

In Chisinau poti vedea parcurile reamenajate, Dendrariu, sectorul Buiucani, intarea 2 lei MD, 50 bani RON. Muzeul de Etnografie de pe Str. Mihail Kogalniceanu si Muzeul de Istorie, de pe strada 31 august. Pe strada Stefan cel Mare, acolo unde este Guvernul, Arcul de Triumf si Catedrala nu este voie sa circuli cu motorul, este semn de interzicere.

Pentru alimente ieftine si tigari moca este Piata Centrala. Poti merge in localitatea Vadul lui Voda,20 km de Chisinau , daca vrei sa vezi raul Nistru (sa nu te puna pacatul sa mergi in Transnistria ca nu te mai intorci)."

 

Cred ca Leuseni - Chisinau e singurul lor drum asfaltat bine, asa ca iti recomand sa urci pana la punctul de frontiera Albita. Vis a vis de taxa de mediu, variaza. Eu am platit pe 4 zile 8 roni. Depinde cum calculeaza vama lor. Eu in uichendul 13 - 15 august o sa fiu in Chisinau, fara motor din pacate. Poate ne zarim prin oras daca vi.

Sanatate si drum bun.

Grabeste'ti excursia ca uite ce ne asteapta: http://www.youtube.com/watch?v=9YnU6Ig1uJI

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Grabeste'ti excursia ca uite ce ne asteapta: http://www.youtube.com/watch?v=9YnU6Ig1uJI

 

* foate tare asta, dom'le! ...am ras azi cat nu am ras toata saptamana :P :)

 

sorry de off...

as avea o intrebare, ca tot te cunosti cu traseele din zona. ce recomandari ai avea pentru un traseu in Criemea. vrem sa mergem mai mult pe coasta. am trasat cumva o schita pe "litoral"..., dar pana la Odessa si intre Odessa si Sevastopol, nu ma prea dumiresc. please help! :D

 

P.S. hai ca acuma fac un up-date la Planeta Moldova :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* foate tare asta, dom'le! ...am ras azi cat nu am ras toata saptamana :P :)

 

sorry de off...

as avea o intrebare, ca tot te cunosti cu traseele din zona. ce recomandari ai avea pentru un traseu in Criemea. vrem sa mergem mai mult pe coasta. am trasat cumva o schita pe "litoral"..., dar pana la Odessa si intre Odessa si Sevastopol, nu ma prea dumiresc. please help! :D

 

P.S. hai ca acuma fac un up-date la Planeta Moldova :)

 

Vis a vis de ce m'ai rugat tu nu stiu, sincer iti spun. Eu am facut doar Iasi Chisinau, ca prietena mea e de'acolo. Era un topic pe'aici, turul litoralului Marii Negre, daca il gasesc las link.

Scuze de offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt originar din Chisinau, asa ca:

Imediat dupa intrarea in MD este un Petrom iti recomand sa alimentezi de acolo, peste 5 km mai este un lukoil, si atat, pana la Chisinau (100km) nu mai sunt benzinarii (mai este o franciza rompetrol dar este dubioasa, n-am alimentat niciodata de acolo).

mai exista un Tirex Petrol la vreo 50km de vama, si benzina e chiar buna (mai buna ca la lukoil, cred). Totusi, alimenteaza la petrom de cate ori ai ocazia.

 

Radare... pana acum jumatate de an nu vazusem niciodata urma de radar pe acest drum, de jumate de an insa nu a fost o data fara sa dau de radar, sambata asta chiar am vazut 2 pana la Chisianu. Daca mergi cu 100 esti ok, in Md limita este de 90...pe acest drum ai o singura localitate, Cristesti, fa bine si mergi pana in 60 pe acolo caci este locul lor preferat, localitatea nu are mai mult de 2 KM. Mai este si o zona de 500m cu o trecere de pietoni unde limita este de 70km, in rest poti sa mergi relax cu 100 si sa admiri natura superba dealungu drumului. In weekend s-ar putea sa te intalnesti cu motociclisti locali care mai merg la plimbare pe acolo, drumul fiind foarte liber, nu am oprit niciodata sa stau la taclale cu ei, i-am salutat doar, dar am o vaga senzatie ca sunt majoritatea rusofoni... Despre securitate, nu-ti fa griji, nu mai sunt acele timpuri, daca nu te tragi de oo cu nimeni in trafic, nu patesti nimic."

De acord cu absolut tot ce s-a scris aici. Mare grija la Cristesti, nu sunt decat cateva case pe marginea drumului, dar sunt semne de localitate, ca de..

Intr-adevar unicul drum bun in Moldova este Leuseni-Chisinau :)

As mai face urmatoarele recomandari:

 

1.Drumul e ok:

a)mergi pe E85 pana la Tisita (15km dupa Focsani), acolo faci dreapta si

b)mergi spre barlad (vreo 80-90km), drumul e bunicel dar mai sunt "valuri", oricum e o singura banda pe sens. In orasul Barlad drumul e foarte prost. de la Barlad

c)mergi spre Vaslui, dar nu ajungi la el pt ca trebuie sa faci la un moment dat dreapta(e un semn, te duci in directia Albita), drumul este destul de bun, dupa barlad e un sector de vreo 20-30km de drum absolut drept (ca si directie), dar atentie la valuri la denivelarile de la podurile mici peste canalurile de irigatie

d)mergi spre Husi/Albita, portiunea asta e cea mai vesela, drumul e ok, si sunt o gramada de viraje frumoase, atentie insa la carute si intersectiile cu liniile ferate, pentru ca nu sunt modernizate. Dupa Husi drumul e destul de prost, atentie mai ales in curbele semnalizate "deosebit de periculoase" pentru ca mai sunt gropi (fie si acoperite, dar aiurea) chiar in viraj. Tot pe sectorul asta poti admira foarte multe carute, precum si cirezi de vaci.

e)vama (e obligatoriu sa aveti valabil RCA pt MD, daca nu, trebuie sa cumparat. Intri in MD, pana la Chisinau sunt 90km, poti sa vizitezi cele doua manastiri mentionate in postul anterior, iti recomand Manastirea Capriana, sunt vreo 5km de la sosea spre Chisinau, dar e drumul bun si o priveliste frumoasa

 

2. In Chisinau amenda preferata a politiei este "nerespectarea semnalelor luminoase la semafor" = nu fortati galbenul, mai bine mai stati o tura la semfor.

3. In general in Chisinau nu prea se lasa masinile in fata blocului, sunt o grmada de parcari pazite unde cu 10-15lei (3-4roni) poti sa iti lasi moto pe noapte.

4. Preturile nu sunt mici, sunt in majoritatea cazurilor la fel ca in RO (mai putin bautura si tigarile), pana si celebrele bomboane Bucuria sunt scumpe, desi bune, totusi au ajuns si la 30roni/kg cele mai bune dintre ele.

5. In trafic sa aveti mare grija, se merge haotic in general, (in Chisinau ma refer), nu prea sunt marcaje pe jos, nu prea se semnalizeaza, ah, da si MARE atentie la maxi-taxi, daca vad un pasager ca le face cu mana, sunt in stare sa urce peste voi (indiferent de mijlocul de transport). Iarasi atentie mare in intersectii, incercati sa mergeti cu viteza legala pentru a preveni orice eveniment neplacut.

6. La intoarceere aveti voie cu maximum 2 pachete de tigari si un litru de tarie de persoana.

7. De valuta nu va faceti griji ca sunt schimburi valutare la fiecare 50m in centru, si schimba si direct din RONi.

 

Eu o sa merg acasa prin septembrie cred, acum nu am finante :)...

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt originar din Chisinau, asa ca:

 

mai exista un Tirex Petrol la vreo 50km de vama, si benzina e chiar buna (mai buna ca la lukoil, cred). Totusi, alimenteaza la petrom de cate ori ai ocazia.

 

 

De acord cu absolut tot ce s-a scris aici. Mare grija la Cristesti, nu sunt decat cateva case pe marginea drumului, dar sunt semne de localitate, ca de..

Intr-adevar unicul drum bun in Moldova este Leuseni-Chisinau :)

 

e)vama (e obligatoriu sa aveti valabil RCA pt MD, daca nu, trebuie sa cumparat. Intri in MD, pana la Chisinau sunt 90km, poti sa vizitezi cele doua manastiri mentionate in postul anterior, iti recomand Manastirea Capriana, sunt vreo 5km de la sosea spre Chisinau, dar e drumul bun si o priveliste frumoasa

 

5. In trafic sa aveti mare grija, se merge haotic in general, (in Chisinau ma refer), nu prea sunt marcaje pe jos, nu prea se semnalizeaza, ah, da si MARE atentie la maxi-taxi, daca vad un pasager ca le face cu mana, sunt in stare sa urce peste voi (indiferent de mijlocul de transport). Iarasi atentie mare in intersectii, incercati sa mergeti cu viteza legala pentru a preveni orice eveniment neplacut.

6. La intoarceere aveti voie cu maximum 2 pachete de tigari si un litru de tarie de persoana.

 

In Tirex Petrol m'am adapostit eu de ploaie si la mers incolo si la intoarcere.

1. In Cristesti il gasesti aproape de fiecare data radarul la intrare/iesire. Toata lumea te bliteaza, dar nu te baza pe asta.

2. Sincer iti zic, nici cand am iesit din Romania si nici cand am intrat in Moldova nu mi'au cerut nici asigurarea si nici permisul de conducere. La intoarcere nici nu s'au uitat pe taxa de mediu. Probabail ca ne'au vazut ca eram zgribuliti de frig si plouati pana in chiloti si ne'au lasat in pace.

3. Condus in Chisinau: mi'a tremurat posteriorul mai ceva decat cand am dat traseul la B. Demential. Depasesc pe unde apuca, pe dreapta, pe stanga, pe linie dubla continua.

4. La intoarcere pune'ti la vedere 4 pachete de tigari (daca sunt doua persoane pe moto) si declarati'le iar restul prin buzunare. Eu de fiecare data cu prietena mea trecem cu 8 pachete de tigari. Cand am trecut cu motocicleta s'a uitat doar in cobul de sus si atat ca si'a dat seama ca nu am unde sa le ascund, cu toate ca am dita carena in fata.

Editat de pomo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la Chisinau acum 2 sapt, cu treaba. Am stat la Albita de mi-a iesit pe nas si pe gat. N-am cuvinte sa exprim nemultumirea. Nu stiu cum e in alte vami, dar Albita a fost horror, iar problemele au fost in vama romaneasca. Daca nu s-au mutat de pe un picior pe altul la fiecare masina, daca nu s-au scarpinat in poponeata, si-au baut cafele, au mai stat la o barfa, etc. Au procesat o masina la 20 min.

La moldoveni se plateste (la auto) o taxa de noxe, vreo 10 lei de-ai nostri, care nu se pot plati decat cash in lei de-ai nostri sau de-ai lor (sau eurodolari).

Pe bd. Stefan cel Mare din Chisinau, pe care sunt cam toate cladirile notabile, e interzis moto, daca va cazati in centru, aveti grija ca pe strada respectiva sa se poata ajunge cu moto. Prin cartiere n-am vazut asemenea interdictii.

Merita vazute Soroca si o zi de umblat in Chisinau. Mai e o pivnita de vinuri foarte mare, la care se face reclama, dar pe care n-am apucat sa o vad.

Daca va bate gandul sa mergeti la Odessa din Chisinau, moldovenii n-au probleme, dar am inteles ca masinile romanesti mai au probleme. Exista vama cu Transnistria.

Masa e cam 100 de lei de-ai lor, iar berea Chisinau vine in versiunile blonda, draft si aurie (foarte cool si foarte buna).

Au wifi moca in parcuri si la fiecare bancuta e triplu sa iti iei laptopul cu tine si sa butonezi in parc. De altfel serile, cate prize sunt, atatia oameni sunt pe bancuta, fiecare cu laptopul in brate. Si la 7 dimineata era lume la birourile in aer liber. Super tare. Orasul este fff curat si verde.

Drumurile in Chisinau sunt ca valurile Dunarii, dar in rest gropi nu sunt prea multe. Drumul spre Chisinau e super ok, dar merg ca nebunii oamenii acolo. Vitezele legale sunt 50 cu 80 si inteleg ca si la ei primii 10km in plus nu se taxeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yellow eu de doua ori am mers pe la Albita si am trecut ca prin branza, prin amandoua vami.

Un sfat: cei cu pasapoarte romanesti nu treceti in Transnistria. Mai bine sa evitati decat sa tratati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum avem urmatoarele date:

 

Traseul pe partea romaneasca va fi: Bucuresti - Albita = 370 km, asta inseamna ca la max. 13-14 intarm in Moldova

 

Viteza de croaziera in Moldova va fi 100, si sa reducem in Cristesti unde sunt radare.

 

In centrul Chisinaului nu e voie cu mobra, nu e o problema :).

 

Vineri la pranz o sa ajungem in Milestii Mici unde se afla cea mai mare crama din lume - sa ne facem provizii de vin.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Chiar asa, ce-i interesant de vazut in Moldova? Ma rog, in afara de benzina de contrabanda, tigari de contrabanda si femei de contrabanda :lol:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca te primesc cu ducati in Găgăuzia happy-big-smile-017.gif !? cu GS-ul sigur nu aveai probleme

 

Vineri dimineata pe 17 plecarea, trecem prin Gagauzia si mergem la Milestii Mici, dupa care cazare in Chisinau

Sambata pe 18 mergem la intrunirea moto de la Molovata (e la 70 km de Chisinau), iar seara ne intoarcem tot in chisinau, ramanem acolo sau mergem la Vaul lui Voda.

Duminica mergem spre Soroca de unde o luam spre casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

noi ne cunoastem din tura aia nebuna pe viscol si zapada,,,vezi poza, eu sunt al doilea, mai erau si svqobi si angi

mi-am schimbat mobra, deci viteza de mers nu mai este o problema acum

gagauzii astia sunt niste turci ( crestini), orientati catre rusi, care vroiau si ei independenta cu ceva vreme in urma

n-ai ce sa vezi in gagauzia, este saracie maxima, absolut nimic de vazut si drumuri f proaste

gagauzia este situata oarecum intre cahul si vulcanesti iar ca sa ajungi acolo nu este o problema de securitate, numai ca trebuie sa treci vama pe la reni in ucraina apoi in rep moldova,,,unde sunt gagauzii ,,,, sursa sigura (tata)

deci, vreau si eu in tura dar fara gagauzia ? se poate ? :lol: in rest milestii mici, intrunire moto etc, ce vrei tu !

vremea buna sa fie si mobrele parcate peste noapte intr-un loc sigur,,,gasim o pensiune care are si curte

daca accepti ajustarea asta , atunci traseul ar fi buc - focsani - barlad - husi - milestii mici - chisinau, aprox 460 km

unde este moldovata asta ?

post-45187-1283979316_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

noi ne cunoastem din tura aia nebuna pe viscol si zapada,,,vezi poza, eu sunt al doilea, mai erau si svqobi si angi

mi-am schimbat mobra, deci viteza de mers nu mai este o problema acum

gagauzii astia sunt niste turci ( crestini), orientati catre rusi, care vroiau si ei independenta cu ceva vreme in urma

n-ai ce sa vezi in gagauzia, este saracie maxima, absolut nimic de vazut si drumuri f proaste

gagauzia este situata oarecum intre cahul si vulcanesti iar ca sa ajungi acolo nu este o problema de securitate, numai ca trebuie sa treci vama pe la reni in ucraina apoi in rep moldova,,,unde sunt gagauzii ,,,, sursa sigura (tata)

deci, vreau si eu in tura dar fara gagauzia ? se poate ? :lol: in rest milestii mici, intrunire moto etc, ce vrei tu !

vremea buna sa fie si mobrele parcate peste noapte intr-un loc sigur,,,gasim o pensiune care are si curte

daca accepti ajustarea asta , atunci traseul ar fi buc - focsani - barlad - husi - milestii mici - chisinau, aprox 460 km

unde este moldovata asta ?

 

OK, de ce nu. Intalnirea are loc in Molovata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa mergem si la manastirea si pesterile de la orheiul vechi, foarte aproape de moldovata,,,

nu am gasit nimic referitor la intrunirea moto de la moldovata,,,ai vreun link ?

plecarea la 05 00 de la benzinaria agip, intersectia fundeni cu colentina este ok ?

post-45187-1284324633_thumb.jpg

post-45187-1284324656_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in WE asta la Chisinau, sper sa nu imi sara criticii in cap, dar la mine scopul a fost sa ajung acasa, nu sa admir drumul (pe care il stiu pederost, de la nenumaratele calatorii cu masina), asa ca am mers repejor. am mers pe Buc-Focsani-Barlad-Husi-Leuseni-Chisinau

1. 6:20 - am iesit din camin, am incalzit motorul, mi-am pus echipamentul, am prins rucsacul

2. 6:38 - plecat din regie

3. 7:00 - alimentat la petromul din Voluntari

4. 8:40 - alimentat la lukoilul din Focsani, spalat viziera, anuntat pe cei dragi unde ma aflu (a fost primul drum lung si isi faceau griji)

5. 8:55 - plecat din focsani

6. 10:40 - ajuns in vama RO

7. 10:55 - plecat din vama MD, (am schimbat si bani acolo), alimentat la petromul de indata de dupa vama

8. 12:00 - Am ajuns la Chisinau :lol:

 

Drumul a fost ok, mai putin Barladul si imprejurimile (si soferii de acolo sunt mai deosebiti, sa aveti grija)

In Chisinau dumulrile sunt execrabile (am Hornet, daca stateam in Chisinau, imi luam TransAlp...)

...

Am inteles ca nu e nici o problema sa daca trec si prin Găgăuzia, stie careva ceva mai multe detalii?

Nu este nici o problema prin gagauzia, sunt pasnici, chiar daca mai mult de jumate nu cunosc romana, te intelegi cu ei si pe degete.

Evitati, insa Transnistria, ca alora le ies bubitze pe poponeata, numai cand aud cuvantul "roman", e o rezervatie sovietica acolo...

 

Chiar asa, ce-i interesant de vazut in Moldova? Ma rog, in afara de benzina de contrabanda, tigari de contrabanda si femei de contrabanda :hurt:

tin sa te dezamagsc benzina este aproape la fel de scumpa ca in romania, pe 100 de roni, iei 350 MDL cu care poti sa cumperi 24,73litri de benzina euro 95 (14,15 lei/litru), care este la fel de calitativa ca in Romania (recomand Tirex, Petrom si Lukoil, in ordinea asta )

Tigarile sunt intr-adevar mai ieftine (dar cunoscatorii sustin ca sunt si un pic mai proaste). Iar bautura este chiar ieftina si buna, v-as recomanda ce sa beti in primul si in al doilea rand, dar ar trebui sa stati cam o saptamana pentru asta, oricum, la capitolul bere cea mai buna este "Baltika" (o bere ruseasca la calitate comparabila su Stella Artois), la vodka oricare care costa mai mult de 40MDL/0,5litri (aprox 11 roni, si e comparabila cu vodka de 35-40 de lei din RO), coniacuri sa fie de minimum 5 ani (80-90 mdl /0,5L), sampanie de la cricova, iar vinurile sa fie peste 20mdl/0,7litri, si ce mai gasiti pe acolo:P

 

... iar seara ne intoarcem tot in chisinau, ramanem acolo sau mergem la Vaul lui Voda.

Duminica mergem spre Soroca de unde o luam spre casa.

Si eu va recomand sa mergeti la Vadul-lui-Voda, au preturi ok (ar trebui sa fie in jur de 15-20$ o "casuta" de 2 persoane, pe noapte. asta orientativ, sunt si mai ieftine, sunt si mai scumpe. De vazut, in afara de Nistru, nu prea aveti ce vedea acolo, dar e unica statiune turistica si atmosfera e relaxanta.

 

ar trebui sa mergem si la manastirea si pesterile de la orheiul vechi, foarte aproape de moldovata,,,

nu am gasit nimic referitor la intrunirea moto de la moldovata,,,ai vreun link ?

plecarea la 05 00 de la benzinaria agip, intersectia fundeni cu colentina este ok ?

Neaparat sa mergeti acolo, e un loc care chiar merita vizitat.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...