Sari la conținut

Accident mortal Bacau - Valea Budului - 31.07.2010


CIUP
 Share

Postări Recomandate

Te uiti in oglinda,te asiguri,vezi ca nu vine nimic si pana te mai uiti o data repede in fata si dai sa virezi te trezesti cu motoru peste tine ca vine cu 150-200 km/h.Ce sa-i mai faci????

Oricum inca o data R.I.P!!!!

 

Pfuuu..1. da-mi voie sa nu cred, ca e vreunul dintre noi (cuvant urat), sa mearga cu 150-200 km/h, pe un drum cu o banda pe sens, care observa in fata lui, un grup de masini in coloana stationare fiind, dintre care prima semnalizand stanga, iar el sa nu incetinseasca. 

 

 

2. 150/200+km/h..nu-s viteze obisnuite, sa le vezi frecvent si sa fii capabil sa aproximezi aproape de adevar

 

3. Si fara vitezele astea, poti sa te faci muci, cand il iei pe unu-n bot. E la fel cum te-ai lovi de un zid, cu bicicleta de x ori mai puternic.

 

Degeaba te uiti in oglinda o data/ de 2 ori, daca nu te uiti eficient. Aia nu-i asigurare. Dar poate-l ai in unghiul mort si nu-l observi ( reglaj gresit al oglinzii/ pozitia vehicolului..etc). Legea cere nu numai sa semnalizezi, ci sa te asiguri din fata si din spate ca poti executa manevra in siguranta.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

aberatii pure. sint zeci de situatii zilnic in care un conservar nu are cum sa se asigure bullet proof mai ales cand iese de pe o laterala pe un bulevard plin de masini parcate pe margine.

nu au cum sa ne vada ma geniilor. zilnic patesc eo treaba asta ies cu botu mai mult de 1m si nici asa nu vad tot. daca vine un slapar imbecil cum ar fi MS xx FLY care si-o cauta demult cu lumanarea e clar ca odata va fi ca niciodata pt el si alti meseriasi ca el. un alt exemplu elocvent si mai debusolant (cj10xul) transalpist cu fata de om serios dar comportment de slapar in trafic. nu mai vorbesc de scuteristi. efectiv ma apuca groaza cand vad prestatiile a lor nostri prin trafic. cu mana pe inima va zic, la cum mere hoarda pe motoare se moare prea rar pe la noi. e jale cu J.

Editat de localghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aberatii pure. sint zeci de situatii zilnic in care un conservar nu are cum sa se asigure bullet proof mai ales cand iese de pe o laterala pe un bulevard plin de masini parcate pe margine.

nu au cum sa ne vada ma geniilor. zilnic patesc eo treaba asta ies cu botu mai mult de 1m si nici asa nu vad tot. daca vine un slapar imbecil cum ar fi MS xx FLY care si-o cauta demult cu lumanarea e clar ca odata va fi ca niciodata pt el si alti meseriasi ca el. un alt exemplu elocvent si mai debusolant (cj10xul) transalpist cu fata de om serios dar comportment de slapar in trafic. nu mai vorbesc de scuteristi. efectiv ma apuca groaza cand vad prestatiile a lor nostri prin trafic. cu mana pe inima va zic, la cum mere hoarda pe motoare se moare prea rar pe la noi. e jale cu J.

 

 

depinde f mult in cat timp iesiti metrul ala cu botu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu cum se face.

Din punct de vedere legal tu observ ca nu stii.

Nu am obligatia sa ma asigur pt. unu care nu respecta regulile de circulatie si ma depaseste prin stinga cind era obligat sa ma depaseasca prin dreapta.

 

 

Esti un pic departe de realitate si de lege!! Imi pare rau ca suna asa dur.

Tu daca intri pe un drum cu sens unic si il busesti pe unul de pe contrasens (drumul cu sens unic este cel cu prioritate) esti vinovat! Cel care a circulat pe contrasens primeste eventual amenda, dar pagubele le suporti! Legea spune clar ca la intrarea pe drumul cu prioritate te asiguri indiferent de directie (de fapt spune ca te asiguri ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule carora ar trebui sa le acorzi prioritate).

 

Asadar aia cu "nu am obligatia sa ma asigur" ... e prost formulata!

 

cat priveste patania Merz-ului, eu am vazut sute de cazuri in care cei ce fac dreapta in curti se asigura DOAR DIN FATA!! In oglinzi NU se uita! Nu inseamna ca e si cazul asta, dar e una din premise si poate fi cercetata, desi nu stie nimeni in ce oglinzi s-a uitat omul din masina!

Mesaj completat

Salvarea cand vine face Nino Nino, o auzi de la 1km, nu e nevoie sa o mai si vezi.. si-atunci iti iei troaca si te tragi pe dreapta nu mai stai sa faci stangi cu semnalizare sau ba.

 

Si aici e un pic de discutat. Intr-un oras unde o salvare poate fi pe drumul tau sau pe drumul lateral, nu poti sa te dai deoparte doar ca ai auzit ceva! Gandeste-te ca ai putea fi intr-o intersectie...ce faci? opresti toata intersectia ca ai auzit tu nino-nino?! Cred ca mai degraba reduci viteza si casti ochii mari pentru a "culege" cat mai multe informatii! Si daca intr-adevar e pe sensul tau sau se intersecteaza cu sensul tau, atunci da: acorzi prioritate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

postez si eu aici, fara suparare, sunt motociclist si la ce intampin de fiecare data cand ies in trafic ma gandesc daca pasiunea asta merita traita la noi in tara la modul in care se circula...nu intru in detalii ce evenimente intampin. Ideea este sa avem grija de noi tot timpul, sa incercam sa ne limitam impulsul de a accelera poate prea mult in unele cazuri, sa incercam sa mergem chiar mai incet decat o facem cu masina (cei care au masina stiu) pentru ca pe un motor suntem mult mai expusi si mai ales sa lasam bravura pentru ca o data de doua ori de trei ori sau chiar de zece ori posibil sa scapi dar vine si ziua in care un nene face o manevra gresita si...

 

 

Aveti grija de voi cum va stapaniti impulsul de a accelera si nu uitati nici un moment faptul ca suntem in Romania unde unde lumea e stresata, needucata, unde nu avem autostrazi, unde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aberatii pure. sint zeci de situatii zilnic in care un conservar nu are cum sa se asigure bullet proof mai ales cand iese de pe o laterala pe un bulevard plin de masini parcate pe margine.

sunt devastat de reply-ul asta. Tu esti ca aia din CT cu matizul si Tabul. Adica, "frate, era o situatie d'aia de stiu eu, ca nu te poti asigura bulet proof". Daca aplici metoda corecta a lui Betzigash, ai mari sanse sa nu patesti nimic. Daca iesi ca un cocos, 1 m, direct si neprogresiv atunci intra unul in tine. Ori iesi progresiv, incet astfel incat sa-i dai sanse celui care circula pe drumul prioritar sa te vada, sa claxoneze, sa incetineasca sau sa opreasca, ori intri zmeu si te faci muci.  Asta asa ca raspuns la "aberatiile" pe care le-ai scris tu. Eu vorbeam de aia care nu stiu sa se asigure nici cand au vizibilitate perfecta. Exact ca in cazul accidentului de fata : semnalizeaza, opreste, aia din spate opresc in spatele lui, asteapta sa se elibereze sensul opus, apoi stanga, socotind ca este imposibil ca cineva sa vina din spate. Cred c-avea vizibilitate, daca atunci cand s-a pus in miscare de pe loc pt viraj, casca un ochi in oglinda. Aaa, c-au gresit amandoi, e partea a doua..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pi clar ca nu ies brusc ca imi cunosc confratii pe doo roti si apucaturile lor faine, dar de iesit nu ai cum sa nu iesi ca si iesit cu 1 metru tot nu vezi suficient sa te poti asigura temeinic.

ideea era ca din cate vad eu zilnic motorenii circula ca bezmeticii avand impresia ca sint miezu traficului si lor li se cuvine toata atentia.

oricum pt unu care merge cu 80-100 pe un bulevard de asta nu prea conteaza cat de brusc iese dorelu de pe laterala, evenimentu nefericit se cam produce.

 

 

Mesaj completat

raman la parerea ca la cat de bezmetic se mere pe doo roti stam slab la capitolu donari de organe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salvarea cand vine face Nino Nino, o auzi de la 1km, nu e nevoie sa o mai si vezi.. si-atunci iti iei troaca si te tragi pe dreapta nu mai stai sa faci stangi cu semnalizare sau ba.

A depasi prin stanga pe cineva care urmeaza si semnalizeaza sa faca stanga este ca si cum ai trece pe rosu, face parte din regulile care NU se incalca. Trebuie sa fii nesanatos la cap sa faci asta odata ce ai vazut pe cineva incadrat la stanga..

Baiatul din cazul de fata nu a vazut semnalizarea stanga din cauza coloanei... dar tocmai de aia nu e permisa depasirea coloanei... :)

 

Tsunami, tu scrii in engleza si apoi traduci in romaneste cu google translator? Sau nu platesti atentie cand scrii? :crack:

 

nino nino nu face tot timpul. apoi la 100 la ora degeaba face nino nino ca nu auzi. mai asculti si o manea si gata.

 

referitor la engleza asa e, cateodata imi vin expresii in engleza in cap si le scriu in romaneste

 

daca legea este asa cum a pus-o sss, parerea mea e ca aici avem o lacuna pe care o s-o semnalez.

faptul ca tu pui semnalul si apoi faci stanga cant te taie capul fara sa mai verifici oglinda si unghiul mort e o sursa de accidente.

 

acum repet si pentru tine si pentru retstul ca voua va place sa vedeti viata in alb/negru.

da motociclistul este vinovat, dar masina putea evita coliziunea daca soferul era atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca legea este asa cum a pus-o sss, parerea mea e ca aici avem o lacuna pe care o s-o semnalez.

faptul ca tu pui semnalul si apoi faci stanga cant te taie capul fara sa mai verifici oglinda si unghiul mort e o sursa de accidente.

 

acum repet si pentru tine si pentru retstul ca voua va place sa vedeti viata in alb/negru.

da motociclistul este vinovat, dar masina putea evita coliziunea daca soferul era atent.

 

 

Nu e vorba de alb negru man..

Eu personal ma asigur mereu in oglinda cand fac stanga.. si m-am invatat asa pentru ca aici unde locuiesc e oras cu tramvaie si de multe ori fac stanga peste linia de tramvai.. .m-am obisnuit asa si fac asa mereu.

 

Manevra corect se face asigurandu-te din fata daca iti vine cineva si dandu-te cat mai spre centrul drumului.. si incepand semnalizarea din timp.. cand ai ajuns in dreptul locului unde trebuie sa faci stanga si tot ai vehicule care vin pe contraens te opresti si astepti sa ai liber. Ei, in momentul asta il vezi pe cel din spatele tau oprit , il vezi in oglinda retrovizoare.. stii ca ceilalti din spate sunt opriti si ei... automat faci stanga.. nici nu te mai gandesti ca vine gigi cu vitezana depasind tot.

 

Chiar daca sa zicem ca mai arunci un ultim ochi in oglinda inainte de a face stanga, daca cel care vine are viteza sau e in unghiul mort.. e tot degeaba. E ca si cum la o intersectie unde ai verde te opresti sa te uiti stanga dreapta..

 

 

 

Mesaj completat

Dar noi vorbim de respectat legea rutiera si conduita preventiva in Romania.. mie mi se pare ca cele doua chestiuni nu se potrivesc deloc in tara asta.

Am mers de Paste acasa cu masina si de la ARAD la Galati - pe diagonala ... am vazut 3 masini rasturnate si 2-3 morti.

Pe drumul ARAD - DEVA e o zona superba cu curbe unde tirurile merg cu 80-90-100 si unde locurile unde poti depasi in siguranta un tir le numeri pe degete.

Acolo si la dus si la intors am vazut zmei cu autoturisme care depasesc in zone cu vizibilitate 0, zero barat, nada! Deci oamenii aia depasesc efectiv la GHICI, fara nici o certitudine, e ceva pe contrasens dupa curba? Nu stiu, dar eu depasesc poate nu e si scap..

Tu vrei sa vorbesti de conduita preventiva si de ce nu s-a uitat omu ala in oglinda cand a facut stanga intr-o tara unde o gramada de soferi fac depasiri LA GHICI ???

Hai sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...