Sari la conținut

Solutie....


studentu'
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca nu e pusa bine discutia aici.. dar cred ca aici este in ochii tuturor...

 

Eu propun urmatorul lucru:

 

Creerea unui sindicat al motociclistilor.... un sindicat afiliat la forurile internationale.. recunoscut mondial, astfel incat sa fim auziti peste tot.. intrr-u cat daca ne adresam guvernului din interiorul tarii acesta nuu va risica un deget.. in schimb daca UE bate la usa cu plangerea se mai face cateceva.. deci.... cred ca ar trebui sa ne organizam, sa ne unim..... intr-o institutie nationala la care sa adere toti, sau macar 90 % din motocilistii Romaniei... (la care s-ar putea adauga si cei care nu poseda motoare... intr-u cat sunt destui)... si sa devenim o putere.... ganditi-va ca cea mai tare putere mondiala este mass-media.... de care si noi am putea sa profitam..... imi cer scuze de exprimare dar prefer sa ziic lucrurilor pe de-a drptul fara sa ma ascund dupa deget... si practic sa putem sa crestem siguranta pe sosele atat a motocilistilor cat si a tuturor participantilor la trafic....

 

Intrt-u cat am un dictionar mobil in materie de legislatie a statului nostru.. "mama"... voi vedea care sunt mijolacele legale si ce trebuie facut pentrtu infiiintarea acestui sindicat.. sau ce va fi el.. in caz ca se va numi astfel....

 

Sunteti de acord cu propunerea mea?

 

Daca da... trebuie sa va ganditi ca voi avea nevoie de ajutor.. din partea voastra... caci asa ceva nbu se poate face de unul singur...

 

PS: Daca stiti cum este sindicatul nemernicilor de TAXimetristi inseamna ca intelegeti unde bat.. aduceti-va aminte ca ei au putut sa intoarca anumite legi legate de amenzi si altele.... Eu nu doresc decat un sindicat mai pternic care sa se poata face auzit din SUA pana in Orientul mijlociu si din Norvegia pana in Australia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea este f buna .. insa nu stiu daca va fi punct ochit, punct lovit ..adica sper sa se infiinteze pan' la urma un sindicat al motociclistilor .. cum as putea ajuta oare ? (sunt student al univ. tehnice cluj-napoca )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am nimerit pe forum la cenaclul flacara? :(

tie-ti arde chef de glume ??? cred ca ar fi timpul sa reflectam serios la situatia motocilcistilor din romania !!! (in ochii conducatorilor auto nu suntem decat niste obiecte mobile care incurca circulatia ..sa fie oare asa? eu nu cred !)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sindicatele apara interesele angajatilor dintr-o anumita ramura economica. cati dintre voi isi castiga existenta din conducerea motocicletei?

 

daca ati vrut sa ziceti "uniune", "asociatie", ea exista deja, se numeste UCMR si asteptam sa vedem daca si ce va face in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea este f buna  .. insa nu stiu daca va fi punct ochit, punct lovit ..adica sper sa se infiinteze pan' la urma un sindicat al motociclistilor  ..  cum as putea ajuta oare ? (sunt student al univ. tehnice cluj-napoca )

deci..ai spus ...."motociclistilor "...de ce vor sa infiinteze un sindicat al motociclistilor , cei care nici macar nu au moto sau permis pt moto ?

esti pasionat....stai de vorba cu "motociclisti"...dar pana la o chestie gen sindicat....tre sa ai macar permis...parerea mea......nu cred ca asociatia vanatorilor si pescarilor a fost creata...sau are membri oameni care nu au legatura directa cu treaba vanatoarea sau pescuitul ...as doar pt ca ai niste prieteni in domeniu ...si ti-ar place sa practici si tu "sportul" lor

 

 

nu aruncati cu pietre in mine..dar unii de pe site-ul asta nu au ..sau au trecut in profil ca "ar dori" sa aiba moto

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. ok am gresti titulatura.... imi cer scuze... uniune sau asociatie este intradevar corect spus.... Bun inteleg ca exista deja.. dar cu se ocupa.... caci din cate vad... nu face nimic.... poate ca gresesc.. daca da... va rog sa ma corectati exact cum ati facut mai sus... nu ma supar.. gresesc => platesc, ma conformez...

 

Cat despre treaba cu carnetul.. cam intr-o luna va exista.. iar despre motor.. in cel mai scurt timp posibil dupa ce voi avea carnetul....

 

cat despre treab cu ce cauta in asociatie ceci care inca nu au motor sau carnet... va rog sa ma lasati sa protestez.... va dau un exemplu... in cadrul Aeroclubului Romaniei nu tori angajatii sunt personal navigant.. unii chiar nici nu au zburat... deci va rog sa va mai ganditi... am dat un exemplu dar lista poate continua.... aici este vorba de voluntariat.... de dorinta de a ajuta, de dorinta de a crea o societate cat mai aproape de ideal... caci oamenii cu capul pe umeri doresc o societate ideala... nu una in chaos....

 

va rog sa va mai ganditi....

 

PS: cat de asociatia existenta.. daca nu se ocupa cu ce ar trebui la ce mai exista... nimic nu este vesnic... creeam alta. in care sa ne ocupam de ceea ce trebui sa facem... am si eu o intrebare.. este recunoscuta mondial? Are intruniri la nivel macar european daca nu mondial cu alte organizatii omoloage?... ca daca nu.. eu nun inteleg ce face....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci..ai spus ...."motociclistilor "...de ce vor sa infiinteze un sindicat al motociclistilor , cei care nici macar nu au moto sau permis pt moto ?

esti pasionat....stai de vorba cu "motociclisti"...dar pana la o chestie gen sindicat....tre sa ai macar permis...parerea mea......nu cred ca  asociatia vanatorilor si pescarilor a fost creata...sau are membri oameni care nu au legatura directa cu treaba vanatoarea sau pescuitul  ...as doar pt ca ai niste prieteni in domeniu ...si ti-ar place sa practici si tu "sportul" lor

 

 

nu aruncati cu pietre in mine..dar unii de pe site-ul asta nu au ..sau au trecut in profil ca "ar dori" sa aiba moto

parerea mea

 

MDA VAD CA NU E BINE SA TE AMESTECI .. CHIAR DACA AI DOAR INTENTII BUNE !!! SI PE BUNE ACUM CAND AM ZIS CU CE POT AJUTA NU AM FACUT REFERIRE LA POSTUL DE PRESEDINTE AL SINDICATULUI .. ASOCIATIEI SAU UNIUNII ..SAU CE O FII EA !!! .. post pe care m-am gandit sa ti-l las tie ca altfel te oftici !!! :)

 

.. nu am crezut ca cineva se va gasi "iritat" de cele cateva randuri pe care le-am scris !!! Chestia asta mi-a adus aminte de ceva f. importat " si motocilistii sunt oameni "

Eu cred ca mai presus de toate (ex:daca ai sau nu moto .. daca ai sau nu cat A), este sufletul de motociclist, restul sunt doar obstacole ce vor fi mai devreme sau mai tarziu depasite !

(moto+permis in max 3 saptamani ..permisul nu se poate mai repede ! ata ete )

 

MOR DE CURIOZITATE SA TE VAD LA CRAVATA !!!!! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi, mă rog, ce ai dori să "combată" forma noastră de organizare...sindicat, comiţie, asociaţiune non-profit, club, cum vrei tu îi spunem.....

De regulă atunci când vrei să creezi o formă de asociere, conform vorbei că "unde-s doi puterea creşte", te bate şi un gând de statut....ce mai tura vura...cam ce ai vrea să facă dumneaiei, asociaţiunea....să dea chiept cu toţi ceilalti mocofani neasociaţi?

Întreb şi eu, să mă aflu în cunoştiiiiiinţă de cauză înainte de a adera trup, suflet şi cotizaţie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

nu sunt ofticos din fire..dar vorba domnului nflt....."cam ce ai vrea să facă dumneaiei, asociaţiunea....să dea chiept cu toţi ceilalti mocofani neasociaţi?

".......

zau ca discutzia asta mi se pare o discutie la coltul liceului....ceva de genul...unul ia bataie de la niste golani si vrea sa isi faca o "asociatzie"...in care sa atraga alti golani mai mari...ca sa se stie el in siguranta

exista pe undeva in lume vreo asemenea organizatie moto..de genul celei dorite de voi?

....iar daca parerea mea vi sa parut mai "acida"....ata ete...parerile sunt pro si/sau contra

 

 

apropo...cum o fi sufletul de motociclist....ca eu am intalnit tot felul de motociclisti.....dar diferitzi total la suflet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa uitam ce s-a povestit aici .. OK ? "unde dai si unde crapa"

 

 

Daca exista .. e f. bine ... si sa dea domnu' sa nu existe degeaba ..sa faca ce va pt "VOI MOTOCICLISTII " ( ca eu inca nu-s de-acasii );

 

 

am uitat ca traiesc in romania ..scuzati-ma domnilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in primul rand nu poti sa faci sindicat ..:(

 

o asociatie non profit se face relativ usor.. (16 mil)

 

unicul scop al asociatiei este sa imbogateasca administratorul... ca altfel nu s-ar pune nimeni administrator.

 

daca este cineva interesat sa o faca, eu il pot ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :) :)

Mda... pai... nu pot spune ca am fost iritat dar... mi s-a parut anormala interventia.. in fine sa trecem peste ea.... faza cu presedintele.... sincer nu cred ca as putea sa tin friele unei asemenea asociatii... (cel putin de unul singur) [ nu vrea sa ma judecati gresit.. nu am inceput aceasta dicutie pentru a prinde un post caldut intr-o asociatie] [cat despre faza cu cravata sa sti ca-mi sta destul de bine...; zis de altii care m-au cunoscut] Cat de ce sa faca.. cred ca este evident ca o faceem peuntru drepturile motocilistilor... ca de indatoriri suntem toti satui... :)

Si daca stau bine sa ma gandeesc.. vor fi foarte multi motocilisti care vor adera la aceasta asociatie... cera daca va ajunge sa existe.. va fi cu acte in regula... caci ea va fi pentru ei.. si nu pentru a umfla burtile persoanelor de la conduceerea ei.. atentie bu burta mare nu poti pilota o sprtiva.. :( deci.. atat timp cat unii lucreazaz pentru tine... de ce sa nu te asociezi... eu cred ca e cea mai buna logica....

Poate ca la inceput vor fi majoritatea suspiciosi si nu vor intra.. dar cand vor vededa ca asotiatia se va implica... si se va auzi in mass-media.. atunci poate de vor trezi si vor venii...

 

Eu vreau sa creez o organizatie care sa aiba grija de drepturile si siguranta motocilistilor.... si daca isi va permite.. sa se mai ocupe si de treburile frumoase.. cum ar fi organizari de turnee.. competitii sportive si prezentari... practic.. o organizatie care sa se ocupe de motocilisti si "caii naravasi" de sub ei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura vura, vrum vrum poc....

O chestie - UCMR sa scoata acolo niste legitimatzii, ecusoane, macar niste schitze de formulare, ceva. Si pe care il apuca cheful de dus in audientza la Seful Politziei sau la vreun birou in care trebe sa intri cu cravata, sa aiba omu ce scoate din buzunar pe langa buletin, asa, de pretext. Totusi, cred ca te vei izbi de privirea tampa a oficialului, care nu va intelege schema asta, pentru ca nu prea implica spaga....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura vura, vrum vrum poc....

O chestie - UCMR sa scoata acolo niste legitimatzii, ecusoane, macar niste schitze de formulare, ceva. Si pe care il apuca cheful de dus in audientza la Seful Politziei sau la vreun birou in care trebe sa intri cu cravata, sa aiba omu ce scoate din buzunar pe langa buletin, asa, de pretext. Totusi, cred ca te vei izbi de privirea tampa a oficialului, care nu va intelege schema asta, pentru ca nu prea implica spaga....

HAM-HAM... UCMR sa capete intai forma juridica... :-)

 

ce-a facut "Silver Pistons" in Ploieshti arata ca se poate shi nu vad de ce nu ne-am pune mintea la contributzie...

 

@ HolleEngel - poate ca tre'a sa incepi cu obiectivele... era mai ushor de aprofundat ulterior :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu sint de acord cu Zahei! din pacate ce s-a facut la Ploiesti nu a facut clubul ci a facut un motociclist si in general atunci cind vrei sa organizezi si sa afiliezi si sa incepi sa acorzi mai multa importantza organizatiilor decit indivizilor incepe sa nu mai fie bine

Noua ne place libertatea si o vrem respectata si traita! Cluburile si celelalte forme de organizatzie sint pe planul doi ca importantza pe linga un motociclist! zic eu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ci a facut un motociclist

... .adik TU ! ...

 

... ma rog, gestul a fost foarte frumos, ... ca te-ai implicat... da' sa fim seriosi, felul cum ai pus problema (duminica la sedinta) ca "EU" am facut-o, "si voi toti ar trebui sa imi dati cate o bere cand treceti pe bulevard 1" nu iti aduce nici o aclamatie ... gandeste-te ca ""Clubul"" din care te pretinzi ca faci parte se lupta de un an si ceva sa faca asta, si nu ca sa primeasca laurii ci ca sa ne fie bine noua motociclistilor, mai bine ... de mai bine de un an ne rugam de oricine ar fi putut sa ne-ajute in problema asta si nimeni n-a facut-o ci stateau toti la cate o bere ...

... asa ca, chiar daca tu ai obtinut laurii, victoria nu e adresata "cuiva", ci noua - "Silver Pistons MC"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh. asta e.... cearta placuta... :( :) :) :) ....

 

Referitor la subiectul pe care l-am deschis........... singur nu ma pot lupta.. cand voi avea sprijinunl vostru.... vom deemara treaba.. pana atunci sa ne vedeem pe sosele..... intregi. nevatamati... si mai nebuni.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...