Sari la conținut

ajutoor , am ramas fara ambreiaj la honditza mea


Postări Recomandate

salut, am si eu o intrebare poate stie careva: am ramas fara pistonul de jos de la ambreiajul hidraulic( slave cylinder ,cel care actioneaza tija ). am o honda shadow vt700c din '85 , nu gasesc piesa pe nicaieri si vroiam sa stiu daca se potriveste alta piesa de la alt motor, sau unde pot gasi piesa. multumesc anticipat pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca modelul a fost fabricat doar pentru US...

Daca nici aici nu au microfise pentru modelul asta...

http://www.bike-parts.fr/moto-honda-identi...700CF-2250.html

nu stiu unde ai putea sa gasesti..

Incearca varianta cu "request quote".. dar trebuie sa stii exact cum se numeste piesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cauta pe net/ebay dupa slave cylinder repair kit ^_^

 

Ma gandesc ca ai putea gasi doar pistonasul cu rulment sau ce mai are el acolo + garnitura :D Cilindru in sine poate nu e mancat, desi dupa 25 de ani de actionare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.cmsnl.com/products/cylinder-assy-sl_22860mr6670/

 

 

 

nu are importanta ca-i pt modelul VT 800, piesa se potriveste

 

http://www.cmsnl.com/search.php?model_id=1...sPage=4#results

 

si primele trei piese,

Mesaj completat

salut, am si eu o intrebare poate stie careva: am ramas fara pistonul de jos de la ambreiajul hidraulic( slave cylinder ,cel care actioneaza tija ). am o honda shadow vt700c din '85 , nu gasesc piesa pe nicaieri si vroiam sa stiu daca se potriveste alta piesa de la alt motor, sau unde pot gasi piesa. multumesc anticipat pentru ajutor

 

 

Daca dai mai multe detalii despre modul cum se manifesta problema si e ce cred eu, se poate rezolva fara sa -ti comanzi piesa (piesele).

 

Pistonasul de jos impinge o tija metalica ce are capetele rotunjite.Tija metelica are in jur de 20 cm lungime, s-ar putea sa fie un pic tocita la capatul unde este impinsa de piston, in acest caz, ar trebui sa-i dai un aft de sudura cu grosimea de 1-2 mm. Daca aftul de sudura e prea gros si simti ca nu mai cupleaza sau decupleaza ambreajul, poti sa polizezi cate putin din el.

Pistonul din sistemul de actionare hidraulica nu se defecteaza atat de usor.Eu cred ca asta-i problema ta,dar sa vedem.

Editat de catas_him
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pentru ajutor. chiar nu gaseam piesa si nu stiam unde sa ma uit. eu am mai vorbit in stanga si in dreapata... am cautat si pe ebay dar nu gasisem decat pt alte modele. e foarte posibil s-o comand. singura problema tehnica pe care o aveam era ca nu mai aveam piesa. mi-a demontat un prieten ambreiajul si .... l am pierdut. Va multumesc inca odata pentru ajutor. \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ancearca si aici : zsf-motorrad.de , trebuie sa bagi seria de sasiu in casuta . Uzura la tija se mai pate pacali si prin schimbarea grosimii garniturii unde se aseaza pistonasul ( cilindrul receptor ) pe bloc . La unele modele exista si o bila in capatul tijei , si cum zicea cineva mai sus se potriveste si de la alte modele de honda cu actionare hidraulica chiar si la modelele dupa 90 . Ancearca de la modelele vf sau vt din anii 85-90 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...