Sari la conținut

Noua Legislatie


bogdan_mutu
 Share

Postări Recomandate

Unde e baiat' ala de zicea ca am eu ceva cu gopop si ca sunt troll ???

 

Iote-ma-s!!! Am venit TROLULE! Ce ai cu Gopop? :crack: Acuma vad ca e o alianta! Cat i-ai platit? :what: :what:

 

te cauta sa-ti scoata calculatorul din priza :crack:

 

Ai spioni de ai aflat asa repede? hmmm... nu prea-mi plac mie sri-stii... :what:

 

Acuma serios, legat de GoPop... Ce aveti mai fratilor cu ei? Daca luam in considerare First Bike sau Trabantelul (parca asa era), cred ca ar fi mai bine unul de la GoPop... Ca nu se compara cu Piaggio sau Vespa, asta e partea a doua...

Si cu legislatia are dreptate... Nu se inmatriculeaza, ci se inscriu la primarie... Io totusi as recomanda inmatricularea pt RCA sau Casco chiar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Atat RCA cat si CASCo s epot face chiar daca scuterul nu este NICI inmatriculat si NICI inregistrat, daramite daca este inregistrat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat RCA cat si CASCo s epot face chiar daca scuterul nu este NICI inmatriculat si NICI inregistrat, daramite daca este inregistrat!

Dar ce asigurator asigura scutere? Ca inca n-am vazut nici o reclama. :crack: Si cam cat ii casco-ul pentru un scuter de 49cm3 de o singura persoana daca valoarea scuterului este cam 4500-5000 de ron? nu stie nimeni?

Editat de zambiee99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asigurare(de la omniasig) pe scuter timp de o luna ca abia l-am luat cu acte in regula si tipul de la care l-am luat avea asigurare pe 6 luni asa ca se face sigurare ca nu se stie ce mertzan zgarii.

 

Iar in legatura cu Gopop eu mai bine as merge pe jos decat cu (cuv urat) ..... . Si nu mai incerca sa ne prostesti pt ca eu acum mi-am luat scuter second firma Piaggio (Gilera Runner 50 cc) ,am dat o caruta de bani(dar merita fiecare leut) dar decat sa imi iau Gopop mai bine raman la bicicleta sau pe jos.

Editat de amirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Printr0un broker de asigurari, valoarea CASCO este de circa 7% pe an, fara fransiza, la un scuter nou.

2. Felcitari amirc pt alegera facuta, sint sigur ca este cea mai potrivita pt tine. Sa mergi mult si bine cu el si sa nu ai nevoie de reparatii! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UITATI NOUL COD RUTIER !!! uitativa java script:emoticon(':crack:', 'smid_33')

:crack: O SA POT SA MERG CU SCUTERU FARA CARNET !!! !

 

 

oare asta-i ??? de ce este trecut jos data de 8 martie ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Art. 16 - (21) moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

 

"Art. 64. - (1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani.

 

 

Deci in concluzie va fi ca si pana acum.Este scris 8 Martie deoarece atunci a fost scris sau nu stiu nici eu de ce.Insa scrie ca va intra in vigoare dupa 6 luni,adica pe 8 septembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Art. 16 - (21) moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

 

"Art. 64. - (1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani.

Deci in concluzie va fi ca si pana acum.Este scris 8 Martie deoarece atunci a fost scris sau nu stiu nici eu de ce.Insa scrie ca va intra in vigoare dupa 6 luni,adica pe 8 septembrie.

Nu va fi.

Acum trebuie inmatriculat sau inregistrat la primarie,deci cei cu acte de Italia sa isi ia adio de la scuter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va fi.

Acum trebuie inmatriculat sau inregistrat la primarie,deci cei cu acte de Italia sa isi ia adio de la scuter.

 

completare: cei cu acte italia care nu pot justifica ca scuteru' nu-i furat.

 

de ex: eu nu am carte de identitate sau altceva, decat factura cu care a fost cumparat, si un act de la notariat prin care sunt imputernicit sa fac ce vreau cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spui tu? si DVI-ul unde e (Declaratia Vamala de Import care atesta ca l-ai introdus legal in tara)?

Si omologarea Individuala? Si ITPul?

Daca le ai pe toate, JOS PALARIA! Daca nu, i-ati repede un GoPOP! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi nu stiu... eu am intrebat pe un politist deasta pe strada... un agent de circulatie. si i-am aratat ce acte am si mi-a spus ca cu alea imi poate face cartea de identitate (sa o declar pierduta in prealabil), dupaia ma duc cu el la RAR, si dupaia il pot inmatricula fara probleme... nu mi-a spus nimic despre vama...

 

ps. Nu o sa imi iau un GoPop :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu, i-ati repede un GoPOP! :hug:

 

off topic:

 

Pentru prima oara cand spui cea mai tare gluma(faza,chestie,gogoasa). E de apreciat :ok:

 

on topic:

 

Poate cineva sa faca un rezumat in ce scrie acolo :P . Pe mine m-ar interesa daca il inscrii la primarie, platesti tot atata (pe an sau in momentul in care il inscrii) ca si cand l-ai inmatricula ???

Editat de amirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nene, uite ce nu reuseste toate neuroanele mele sa inteleaga: conform noului cod, ce are motor si poate fi condus fara carnet? este asa ceva? help :ok:

 

ca sa fi 100% sigur, un moped se poate conduce fara carnet.(bicicleta cu motor...) dar si un scuter se poate, doar ca inca legislatia nu este foarte clara in privinta lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea misto e ca inca nu a aparut Regulamentul de aplicare modificat (HG 85/2003), regulament care se baza pe articolele vechiului cod rutier:

 

CAPITOLUL III Conducatorii de vehicule

SECTIUNEA 1 Permisul de conducere

Art. 52

k) SUBCATEGORIA A1: motocicleta usoara cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;

l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

 

care mie imi da cu virgula cand ma uit in noul cod:

 

21. moped - vehiculul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;

22. motocicletă - autovehiculul cu două roți, cu sau fără ataÂş, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrică mai mare de 50 cm3 Âşi/sau a cărui viteză maximă, prin construcție, depăÂşeÂşte 45 km/h;

 

stie cineva unde este acest regulament, daca este?

 

hai noroace

 

si imi explica si mie careva ATVurile unde intra in clasificarea lor? ca si aici imi da cu virgula :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si imi explica si mie careva ATVurile unde intra in clasificarea lor? ca si aici imi da cu virgula :ok:

 

la partea neinmatriculabile, adik nu poti sa mergi cu ele pe drumurile publice doar pe coclauri, sau la inmatriculabile, si iti trebuie cel putin subcategoria B1. dak nu B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia sunt batuti in cap.Acuma daca am un ATV care are mai putin de 400 kg la ce permis se incadreaza? Chestia aia sa aiba mai mult de 400kg e aiurea rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...